Dupa Germania, China si Africa de Sud, Brazilia critica si ea actiunile Fed Reserve de a injecta dolari in economia SUA

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:23 Economie | Finanţe & Bănci


Tot mai multe state din G20 considera ca programul Federal Reserve de a injecta noi lichiditati in economia americana afecteaza pozitia altor state, a declarat vineri guvernatorul bancii centrale a Braziliei, Henrique Meirelles, citat de Reuters.

Se dezvolta "o tema comuna" potrivit careia "excesul de lichiditati din SUA creaza probleme in alte state", a spus guvernatorul, in Chicago. "Este important ca aceasta problema sa fie discutata" in Coreea de Sud, locul unde se va desfasura Summitul G20, care reuneste cele mai puternice state si economiile emergente din lume.

O pozitie similara a fost sustinuta anterior de Germania, China si Africa de Sud. Ministrul german de Finante a caracterizat politica SUA drept "fara orizont" si a sustinut ca va crea "probleme suplimentare pentru restul lumii".

Guvernatorul Bancii centrale a Chinei, Zhou Xiaochuan, a solicitat o reforma urgenta a ratelor de schimb, in timp ce Africa de Sud a afirmat ca tarile in curs de dezvoltare vor avea cel mai mult de suferit.

Aceste tari se tem ca politica Federal Reserve va slabi dolarul si va afecta negativ exporturile catre Statele Unite.

Fed a anuntat saptamana aceasta ca va injecta alte 600 de miliarde de dolari in economia americana, pentru a sustine cresterea fragila si in incercarea de a reduce somajul.

Programul a atras critici din partea economiilor emergente, care se tem ca unul dintre efecte va fi un aflux de dolari care va intari monedele locale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3132 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    nu se stia unde (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:47)

    cititor hotnews [utilizator]

    Nu se stia ca tiparnita de dolari se afla in SUA ?
    China nu a vrut sa reevalueze moneda nationala in raport cu dolarul si acuma tipa.
    Nu poti sa faci jocuri de subevaluare la infinit.
    • +3 (9 voturi)    
      Federal ... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:33)

      utug [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      "Nu se stia ca tiparnita de dolari se afla in SUA ?"
      ___________________________

      Federal Reserve este banca privata. Tiparnita de $ este proprietatea bancii si nu proprietatea guvernului american. Printr-o intelegere cu guvernul face si oficiul de banca centrala a Americii (Federal Reserve Aci 1913). Nimeni nu stie cati dolari tipareste iar actionarii bancii nu sunt obligati sa spuna cui dau dolarii. Nu este exclus ca actionarii bancii, denumite cam nepotrivit "Federal Reserve" , sa decida transferarea sediului bancii in afara SUA odata cu Noua Ordine Mondiala.

      http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=21632
        #showComment() #showComment() #showComment()
    • +1 (1 vot)    
      Yuanul este raportat la dolar ! (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 11:12)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      e simplu. Dolarul este scos la tiparnita , asa ca e din ce in ce mai ieftin. Yuan este raportat la USD, asa ca e din ce in ce mai ieftin, de asemenea. Deci, in China apare inflatia.
      Statele Unite ale Americii are dreptul suveran de a tipări cât mai mulţi bani daca este necesar în interesul superior al Americii.
      cei 2000-2500 de miliarde de dolari din rezerva Chinei vor insemna mai putin tradusi in circuitul comercial si bancar !de fapt SUA vor sa saraceasca China si ceilalti competitori care mai cred in dolar !
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 11:30)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      politica SUA este foarte la obiect. Normal, isi doresc sa concureze pe picior de egalitate cu china, si vor reusi. Europenii in schimb dorm, vise placute...
  • +3 (5 voturi)    
    dolari (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:59)

    Lechi [anonim]

    Stie cineva cati dolari (monede + bancnote) sunt in circulatie pe mapamond ?
    La care , se vor adauga deocamdata 600 miliarde, si peste o vreme inca cel putin atata , daca nu mai mult.

    chestie grea...
  • +1 (5 voturi)    
    mda, nu'i de mirare (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:12)

    panfil flecaru [anonim]

    aia sunt principalii exportatori spre sua...
    si se mai scumpeste si gazul...
    scad profiturile pe chinezarii.
  • -1 (5 voturi)    
    da (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:05)

    Gelu [anonim]

    Da, e f comod si placut sa fii tinut in carca de americani, exportand la greu in USA si devalorizand propria moneda.
    Uite ca se mai desteapta si americanii...
  • +1 (5 voturi)    
    Solutia simpla (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:16)

    roberto [anonim]

    O solutie simpla pt chinezuti si brazilieni este cotarea exporturilor catre americani in euro. Iar atunci, americanii se vor da de ceasul mortii cu moneda lor devalorizata, cand vor trebui sa cumpere euro cu dolareii lor prapaditi.

