Legea venitului minim. Interpretare maramureseana

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2011, 10:31 Economie | Finanţe & Bănci


Florin D. este unul dintre capsunarii Romaniei. Locuieste intr-un sat maramuresean si pleaca in fiecare vara sa lucreze in Europa. A sapat santuri in Spania si Franta, a pus faianta in Italia si a cersit in Elvetia pentru ca nu si-a gasit nimic de lucru. Cu banii facuti in strainatate a renovat casa parinteasca, si-a luat masina, combina frigorifica, o plasma si un laptop de la care vorbea prin Skype cu parintii in fiecare saptamana. Acum, parintii lui- pensionari CAP- se cheama ca au o gospodarie cat de cat pusa la punct. La televizorul lor color cumparat in 1990 nu s-au mai uitat de vreo 5 ani. De cand baiatul lor le-a adus plasma.
  • Localnic: Cum sa vina asistatu ala social sa-mi numere porcii din batatura? Ca io l-am crescut!
Partea proasta e ca tot din cauza plasmei, nu vor mai primi ajutorul social de la stat. “Aveti active prea scumpe”, le-a spus asistentul social din comuna, un baiat care a crescut in curtea lor. E drept, familia are cateva “iugare” de pamant, dar nu au bani sa le lucreze. De vandut, nici nu poate fi vorba. "De unde atatea milioane sa platim aratul, prasitul, semanatul, ierbicidele... ? Toate astea costa, iar din banii pe care-i scoatem pe lapte, nu ne descurcam. Gradina din spatele casei ne da de toate. Da` pamantul nu-l vand, sa stiu ca ma rastignesc pe cruce. Cat traiesc eu, ramane in familie!", zice ferm, batranul. Nici cu asistatu` asta social nu te mai intelegi, adauga el referindu-se la asistentul social. “Ca pana o crescut, aci in curtea noastra se juca. Cand era sa ne deie foc la sura l-am batut de i-o sunat apa in cap”, mai zice batranul. “Pai si acuma vine el sa-mi numere vacile si cate oua am in frigider?”, se revolta capul familiei.

Familia D. din Ulmeni- jud. Maramures e revoltata. Are doua vaci, o plasma, un computer si un Audi vechi in curte, ceea ce ii face ne-eligibili pentru orice prestatie sociala din partea Statului. Audi-ul l-ar da, dar nu-i lasa baiatul, ca se foloseste de masina ca sa-si rezolve problemele. “Doar nu i-oi da calul sa se duca in Baia Mare calare sa vada cand si-a afla de munca in Spania”.

Sa-si vanda plasma sau sa renunte la Mandraia? Vaca le da lapte si balegar pentru gradina. Plasma nu le da nimic, da` cum s-o vanda in sat? Cine o cumpara? Mai au si un computer, pe care Primaria l-au evaluat la peste 3000 de lei. “Pai unul de nou il iei la jumatate de pret. Cine da pe unul vechi 3000 de lei ? Da` daca asta zic listele lor, sa mi-l vanda ei, ca bucuros il dau”, mai zice capul familiei.

Legea a clarificat totul. Un computer- 3300 de lei. O masina automata de spalat- intre 849 si 1600 de lei. Pana si terenul intravilan din Bucuresti e “pretuit” la 2,3 mil lei/ha.
  • Oficialii ministerului sunt optimisti: Daca se constata ca exista 5 ovine, asistentul social ia lista numarul trei. Drujba -intre a fi si a nu fi
“Daca am acasa un frigider si mai am acasa un al doilea aparat, acesta e considerat ca potential aducator de venituri. Trebuie asadar sa valorific bunul respectiv sau sa fac ceva cu el pentru a-mi aduce un venit. Nu mai este nevoie ca eu, aflat in stare critica, sa ma adresez Statului pentru a iesi din aceasta situatie. Din acest motiv, al doilea obiect se gaseste in lista a treia, pe care o avem de la INS si pe care Consiliile Locale le actualizeaza permanent”, explica Lăcrămioara Corcheş, director general al Direcţiei de Asistenţă Socială din Ministerul Muncii. Lista produselor considerate a fi de stricta necesitate include de pilda 4 ovine, mai arata Corches.  “Daca se constata ca exista 5 ovine, asistentul social ia lista numarul 3 si se uita la cat estimeaza Consiliul local ca poate aduce valorificarea acestei a cincea ovina”, explica directorul din minister.

