Economia Germaniei a crescut cu 2,2% in al doilea trimestru, cel mai mare avans dupa 1990

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 13 august 2010, 11:42 Economie | Finanţe & Bănci


Economia Germaniei a inregistrat o crestere record de 2,2% in cel de-al doilea trimestru al anului, acesta fiind cel mai mare avans de la reunificarea din 1990, potrivit datelor prezentate de biroul national de statistica, Destatis. Comparativ cu perioada similara din 2009, cea mai mare economie europeana a crescut cu 4,1%.

"Germania reunificata nu a inregistrat niciodata o asemenea crestere trimestriala", arata in comunicatul Destatis.

Analistii estimau ca economia germana va creste cu 1,4% comparativ cu trimestrul anterior si cu 2,6% fata de perioada similara a anului trecut.

Economia Germaniei, care in mod normal se bazeaza pe exporturi, a beneficiat si de sprijinul consumului privat si public la cresterea PIB, se mai arata in comunicatul biroului de statistica.

Totodata, Destatis a revizuit in sens pozitiv si cifrele privind cresterea din primul trimestru, de la 0,2% la 0,5%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2313 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Nemtii astia (Vineri, 13 august 2010, 11:58)

    Pantera Roz [utilizator]

    sunt pe dos ca de obicei.N-au auzit ca e criza?!Cum isi permit sa creasca economic pe praful asta?!Ia luati-l voi pe dl.Boc,sa intrati in normal!
    • +2 (6 voturi)    
      s-a cam dus criza (Vineri, 13 august 2010, 12:08)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      In vestul Europei criza devine istorie cu exceptiile latine, evident.
      • +2 (8 voturi)    
        mda... (Vineri, 13 august 2010, 12:38)

        me [anonim] i-a raspuns lui anonim

        acum se vede unde e hotie si/sau incompetenta
      • +7 (11 voturi)    
        La noi Criza dureaza de 20 de ani (Vineri, 13 august 2010, 12:43)

        Criza PSD-nl [anonim] i-a raspuns lui anonim

        .
        Si o sa mai dureze inca 50 de ani, oricata crestere economica am avea

        Nicio crestere n-o sa fie de-ajuns pentru plata pensiilor marite de PSD-nl in 2008.
        Copii nostri vor munci in viitor exclusiv pentru trecut: ca sa plateasca pensii mancate AZI, cu care s-au platit voturi castigate IERI




        »»» Sistemul de pensii stă în gaură până în 2060

        Cotidianul, 14 iulie 2009


        Un calcul făcut de Ministerul Muncii cu BANCA MONDIALĂ şi COMISIA EUROPEANĂ susţine ideea unui posibil colaps al bugetului pensiilor în următoarele decenii.

        Până în 2060, raportul între persoanele de peste 65 de ani şi cele active s-ar putea dubla în România, astfel că vom ajunge ca un singur angajat să susţină doi pensionari, ceea ce va crea un deficit de peste 8% la bugetul de pensii, potrivit unui calcul al Ministerului Muncii.
    • +5 (5 voturi)    
      Nemtii cu austeritate cresc - Americanii scad (Vineri, 13 august 2010, 13:40)

      x 2 [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Nemtii s-au tinut tari si au militat pentru politica de austeritate iar acum au crestere economica
      • +1 (1 vot)    
        Corect! (Vineri, 13 august 2010, 16:31)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui x 2

        Asa-i!
    • +2 (2 voturi)    
      Spania, din nou austeritate - noi ingrasam purcea (Vineri, 13 august 2010, 13:54)

      urmatorii 50 de ani muncim NUMAI pentru pensii [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      .


      RECTIFICARE BUGETARA LA 6 LUNI: 1 MILIARD DE EURO de la Educatie+Adm -> la pensii


      >>> Guvernul spaniol va lua noi măsuri de austeritate, dacă va fi necesar

      MEDIAFAX
      12 august 2010

      http://www.mediafax.ro/economic/guvernul-spaniol-va-lua-noi-masuri-de-austeritate-daca-va-fi-necesar-6867268/
  • +4 (10 voturi)    
    DA. Cu un program de austeritate de 80 DE MILIARDE (Vineri, 13 august 2010, 12:09)

    Criza PSD-nl nu inceteaza [anonim]

    Nu ca la noi cu pensii care au inghitit deja 1 MILIARD de la Educatie si Justitie

    Chiar si daca trecem pe crestere economica, pensiile vor inghiti toata cresterea


    - 2011 = 3, 7 miliarde de euro, gaura in fondul de pensii marite de PSD-nl in 2008

    - 2012 = 4,5 miliarde de euro gaura in fondul de pensii marite de PSD-nl in 2008


    >>> Guvernul spaniol va lua noi măsuri de austeritate, dacă va fi necesar

    MEDIAFAX
    12 august 2010
    • -4 (14 voturi)    
      azi sunteti in schimbul I ??!!! (Vineri, 13 august 2010, 12:31)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Criza PSD-nl nu inceteaza

      munciti, munciti...... Ajuta PDLul sa-i mai creasca aripi ???!!!!
      • -5 (9 voturi)    
        Nu conteaza... (Vineri, 13 august 2010, 12:55)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Important e ca munceste.Mai ia si omul un ban,acolo...:))))
      • +6 (6 voturi)    
        Pe cine deranjeaza *adevarul... ?! (Vineri, 13 august 2010, 13:08)

        n-au cumparata TOATA Presa ca sa spuna *adevarul [anonim] i-a raspuns lui lili

        Doar pe cei care-au cumparat TOATA Presa ca sa-l ascunda


        Nu vrei sa stii cum se obtine crestere economica sanatoasa daca esti PSD-ist si pretinzi ca vrei la putere ?

