Ultima scumpire a energiei electrice ne costa un sfert de miliard de euro. Vezi ce face statul cu banii

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2011, 12:13 Economie | Finanţe & Bănci


Schema de sprijin pentru cogenerarea eficientă este de fapt tot o modalitate de sprijin a sistemului centralizat de încălzire. Mai eficientă şi sustenabilă, inclusiv din punct de vedere al preţurilor, spun autorităţile. Câţi bani strînge această schemă din facturile consumatorilor şi unde merg ei? De la 1 aprilie, factura de energie electrică a fiecărui consumator din România a fost “încărcată” cu 0,018 lei pentru fiecare kWh consumat, ca urmare a intrării în vigoare a unui ordin al Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) referitor la sprijinul pentru cogenerarea de înaltă eficienţă – Ordinul 12/2011. Deşi s-a mediatizat doar impactul asupra consumatorilor casnici (4,5% în plus la factură, la o factură medie lunară de 40 de lei), contribuţia se aplică la toţi consumatorii de energie din România şi, în plus, la cantităţile exportate, se arata pe e-nergia.ro

Anul trecut, consumul de electricitate din România a fost de 52,03 TWh, iar exportul de 3,85 TWh. Aplicând contribuţia de 0,0185 lei kWh, rezultă o sumă totală de 1,03 miliarde de lei, adică circa un sfert de miliard de euro, pe care statul o impune consumatorilor. De ce s-a luat această decizie şi ce se întâmplă cu banii?

“N-am făcut nimic special, doar am transparentizat un cost şi l-am trecut în factură. Se plătea şi înainte o taxă de cogenerare, era trecută în serviciile de sistem, o plăteam cu toţii” a explicat introducerea contribuţiei preşedintele ANRE, Dan Iulius Plaveti. El a spus că doar a continuat un demers început în 2007, când s-a pus prima dată problema stimulării investiţiilor în cogenerare.

Cogenerarea eficientă presupune producţia simultană de energie electrică şi termică cu un randament combinat de cel putin 70%. Banii din această contribuţie merg însă, practic către majoritatea producătorilor în cogenerare din România, dar nu pentru toată capacitatea de generare, ci doar pentru cea care se califică la parametrii de înaltă eficienţă.

Citeste textul integral pe e-nergia.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1565 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    prostii (Marţi, 3 mai 2011, 12:43)

    Dedalus [anonim]

    O minciuna cat casa- nu voi crede decat cand o sa vad investitiile alea.

    Daca taxa asta era oricum in factura si pana acum, i acum cand se evidentiaza separat, factura ar trebui sa scada, nu sa creasca.

    Ne mintim noi pe noi.
  • +2 (2 voturi)    
    Stam si suportam ca prostii (Marţi, 3 mai 2011, 12:57)

    anatheea [anonim]

    Astfel de masuri se iau într-un stat cu economie stabilă, nu într-o tara tot mai plina de someri si bugetari cu salariile ciunge. Si daca acest cost era deja trecut in factura, cum se face ca dupa "transparentizare" factura a crecut simtitor? Rusine tot noua celor care stam si suportam in loc sa boicotam non-stop toate nedreptatile... Ar trebui sa fim uniti si sa nu mai plateasca nimeni nici p factura sa vedem ce fac...Lasa o tara intreaga fara curent?
  • +2 (2 voturi)    
    taxe de cogenerare (Marţi, 3 mai 2011, 13:07)

    winsch i [anonim]

    Nu pot sa cred cum ne mint in fata. daca taxa asta exista si inainte de ce nu au scazut tarifele de transport astfel incat factura sa ramana nemajorata cu 4,5 %. Chiar ne crede pe toti tampiti ?
  • +1 (3 voturi)    
    hotie, nu minciuna (Marţi, 3 mai 2011, 13:31)

    marius [anonim]

    1. Suma este de 0.0185lei (atentie, in primul alineat apare 0.018)
    2. Nu am auzit de vreo alocare a banilor pentru eoliene sau solare, doar de luarea lor de la consumatori.
    3. Daca transparentizarea scumpeste energia, nu s-ar putea opaciza, sa platim mai putin?
    4. Practic ANRE ia banii si gata. Banii se vor duce in oala mare a bugetului, deficitul scade cu 0,25% deci ce bine pentru guvern. ANRE fiind independenta, e normal sa-si plateasca cu vreo 20.000EUR/luna conducerea, ca altfel o fura americanii si-o pune pe Wall Street.
    5. As dori si eu sa infiintez agentia sfintei dreptati(de exemplu) ce sa ia si ea pentru sfanta dreptate (sau alt scop nobil) 0,015lei/kwh(sunt modest) si din cele 200milioane EUR, fac un sediu, angajez 20 de secretare, 5 soferi si reduc si somajul.
    • 0 (0 voturi)    
      bravo ! (Marţi, 3 mai 2011, 14:47)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Păcat că asemenea puncte de vedere rămân doar în "blogosferă"...
    • 0 (0 voturi)    
      bir (Joi, 3 noiembrie 2011, 19:19)

      jon doe [anonim] i-a raspuns lui marius

      buna seara,
      prima a fost apa nova,inplementase taxa pt apa fluviala(apa de ploaie) ,acum enel cu aceasta taxa de "coegenare",va urma cu siguranta distrigazul cu ce-a pe fumarit,sper ca stiti ca este obligatorie desfundare cosului de un cosar autorizat daca nu se demonstreaza acest lucru suntem pasibili de amenda.
      tot inainte ca doar suntem ROMANI
  • -1 (1 vot)    
    CENTRALA PROPRIE (Marţi, 3 mai 2011, 17:47)

    pointless man [utilizator]

    Nu exista alta solutie. Transportul energiei termice la distanta presupune pierderi insustenabile. Orice altceva este o escrocherie menita sa perpetueze niste locuri de munca tipic comuniste, adica bagi mult si scoti putin. Cu banii pompati degeaba in vechiul sistem fiecare apartament avea deja centrala gratis.

    romani ! debransati-va si veti fi liberi (macar sub aspectul incalzirii).