Mediul privat si criza

Radu Enache, Continental: Am taiat cu 30% cheltuielile si am oprit toate investitiile. Ce face Statul? In fiecare sucursala imi trimite zilnic cate un control

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2011, 13:53 Economie | Finanţe & Bănci


Radu Enache
Foto: Agerpres
Mediul privat a fost primul care a reactionat la semnalele recesiunii, majoritatea companiilor trecand la reduceri ale salariilor, concedieri, renuntarea la unele proiecte. In ciuda acestor masuri de corectie, unii au supravietuit, altii nu. HotNews demareaza o serie de discutii cu oamenii de afaceri autohtoni despre cum au trecut prin criza, care a fost "costul" acesteia si cum vad viitorul apropiat.

Radu Enache, patronul lantului hotelier Continental, a taiat cu 30% cheltuielile, a ramas cu 900 de salariati din 1300 cat avea inainte de criza si a blocat investitiile.
  • de la 1300 am ramas cu 900 de angajati
"Am  reactionat imediat la criza. Am analizat toate elementele de risc ale companiei si am redus cheltuielile. In zona de personal, de instruire a personalului, a stocurilor, a marketingului. Asta ne-a si facut sa putem supravietui. Am amanat de pilda cu un an reluarea pregatirii personalului, incercand sa gasim alte solutii. Per total, am taiat cu circa 30% cheltuielile. Pe urma, de la 1300 am ramas cu 900 de angajati. Am externalizat unele activitati", a declarat Radu Enache.

Corectia a fost extrem de dura si de puternica, spune el. "Ganditi-va numai la faptul ca in 2008, plaja tarifara a hotelurilor de doua si pana la 5 stele din Bucuresti era de 35 – 185 euro. In 2009, aceeasi plaja s-a dus la 15-78 de euro. Trebuia sa te adaptezi rapid", mai spune seful Continental Hotels.
  • cele mai mari probleme din turism: munca la negru, infrastructura si controalele Fiscului
Care sunt cele mai mari probleme din turism? Munca la negru, starea infrastructurii si controalele arbitrare ale Fiscului. "Infrastructura, stiti si dumneavoastra cum arata. Ea exista, o evocam de nenumarate ori, invocam cresterea acesteia dar nu realizam nimic faptic. Fiscalitatea, in forma actuala, incurajeaza munca la negru. Sunt de acord cu elementele legate de imbunatatirea Codului Muncii, dar prin asta nu se va rezolva problema muncii la negru. Ori, in turism, munca la negru este la un nivel extrem de ridicat. Pe langa asta, ne confruntam cu tot felul de controale arbitrare. In fiecare sucursala, zilnic avem cate un control. Ba de la Pompieri, ba de la Fisc, de la Mediu, ba de la nu stiu ce alt organ al Statului. Literalmente, le-am spus oamenilor mei sa ii opreasca la poarta si sa ii puna sa astepte avocatul pentru ca nu mai pot sa admit tot felul de chestiuni inventate sau nu, dar nu asa se procedeaza", mai spune Enache.

Pe langa asta, nici Statul nu are o politica foarte transparenta, mai spune Enache. "Am lansat brandul de tara. Am pus stapanire pe Carpati. Si ce s-a intamplat dupa asta? Ce efecte s-au simtit? Va spun eu: niciunul. Eu nu simt nicio imbunatatire si avem totusi, acoperire nationala", arata omul de afaceri roman. In plus, mai spune Enache, nu am fost niciodata consultati de minister, de pilda in legatura cu criteriile de clasificare. "La un moment dat au scos niste criterii la care se spunea ca la nivel de 4 si 5 stele trebuia sa iti pui plasa de tantari la geam. Vine turistul strain la 4 stele, deschide geamul si da in plasa de tantari. Va dati seama ce comentarii face", mai adauga el.
  • "Cum sa le spun partenerilor mei straini sa vina si sa investeasca in asemenea conditii? Nu am cum!"
Au si hotelierii romani vina lor, admite hotelierul. "Noi ce facem? Ne batem pe aceasta masa de turisti. Coboram preturile fara nicio noima, canibalizam piata fara sa ne gandim la ce se va intampla in viitor. Piata turistica romaneasca este ghidata doar de pret. Nu in ultimul rand, in loc sa ne unim eforturile, noi avem nu stiu cate patronate, toate clamandu-si reprezentativitatea. Eu sper sa se uneasca in viitor..", explica Radu Enache.

