Rata creditelor neperformante a urcat la peste 10%. Ritmul de crestere constituie un motiv de ingrijorare pentru stabilitatea financiara

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 12:09 Economie | Finanţe & Bănci


Nicolae Cinteza
Foto: AGERPRES
 documente
(25 Aug 2010) Excel, 30KB
Rata creditelor neperformante in sistemul bancar a urcat la 10,2% in vreme ce  rata riscului de credit, respectiv finantarile clasificate in categoriile indoielnic si pierdere, ca pondere din total imprumuturi a urcat la 17,81%, se arata intr-un document postat miercuri de BNR pe pagina sa de internet. Rata creditelor neperformante - indicator cel mai uzitat in raportarile internationale, similar celui utilizat in comparatii internationale si de catre FMI-  se afla in decembrie 2008 la 2,8 % in decembrie 2008, valoarea actuala fiind peste media regionala.  Desi se afla la un nivel gestionabil, ritmul de crestere al neperformantelor constituie un motiv de ingrijorare pentru stabilitatea financiara.


BNR calculeaza rata creditelor neperformante ca raport intre creditelor nebancare si dobanzilor, in care  rastantele depasesc 90 zile sau in cazul carora au fost initiate proceduri judiciare fata de operatiune sau fata de debitor/ Total credite si dobanzi clasificate)
De asemenea, rata riscului de credit reprezinta expunere raportul dintre totalul creditelor nebancare si dobanzilor, clasificate in indoielnic si pierdere / total credite si dobanzi clasificate, aferente creditelor nebancare. Indicatorii monitorizati astfel de BNR cuprind numai bancile comerciale si Creditcoop; sucursalele bancilor straine nu raporteaza solvabilitatea, fondurile proprii si clasificarea creditelor.

Potrivit raportului privind Stabilitatea, capacitatea firmelor de a rezista in piata inregistreaza constrangeri, cauzele principale fiind scaderea accesului la liniile de finantare oferite de banci, precum si diminuarea profitabilitatii. Microintreprinderile, au fost cele mai afectate de diminuarea accesului la finantare, fiind percepute de banci ca prezentand un risc de credit superior firmelor de mai mari dimensiuni.

Rata creditelor neperformante generate de IMM a depasit 10 la suta (iunie 2010), in timp ce pentru corporatii acelasi indicator este de circa 2,5 la suta. Expunerea valutara a firmelor ce s-au indatorat in moneda straina este mare (circa 75% din capitalurile proprii) si in crestere. Riscul cel mai important pe termen scurt este ca, in ipoteza unei reveniri economice modeste si relativ intarziate, alaturi de persistenta arieratelor bugetare, sa se exacerbeze problemele de lichiditate, existand perspectiva ca aceste constrangeri sa poata fi transmise intre partenerii de afaceri si chiar sa fie amplificate.

Sectorul constructiilor si activele imobiliare au avut o evolutie nefavorabila care ar putea continua si in primul semestru din 2010. Calitatea portofoliului bancar provenind din creditarea ipotecara (sau cu garantii ipotecare) s-a deteriorat. Rata creditelor neperformante in acest caz a crescut in perioada decembrie 2008 - iunie 2010 de la aproape 1 la suta la 8,9 la suta (pentru portofoliul bancar privind companiile), respectiv de la 0,8 la suta la 4,5 la suta (pentru portofoliul privind sectorul populatiei).

Rata creditelor neperformante (definite ca restante mai mari de 90 de zile - indicator cel mai uzitat in raportarile internationale, similar celui utilizat in comparatii internationale si de catre FMI) a avut o evolutie ascendenta, crescand de la 2,8 la suta in decembrie 2008 la 10,2 la suta in iunie 2010, valoarea situandu-se putin peste media regionala. Creditele clasificate indoielnic si pierdere s-au inscris pe aceeasi tendinta ascendenta, ajungand la 15 la suta la finele anului 2009, dar ritmul este mult diminuat in anul 2010.
Desi creantele neperformante se afla la un nivel gestionabil, ritmul de crestere a acestora constituie un motiv de ingrijorare pentru stabilitatea financiara.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2744 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Criza (Miercuri, 25 august 2010, 12:41)

    Vali [anonim]

    Intr-adevar, cresterea riscului in sectorul bancar este alarmant de rapida, cu tendinta mai degraba exponentiala decat liniara. Banuiesc ca BNR are deja previziunile si asupra momentului cand primele banci de la noi vor claca.

    Intrucat au trecut aproape 3 ani de la declansarea crizei financiare mondiale, iar cresterea economica stabila nu se intrevede inca, rezulta ca vom mai avea de indurat mult timp pana cand situatia se va stabiliza iar lucrurile vor reveni in matca lor fireasca.