“A existat o controversa legata de drujba. Noi am propus prin normele metodologice publicate sa scoatem drujba de pe lista. Ea figura pe lista bunurilor potentiale aducatoare de venituri. Vom vedea ce se va decide in final”, mai spune Corches
  • "Da` de ce nu isi evalueaza ei sediul in care stau si sa se mute intr-o cocioaba, iar salariile sa le dea din ce economisesc?"
Florin, furnizorul de bunuri si de nelinisti al familiei, e mai transant. “Le ingrop in gradina. Pai decat sa le taie batranilor banii, mai bine le bag in pamant. Cand mi-oi face casa mea, le iau la mine. Da` nu le e rusine? Noi cresteam in fiecare an cate 3 porci, ca pe unul il dadeam matusi-mii care o ramas vaduva si o mai ajutam. Acuma, daca ai trei porci se cheama ca esti chiabur. Da` de ce nu isi evalueaza ei sediul in care stau si sa se mute intr-o cocioaba, iar salariile sa le dea din ce economisesc ei? Ca eu nu ma duc sa le numar lor candelabrele si sa-i pun sa si le vanda!”, mai zice Florin, revoltat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9364 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    ajutor social??? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 10:46)

    ... [anonim]

    pai nici nu e cazul sa primeasca ajutor social din ce scrie in articol. nu par deloc muritori de foame.

    ar trebui insa sa primeasca ajutoare/ subventii sau cum le-o fi spunand pentru a-si putea face agricultura profitabila. dar de asa ceva statul roman nu a auzit. ne vaicarim ca avem 4 milioane de angajati la o populatie de 20 milioane, dar ne bagam picioarele in agricultori, ne indemnam cetatenii sa faca vanzare hipermarketurilor si ne mandrim cu PIB-ul nostru obtinut dintr-o economie care nu produce efectiv mai nimic.
    ne plangem ca "inapoiatii" de tarani lucreaza pamantul ca acum 200 de ani, dar nici morti n-am face legatura intre veniturile noastre exagerate si faptul ca din munca lor, mai utila, nu au posibilitatea sa-si cumpere nici un fel de utilaje. ca sa nu mai vorbim de taxele la care ar trebui sa faca fata daca ar vrea sa intre in "business" si sa-si faca vreo fabricuta de prelucrare a produselor.
    • +14 (20 voturi)    
      PROSTIA OMENEASCA (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:28)

      cris [anonim] i-a raspuns lui ...

      Atata timp cat statul stimuleaza nemunca si impoziteaza averile mi se pare corect ca familia de maramureseni sa fie suparata ca nu primeste ajutor social.
      Modelul comunist ar trebui sa se aplice la asistatii sociali ( va mai aminti CAP-ul comunist)...TOATA POPULATIA ARE DREPTUL LA AJUTOR SOCIAL IN VALOARE DE 500 LEI/LUNA. Pentru asta fiecare asistat social trebuie sa presteze diferite activitati comunitare necalificate...cum ar fi :
      -10 ziel /luna -maturat strazi
      -sau 7 zile/luna- executat santuri pentru irigatii,
      -10 zile/luna muncit terenuri confiscate de stat de la oamenii care nu le muncesc.
      Sa vedem cati oameni mai aplica pentru primirea ajutorului social.
      Legea princ care opresti un drept dat de o lege functiede bunurile dobandite, mi se pare o aberati. Ar trebui sa vezi potentialul fortei de munca din om si nu din bunurile dobandite.
      Inca ceva toti asitatii sociali nu vor avea drept de vot. Adica eliminam targuila politician-cetatean pentru obtinerea votului ( galeti, tzuica, zahar, ulei inainte de alegeri).
      paraca ar arata altfel Romania.
        () ()
  • +20 (22 voturi)    
    Ei Hai! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 10:48)

    anonim [anonim]

    3-4 porci, oi, 2-3 vaci si sa primesti ajutoare ?
    Pai asta deja e casa asezata nu gluma.

