Noutate legislativa: Firmele sunt declarate inactive daca nu depun declaratii fiscale timp de un semestru

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Vineri, 6 august 2010, 12:04 Economie | Finanţe & Bănci


Un contribuabil este declarat inactiv daca timp de un semestru, nu a depus nici o declaratie la autoritatea fiscala si daca nici nu a obtinut, prin cerere, un regim derogatoriu pentru depunerea declaratiilor, precizeaza un Ordin al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala publicat in Monitorul Oficial joi, 5 august, si comentat de consultantul fiscal Adrian Benta. Potrivit acestuia, procedura a prevazut pana acum declararea ca inactiv pentru un contribuabil ce nu a depus declaratii la doua termene consecutive la care avea obligatia depunerii - adica doua luni, pentru marea majoritate a societatilor comerciale, explica Adrian Benta.

Ordinul ANAF nr. 2258, publicat in Monitorul Oficial nr. 0552  din 05 August 2010, modifica procedura existenta pentru declararea unui contribuabil inactiv din punct de vedere fiscal.

Din informatiile transmise de consultantul fiscal:


  • Declaratiile monitorizate de autoritatea fiscala sunt:
- declaratia la bugetul de stat, formular 100;
- declaratia la bugetul asigurarilor sociale, formular 102;
- decontul de TVA, formular 300;
- decont special de TVA, formular 301;
- declararatia recapitulativa privind livrarile si achizitiile intracomunitare, formular 390;
- declaratia informativa privin livrarile si achizitiile pe teritoriu national, formular 394;

  • Nu se mai regaseste declaratia 103, privind accizele, formular abrogat in prima parte a anului 2010.
  • Se retine, procedura prevede si corectarea unei declararii ca inactiv pentru un contribuabil inregistrat din eroare precum si procedura de reactivare a contribuabilului interesat.
  • Este bine de verificat periodic mai ales in cazul furnizorilor noi pentru ca daca acestia sunt declarati inactivi se pierde dreptul de deducere al cheltuielii efectuate conform art. 21 alin. (4) lit. r) din Codul fiscal.
  • Avand in vedere ca prin declararea inactiva a unui contribuabil se pierde valabilitatea codului de TVA conform ordin ANAF nr 1786/2010, inseamna ca nu se poate deduce TVA de pe factura emisa de acesti contribuabili.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7385 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    mai bine mort decat capitalist (Vineri, 6 august 2010, 12:11)

    Dedalus [anonim]

    Ne complicam viata din ce in ce. Pana la urma, vom ramane fara firme de tot. Si asa s-au desfiintat cu sutele de mii in ultima perioada.

    Sunt curios: atunci cand vor pleca din regimul bugetar cateva sute de mii de oameni, printre care si cei care au luptat cu toata fiinta lor impotriva IMM-urilor romanesti, oare acei oameni deveniti someri isi vor pastra coltzul impotriva IMM romanesti si cand vor implini un an de shomaj?!!

    Intrebarea e retorica, dar asta nu o face mai putin trista....
    • 0 (12 voturi)    
      prietene, (Vineri, 6 august 2010, 12:55)

      barbulautaru [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      esti atat de sigur de ce spui?
      stii ca marea majoritate a societatilor comerciale ce s-au desfiintat in ultima perioada nu
      aveau activitate si evident ca nici angajati?
      sau ca 99% dintre ele nu prestau o activitate productiva ci doar mutau lada de bere dintr-o
      parte in alta adaugand la costul initial cateva procente drept castig?
      astea doresti sa le plangem?
      ceea ce face fiscul in clipa de fata trebuia de mult introdus ca principiu de lucru.
      pana cand fiscul nu va deveni o entitate de care sa ne fie frica chiar si atunci cand trecem pe langa sediile sale nu va fi bine.
      nu uita ce spune istoria,multi pungasi au scapat de tot felul de matrapazlacuri ce le-au facut dar au fost infundati in cele din urma in puscarie doar de catre de fisc.
      asadar nu trage in pianist,ocroteste-l chiar si in gand,este in avantajul tuturor celor ce se simt cinstiti.
      • +4 (8 voturi)    
        invidie si prostie (Vineri, 6 august 2010, 13:45)