        Sau nu vrei sa AFLE ALTIII .... :))))
        • -5 (7 voturi)    
          Auzi alexandra... (Vineri, 13 august 2010, 13:23)

          kolo [anonim] i-a raspuns lui n-au cumparata TOATA Presa ca sa spuna *adevarul

          Da matale de ce scrii presa cu P mare? La Basescu si Boc inteleg, dar de ce Presa?

          Si cita dreptate aveai cind tipai (cu caps) sa-si faca PD-L o televiziune... Dar cine sa te asculte. Cred ca si ai tai te considera putin dusa...
          • -1 (3 voturi)    
            La postaceii portocalii.... (Vineri, 13 august 2010, 15:30)

            lili [anonim] i-a raspuns lui kolo

            Cand i-au recrutat, nu au avut cerinte de cunoastere a limbii romane ca nu ar fi gasit oameni inteligenti si instruiti care sa faca asemenea munca.... Oamenii inteligenti care cunosc bine limba romana au propriile opinii...... Singura cerinta, ma gandesc eu ca a fost insusirea temeinica a ceea ce li s-a bagat in cap referitor la maretele realizari ale guvernarii portocalii si vina in totalitate pentru dezastrul actual din Romania pentru dacii lui Burebista, romanii lui Traian, soldatii lui Mihai Viteazul, nemtii lui Carol I , dictatura lui Ceausescu si bineinteles toate guvernarile de dupa '89 exceptie cele in care PDL a fost la putere..... Si apoi, combate si combate.....
    • +1 (1 vot)    
      Asa asa (Vineri, 13 august 2010, 13:57)

      nemesis [anonim] i-a raspuns lui Criza PSD-nl nu inceteaza

      Da vina pe uni sau pe alti niciodata nu suntem noi de vina.Germani nu au pensionari si nici asistati social cat despre bugetarii ei nici nu au auzit,De invatamant ce sa mai zic e ca si inexistent .Cum noi Romani gasim scuze pentru orice si mereu alti sunt de vina.Pentru cultura ta generala cunosc persoane care nu sunt Germani si stau pe social de 30 de ani primesc pe luna cat primesc uni Romani pe sapte opt luni de munca plus alocatie la copii si asta numai ca nu vor sa munceasca au acces gratuit la sanatate pana si la Stomatologie au dreptul de doua ori pe an.Printre altele personal cunosc un Libanez care are cinci copii si sta pe social de 35 de ani.Si ar mai fii multe de spus despre aceasta tara.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 13 august 2010, 14:05)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui Criza PSD-nl nu inceteaza

      Pensiile,invatamantul si bugetari ne toaca noua bani.Nemtii au rezolvat situatia cu pensionari au un program de Euthanasie 65 de ani li se da contra cost o seringa si gata pentru a nu fii o povara bugetului, fac asta singuri din Patriotism.Scolile le au inchise in felul asta Profesori ioc.Si inca ceva ei nu au Bugetari.
  • +2 (10 voturi)    
    sau mai bine (Vineri, 13 august 2010, 12:17)

    sanaq [anonim]

    sa ii ia pe tariceanu si nastase cu ilici in frunte si niste mari industriasi de pe la noi...patricelu cu vantu si ii rezolva astia de nu se vad ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Si noi :) (Vineri, 13 august 2010, 17:20)

    d [anonim]

    Potrivit Institutului Naţional de Statistică, în trimestrul al II-lea, PIB a crescut cu 0,3% faţă de trimestrul I.

    http://www.realitatea.net/ins-economia-creste-pentru-prima-oara-dupa-sase-trimestre_729732.html
  • -1 (1 vot)    
    Europa fara Rusia e o economie neviabila. (Vineri, 13 august 2010, 18:30)

    Kala [anonim]

    Si de unde import aastia materiile prime frate, Germania, Franta, Italia, Spania, UK, aceste lucruri activistii si siteurile lui basescu nu le spun.
    L-am votat pe basescu crezand prin felul lui de a fi ca e capabil si are experienta prin lumea in care a activat si inainte de 90, dar asta a devenit obsedat de america care ne-a adus in situatia asta prin Behtel si restul de companii.
    Cand recunaoste basescu ca aceste tari europene au o colaborare stransa, puternica si pe fata cu Rusia.
    Cand intelegem ca europa Importa masiv din Rusia ca sa se mentina mari exportatori.
    Fara materii brute de unde masa de treaba sa faci productie.
    V-ati uitat vreodata sa vadeti cine e cel mai amre exportator de materie prima ... ei aici e problema.
    Basescu ne baga in pamant, iliescu a cotribuit la asta.
    Romania nu mai poate astepta la nesfarsit sa zica fara repercusiuni ca Marea Neagra nu e lighean Rusesc.
    Acum ne costa economia prin prostia unuia care ne conduce.