Pentru viitor, omul de afaceri este sceptic. "Sunt sceptic. Noi suntem un sector care nu isi poate reveni atata vreme cat economia intreaga nu isi revine. Si cand spun asta ma refer nu la revenirea exporturilor, ci la o revenire la nivelul veniturilor populatiei, care sa poata genera turism", precizeaza Enache.

El recunoaste ca anul acesta nu va investi. "Nu vrem sa investim. Nu anul acesta, desi avem 3 autorizatii de constructii in mana. Nu exista nicio predictibilitate macar pe termen scurt, nu pe mediu sau lung. Nu pot sa imi asum nicio investitie in aceste conditii. In plus, luati in calcul si un alt aspect. Permanent, cei din Opozitie spun ca atunci cand vin ei la putere, vor schimba totul. Cum sa le spun partenerilor mei straini sa vina si sa investeasca in asemenea conditii? Nu am cum!", explica omul de afaceri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6878 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    Se descalifica ca si manager (Miercuri, 4 mai 2011, 14:08)

    Bogdan [anonim]

    Cand astepata ca statul sa-i rezolve problemele de competitivitate si eficienta. Si cand spune ca o problema a afacerii este respectarea normelor si legilor in vigoare. oare in Germania tot asa s-ar plange ca este controlat de fisc - acolo controlul se face cu arma in mana. Tot felul de smecheri au venit, au luat proprietati pe nimic si acum se plang ca nu sunt lasati sa fure sau statul nu-i alimenteaza cu contracte.
    • +12 (16 voturi)    
      Ce tampenii scrii... (Miercuri, 4 mai 2011, 14:39)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      In Germania nu ai controale IN FIECARE ZI. Aia vin odata la doi ani, daca.
      Fa tu o investitie in Romania si dupa aia vorbeste.
      Omul are perfecta dreptate, daca platesti taxele corect mai devreme sau mai tarziu trebuie sa pui lacat la firma. A condus si sotia o firma in Romania. Nu a platit mita, dar tot platea amenzi pe chestii inventate. Oricum a inchis firma pana la urma, ca NU MAI era rentabila, si nimeni nu face afaceri doar de dragul artei.
      • +5 (7 voturi)    
        ai dreptate! (Miercuri, 4 mai 2011, 15:33)

        omo [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Din 2009 statul n-a mai fost deloc "business friendly"! Nimeni cu capul pe umeri nu asteapta ca statul "sa-i bage in traista", ci macar sa nu-i puna bete in roate! Desi se pretind de dreapta, actualii guvernanti nu fac altceva decat sa interfereze cu mediul de afaceri. Oricine a lucrat cat de cat in domeniul privat, fara sa fi fost abonat la bani de la buget, n-are decat o cerinta minimalista: nu asteapta de la stat ajutor ci doar sa lase mediul de afaceri sa-si desfasoare activitatea in mod normal, fara interferinte negative sau pozitive!
    • +10 (14 voturi)    
      Cred ca ai inteles gresit (Miercuri, 4 mai 2011, 14:41)

      TB [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu e vb de control fiscal. E vb de tot felul de neaveniti care vin in fiecare zi sa faca ba un control, ba altul (gen pompieri, mediu, etc) si care se leaga de te miri ce rahat, total absurd, in speranta ca iau si ei o spaga. Iar legislatia romaneasca e atat de clara si simpla incat nu exista nici o companie in romania (subliniez, nici una) care sa o respecte in totalitate.