    De acord ca iti vin idei, daca atatia ani ai primit bani de la stat, cauti sa mai primesti si de acum incolo.
    Dar totusi cazul descris n-are nimic de-a face cu cazurile de asistati social.
  • +19 (23 voturi)    
    Asa, si? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 10:59)

    Dr. Pusca [anonim]

    Pai ma, nene, daca ai mancare in curte, electronice si electrocasnice noi, pensie si copil care te ajuta, in conditiile in care nu platesti nici un impozit, la ce-ti mai trebuie ajutor social? Nu-ti ajung banii de palinca? Ia-ti un alambic!
  • +12 (18 voturi)    
    si de ce mai vor asistenta sociala? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 10:59)

    skin [anonim]

    nu inteleg, pentru ce mai asteapta bani de la stat? au pamint, n-au chef sa-l vinda, nici sa-l lucreze, au cam tot ce le trebuie. de ce le singereaza inima dupa ceva ajutor social? ca nu pentru pensii sint conditionarile astea.
    • +4 (8 voturi)    
      pentru ca lucrarea pamantului nu e rentabila (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:08)

      ... [anonim] i-a raspuns lui skin

      in aceste conditii.

      pentru ca dumneavoastra primiti bani nemeritati pentru munca pe care o faceti, daca e s-o comparam cu munca lor si utilitatea acesteia.

      e simplu.

      ce e penal aici e ca singura solutie imaginata de altfel ingeniosul stat roman este "ajutorul social" =))

      hai sa "asistam social" un individ ca sa-si ia utilaje sa lucreze pamantul pentru ca Romania sa nu mai fie doar piata de desfacere.

      cred ca in momentul in care in domeniul public din Romania se va gasi nitica minte, aceea va trebui inramata.
        ()
    • +1 (3 voturi)    
      pentru ca e foarte mare (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:50)

      Io [anonim] i-a raspuns lui skin

      valoarea asistentei sociale; ei s-ar multumi chiar cu mai putin, dar e mai rentabil sa te uiti la stele si sa curga ajutorul social.
  • +12 (12 voturi)    
    _ (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:02)

    v [anonim]

    "Plasma nu le da nimic, da` cum s-o vanda in sat? Cine o cumpara?"

    Fraza asta sintetizeaza in intregime caracterul nostru; intelegem ca nu facem bine, dar nu incetam sa cautam scuze.
    Schimbare, dle, e nevoie de schimbare, dar eu sa fiu ultimul care trebuie sa o faca.
    • +12 (16 voturi)    
      . (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:14)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui v

      Pe mine ma intriga "pamantul nu-l vand, sa stiu ca ma rastignesc pe cruce". Este exact conceptia asta invechita care ii tine in spate. Nu il pot lucra pentru ca e prea scump dar nici nu vor sa vanda (macar sa il dea in arenda).

      Imi pare rau, dar asta nu e caz social. Astia sunt niste oameni care vor sa traiasca cat mai bine pe banii statului (adica din buzunarul nostru) fara sa modifice ceva in viata lor.
  • -7 (13 voturi)    
    corect (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:03)

    gabriel4west [utilizator]

    Ca eu nu ma duc sa le numar lor candelabrele si sa-i pun sa si le vanda!” - corect, omul are perfecta dreptate.
    • +12 (12 voturi)    
      Fara legatura cu subiectul.. (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:24)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui gabriel4west

      Cei cu candelabre nici nu au cerut ajutor social.
      Sa revenim la oile noastre!
    • +6 (10 voturi)    
      Nu are deloc dreptate (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:29)

      finch [anonim] i-a raspuns lui gabriel4west

      Posedarea acelor bunuri presupune un venit incompatibil cu asistarea sociala. Baiatul lor ii ajuta, are bani cat sa le cumpere acele bunuri electrocasnice, au pamant si nu-l lucreaza, care e problema? Sa primeasca bani de la stat, asta e solutia, asta e dreptatea, nu? Dupa mintea ta toti ar trebui sa stam acasa, sa ne dea cineva bani iar noi sa ne bucuram de viata. De asta suntem in gaura asta fara scapare. Pentru ca unii ca tine sunt de acord cu aceste tampenii. Pun pariu ca ori esti prost de dai in gropi si ar trebui sa stai acasa, ori esti asistat social.

