Bogdan Dragoi, secretar de Stat la Finante: Statul german nu are obligatii economico- financiare fata de Romania. Bundestag a demarat o ancheta pe aceasta tema

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 27 august 2010, 11:54 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul de Finante a fost solicitat sa isi dea oficial cu parerea despre creanta BNR asupra Germaniei. Nu am sa  va plictisesc foarte tare, am sa va spun doar ca Bogdan Dragoi zice ca Germania nu are ce rambursa Romaniei si se intreaba daca acel contract mai e in vigoare.  Sigur ca e in vigoare, ca altfel nu ar fi demarata o ancheta in Bundestag pe aceasta tema. Din cate stiu, urmeaza si alte actiuni similare.

Iata cateva intrebari din textul interpelarii din Bundestag, depusa luni, 23.08.2010 de Ulla Jepke:

"Cerem guvernului federal sa respunda urmatoarelor

Intrebari (sunt 8 intrebari- n.m DP)
-Are guvernul federal stiinta despre continutul articolui 28 din Tratatul de Pace de la Paris si despre faptul ca aceasta clauza de renuntare nu se refera la obligatiile de plata  rezultate din angajamentele si acordurile care au fost inainte de starea de razboi?

-Ia guvernul federal in considerare orice solduri rezonabile raportate sau o versiune actualizata si, daca da, care este modul juridic in care acestea isi motiveaza punctul de vedere (va rugamsa aduceti  articole relevante din acord sau cu alt temei legal)?

-Au discutat oficialii Republicii Federale dupa 1949 vreodata cu guvernul roman, problema unei posibile continuari a acordurilor economice existente?"

Diseara am sa mai public , cum spuneam, un document de pe vremea lui Ceausescu, prin care acesta solicita Germaniei despagubiri financiare. Ultima fraza din document, purtand semnatura  consilierului unui fost presedinte german, este revelatoare.  O noua discutie despre despagubiri ar putea periclita relatia germano-romana. Inevitabil, o discutie ar duce la diferende pe tema pagubelor si a persoanelor  pagubite. Nu s-ar putea evita sa se arate Romaniei-  care pana in 1944 a fost suverana si aliata-  ca o considerabila parte a persecutiei evreilor provine din propria decizie.

Citeste si comenteaza pe blogul lui Dan Popa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4389 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    asta e prost (Vineri, 27 august 2010, 12:15)

    Radu [anonim]

    Cineva s-a documentat si a facut o lucrare elaborata si vine pacaliciu asta si zice ca nu!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai nu cred ca se compara... (Vineri, 27 august 2010, 15:28)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Crezi ca Golban are studiile lui Dragoi?
  • +6 (6 voturi)    
    pt Bogdan Dragoi (Vineri, 27 august 2010, 12:44)

    Lucian* [utilizator]

    Domnu' Dragoi, pe ce anume va bazati cand ziceti imediat ca nu este nimic de primit inapoi?
    Sa stim si noi fraierii, nu de alta!
  • +5 (5 voturi)    
    asta-i faina :) (Vineri, 27 august 2010, 12:47)

    Lucian* [utilizator]

    "O noua discutie despre despagubiri ar putea periclita relatia germano-romana."
    Pai nu stiu ce ne opreste sa zicem si noi la fel la creditorii nostri? Probabil pt ca este o tampenie?
    FRATE CA FRATE, DAR BRANZA-I PE BANI!
    Terminati cu stupizenii de genul "relatii speciale" pt ca rad si curcile de asemenea ineptii!
    Afacerile sunt afaceri!
    Pe suedezi i-a durut fix in cur de relatia speciala cu Romania sau de faptul ca ei inotau in bani si noi ne mancam de sub unghii. Au cerut banul pana la ultimul cent!
  • +5 (5 voturi)    
    iar suntem in kkt (Vineri, 27 august 2010, 12:48)

    bogdan [anonim]