    Daca pietele asiatice - aflate acum intr-un proces de crestere nesustenabila - se vor prabusi in urmatoarele cateva luni, criza actuala ar putea conduce la o depresiune economica teribila.
  • +3 (3 voturi)    
    iulie e prima luna de criza adevarata (Miercuri, 25 august 2010, 12:48)

    Radu [anonim]

    pentru majoritatea romanilor cu venituri medii in iulie criza isi arata coltii prin noile declaratii si contributii pentru PFA si DDA

    Iese cine poate din iarna...
  • +3 (3 voturi)    
    si bancile au vina lor... (Miercuri, 25 august 2010, 12:54)

    el [anonim]

    cand <semeni vant risti sa culegi furtuna>
    dobanzile ridicate practicate de unele banci in zona de retail (cca 11% la credite in eur) au dus la restrangerea semnificativa a consumului + o schimbare in perceptia consumatorilor fata de atitudinea viitoare a bancilor.

    din pacate bancile nu vor avea alta varianta in contextul actual decat o "restructurare semnificativa" cu tot ce presupune retea, angajatii, mod de business - lucru care nu prea s-a intamplat pana acum
  • 0 (0 voturi)    
    Latenta indicatorilor (Miercuri, 25 august 2010, 13:19)

    Gogu [anonim]

    La 1 aug a venit primul salariu "naspa" pt bugetari,
    BNR calculeaza creditele care au cel putin 90 zile restante.

    Asta-nseamna ca indicatorii astia se vor face racheta in mod real pe la sfarsitul lui octombrie. Si vor aparea in indicatorii BNR cam cu 2 luni intarziere.

    O sa avem parte de sarbatori de iarna zbuciumate rau. Dar ce e mai rau va veni dupa.(nu vreau sa par apocaliptic)
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie banca (Miercuri, 25 august 2010, 13:33)

    cititor [anonim]

    Discutand cu un functionar la BCR, acesta mi-a explicat politica bancii de majorare a dobanzii la credit in situatia intarzierilor (dobanda penalizatoare) prin faptul ca prin neplata la termen, creste riscul asumat de banca. E o logica pe care nu o inteleg: daca un client al bancii nu poate sa plateasca o dobanda de x%, cum ar putea sa plateasca o dobanda penalizatoare de x+3%? Poate ca ar fi mai bine sa plateasca x-3%, ceea ce ar asigura un venit mai mic, dar constant pentru banca. De fapt, creditul cu dobanda astfel majorata devine si mai neperformant decat era initial. Cumva bancile nu realizeaza cat de profunda este criza si reactioneaza cu o intarziere periculoasa. Poate gresesc, m-as bucura daca mi-ar putea explica cineva care e, de fapt, situatia.
  • +2 (2 voturi)    
    BANCI smechere (Miercuri, 25 august 2010, 14:18)

    Gogu [anonim]

    Ce constatare a facut BNR-ul!...pai nu e nici o surpriza....in conditiile in care criza isi spune cuvantul, ce fac bancile in Occident?....raspuns: ajuta imprumutatii prin micsorarea dobanzilor sa plateasca ratele la credite.....asta in conditiile in care acolo si asa erau dobanzile destul de reduse in comparatie cu Romanica noastra!....pai la noi e exact invers....ce fac bancile din Romanica in conditii de criza severa si de scadere a salariilor?...raspuns:...maresc dobanzile sa isi mentina rata de profit!......Pai daca acum BNR-ul spune ca au crescut ametitor creditele neperformante, in cateva luni procentu ala va creste cat a crescut in 3 ani.....Mai mult decat atat...chiar statul incurajeaza astfel de practici prin O.G. 50 recent intrata in vigoare, ocazie de care profita bancile sa maimareasca nitel dobanzile.....vezi ce se intampla la CEC BANK!.....excroci.....au marit dobanda cu 2 procente invocand prevederile O.G. 50!!! nici nu-i baga in seamape saracii bugetari cand stau si cersesc micsorarea dobanzilor....dar va veni o zi cand se va ruga de ei sa plateasca....nu mai e mult.....
  • +2 (2 voturi)    
    harakiri (Miercuri, 25 august 2010, 15:20)

    gheo [anonim]

    bancile romanesti si-o fac cu mana lor ca sa zic asa.
    desi dobanzile robor si euribor au scazut serios, continua sa ceara de la oameni dobanzi foarte mari. si in situatia in care economia nu o duce prea bine, evident ca multora le e greu si unora chiar imposibil sa le plateasca.
    ei incearca sa se asigure impotriva riscurilor, jupuindu-i pe toti si mai ales pastrandu-si marja. daca aveti prieteni care lucreaza prin banci o sa aflati sau stiti deja ca pentru 2010 cam toti au target sa-si pastreze marjele...
    ceea ce in conditiile date este o mare magarie. asa ca treptat se vor adanci singuri in probleme....
    nu vor da faliment bancile de la noi, sunt tinute din scurt de bnr si au depozite care sa le asigure supravietuirea chiar si in cazul a 25% credite neperformante.
    dar o sa-i atinga si pe ei criza intr-un final, pana acum nu au redus forta de munca decat cu 3% si desi bate vantul prin filiale, nu reduc deloc dobanzile si nu incurajeaza reluarea creditarii....
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot sa dorm de grija bancilor (Miercuri, 25 august 2010, 18:45)

    Adi [anonim]

    N-ar fi mai bine sa le desfiintam decat sa ne facem griji degeaba?Stramosii nostri au trait foarte bine si fara banci si uite ca n-au murit.Si ce sanatosi au fost nu ca noi prostii care nu pot sa doarma de grija altora.
    • +1 (1 vot)    
      si tu poti trai fara banca! (Joi, 26 august 2010, 11:32)

      mucea [anonim] i-a raspuns lui Adi

      nu trebuie sa te duci la banca pentru a trai in ziua de azi; banca este o optiune, nu o obligatie; creditul cu atat mai mult este o optiune. multi dintre stramosi au trait iobagi, fara pamant; esti sigur ca vrei asta?