      Eu muncesc 10 ore pe zi si platesc impozit si asigurari sociale pentru ca lenesii aia sa primeasca ajutor social. Cand muncesti si vezi cum munca ta e folosita pentru a proteja lenea unor oameni ce nu ar trebui sa existe, incepi sa ai pareri pertinente. Inca cinci ani din astia cu nedreptati sociale si toti oamenii capabili emigreaza. Ramaneti voi lenesii in tara si uitati-va la pamantul parloaga si savurati OTV la tv-uri de 1 metru, dar sa nu va speriati ca se va stinge lumina la un moment dat.
        ()
    • +4 (8 voturi)    
      cauza - efect (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:35)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui gabriel4west

      Domnul in cauza nu plateste impozite, deci nu plateste catre stat nimic. El vrea bani de la stat. Logica imi zice asa: din moment ce vrea banii, inseamna ca trebuie sa se supuna la niste conditii. El necotizand la salariul/bunurile primariei nu prea are dreptul sa ii ia la intrebari. Citand de la "ilustrii" nostrii contemporani: parerea mea...
    • +9 (9 voturi)    
      educatie financiara (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:47)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui gabriel4west

      Mi se par de bun simt si necesare aceste norme pentru ajutorul social. Pai , cand vedeam tiganii ca iau ajutorul social cu Mertanu - ne sarea indignarea in gat ...daca iau acelasi ajutor social un roman cu Audi-ul este tot acelasi lucru.
      Ca sa fie platite acele ajutoare se strang greu impozite (rata de colectare - 30 % ) , de ce sa le risipim ? Nici mie , platitor de impozite nu-mi convine sa stiu ca se duc pe benzina pentru Mertan sau Audi .
      Educatia financiara este acel echilibru , acea cumpatare care duce la o stratificare a societatii - la un anumit venit pot sa-mi permit o anumita masina si o anumita vacanta . Acum vedem cum toti vor vacante scumpe, masini scumpe , dar la venituri daca-i cauti dau un tun si dupa se imprumuta pina la urmatorul... In afara (vrem o tara ca afara ?! ) acolo aceste lucruri sunt tare bine structurate si nu sunt salturi rapide decat bazate pe munca , idei, implicare , efort - la noi salturile sunt pe furt, politica , santaj , compromis , acoperirea ilegalitatilor , prostitutie , contrabanda . De aceea nu progresam ca societate - cata vreme caile ilegale sunt tolerate , de ce sa mai muncesti si sa produci plus valoare ?
    • +1 (1 vot)    
      numaratul candelabrelor (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 19:06)

      Bug [anonim] i-a raspuns lui gabriel4west

      Ca ce chestie sa imi numere candelabrele? Ce, eu ii cer bani?
      Dar daca el imi cere, de-a moaca, mi se pare normal sa ii pun conditii. Daca nu mi-ar cere, nu m-ar interesa nici-un candelabru!

      Situatiile nu sunt deloc echivalente!
      Deci NU are dreptate!
  • +8 (12 voturi)    
    contributie minima, pretentii maxime (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:25)

    rotofei [anonim]

    genul asta de oameni nu au cotizat aproape deloc la bugetul de stat si au pretentii la ajutoare sociale... îh! mama ei de treaba, asa sunt ei smecheri... fraieri ca mine platesc impozite si taxe iar ei nu declara nici un profit, au pretentia sa fie ajutati de altii
    • +2 (8 voturi)    
      mai, ce destept (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:40)

      ... [anonim] i-a raspuns lui rotofei

      fix asa stau lucrurile: 'mneata muncesti de te spetesti si platesti pe toata lumea, iar aia nu fac nimic si primesc ajutoare. si marmota inveleste in continuare creiere in ciocolata.

      cand dai 90% din pret intermediarului si 10% producatorului nu-ti pui problema ca esti fraier?
      cand cumperi produse straine si te minunezi ca economia merge prost nu-ti faci probleme despre corectitudinea situatiei?
      cand vezi o Romanie paralela - una care inainte de '90 era macar inregimentata in niste cooperative, IAS-uri si alte asemenea "orori" - nu-ti pui intrebari de ce nu exista nici o legatura comerciala/ financiara intre statul dumitale si ea?

      uite ca te simti amenintat "la buzunar" dar nici macar acum n-ai observa ca, anyway, orice surplus de monetar merge in ALTE buzunare, iar precaritatea o imparti cu aia pe care-i consideri "smecheri", in timp ce in ochii lor probabil ca dumneata esti "smecheri". probabil ca Smecherul cel mare mustaceste intre timp.
  • +8 (12 voturi)    
    dar (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:34)

    dar [anonim]

    dar de ce sa platesc eu taxe ca sa le dea ajutor social respectivilor? ce legatura are "chiaburitul" de care se simte amenintat Florin cu ajutorul social? doar nu i-a trimis nimeni in gulag pe respectivii, doar NU LE MAI DA. ca e dreptul lor inalienabil sa huzureasca pe banii mei de platitor de taxe, nu?

