Reabilitarea termica pe credit si eliminarea subventiei pentru incalzire- ce impact ar avea in economie? O dezbatere intre bloggeri

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 10:57 Economie | Finanţe & Bănci


Intotdeauna am fost socat de blocurile ceausiste care valoreaza milioane de euro dar care arata ca dupa  bombardament: fatade deprimante, scari de bloc insalubre. In plus, eliminarea unui drept fundamental al romanului - subventia de incalzire - a fost intampinata cu plansete unanime, incat guvernul este pe cale sa o pastreze si in 2011, scrie Mihai Marcu pe blogul sau

Lipsa totala de interes a proprietarilor de bloc fata de cum arata locuinta lor prin exterior este "contracarata"  printr-o noua ordonanta. Astfel, pentru a facilita lucrarile de reabilitare termica a imobilelor se ofera:

- credit bancar garantat 90% de stat. Restul de 10% poate veni de la locatari sau de la primarie. Practic daca asociatia de locatari nu plateste creditul, bancile se duc si executa statul.
- dobanda este platita direct de Ministerul de Finante, deci din punctul de vedere a asociatiei de locatari nu exista.
- autorizatiile de constructie se dau in regim de urgenta, fara taxe.

Marea noutate este ca finantarea se face printr-un credit bancar, nu direct de la buget, deci disponibilitatea
 
- pretul incalzirii va creste
- Proprietarii vor putea efectua un calcul nedistorsionat asupra eficientei diferitelor solutii de incalzire - termoficare vs. centrala termica vs. centrala individuala.
- se va putea evalua corect  oportunitatea izolarii termice a imobilului.
- Cheltuielile statului vor scadea in mod clar prin eliminarea subventiei pentru incalzire.
 
 
Ce ar insemna eliminarea subventiei
fondurilor nu va fi conditionata de eventuale rectificari ale bugetului. Avem ca exemplu "Prima Casa" (un program cu care nu sunt de acord) pentru a vedea ca un program public finantat de banci este totusi functional.

Pe de o parte este oarecum incorecta subventionarea proprietarilor din bani publici. Bani care puteau foarte bine sa mearga catre sanatate sau invatamant sunt dati cadou pentru imbunatatirea locuintelor si pentru pastrarea in continuare a subventiilor la incalzire.

Pe de alta parte, ar fi inacceptabil ca in astfel de conditii, asociatiile de proprietari sa nu culeaga para malaiata ce le este oferita; diparitia fatadelor gri care otravesc vederea ar fi o mare realizare.

"Problema izolatiei termice si cea a subventiei pentru incalziere sunt legate. De aceea nu cred ca pot fi analizate separat.Daca se mentine subventia pentru incalzire, izolarea termica a cladirilor rezidentiale devine mai putin dezirabila, deoarece pierderile de energie sunt acoperite exact de aceasta subventie", explica Alex Nicolin intr-o reactie la postul lui Marcu.
  • Oferirea de garantii de stat-inoportuna
Potrivit lui Nicolin, daca se elimina subventia pentru incalzire, pretul acesteia va creste, reflectand realitatile pietei. Proprietarii vor putea efectua un calcul nedistorsionat asupra eficientei diferitelor solutii de incalzire - termoficare vs. centrala termica de bloc/scara vs. centrala individuala. Deasemenea, ei vor putea evalua corect si oportunitatea izolarii termice a imobilului. Cheltuielile statului vor scadea in mod clar prin eliminarea subventiei pentru incalzire.

"Oferirea de garantii de stat pentru imprumuturile destinate realizarii izolarii termice a imobilelor este deasemenea inoportuna, pentru ca nu face altceva decat sa favorizeze realizarea lucrarilor de acest tip in defavoarea altor activitati economice. In conditiile in care cei 10% vor proveni de la primarii, exista si pericolul alegerii unor firme "de casa". Bineinteles, pentru oferte cu preturi umflate, banca poate refuza acordarea imprumutului. Dar ce se intampla daca pretul este scazut dar se face rabat la calitate?", se mai intreaba Nicolin.
  • Orice subventii, ajutoare sau garantii oferite de stat au o influenta negativa asupra economiei prin distorsionarea preturilor de piata
Ce mai poate face banca in conditiile in care lucrarea este slab executata iar asociatia inceteaza platile pentru credit si actioneaza in justitie firma executanta pentru recuperarea prejudiciului? Daca incearca sa execute statul pentru a recupera restul sumei imprumutate se va lovi de numeroase bariere practice (statul e falit) si bircoratice. Daca, dimpotriva, va incerca sa execute firma care a realizat lucrarea, impreuna cu proprietarii, se va lovi de "operativitatea" justitiei din Romania. Se observa ca in orice caz, afacerea este una extrem de riscanta pentru banca. Esecul programului "Prima Casa" este datorat unor riscuri de aceeasi natura - riscul crescut de faliment atat al debitorului (insecuritatea veniturilor), cat si al statului ca si garant.