      E vb de acel 'common sense' in aplicarea legii care la noi nu exista. Lucrez intr-un domeniu tangential turismului, stiu destul de bine atat situatia de la noi cat si de afara. Ceea ce se intampla la noi din punct de vedere al legislatiei (fiscale si nu numai) in turism este aberant, strigator la cer, total absurd. Si asta pune bete in roate operatorilor de pe piata. Resursele umane, tehnice si financiare pe care operatorii din turism le aloca pentru a respecta niste norme tampite sunt imense. Si dupa toate astea, vine un idiot de la mediu si iti spune ca presul de la intrare e pus pe diagonala cand de fapt legea spune ca trebuie sa fie drept. Iti cam vine sa il impusti, nu? Statul roman, in loc sa-ti creeze un mediu propice dezvoltarii afacerii, te **** pe unde poate. Dar traim in 'gradina carpatilor', nu?
    • +9 (13 voturi)    
      Ai citit altceva (Miercuri, 4 mai 2011, 14:43)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Omul a spus destul de clar ce a facut.
      Nu e treaba lui sa asfalteze sau sa adune gunoiul de pe strazi, nici sa scape hotelul de tantarii de pe afara. Nu e treaba lui sa asigure un climat de concurenta loiala, adica el plateste salarii si impozite si alt hotel la 100 m angajeaza la negru, deci poate iesi cu 1 euro mai ieftin pe camera. Presupun ca nu stii ce e ala un control din partea autoritatilor statului roman. Afla si mai gandeste-te. Si explicatiile pot continua.
    • +4 (6 voturi)    
      gresit (Miercuri, 4 mai 2011, 15:36)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      in Germania, ca si in Franta ori aiurea, fiscul are capacitatea sa identifice companiile care fraudeaza, si se duc direct la tinta, intr-adevar cu arma in mana. La noi se duc tot peste cei corecti, iar rezultatul este perturbarea activitatii si distrugerea afacerii. Din pacate din cauza legislatiei proaste si incomplete, orice om cinstit poate fi amendat de fisc, acestia gasindu-i nod in papura. Intr-o mare companie multinationala din Franta, fiscul este tinut la poarta intr-o ghereta cu o masa si fara scaune cand vine la plesneala, iar informatiile le sunt aduse cu tzaraita, tocmai pentru a-i descuraja sa faca controale la plesneala. De ce acest comportament? Fiindca oamenii stiu ca totul este cinstit si corect in organizatia lor, iar fiscul nu are ce cauta fara sa aiba indicii serioase ca se face frauda.
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca esti pe dinafara de subiect (Joi, 5 mai 2011, 14:42)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      eu lucrez in turism si pot spune cu mana pe inima ca anul trecut am fost calcati de controale tot la o saptamana. nu iti poti desfasura activitatea in conditiile astea. au cautat nod in firul ierbii, cei care vin in control sunt obraznici, agresivi, aroganti
      m-am uitat pe legile si articolele invocate si unele nici nu le gasesti in forma invocata in procesul verbal sau sunt abrogate. du-te sa te certi cu ei! mai rau iti faci....in tara asta unii se chinuie sa cladeasca ceva iar altii sunt platiti, culmea tot din banii nostri, sa vina sa darame ce cladesti.
      asa ca te rog sa vorbesti doar in cunostinta de cauza...
  • +7 (9 voturi)    
    Romania (Miercuri, 4 mai 2011, 14:12)

    Butonel Mufa [utilizator]

    Comentarii de bun simt! Asta e Romania reala, tara in care statul te cocoseaza cu controale si amenzi, uitand ca prin impozitele platite de privati se platesc salariile acestor trepadusi care vin in controale. Noi facem frunze, sperand in avalansa de turisti straini. Eu cand vreau sa plec intr-o tara straina, ma informez de pe internet, de la oameni care deja au mai fost acolo, nu ma ghidez dupa logo-ul turistic al respectivei tari.
    • -8 (16 voturi)    
      nu (Miercuri, 4 mai 2011, 14:38)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Butonel Mufa

      Controale si amenzi la ce? Daca respecti legile nu ai ce amenzi plati.
      • +5 (7 voturi)    
        Mai facut sa rad (Miercuri, 4 mai 2011, 15:17)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui roman

        Ca sa respecti toate legile din Romania trebuie sa fi Houdini. Te anunt ca daca esti in Romania sigur incalci vreo lege. Doar ca nu stii.
      • +4 (6 voturi)    
        Hmm (Miercuri, 4 mai 2011, 15:20)