    si nici nu muncesc, si nici nu vand... am mai vazut atitudinea asta la "propitarii" de apartamente din Bucuresti: scumpe, nu le vand si nici nu le inchiriaza (macar cu camera). in schimb, cer ajutor pentru intretinere si subventii la gigacalorie. sa nu mai zbiere de frig, in iad va fi caldura multa...
  • +6 (10 voturi)    
    De ce vor totusi ajutor ? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:36)

    Je [anonim]

    Nu prea inteleg. Oi, Audi, plasma, terenuri ... De ce vor ajutor ? Pai ajutorul il iau indirect (si) de la mine, care stau la oras, nu am nici Audi nici terenuri si nici plasma si muncesc 8 ore pe zi ca din impozitele pe care statul mi le ia mie sa-i dea lui "ajutoare".
    Suntem o tara de "asistati sociali". Pana nu incetam cu a lua bani de la aia care muncesc si a-i da celor care nu o fac nu ajungem nicaieri.
    • +5 (7 voturi)    
      a fost vreunul dintre voi prin Maramures? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:48)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Je

      nu cred, caci altfel nu ati vorbi ca ametitii.

      nu e nimeni acolo care sa "stea degeaba". oamenii au gospodarii, pamanturi, animale. le muncesc si o duc destul de bine. si, iata, fac copii care aduc venituri in Romania muncind pe post de capsunari.

      evident ca nu de ajutoare sociale ar avea nevoie. dar ar fi minunat ca agricultura sa fie incurajata ACOLO, nu in Spania...
      acolo si aiurea in Romania. ar fi minunat ca ceea ce se intampla in agricultura sa fie subventionat, taxat, incurajat, sustinut, dezvoltat - nu IGNORAT.
        () ()
    • -1 (5 voturi)    
      Spuneasta PSD-ului! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:07)

      q1953 [anonim] i-a raspuns lui Je

      Sunt intrutot de acord cu tine.
      Te rog sa-mi dai voie sa-ti raspund: atat timp cat vom fi condusi de fosti comunisti sau urmasii lor PSD-isti vom fi o tara de asistati sociali. Principiul de baza al social-democratiei este sa ia de la cei ce muncesc si sa dea la cei care nu muncesc. De ce SUA este cel mai dezvoltat stat?
      Pentru ca acolo nu exista partid social-democrat!
      Legea venitului minim garantat a fost introdusa de PSD iar liderii acestuia si acum o prezinta ca o mare realizare.
        () ()
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:47)

    eu [anonim]

    Bre uite cum stau lucrurile.

    Eu chiar nu vreau sa platesc asistenta sociala pentru tot felul de oameni care s-ar putea ajuta singuri daca ar iesi din batatura. Aici includem familia din Maramures. Sau clasa politica romaneasca insa hai sa ramanem la topicul initial. Fireste e usor sa te uiti toata ziua la OTV la plasma adusa de fiul ratacitor in loc sa pui osul la munca insa daca alegi asta nu ar trebui sa pupi ajutor social. In loc sa iti cumperi diverse prin casa cu banii adusi de pe plantatia de capsuni mai bine ii investesti in agricultura sau in ce ti se pare ca te pricepi. Si daca onor statul iti mai da si un banut ca faci chestia asta s-ar putea sa iti castigi singur banii de plasma. Uite la unguri ca se descurca desi nici lor nu le pica din cer nimic.

    Asa ca invit familia aia sa crape de foame cu plasma in brate. Eu unul nu platesc impozite pentru ei. Sau pentru altii ca ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu prea avem sistem de valori (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:59)

    SKB [anonim]

    Eu nu am plasma, am acelasi televizor din 1990.
    Eu nu am Audi, am Opel Astra.
    Nu am pamant, am un rahat de apartament cu 2 camere. Daca cumva imi trece prin cap sa ma gandesc la o casa cu 300 mp de teren in jur, trebuie sa ma fac sclav pe viata.

    Se cheama ca ar trebui sa fiu asistat social?