    Daca aveam un guvern responsabil si o clasa politica competenta, acest document ar fi fost mana cereasca.
    Nu neaparat ca nemtii ne-ar fi dat inapoi cele 20 miliarde si am plati datoria la FMI, astea sunt vise.
    Dar se putea negocia politic ceva. Spre exemplu, Romania le sterge datoria asta istorica in schimbul unor garantii de investitii a companiilor germane in industria constructoare de masini, transporturi, aparare, sau sa ne dea acces la tehnologii, etc.
    O idee simplista ar fi ca Germania sa-si asume, in schimbul stergerii datoriei, investitii de, sa zicem, 10 miliarde de euro in urmatorii 10 ani. Ar fi ceva, nu ? Sau sa construiasca o cale ferata de mare viteza pe ruta Constanta-Bucuresti-Budapesta-Viena-Berlin. Si noi le dam si CFRul la BundesBahn, si asa e in faliment. Sunt multe solutii.
    Dar cu guvernul actual, cred ca ni-i facem dusmani, si nu prieteni. A se vedea politica externa dezastruoasa din ultimii 10 ani. Avem mari probleme cu rusii si ucrainienii, ne mai trebuie acum ca si nemtii sa se supere pe noi.
  • +6 (6 voturi)    
    Ne-am lamurit (Vineri, 27 august 2010, 12:53)

    Rammy [utilizator]

    In ceea ce priveste ministerul de finante.Asteptam o declaratie oficiala din partea BNR.Sa vedem daca si Isarescu e la fel de aplecacios ca astia de la finante.
    In ceea ce priveste relatiile romano-germane.Care relatii?
  • +4 (4 voturi)    
    corect! (Vineri, 27 august 2010, 13:04)

    ramen [anonim]

    Nu fata de Romania, fata de BNR :P :(( :D
  • +6 (6 voturi)    
    Un fost coleg de liceu al lui Dragoi (Vineri, 27 august 2010, 13:08)

    Un fost coleg de liceu [anonim]

    Individu are 30 de ani si e secretar de stat mai nou... In liceu ii ziceam dragoi-prostoi, era unu cu aere si putin cam retard, dar taticu era fost securist, iar dupa revolutie s-a imbogatit peste noapte si isi schimba jeepurile ca pe camasi (la vremea aia a avea un jeep era ceva, nu ca in ziua de azi). Acum s-a dat pe langa Videanu si si-a propulsat plozii pe unde a putut. De ce oare in tara asta nu s-a schimbat nimic de la Ceausescu pana azi?
    • +6 (6 voturi)    
      un fost coleg de munca cu Dragoi (Vineri, 27 august 2010, 13:34)

      un fost coleg de munca cu Dragoi [anonim] i-a raspuns lui Un fost coleg de liceu

      dragii mei de la Hotnews

      de cati ani va citesc si va rog intr-una: vreau si io un cv detaliat a lu' domnu' asta... Dragoi

      nu de alta dat o simpla cautare pe gogu ne da o groaza de informatii

      macar spuneti ca nu se poate :)

      subscriu la cele scrise mai sus de catre fostul coleg de liceu, chiar nu puteti sa faceti o listutza mititica cu baietii astia ... sunt si ei tot ai nostrii
    • 0 (0 voturi)    
      in ce liceu ai fost coleg cu el? (Marţi, 31 august 2010, 13:41)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Un fost coleg de liceu

      cumva liceul dimitrie cantemir a terminat dl. Dragoi?
  • +6 (6 voturi)    
    nu am datele necesare (Vineri, 27 august 2010, 13:51)

    Cristian Ioan [anonim]

    NU am infomatii pt a putea formula o opinie, dar mi se pare foarte straniu ca la nemti, in Bunderstag, a fost o interpelare pe tema asta, in vreme ce minsitrul NOSTRU spune ca nu avem nimic de primit!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce ancheta a facut Romania? (Vineri, 27 august 2010, 13:55)

    ion [anonim]

    am inteles ca Germania si a facut propria ancheta dar Romania ce a facut decat sa achieseze la ancheta Germaniei?
  • +1 (1 vot)    
    Inca un raspuns la misto (Vineri, 27 august 2010, 15:20)

    tr0ubl3 [anonim]

    Dar daca tot ne dam cu parerea, zic asa:

    Daca sunt datori, de banii astia sa faca o autostrada Bucuresti-Berlin cu 4 benzi. 3 pe sensul Bucuresti-Berlin si una pt depasire!!