        Butonel Mufa [utilizator] i-a raspuns lui roman

        Esti naiv.
      • +4 (6 voturi)    
        daca nu stii, nu te baga (Miercuri, 4 mai 2011, 15:26)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui roman

        controale si amenzi de la orice, daca nu ai nici o legatura nu comenta, pentru ca esti pe langa subiect ..... iti spun eu , iei amenda pentru ca nu ai pus ora sau minutul pe o factura, pentru ca nu ai afisat nu stiu ce tampenie prevazuta intr-o ordonanta de un rand de care nu stie decat cel care iti vine in control ..... sunt o gramada de tampenii pentru care statul roman vine si iti da amenda, Codul Fiscal se modifica de N ori intr-un an,
        • 0 (0 voturi)    
          schimbare legi de n ori (Joi, 5 mai 2011, 14:52)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui sellerman

          aproposde asta: stiati ca normele de clasificare hoteliera au fostschimbate anul acesta in februarie apoi la o luna abogate si aprobate altele? cum sa faci turism cu asemenea minister care nu este decis cand aproba niste norme pe care culmea le si publica in monitorul oficial si apoi la nici o luna le schimba iar? Anmterioarele norme datau din mai 2010! ce va spune acest lucru despre departamentul din ministr care se ocupa cu aceste norme? ca este in competent!!! cum sa facu turism in asemenea cadru legislativ ce incredere dai uni investitor care isi face un proeict cu o valoare si pana il ridica se schimba trei randuri de norme legislative cu niste criterii aberante? daca esti prost si nu stii cum sa faci, nu ai imaginatie, nu ai lucrat o zi in turism si ai ajuns prin maria sa pila intr-un job care presupune sa creezi norme macar uita-te la altii din tarile vecine cum fac si ce fac.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 5 mai 2011, 8:31)

        Opposite [anonim] i-a raspuns lui roman

        Haha. Ar trebui sa fii amendat pentru comentariul asta.
    • -4 (6 voturi)    
      interesant (Miercuri, 4 mai 2011, 15:07)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Butonel Mufa

      "Eu cand vreau sa plec intr-o tara straina, ma informez de pe internet, de la oameni care deja au mai fost acolo, nu ma ghidez dupa logo-ul turistic al respectivei tari."

      asta inseamna ca in strainatate exista cetateni responsabili (NU structuri ale statului) care ofera in mod VOLUNTAR informatii pe net (pe forumuri tematice, pe bloguri, pe wikipedia etc).

      de ce nu sunt si informatii despre România? pentru ca România nu are cetateni suficient de responsabili incât sa ofere in mod VOLUNTAR aceste informatii. românii asteapta sa vina fie strainii, fie statul român, oricine, dar sa vina CINEVA sa scrie informatii despre România în locul românilor.

      o comparatie: astazi, wikipedia in limba ceha numara aproape 200k articole in conditiile in care in lume exista aprox 11 milioane de vorbitori nativi de ceha.

      tot astazi, wikipedia in româna numara aproape 160k articole in conditiile in care in lume exista peste 25 de milioane de vorbitori nativi de româna.

      in acelasi timp, despre cehia se gasesc cu usurinta informatii pertinente si responsabile in mai multe limbi pe o multime de site-uri care nu au nimic de-a face cu statul ceh.

      în schimb, majoritatea informatiilor in engleza (pt ca in alte limbi straine cantitatea de info despre ro e neglijabila) despre România sunt gazduite de site-uri oficiale. site-urile / blogurile amatorilor sunt pe de o parte putine, pe de alta parte ofera informatii de calitate indoielnica.

      exemplu: cautati informatiile despre România disponibile pe wikipedia in italiana, spaniola, franceza si germana (limbi vorbite in tari cu mari comunitati românesti). imensa majoritate a articolelor despre România au doar cateva fraze.

      sa fie iarasi vina statului român? sau sa fie vina strainilor rai, plini de sentimente antiromânesti, care fac tot posibilul sa ne ignore?

      sau sa fie lipsa de dezinteres a românilor fata de felul in care sunt priviti de straini? sa fie la mijloc dispretul suveran pe care românii il au fata de tara si de ceilalti români?
      • -1 (1 vot)    
        Pai bine ca nu scriu (Miercuri, 4 mai 2011, 16:44)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        cetatenii responsabili ca n-ar mai veni nici turistii aia aventurosi in Romania.
        Iar Romanii n-au tupeul sa-i invite pe straini in Romania, stiind ce drumuri ii asteapta.
        Uite eu am fost la castelul Corvinestilor in Hunedoara anul asta, e fain, merita vizitat, daca poti sa ajungi la poarta(nu poti decat dava circuli cu un off-roader).
  • -1 (7 voturi)    
    Sa ajutam firma Continental! (Miercuri, 4 mai 2011, 14:13)

    Claudiu Popa [anonim]

    Imi pare rau de lantul Continental. As avea o intrebare: cand totul era roz ce investitii s-au facut? Cate facturi ati emisi si cat impozit plateati la statul Roman? Care este suma de bani pe care o detineti prin Cipru sau prin nu stiu ce tara catalogata drept paradis fiscal?