    Multumim din adancul sufletului tovarasului Iliescu, care si-a servit tara cu netarmuit devotament si a avut grija sa fragmenteze orice suprafata agricola si mai ales sa improprietareasca oameni de varsta a doua spre a treia, sa ajungem sa avem tarani batrani care au un petec de pamant dar nu il lucreaza, "ca e scump", de asemenea nu-l vand, "nici daca ma rastignesc" si care nu-l dau nici macar in arenda, "ca-i fura arendasul". Asa ca stau acum si asteapta "ajutorul social".

    Sincer, guvernul actual e zabauc, dar pentru mine faptul ca au inceput sa apara asemenea situatii inseamna un pas spre normalitate. O bila alba de la mine.

    Imi pare rau de baiatul capsunar, dar asta e, toti muncim sa reparam greselile parintilor.
  • +7 (7 voturi)    
    sper bine! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:21)

    george [anonim]

    Am sezizat ca mentalitatea oamenilor incepe sa se schimbe. Daca pana acum un an, doi, majoritatea mesajelor erau de dezaprobare a masurilor primariilor in asemenea cazuri, acum vad ca este invers.Adica oamenii care muncesc, cei 4,5 milione, au inceput sa realizeze ca din baniilor se platesc aceste indeminizatii. Cand vor realiza si ce partid promoveaza politici de ajutorare a celor care nu muncesc sau a celor care ne pacalesc, atunci sper sa se diminueze acest fenomen.
    • 0 (0 voturi)    
      pai, toate... (Luni, 28 martie 2011, 9:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui george

      IOATE partidele platesc shpaga... electorala... :D
      De CE crezi ca se inghesuie astia, din partidul care e acum la guvernare, sa toooot dea bani la primarii "lor"? Ca sa aiba de unde plati shpagi electorale... vine 2012, alegerile locale... :D

      Ai fost vreodata la vreo sedinta a PD, sa vezi ce instructiuni le dau, cum sa dea spagile? Daca ai sa incerci sa mergi, ai sa te tavalesti pe jos de ras. Organizati, oamenii, ce sa zic... :D
  • +3 (9 voturi)    
    solutie simpla (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:26)

    Mircea [anonim]

    Toti astia care iau ajutoare de la stat ar trebui pusi sa completeze pentru fiecare alocatie (lunar) un formular care incepe cu cuvintele ”Subsemnatul ... cersesc din mila publica”
    Sa vezi cum se echilibreaza bugetul dupa asta.
    • 0 (4 voturi)    
      cui nu-i place (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:56)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Văd ca mi-ati dat voturi negative.
      Inteleg ca sunt unii pe-aici care n-au auzit vorba aia ”capră râioasă și cu coada-n sus”
  • 0 (6 voturi)    
    Asistatii sociali... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:59)

    Mihai [anonim]

    O multime de persoane pe acest forum infiereaza cu maine proletara atitudinea familiei din Maramures. As avea cateva intrebari:
    1. ce vina au batranii din Maramures ca munca lor nu valoreaza nici o ceapa degerata pe piata actuala? Faptul ca au un porc, o gaina in aratura nu inseamna ca pot trai din asta- o farfurie, o lingura nu o cumperi contra lapte ca nu mai suntem in evul mediu si exemplele pot continua.
    2. de ce luati in considerare veniturile fiului in averea parintilor? El nu trebuie sa-si faca un rost in viata, nu-i trebuie o familie? Cititi articolul cu atentie: plasam si Audi-ul nu sunt ale parintilor, de ce ii bagati pe ei in ecuatia asta?
    • +5 (5 voturi)    
      mania proletara e un capital politic (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:42)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      pentru ca dupa capul lor buzunarele nu le sunt amenintate prin faptul ca agricultura e distrusa, ci prin aceea ca ea ar putea fi incurajata.
      dar, la nivel macro, mentalitatea mie sa-mi fie bine si celalalt poa' sa crape este paguboasa: daca agricultorii crapa, economia tarii se duce de rapa, daca numarul tampitilor creste, infractionalitatea va creste si ea etc.
      din pacate, prea putini se gandesc asa "departe".
        ()
    • +1 (5 voturi)    
      Manie si cersetorie (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:10)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Eu cred ca este extrem de important ca oamenii sa fie constienti ca a lua ajutor social de la stat e o forma de cersetorie. E poate o alternativa mai buna decat moartea prin inanitie dar *este* vorba de mila publica. Faptul ca oamenii nu sunt constienti de asta e o problema care trebuie rezolvata. Fara manie, fara suparare ajutorul social e disponibil pentru toti dar daca-l iei - *esti cersetor*. Cu alte cuvinte e *ultima* resursa. Venitul minim garantat este pentru cersetori. Punct.
        ()
  • +1 (3 voturi)    
    desfiintati ajutorul social (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:39)

    anna [anonim]