        levi [anonim] i-a raspuns lui barbulautaru

        firmele aia mici care mutau"lada de bere dintr-o
        parte in alta adaugand la costul initial cateva procente drept castig?""se numeau concurenta!Dar stai linistit ca asa se pare ca vor raqmane numai cateva firme in fiecare domeniu si o sa vedeti voi preturi!
        • 0 (6 voturi)    
          serios? (Vineri, 6 august 2010, 13:59)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui levi

          mda....cite din firmele alea mici ti-au dat bon fiscal pina ieri? concurenta versus evaziune. sictir!!!
          • 0 (4 voturi)    
            serios (Vineri, 6 august 2010, 14:18)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui gogu

            Nu ti-au dat pentru ca nu faceau mare branza de profit.
            SI nu faceau mare branza de profit din cauza conditiilor economice adverse.

            La cate firme mici de genu asta trebuie sa aduni evaziunea fiscala la un loc pentru a o compara-o cu cea a lui Tantareanu?

            Crezi ca daca dintr-o data, toate firmele mici vor fi 110% in regula, d-nu Tantareanu is va plati TVAu?
            Sau ca lucrurile se vor indrepta?

            Energy flows where the focus goes. Daca te concentrezi pe astia mici, ii lasi pe aia mari sa fure in pace.
          • 0 (4 voturi)    
            foarte serios (Vineri, 6 august 2010, 14:21)

            bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

            ce fac bugetarii pentru a combate evaziunea? Scriu sictiruri pe forumuri, apoi se intorc la cafeluta... timpul trece, leafa merge.
            • 0 (2 voturi)    
              hai fugi tare (Vineri, 6 august 2010, 20:40)

              anchy_71 [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

              si ce fac privatii?evaziune fiscala ca toti se fofileaza sa nu plateasca impozite si taxe ; pleci de la un privat si constati cu stupoare ca mai mult ai fost in concediu fara salar; sa traiasca toti privatii si bugetarii sa moara,nu? voi privatii va prezentati la administratiile locale si habar nu aveti sa va exprimati sau sa scrieti corect si bugetarul ala in timp ce voi injurati ca la usa cortului trebuie sa va scrie cererile , ca de , voi santeti privati;
        • +1 (3 voturi)    
          am inteles (Vineri, 6 august 2010, 15:16)

          barbulautaru [anonim] i-a raspuns lui levi

          din ultima dumitale fraza ca nu prea mai esti pe aici din moment ce ameninti cu un "o sa vedeti voi".
          parerea mea este in cazul de fata nici comentarii nu poti face pe domeniul acesta intrucat le raportezi situatiei dintr-o alta secventa de pe mapamond.
          oricum concurenta nu un amarat de ins ce-si transforma o camera de bloc in magazin o realizeaza ci abundenta de produse de pe piata,ori la capitolul asta suferinta este mare cat China.
          eu de productie vorbesc aici nu de desfacere caci la a intinde mana dupa o bancnota si a da in schimb o bere nu-ti trebuie nici multa carte dar mai ales nici multa bataie de cap......
        • -1 (1 vot)    
          Asa (Vineri, 6 august 2010, 20:05)

          HESS [utilizator] i-a raspuns lui levi

          Spui matale la SPECULA.Concurenta ai .?
      • 0 (4 voturi)    
        esti dus (Vineri, 6 august 2010, 14:15)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui barbulautaru

        Firmele alea mici mutau lada de bere pentru ca patronii lor sa aiba din ce trai.
        Cum crezi ca a inflorit capitalismul in america? De ce crezi ca de-acolo vin toate cartile despre afaceri?

        Pentru ca acolo afacerile sunt ceva comun, accesibile oricui, nu ceva prohibitiv ca in Romania.

        Ideea ca daca nu esti in stare sa faci o afacere de zeci de mii de euro pe luna, mai bine te angajezi, e depasita de mult.