"Dupa parerea mea orice subventii, ajutoare sau garantii oferite de stat au o influenta negativa asupra economiei, prin distorsionarea preturilor de piata si implicit a calcului economic. Pana la urma statul va fi nevoit sa elimine aceste masuri din lipsa de fonduri (taxe imposibil de colectat) si mai ales de credibilitate (garantii care nu valoreaza nimic). In Romania falimentul statului este aproape inevitabil in urmatorii 5 ani, iar cand se va petrece, va fi complet si devastator", conchide Alex Nicolin.
Citeste textul integral si comenteaza pe blogul lui Mihai Marcu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2284 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Cifre sau oameni ? (Miercuri, 18 august 2010, 11:32)

    Ruxus [anonim]

    "Dupa parerea mea orice subventii, ajutoare sau garantii oferite de stat au o influenta negativa asupra economiei, prin distorsionarea preturilor de piata si implicit a calcului economic."

    Vorbim de cifre sau de oameni care au nevoie de ajutor aici ?
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Miercuri, 18 august 2010, 11:48)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Ruxus

      Oamenii acestia puteau sa se ajute de multi ani si fara ajutorul statului. In perioada de "crestere" economica a lui Tariceanu. Dar majoritatea au preferat sa isi cumpere lcd-uri in loc sa bage banii in reabilitare.
      Cui ii pasa ca au probleme acum? Cam prea mult ajutor de stat din banii tuturor. Democratia nu inseamna sa astepte toata ziua miloaga de la stat.
    • +1 (1 vot)    
      De la fiecare dupa posibilitaţi fiecaruia dupa nev (Miercuri, 18 august 2010, 11:50)

      infoeconomice.blogspot.ro [anonim] i-a raspuns lui Ruxus

      Se refera la faptul ca orice beneficiu dat de catre stat e platit de catre toata populatia, inclusiv cei mai saraci. In schimb alocarea fondurilor se face intr-un mod necontrolat.

      Ti se pare spre exemplu normal ca <a href="http://infoeconomice.blogspot.com/2010/07/un-altfel-de-robin-hood.html">un pensionar sa plateasca pentru micsorarea facturii la intretinere a unui milionar</a>?
    • +2 (2 voturi)    
      Vb de si de cifre si de oameni (Miercuri, 18 august 2010, 11:53)

      Manu [anonim] i-a raspuns lui Ruxus

      De ambele - tie ca om iti convie sa dai altuia care doar cere ajutoare si nu munceste? Daca tu ai munci inclusiv sambetele ca sa poti face ceva, ti-ar conveni sa iti ia munca ta si o sa dea celorlalti pe motiv ca ei nu au? Sa munceasca! Nu rezista la bloc- sunt case ieftine la tara - si pe deasupra viata e mai ieftina acolo.
      M-am saturat de oamenii care nu stiu decat sa se planga!!
      Zilele trecute (treceam printr-un sat) si erau chemati oamenii de la salubrizare sa faca curatenie in fata portilor satenilor. Pai oameni buni, fiecareare o matura!! sa o foloseasca..si banii economisiti sa fie folositi la utilitati si drumuri, ..si altele!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        N-AI INTELES NIMIC (Miercuri, 18 august 2010, 13:46)

        gica [anonim] i-a raspuns lui Manu

        reabilitarea termica este in primul rand un ajutor direct in reducerea importului de gaze naturale, consecinta este ca cel ce sta acolo va plati mai putin.
        Cei de la case- cine le-a facut casele? Tot Ceausescu? Cine i-a oprit sa fie facute din caramida, care izoleaza termic f bine?
  • 0 (0 voturi)    
    Statul ajuta sau isi taie singur craca? (Miercuri, 18 august 2010, 12:30)

    Emiru [anonim]

