Deficitul de cont curent a continuat sa se adanceasca, ajungand dupa primul semestru la 3,64 miliarde euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 11:36 Economie | Finanţe & Bănci


Deficitul de cont curent al balantei de plati a crescut in primul semestru cu 50% comparativ cu perioada similara a anului trecut, la 3,64 miliarde de euro, potrivit datelor Bancii Nationale a Romaniei (BNR). In perioada ianuarie-iunie 2009, deficitul de cont curent era de 2,43 miliarde de euro.

Deficitul de cont curent a reinceput sa creasca dupa primele doua luni ale anului, dupa 13 luni de corectie.

Influenta determinanta asupra majorarii soldului contului curent a avut-o balanta transferurilor curente, care a inregistrat un sold cu 49,9% mai mic fata de primul semestru din 2009. Soldul transferurilor curente (contributia cea mai mare este data de banii trimisi in tara de romanii din strainatate) a coborat astfel la 1,06 miliarde de euro, de la 2,12 miliarde de euro in perioada similara din 2009.

Deficitul balantei comerciale s-a redus cu 7,5%

Deficitul balantei veniturilor a insumat in perioada mentionata 1,27 miliarde de euro, cu 6,6% mai mare decat cel din aceeasi perioada a anului trecut, in vreme ce balanta de bunuri si servicii a inregistrat un deficit de 3,43 miliarde de euro, fata de 3,36 miliarde de euro in perioada similara a anului anterior.

Totodata, balanta comerciala a inregistrat un deficit de 3,02 miliarde de euro, in scadere cu 7,5% comparativ cu ianuarie-iunie 2009.

Deficitul contului curent din primul trimestru a fost finantat in proportie de 50,4% prin investitii directe ale nerezidentilor in Romania, care s-au ridicat la 1,83 miliarde de euro.

Datoria externa a Romaniei a ajuns la 87,02 miliarde euro, cu 8,3% mai mult decat la finele anului trecut

Datoria externa pe termen mediu si lung a fost la sfarsitul lunii iunie de 71,21 miliarde de euro, adica 81,8% din totalul datoriei, in crestere cu 8,4% fata de finele anului trecut.

Datoria externa pe termen scurt era de 15,81 miliarde de euro, reprezentand 18,2% din totalul datoriei, cu 8,3% mai mult decat la 31 decembrie 2009.

Rata serviciului datoriei externe pe termen mediu si lung a fost 29,3% in primul semestru, comparativ cu 33,1% in anul 2009. Gradul de acoperire a fost 8,9 luni de importuri de bunuri si servicii la 30 iunie 2010, fata de 8,6 luni la 31 decembrie 2009.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






701 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 august 2010, 11:54)

    Task Damager [utilizator]

    La ce se asteptau marii nostri guvernanti?!

    Au taiat salariile, au scazut vanzarile. Au marit TVA, vanzarile au scazut si mai mult! Au scazut vanzarile, automat au scazut incasarile la buget. Unde mai pui ca multe firme si-au inchis portile, dand afara oameni care acum impovareaza si mai mult bugetul.
    Ce au facut idiotii astia pentru a STIMULA economia?!

    NIMIC - NADA- NIENTE - NULL - VOID!

    Si dupa toate astea tot sunt o gramada de prosti care cred in ei.

    Sa vina minusurile! Plusurile sa le dati lu' Boc si Basescu. Se pare ca au mare nevoie de ele.
    • -1 (1 vot)    
      Tot mai "bine" !!!! (Miercuri, 11 august 2010, 12:23)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      bag seama ca Romaniei ii este tot mai "bine" sub guvernarea portocalie. Pai, cum va fi cu deficitul si cu balanta dupa luna august cand salariile bugetarilor au scazut si TVA s-a marit ???!!!! Tot mai "bine" !!!!! BRAVO, tineti-o tot asa si ne mai imprumutam de 2 ori pana-n 2012 cand pleaca Dl Boc si ai lui portocalii....
    • +2 (2 voturi)    
      Tot pe langa (Miercuri, 11 august 2010, 13:44)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      Itereseaza-te ce inseamna deficit de cont curent si deficit de balanta comerciala. Ai fi surprins sa vezi ca nu este corect ce zici

      Daca vrei sa ajuti cu ceva economia, lasa aroganta si incepe sa cumperi produse romanesti. Ajuti atat pe acel roman care isi pastreaza jobul si pe acel intreprinzator sa mai angajeze si alti romani.