        In Anglia s-a luat de ceva vreme masura sa poti infiinta o firma in 24 de ore, tocmai pentru a incuraja lumea sa se bage in afaceri.
        • +1 (3 voturi)    
          dus sau intors (Vineri, 6 august 2010, 15:27)

          barbulautaru [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          eu nu mi-as permite sa cataloghez intr-un asemena mod un punct de vedere.
          tot ce pot spune este ca-mi dau seama ca esti pur si simplu un teoretician si nu un om care a trecut prin ceea ce se cheama lupta intr-un regim concurential.
          acei oameni de care amintesti sunt proprii lor patroni,probabil ca asta este noutatea pentru dumneata,deci isi asigurau propria existenta in acest fel.
          sa zicem ca asa este.
          dar te-ai intrebat vreodata ce ar insemna ca toti sa vindem bere?
          de unde am avea bani s-o si cumparam?
          de la ala care vinde sticle goale?
          pledoaria mea se indrepta spre productie nu spre desfacere daca a fost atat de greu de reperat din cele cateva fraze scrise de mine anterior.
          mai mediteaza inainte de a face pe moralistul si n-ar strica sa fii mai retinut in a eticheta oamenii.........
      • +1 (1 vot)    
        prea de tot (Vineri, 6 august 2010, 14:40)

        sanaq [anonim] i-a raspuns lui barbulautaru

        ai vorbit prea coerent...ai si primit vot minus de la cei care zic...citez " mai bine mort decat capitalist" dar ma intreb ce ar vrea el sa fie? credeam ca tindem toti spre capitalism...din moment ce din comunism nu am iesit prea bine...
        incep sa cred ca este primul guvern dupa revolutie care face reforme adevarate pacat ca nu au si majoritate solida in parlament...
        subscriu la ce ai scris tu...
      • 0 (0 voturi)    
        Fisc (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 9:31)

        EU [anonim] i-a raspuns lui barbulautaru

        Incearca sa inveti sa scrii corect si sa uiti de comunism, dupa care mai vorbim
  • +2 (4 voturi)    
    Unde se poate verifica ? (Vineri, 6 august 2010, 12:28)

    Gelou [anonim]

    Unde se poate verifica daca o firma este declarata inactiva a doua zi dupa ce este declarata inactiva?ca daca vine si cumpara ceva a doua zi si nu se poate verifica on line undeva pierzi tva ul
    • -1 (3 voturi)    
      asha, si ? (Vineri, 6 august 2010, 12:53)

      Eu.Gen [anonim] i-a raspuns lui Gelou

      Ce se va intampla cu firmele care nu sunt platitoare de TVA? Implicit, nu se poate deduce .. drept pt. care, ce vei face? ii vei vinde, sau nu-i vei vinde? Ca de pus TVA pui ...
    • +1 (1 vot)    
      tva (Vineri, 6 august 2010, 14:43)

      irina [anonim] i-a raspuns lui Gelou

      Cum adica pierzi tva-ul? TVA-ul se adauga la pretul de vanzare si se plateste la sfarsit de luna la stat. Practic cand vinzi ceva colectezi pt. stat taxa asta. Tva-ul aferent cumpararilor este cel care se deduce, in functie de specificul activitatii. Atata vreme cat ai o factura in regula sau un bon fiscal valiod, nu pierzi nici un tva aferent cumpararilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Se poate verifica (Vineri, 6 august 2010, 16:41)

      adik [anonim] i-a raspuns lui Gelou

      pe site-ul ANAF.
      Sectiunea Informatii publice -> Informatii privind agentii economici -> Lista contribuabililor declarati inactivi

      PS. Pentru autoarea articolului.
      Imi pare rau, dar nu este vorba despre nicio noutate.
      Ordinul modifica o procedura care exista din 2008!!!!! si are la baza un articol din Codul fiscal inventat prin 2004 (Vezi Legea 494/2004).
  • -3 (3 voturi)    
    se poate verifica online (Vineri, 6 august 2010, 13:08)

    (null) [anonim]

    (null)
  • +1 (1 vot)