    Problema adusa in discutie are alte cauze, mai adanci. Realitatea e ca romanul nu are simtul proprietatii, el vrea sa fie proprietar in acte, dar locatar fara obligatii, la bloc.
    Pe de alta parte romanii nu inteleg regulile democratiei in ce priveste traiul in colectiv. Blocurile alea ar trebui lasate sa cada, cata vreme romanul nu intelege ca odata ajuns proprietar trebuie sa faca totul sa-si mentina proprietatea in stare de functionare. Asteptam tot timpul statul sa vina sa ne rezolve problemele. Si el le rezolva, in favoarea politicienilor pe care ii blamati, dar pe care ii alimentati in felul asta.
  • +1 (1 vot)    
    romanul nu are bani nici de intretinere (Miercuri, 18 august 2010, 12:57)

    nenea [anonim]

    abia daca mai au bani romanii sa manance si voi va puneti problema ca ei sunt caposi si nu vor sa reabiliteze termic blocul. sunteti mai mult decat superficiali dragilor forumisti. cristi 11:48 a pus punctul pe i, in rest toti o apa si un pamant. cand lucrezi la un patron care-ti da 700-1200 ron salariul pe luna (ca nu sunt chiar toti manageri ca sa aiba mii de euro...aia au case cu livada), nu cred ca mai sunt bani si pentru reabilitare (de cei care lucreaza la stat nu mai zic). de cele mai multe ori preturile au crescut pentru ca in europa "costa atat..." preturile sunt raportate la euro si salariile se iau in lei, puterea de cumparare este in picaj (traiectorie verticala) prin urmare, adio reabilitare termica, sau mai bine zis: bun venit tunurilor date de castigatorii licitatiilor.
    • 0 (0 voturi)    
      costuri reabilitare vs. costuri facturi mari ?! (Miercuri, 18 august 2010, 13:17)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui nenea

      bla bla bla... bati campii cu gratie

      sa puna mana si sa ia un credit si sa inceapa reabilitarea termica; costul imprumutului se va deduce din costurile lunare ale intretinerii in cazul in care nu vor face asta;
      iar daca la un moment dat in timp, vor reusi sa recupereze aceste costuri (1-5 ani) prin costuri mai mici lunare la intretinere, in cazul in care nu se reabiliteaza or sa plateasca lunar mai mult ..si pe termen nedefinit ...
      ca sa nu mai vorbim ca reabilitarea termica are efecte atat pe timp de iarna cat si pe timp de vara (nu mai e nevoie de aer conditionat)
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Miercuri, 18 august 2010, 18:00)

        ? [anonim] i-a raspuns lui cineva

        bla bla bla la tine

        probabil nu stii care e salariul minim de la care se da credit.:). sau ib - mai da cineva credite?
        din cate stiu eu nu prea:).
        aia cu salariul minim nu ar reusi sa faca reabilitatea :)

        nu-mi spune ca voi chiar meritati miile si zecile de mii de euro si restul doar 200 euro ca nu va cred:)
  • 0 (0 voturi)    
    Caldura si la reabilitare termica (Miercuri, 18 august 2010, 12:57)

    un altfel de roman [anonim]

    Nu toti romanii beneficiaza de subventii la caldura si la reabilitare termica. Doar cei care stau la bloc. Eu care am stat toata viata in casa mea inchisa cu gard nu beneficiez denimic. Nici de subventie la factura de gazaecu care imi incalzesc locuinta, nici de subventie sau reducere de impozit pentru reabilitare termica, pentru ca primaria nu are fonduri. Dar platesc facturi si impozite in cuantumul prevazut de lege la felca cei care stau la bloc.
    Vor fi fiind ei mai romani si mai corecti decat mine, daca au drepturi si subventii in plus!
    Nu voi intelege niciodata acest pretentii. MI SE TAIE SUBVENTIA. Pe seama cui este ea platita aceasta subventie despre care ganditi ca vi se cuvine?
    Va invit pe voi toti cei care va plangeti ca vi se vor taia subventiile sa faceti un studiu economic comparativ, privitor la cheltuielile suportate de doi romani normali, salariati de rand, care se diferentiaza doar prin faptul ca unul sta in casa lui la curte si altul in apartamentul lui la bloc. Veti fi socati de diferentele de costuri pentru aceleasi valori de consum la apa, energie electrica, gaze naturale, gunoi. Ala de la casa nu are nici un fel de subventii, oricat de bogat sau de sarac ar fi.
    TRAIASCA BLOCURILE SI PROPRIETARII LOR!
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Miercuri, 18 august 2010, 13:21)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un altfel de roman