      Hai sa nu mai asteptam de la stat, statul este incompetent in ORICARE tara din lumea asta (unii mai mult decat altii ce-i drept).
    • 0 (0 voturi)    
      Confunzi... (Miercuri, 11 august 2010, 14:14)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      ...deficitul de cont curent cu deficitul bugetar. Sau esti prea nervos ca sa mai gandesti limpede. Relaxeaza-te, ca faci infarct sau atac cerebral si n-o sa mai apuci sa vezi perfomantele guvernarii PSDNL :D
  • +1 (1 vot)    
    Va rog eu... (Miercuri, 11 august 2010, 12:14)

    Gigi [anonim]

    @ HN.ro ... sa mai revizuiti ... incercam sa inteleg ce si cum si mi-am dat seama de ce nu puteam ... "Deficitul balantei veniturilor " (paragraful 4).

    In general articolele astea ar trebui sa fie mai digerabile ... de genul "balanta de plati a avut x deficit / excedent, aceasta e formata din componentele a, b, c fiecare dintre aceastea avand deficit / excedent de y, z, t acestea fiind cauzate de ....". Formatul asta e foarte greu de citit / descifrat pentru cei cu studii de specialitate, nici nu vreau sa ma gandesc la ceilalti ...

    Partea de datorie externa e mai inteligibila...
    • 0 (0 voturi)    
      nu se poate... (Miercuri, 11 august 2010, 12:46)

      sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      probabil trebuie sa fie ambigue...sa creada lumea ca s-au platit pensiile, si de acolo e problema. In rest totul e roz in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru... (Miercuri, 11 august 2010, 13:01)

    sile [anonim]

    ....prostii care nu vor sa priceapa cat importanti sunt banii trimisi de romanii de afara,citez :

    Influenta determinanta asupra majorarii soldului contului curent a avut-o balanta transferurilor curente, care a inregistrat un sold cu 49,9% mai mic fata de primul semestru din 2009. Soldul transferurilor curente (contributia cea mai mare este data de banii trimisi in tara de romanii din strainatate) a coborat astfel la 1,06 miliarde de euro, de la 2,12 miliarde de euro in perioada similara din 2009.
  • +1 (1 vot)    
    =cata suferinta? (Miercuri, 11 august 2010, 13:24)

    Dedalus [anonim]

    Mie articolele astea mi se par niste reportaje de razboi: nimeni nu face nimic, doar numara mortii si ranitii.

    Guvernul SRL are drept singura procupare sa isi apere veniturile lui si sa inregistreze profit. In actiunea asta, sectorul de afaceri romanesc este doar un concurent pentru Guvernul SRL.

    Spre deosebire insa de Guvernul SRL, sectorul de afaceri nu are la indemana o vaca de muls la nesfarsit cum e bugetul de stat (si bugetul consolidat al statului pana la urma) asa ca gafaie si el in chingile datoriei private...

    Imi amintesc de lupta comunistilor de a plati undeva pana in 10 miliarde de dolari datorie si cat de scump ne-a costat asta.

    Cat ne va costa o datorie ce se apropie de 100 de miliarde, in conditiile in care si contul curent arata o lipsa de perspectiva infioratoare???

    Poate khris ne lamureste cam cum sta treaba statistic. M-am obisnuit sa citesc blogurie de aici, mult mai profesioniste si mai seriaose decat majoritatea mediei romanesti.