    Intrebarea este daca au astia curaj sa faca asa ceva.
    • -2 (2 voturi)    
      E simplu (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 8:47)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Daca fac asta isi omoara complet exporturile catre SUA. Americanii platesc in dolari, nu va plac dolarii lor, la revedere exporturi! Americanii de-abia asteapta.
        #showComment()
    • -2 (2 voturi)    
      in general (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 9:15)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui roberto

      piatza este a cumparatorului.
      in conditziile de azi, si mai mult.
      daca brazilienii n'ar vinde la americani, atunci cui ?
      ar intrerupe productia ?
      cine poate lua locul americii in exporturile brazilien ?
      altfel, solutzia matale ar fi buna. si simpla.
      dar cu o conditie, sa mai fie suficienti si ioroi pe piata.
      altfel, bce ar trebui sa faca ce fac americanii, sa mai tipareasca.
        #showComment()
    • 0 (0 voturi)    
      este o solutie teoretica (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 14:28)

      cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui roberto

      In practica este aproape imposibil de realizat.
      Europenii sunt dezavantajati fata de statele unite,deoarece tiparirea monedei euro,este cu mult mai complicata si nu depinde de un singur stat sau de un singur guvern.
  • +2 (4 voturi)    
    The top of the world! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:42)

    lucian [anonim]

    Nu exista o institutie mai secretoasa in lume decat Federal Reserve Bank. Reprezinta varful piramidei,un mecanism sofisticat prin care elita planetei stoarce incet si sigur avere de la cei multi si o transfera spre cei putini. La ce sa te astepti din partea unei institutii infiintata in mod secret la un club privat pe o insula de catre niste bancheri europeni si 2-3 politicieni corupti?
    • +1 (1 vot)    
      Ciocu ... (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 12:39)

      utug [anonim] i-a raspuns lui lucian

      " ... elita planetei stoarce incet si sigur avere de la cei multi si o transfera spre cei putini ... "
      ______________
      Ciocu mic ... vezi ca il superi pe dl baconschi care atunci cand a auzit astfel de vorbe a parasit indignat sala. Nu spui cine le-a zis ca nu e voie dar ce a zis, citez: ... " ... It is no longer possible to inject thousands of billions of dollars of unreal wealth into the world economy simply by printing worthless paper, or transfer inflation as well as social and economic problems to others through creating sever budget deficits”
  • 0 (0 voturi)    
    se poate ! (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 18:54)

    popic [anonim]

    Ideea e ca se poate face ceva..dar nu se vrea ! se va schimba moneda...asa cum la noi te duci la banci si lasi banii vechi si ii iei pe cei noi ! e un sacrificiu pentru usa...dar va ingropa FED`ul ( am spus..n`au nici un interes). Astia de la FED deja au inceput sa faca spume ( sa zic vreo 10 ani ) de cand au inceput sa fie in rulaj tot mai mare cardurile...pentru ca efectiv moneda nu se va mai tiparii...dar si in cazul asta au baietii grija."razboaiele" s`au dus si pe partea cu petrolul acolo unde unii aveau de gand sa raporteze barilul la euro..dar au stiu ce sa faca americani.
    PS: Sunt oameni care au interese...si atata timp cat tu te duci la magazin si cumperi paine cu foile pe care sora ta le rupe din caietul de teme...o sa ajunga acel magazin sa faca scoala dinou si nu sa cumpere alta marfa.
    PS2 : sunt platit in dolari...dar inca mai merge, au baietii grija !
  • +1 (1 vot)    
    Usa poate iesi din criza ... (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 20:07)

    utug [anonim]

    "Dupa Germania, China si Africa de Sud, Brazilia critica si ea actiunile Fed Reserve de a injecta dolari in economia SUA " ...
    ______________________

    Germania, China, Africa de Sud, Brazilia ... ignora faptul ca o solutie pentru iesire din criza exista pentru USA ...


    "The president [Obama],... could benefit from a confrontation with Iran because it would strike up a war machine that would pull the US out of economic stagnation, Broder argues.
    He writes that there are "essentially" two ways that an economy can be grown: Through the natural economic cycle, and through war.
    Look back at FDR [Franklin Delano Roosevelt - 1933/1945] and the Great Depression. What finally resolved that economic crisis? World War II. Here is where Obama is likely to prevail. With strong Republican support in Congress for challenging Iran's ambition to become a nuclear power, he can spend much of 2011 and 2012 orchestrating a showdown with the mullahs. This will help him politically because the opposition party will be urging him on. And as tensions rise and we accelerate preparations for war, the economy will improve. ..."
    In:
    Washington Post /31 Oct 2010:
    War with Iran would rescue economy
    http://www.rawstory.com/rs/2010/10/washpost-war-iran-rescue-economy/
  • +1 (1 vot)    
    Bancherii ... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 13:18)

    utug [anonim]

    Bancherii lumii abandoneaza Dolarul (si Federal Reserve) si se muta in Basel Tower ? Se muta si Dl Ben Shalom Bernanke ?

    A film by Alex Jones
    Fall Of The Republic ... documents how an offshore corporate cartel is bankrupting the US economy by design. Leaders are now declaring that world government has arrived and that the dollar will be replaced by a new global currency [The Phoenix ?] .
    http://www.pakalertpress.com/2009/10/24/movie-fall-of-the-republic-hq-full-length-version/
    http://www.vidsurf.net/watch/VebOTc-7shU/Fall_of_the_Republic_HQ_full_length_version.html~


    [ The Tower of Basel: Secretive Plans for the Issuing of a Global Currency
    Do we really want the Bank for International Settlements (BIS) issuing our global currency
    http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=13239

    http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=21632
    “Crisis is an Opportunity”: Engineering a Global Depression to Create a Global Government
    October 28, 2010 ]