      Nu inteleg de ce, cei de la blocurile alea (apropo: urate - si in care chiar EI au ales sa traiasca) trebuiesc favorizati in detrimentul celorlalti, care la urma-urmelor platesc la fel impozite samd. - ce? sunt cei de la bloc "persoane speciale"? or uat?
      Pana nu se taie subventiile DE TOT oamenii nu vor avea nici un interes sa se miste sa faca ceva! Se plang ca au salarii mici? N-au decat sa faca scandal, sa le mareasca!
      Mentinerea subventiilor nu doar ca distorsioneaza piatza - dar e si profund imorala si contra-educativa!
      Pentru cei care s-ar grabi sa sara cu comentarii neavenite: stau la bloc (si asta de f. multi ani) - dar sper sa scap cat mai curand de aceasta situatie!
      • 0 (0 voturi)    
        ITI EXPLIC EU DE CE (Miercuri, 18 august 2010, 13:58)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        majoritatea populatiei Romaniei sta la bloc si fiind facute repede, prost si ieftin, consuma fff mult.
        S-a rezolvat problema consumului de apa prin instalarea apometrelor.
        Aspectul si pierderile de energie se vor rezolva prin reabilitarea termica.
        Normal ca trebuie facut ceva pentru reducerea importului de gaze si pt aspectul cenusiu si trist al fatadelor blocurilor. Ca beneficiaza si cei care stau inauntru - e f bine ca doar sunt romani, nu? Sau macar in majoritate...
        • 0 (0 voturi)    
          de co? (Miercuri, 18 august 2010, 14:59)

          un alt fel de roman [anonim] i-a raspuns lui ion

          coane! daca te limitai numai la a spune ca blocurile consuma "fff mult" era un adevar. dar, pentru ca te-a mancat limba (sau mana cu care ai scris) si afirmi ca cei care stau in blocuri "sunt majoritari, ca doar sunt romani, nu?" e alta treaba. ti-ai pus intrebarea, de acolo, din bucurestiul tau, in care stai la bloc, ca nu sunt majoritari aceia care stau la bloc, la oras, asa cum ti se pare tie, care nu ai la indemana o statistica reala, dar primesc subventii? ca este posibil sa fie majoritari, la o statistica adevarata pe intreg teritoriul romaniei, cei care stau la case, dar nu primesc subventii?
          mai tine cont si de aspectul ca una este subventia si alta este ajutorul pentru persoane defavorizate (adica cele cuvenituri sub limita de existenta, coane)
          stai la bloc fara frica. vei primi pomana toata viata ta. pentru ca la bloc vei fi toata viata un roman verde!
    • 0 (0 voturi)    
      PERFECT ADEVARAT !!!! (Miercuri, 18 august 2010, 13:22)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui un altfel de roman

      desi sunt unul dintre subventionatii sistemului, locuind la bloc ....trebuie sa spun ca aveti perfecta dreptate !!!!

      in plus, daca se vor elimina subventiile, practic va fi un imbol ca lumea sa inceapa sa se miste intr-o directie, sa faca ceva cu blocurile in care locuiesc, si sa isi izoleze termic apartamentele, plus estetica !
      pastrarea subventiilor nu ii va determina sa faca asta si vor continua sa nu faca nimic !

      in plus, toate astea ar conduce la moartea termocentralelor ... care sunt o pacoste pentru oras, mediu, oameni ...etc etc ...nu au ce cauta termocentralele pe pacura si carbune in secolul 21 !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    referire articol (Miercuri, 18 august 2010, 16:13)

    Mihai [anonim]

    oamenii se plang prea mult,numai daca ar face ceva economie la alcool ar plati cu brio reabilitarea termica.Am exemple nenumarate in bloc....fac galagie pentru un metru cub de apa dar nu le lipseste alcoolul din casa si din creier....Statul sa faca ce trebuie,nu sa dea pomeni la cei de la bloc...si sa plateasca si cei care nu stau la bloc ca au ei confort...
  • 0 (0 voturi)    
    nu nubventiilor (Miercuri, 18 august 2010, 16:23)

    Modest [anonim]

    Locuiesc la bloc in orasul BistritaDe peste 10 ani am renuntat la seviciile centralizate de incalzire si apa calda.Mi-am instalat o centrala de apartament.La vreme aia am dat pe ea 1250 de marci instalarea ei a mai costat vreo 500 cu tevi si toate alea.M-am imprumutat si am facut cheltuiala.Din prima luna costurile cu incalzirea si apa calda s-au redus la o treime raportat la cat plateau vecinii mei in acel moment.In 2 ani in Bistrita termoficarea nu mai exista.Bistriteni nu mai primesc subventii pentru incalzire de multi ani si nu a murit nimeni.De ce nu vor si Bucurestenii sa faca un efort financiar si sa fie independenti?De ce stau mereu cu mana intinsa sa primeasca moca una si alta de la primarie sau guvern?
    Domnule Boc taiati o data pentru totdeauna subventiile la incalzire.De ce sa tot platesc eu luxul
    lui Mitica?