Adriean Videanu: Romania va iesi din criza in 2011, vom avea crestere economica de 1,5-2%

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 august 2010, 19:53 Economie | Finanţe & Bănci


Ministrul Economiei, Adriean Videanu, se declara convins ca Romania va inregistra in 2011 o crestere economica intre 1,5 si 2% si afirma ca PDL nu va renunta sub nicio forma la cota unica, dar precizeaza ca nivelul acesteia este apanajul Ministerului de Finante.

"Vom iesi din criza anul viitor", a afirmat Adriean Videanu, la Realitatea TV, reafirmand ca, daca nu existau deciziile legate de reducerea salariilor din sectorul public si majorarea TVA, ar fi existat toate premisele pentru iesirea Romaniei din criza in acest an.

"O sa va rog sa vedeti rezultatele la trimestrul II. O sa vedeti ca ne apropiem foarte mult de zero, e minus un pic", a explicat el.

In ceea ce priveste cota unica, Videanu a argumentat ca "o politica fiscala simpla, care sa includa taxe si impozite simple si morale, duce la conformarea mediului de afaceri in ceea ce inseamna plata acestor taxe".

"Cota unica este un principiu de politica fiscala la care PDL nu renunta sub nicio forma", a afirmat ministrul Economiei, precizand insa ca Ministerul Finantelor este cel care decide cuantumul acestei cote.

S-a terminat cu perioada in care toata lumea sta cu mana intinsa la stat

El a pledat din nou in favoarea masurilor de austeritate si de asanare a bugetului public, explicand ca "daca noi nu strangem cureaua in zona sectorului pe care il putem gestiona nu vom avea sansa sa reluam cresterea economica durabila in tara asta".

Adriean Videanu a spus ca guvernul nu poate impune noi taxe si impozite pentru a plati ajutoare sociale: "S-a terminat cu perioada in care toata lumea sta cu mana intinsa la stat. (...) Sunt oameni care stau cu Mercedesul in fata strazii la tara si iau ajutoare".

"Varza, marmura, Videanu"

La un moment dat, Adriean Videanu a remarcat titlul publicat de Realitatea TV pe burtiera si l-a intrebat pe moderatorul emisiunii: "Care e relevanta 'Varza, Marmura, Videanu'".

Moderatorul a argumentat ca este vorba de declaratiile ministrului facute cu cateva zile in urma, cand a povestit ca a lucrat in sectorul legumicol.

"Da, dar nu cu varza", a replicat ministrul.

Postul de televiziune a difuzat ulterior un reportaj din Videle, orasul in care s-a nascut Videanu, iar moderatorul i-a oferit cadou acestuia o varza.

"Asta nu e din Videle. E o varza care a stat multa vreme prin piete. V-o las aici", a comentat Videanu.

Spre finalul emisiunii, pe burtiera era postat titlul: "De la varza din Videle la marmura din guvern".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





572 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    :) (Joi, 5 august 2010, 20:35)

    calin [anonim]

    Dar cine va mai crede domnule Videanu?
    Pai in 2009 nu trebuia sa avem crestere de 2% si am avut -8%?
    In 2010 nu trebuia sa avem 3% crestere si vom avea vreo -5%?
    Mergand prin analogie (si recenta crestere de TVA combinata cu reducerea cu 25% a salariilor bugetarilor) as zice ca la anul vom avea vreo -3% si poate in 2012 vom avea 0%.
    Daca ar fi sa devin clar vazator as zice ca dupa 2012 vom avea iar recesiune pentru ca v-a veni PSD-ul cu masurile lor de stanga...
  • +2 (4 voturi)    
    Asta iar bate campi. (Joi, 5 august 2010, 20:57)

    garabetian1 [anonim]

    Astai dus rau pe aratura chiar ca ne-a luat de PROSTI sunt curios ce va mai zice maine
  • +1 (3 voturi)    
    Sa mori tu? (Joi, 5 august 2010, 20:58)

    Andy [anonim]

    Ca o sa avem crestere economica?
  • +2 (4 voturi)    
    Pariu (Joi, 5 august 2010, 21:13)

    Observer [anonim]

    In 2012 vom iesi din criza ca e an electoral. Intram din nou in2013. Pariem?
    • +1 (3 voturi)    
      cam asa..... (Joi, 5 august 2010, 21:33)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Observer

      mi-a placut !!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Sigurrr ca da .... (Joi, 5 august 2010, 21:30)

    gigi [anonim]

    Nea' Adriean cred ca a tras o liniutza cu praf de marmura si i s-au incurcat cifrele-n cap !
    Hai las-o nene Videne ca nu te mai cred nici prescolarii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Vineri, 6 august 2010, 0:19)

    ? [anonim]

    si eu spun ca anul viitor vom avea crestere de 20%:)

    la misto vb

    daca avem crestere negativa, va fi de acord sa-si doneze 20% din averea declarata la finalul; anului 2009? abia atunci voi crede ce minte altfel nu:)))
  • 0 (0 voturi)    
    MAMA OMIDA (Vineri, 6 august 2010, 0:46)

    ionut [anonim]

    Mi-e lehamite de propozitii de genul :
    Vom avea crestere economica de x procente.Iar daca nu va fi la anul atunci zicem ca va fi peste 2 ani.Si tot asa...
    Deasemenea si BOC:
    Salariile vor creste cu .......Oare isi da seama cat de penibil e?
    Mentionez ca am votat PDL si Basescu. As mai vota Basescu dar nu as mai vota PDL.
    Dezamagirea e foarte mare.Si nu datorita greutatilor crizei ci datorita "promisiunilor date cu lingurita".Va vom da ceva,nu stim inca ce dar va promitem ca va vom da ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    nu i-a afectat cand s-a dat de tzantzari (Vineri, 6 august 2010, 10:47)

    Dedalus [anonim]

    Daca nu ar fi saracu Videanu, nu am mai sti cum arata o crestere...

    Eu ma si mir ca sunt 8 comentatori la articolul asta, si ma fac si pe mine dobitoc ca scriu raspunsuri la asemena prostii.

    Acest personaj nu are ce cauta ministru. Nu de partid vorbesc, ci de persoana. Nu este capabil, nu este competent pentru asa ceva.

    Este totusi mentinut. De ce? Singura explicatie care imi vine in cap (nu inseaman ca asta si e...) e ca e foarte docil, face ce i se spune.

    In rest, ce sa mai zic? Crede cineva ca mai e ceva de comentat la toate ineptiile pe care le auzim de un an de zile?

    Repet, nu e vorba de nici un partid. E vorba de aceste personaje de desene animate care se prefac ca ne conduc (cacofonia e intentionata).

    Nu se dau dusi. De ce? De ce stau asemenea ciudatenii ministrii Romaniei? De ce e acceptata una ca Udrea care incheie contracte de milioane penru servicii stupide si inutile? De ce e tinut Videanu care spune doar prostii? Ce cauta Borbely la Mediu, el nestiind abolsut nimic despre domeniul ala?

    Ce fac toti acesti ciudatti in cladirea din Piata Victoriei?

    Joaca table?

    Incheie contracte pentru cine vrea muschii lor?

    Cine sunt astia, domle!???