    O zi buna si un weekend placut va doresc.
  • 0 (0 voturi)    
    pacea de la Paris (Vineri, 27 august 2010, 16:58)

    marius [anonim]

    Stimati colegi avantati in dezbateri, si eu vreau 18MD EUR pt Romania, nu as refuza nici 100MD.
    Dar,
    1. Tratatul de pace de la Paris a sfarsit primul razboi mondial, al doilea s-a sfarsit cu CAPITULAREA GERMANIEI la 9 mai.
    Deci datoriile Germaniei din 1936-1944 nu au fost incluse in tratatul din 1919.
    2.Daca cititi raspunsul MF, acolo nu apare nimic despre "periclitarea relatiilor cu Germania", doar se spune ca in arhivele BNR si MAE nu exista documente ce sa sustina aceasta datorie si se cere romano-elvetianului, daca are, sa le trimita catre MF
    3.Faptul ca Dragoi a avut jeep nu stiu, mareste sau scade creanta imaginara?
    • 0 (0 voturi)    
      Pacea de la Paris 1947 (Vineri, 27 august 2010, 22:03)

      Tic Tac [anonim] i-a raspuns lui marius

      Si la sfarsitul WW II s-au semnat tratate de pace, tot la Paris, la 10 februarie 1947. E vorba despre tratatul de pace semnat de Romania.
      Pentru lamuriri vezi aici http://hymerion.ro/2010/08/20/bnr-ar-putea-recupera-din-germania-peste-18-miliarde-de-euro-banii-reprezinta-datorii-neachitate-dintr-un-contract-semnat-in-1939.html
      • 0 (0 voturi)    
        Berlin, 9 mai (Sâmbătă, 28 august 2010, 11:31)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Tic Tac

        Ma bucur ca Dl Popa reprezinta cea mai buna sursa despre WW2, si va rog daca o folositi, cititi cu atentie.Daca va uitati la partile semnatare ale tratatului de pace din 1947, veti constata ca nu apare GERMANIA, care in acel moment nici nu exista ca stat, fiind compusa din 4 zone de ocupatie - rusa(viitorul DDR), americana, engleza, franceza - viitorul BRD. In concluzie, incepe macar cu wikipedia.
        PS: pentru aceste informatii, solicit in loc de 900E, 3000E partea mea din suma recuperata.
        • +1 (1 vot)    
          WW II (Sâmbătă, 28 august 2010, 21:11)

          Tic Tac [anonim] i-a raspuns lui marius

          Unde vedeti dvs ca am scris ca Germania ar fi semnat un tratat de pace la sfarsitul WW II? La 10 februarie 1947 s-au semnat TRATATE de pace cu Italia, Romania, Ungaria, Bulgaria si Finlanda.
          Subiectul intregii acestei povesti este Romania si eventualele datorii pe care le are de recuperat de la Germania. Deci e normal sa vorbim despre tratatul semnat de Romania la sfarsitul WW II cu aliatii invingatori. Scrie foarte clar in acel tratat la art. 28. ca “Romania renunta la orice pretentii fata de Germania, cu exceptia celor rezultand din contracte si alte obligatii anterioare datei de 1 septembrie 1939, precum si din drepturi dobindite inainte de aceeasi data” . Deci Romania se obliga sa renunte la creantele sale fata de Germania cu exceptia celor de dinainte de 1 septembrie 1939. Asadar eventualele datorii pe care Germania le mai avea fata de Romania ca urmare a acordului economic bilateral din martie 1939 nu erau anulate de tratatul de pace incheiat de Romania la sfarsitul WW II.
          Germania a incercat sa acrediteze ideea ca nu mai are nimic de platit Romaniei deoarece aceasta a renuntat la banii care i se cuveneau atunci cand Bucurestiul a semnat tratatul de pace de la sfarsitul WW II. Lucru evident fals dupa cum o demonstreaza art.28 din respectivul tratat.
          Cred ca dvs ar trebui sa cititi cu atentie toate articolele scrise pe acest subiect. Nu a pomenit nimeni de un tratat incheiat de Germania la sfarsitul WW II, dar de unul incheiat de Romania da.
          Cat despre WW II puteti incepe de aici http://www.secondworldwarhistory.com/
          Iar pentru tratatele de pace de la Paris din 10 februarie 1947, daca tot va place wikipedia, de aici http://en.wikipedia.org/wiki/Paris_Peace_Treaties,_1947
          In legatura cu Romania si tratatul semnat de ea la sfarsitul WW II: http://www.ioanscurtu.ro/content/view/22/1/