    Cunosc o familie, cu 8 copii, care se descurca in zilele noastre fara nici un ajutor de la stat.
    Capul familiei, om cu studii superioare facute cand inca se mai invata in Romania, nu a acceptat de la statul roman nici un sfant, nu vrea nici alocatii, nimic.
    Familia are un teren la o margine de sat, muncesc cu totii, chiar si copiii de 13 ani, la vaci, oi, porci. Au si albine. Vind primavara cas, miei, iarna carne de porc si vara miere de albine. Si se descurca. N-au plasma, n-au masina dar baietii sunt voinici si bine hraniti. Cu multa munca se poate.
    • +2 (2 voturi)    
      si daca parintii patesc ceva? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 16:01)

      ... [anonim] i-a raspuns lui anna

      evident ca se poate cu munca - la urma urmei, la tara banii, in cantitati infime, nici nu au prea mare utilitate. iar cu o gospodarie mare reusesti sa traiesti.

      acolo iti muncesti pamantul, iti cresti animalele, si poti trai si daca nu mai ai slujba platita.

      dar tocmai asta este problema - sunt oameni care traiesc oarecum in afara statului. sunt romani doar cu numele. primesc de la stat o prizarita "educatie" pentru copiii lor si niste preturi de mizerie pentru produsele lor.

      oamenii din povestea de fata nu au de ce sa primeasca ajutor social. dar ar avea de ce sa fie ajutati sa faca agricultura performanta.
  • +3 (3 voturi)    
    Exemplul tipic (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:44)

    bogdan [anonim]

    Asta e exemplul tipic de asistat social care nu are nevoie de banii statului. Are pensie de agricultor probabil, are pamant, are animale. De ce are nevoie neaparat de asistenta sociala?
    Pamantul nici nu-l muceste da' nici nu-l vinde, plasma ar da-o si nu prea, masina la fel. Si fraierii de contribuabili tre sa plateasca taxe mari ca sa aiba statul de unde asista social specimene dintr-astea.
  • +2 (2 voturi)    
    pamantul (Marţi, 11 ianuarie 2011, 18:49)

    Geo.B [utilizator]

    si iar pamantul...
    nu ma pot abtine sa nu remarc dragostea batranilor fata de pamantul mostenit, specifica romanilor de altfel.
    dar pe de alta parte as observa ca in loc sa bage banii in plasma, combine frigorifice si alte electrocasnice, s-ar fi putut multumi cu un frigider mai mic si mai simplu, cu un tv mai vechi si cu tub, dar in schimb cu banii ramasi ar fi putut sa isi plateasca lucrarile pentru pamant, care le-ar fi asigurat hrana animalelor si poate si un oarecare venit.
  • +1 (1 vot)    
    bunurile copilului pe care le folosesc parintii (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:40)

    Luke [anonim]

    (^ titlul poate fi si invers)
    Totul s-ar rezolva printr-un impozit adecvat pe acele bunuri (pamantul, masina). Dupa aia sa le dea statul si ajutor social, oricum le da ca-i cam greu de stabilit daca bunurile-s ale lor sau ale copilului, pe care sa-l ia inapoi ca impozit pe aceste bunuri.
    Puteti spune ca sunt destule impozite si taxe (pe care cei din speta oricum nu le platesc) dar cel pe pamant e mic atata vreme ce-ti permiti sa-l pastrezi fara sa faci nimic cu el.
  • +1 (1 vot)    
    legea venitului minim.interpretare maramureseana (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:53)

    mirela [anonim]

    nu inteleg,sunt pensionari cap ori sunt asistati social?
    • +1 (1 vot)    
      Si una si alta... (Joi, 13 ianuarie 2011, 21:27)

      buni [anonim] i-a raspuns lui mirela

      Daca au pensie f. mica, pot primi si ajutor social. Ar fi dragut sa spuna si cam ce banuti au in depozit la banca... Pun pariu ca mai multi decat cei care posteaza...