Premierul portughez: Portugalia nu are nevoie de FMI sau de sfaturile acestuia

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:50 Economie | Finanţe & Bănci

Portugalia nu are nevoie de Fondul Monetar International (FMI) sau de sfaturile acestuia pentru rezolvarea problemelor fiscale, a declarat vineri premierul Jose Socrates, ecluzand din nou varianta ca autoritatile sa ceara ajutor international, potrivit AFP.

"Guvernul va face tot posibilul pentru a nu exista o interventie externa. Portugalia nu are nevoie de o interventie din exterior. Nu are nevoie de FMI sau de sfaturile FMI", a spus Socrates in cadrul unei dezbateri in parlament.

Premierul a mai aratat ca deficitul bugetar a coborat sub nivelul prevazut pe 2010, de 7,3% din PIB, dupa ce in 2009 a fost de 9,3%.

"Am obtinut in 2010 un rezultat mai bun decat am promis, iar Portugalia este este statul european care a inregistrat cea mai mare scadere a deficitului. Rezultatul din 2010 este primul succes major, mai bun decat cel la care ne-am angajat. Avem un deficit de 7% sau chiar mai mic", a mai spus oficialul.

Datele cu privire la deficitul bugetar vor fi anuntate de institutul national de statistica la jumatatea lunii februarie, insa guvernul a asigurat deja ca acesta este "in mod clar sub" tinta de 7,3%. Pentru acest an, autoritatile de la Lisabona au ca obiectiv un deficit de 4,6%.


Citeste mai multe despre   











1570 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Oameni (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:54)

    smen [anonim]

    cu coloana vertebrala,nu viermi ca noi
      #showComment#showComment#showComment
  • +1 (13 voturi)    
    bravo, ma! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:11)

    The Saker [utilizator]

    ce imi place de astia.
    hahahaha
    "Portugalia nu are nevoie de FMI sau de sfaturile acestuia" asta ca sa vezi cum se trateaza corect cu bancherii parazitii de la FMI.
  • +3 (3 voturi)    
    „ecluzand din ou” (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:21)

    Mazeta [utilizator]

    trebuie sa fie o greseala: ori "eclozand din ou", ori „excluzand din nou" :P.
  • -1 (3 voturi)    
    putina decenta moncher (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:22)

    visio [anonim]

    doua remarci am de facut:
    1. Portugalia face aceeasi greseala ca Romania; greseala diplomatica desigur, aceea de a spune in gura mare ce gandeste; la fel tipa si Romania si a avut nevoe de camatari: UE + FMI; la fel se va intampa si cu Portugalia, adica va lua imprumut de la FMI dar sub umbrela UE.....exact ca Romania.
    2. nu stiu cat sunt romanii de viermi, sau cat de mult te simti tu vierme, insa cand ai posibilitatea sa iti alegi lideri competenti, intelegenti ca doar ai avut experienta comunismului si zici ca nu ti-a placut, ei bine, cu toate acestea tu alegi Ion Iliescu, Constantinescu, Basescu precum si mandretea de parlamentari contemporani cred ca e cazul sa mergi fie la un control psihiatric la o clinica din strainatate fie sa te internezi la "pensiune"; este parerea mea desigur...dar totusi, ar fi misto ca romanii sa fie condusi de Angela Merkel, dsar nu cred ca ar fi supravietuit biata de ea in salbaticia deliranta din Romania; poate te amuza, dsar aminteste-ti cat de "vesel" a fost Alexandru Ioan Cuza cand taranii improprietariti de el zaceau morti de beti sub mesele carciumii; oricum, cazul Domnitorului este fericit pentru ca spre deosebire de predecesorii sai a murit in strainatate si nu ucis sau tradat de proprii cetateni; e drept ca si regi frantei se omorau din pasiune, si farncezii se omorau pe criterii religioase chestie neintamplata la romani...te plictisesc moncher smen, asa-i?
      #showComment
  • -1 (7 voturi)    
    Portugalia (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:28)

    Român [anonim]

    Era cât pe ce să reușească și Irlanda, dar au avut un președinte trădător de neam și țară. ca toți politicienii români, fără osebire!!!! Săi răsplătească Dumnezeu după cât s-au străduit și ei!
      #showComment
  • 0 (6 voturi)    
    In sfarsit (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:33)

    valisa [utilizator]

    O tara care le da peste bot celor de la FMI si nu numai (aici ii includ si pe cei din UE).
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo (Vineri, 28 ianuarie 2011, 21:16)

    cetatean [anonim]

    Bravo lor. Asa guvernanti ne-ar trebui si noua.
  • +3 (3 voturi)    
    nu portugalia ci (Vineri, 28 ianuarie 2011, 22:20)

    mano [anonim]

    @valisa, ungurii au fost primii din europa care au aratat cu degetul catre FMI.
  • +2 (2 voturi)    
    o sa pateasca ca si irlanda fiti siguri (Vineri, 28 ianuarie 2011, 22:25)

    ChavaL [anonim]

    presimt ca o sa pateasca ceva dupa declaratia asta ... satanistii aia chiar nu se joaca uitativa pe youtube scrieti 'asasinul economic' o sa vedeti cum se saraceste o tara prin Fmi si Bm doua organisme private care vor aboli toata economia mondiala .. o sa vedeti in cativa ani 5-6 ca aproape toate statele UE vor fi sluga lor
  • +3 (3 voturi)    
    ???? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 23:06)

    Capitalistul salbatec [anonim]

    Cu fmi, fara fmi, si Irlanda, si Portugalia, si ...ceilalti, traiesc bine in continuare, numai in Romania saracia si bagabontii conduc destinele oamenilor.