    Daca ati vrea, parerea mea ca ati gasi o cale sa le spuneti sa investeasca in Romania. Dar sa fie persoane serioase nu '' tepari '' care vor sa castige intr-un an cati altii in 10 in alte tari.
    Va plangeti de controale dar daca sunteti corect parerea mea este ca nu aveti de ce sa va faceti grija chiar daca sunt si 10 controale lunare.
    Oricum, sa stiti ca sunt alaturi de dumneavoastra.
    Numai bine!
    • +4 (6 voturi)    
      Stimate domn Popa (Miercuri, 4 mai 2011, 15:28)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Popa

      Nu va mai amagiti si, mai ales, nu mai amagiti si pe altii cu astfel de afirmatii : "Va plangeti de controale dar daca sunteti corect parerea mea este ca nu aveti de ce sa va faceti grija chiar daca sunt si 10 controale lunare." Gresit! Romania este tara in care, asta o spun din experienta, un inspector de la fisc intra pe usa firmei si spune : Ai furat! Sau, un alt exemplu in care inspectorul spune : domle, dumneata ai activitate, ai incasari, obtii profit, da si tu acolo o amenda de 1000 de lei, asa, de bun simt!
      Deci, va rog, nu mi vorbiti si nu ne vorbiti ca nu ai de ce te teme daca esti cinstit.. Si exemplele pot continua..
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca vorbesti aiureli (Joi, 5 mai 2011, 14:56)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Popa

      daca ai sti cu adevarat lantul continental nu ai mai vorbi aiurea in targ....cand faci acuzatii de genul cum afirmi ca esti laturi de dl enache?
  • -5 (7 voturi)    
    Domnule Enache... (Miercuri, 4 mai 2011, 14:22)

    florin [anonim]

    Sunteti unul din putinii care puteti impreuna cu "apropiatii din domeniu" sa INCHIDETI pentru o perioada afacerea (2 saptamani spre exemplu) si sa vedem cum v-a mai "beneficia" Romania de a fi in sfera europeana a afacerilor!
    Cred ca ar fi cea mai eficienta si rapida corectie aplicata guvernului si acolitilor lor!
    • +4 (4 voturi)    
      @florin (Miercuri, 4 mai 2011, 14:46)

      @florin [anonim] i-a raspuns lui florin

      "v-a" :-) ... om de afaceri banuiesc, nu? :-))
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Joi, 5 mai 2011, 15:07)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui florin

      te-ai gandit la implicatii, la cei 900 de angajati si ce repercursiune va avea asupra lor aceasta masura? dar asupra afacerii? nu poti anula rezervari ca vrei tu sa te pui cu coarnele inainte. nu dovedesti nimic cu asta.
  • +2 (8 voturi)    
    haha! (Miercuri, 4 mai 2011, 14:39)

    Haos [anonim]

    "Coboram preturile fara nicio noima, canibalizam piata fara sa ne gandim la ce se va intampla in viitor. Piata turistica romaneasca este ghidata doar de pret."

    Cat tupeu! Uita-te la bulgari si invata de la ei cum se face turism.
    • +6 (6 voturi)    
      copilas (Miercuri, 4 mai 2011, 15:39)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Haos

      iesi si tu din balcani, ca n-ai ales cel mai bun exemplu. daca ce fac bulgarii e turism, nu stii ce e aia. du-te la albena si fii fericit ca faci turism:)))
      • +2 (2 voturi)    
        deocamdata (Miercuri, 4 mai 2011, 16:34)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        eu zic ca a ales foarte bine exemplul, nu avem cum sa sarim direct la iesitul din balcani, macar sa ajunga litoralul nostru la nivelul din Albena, si apoi sa ne gandim la ceva mai sus ...
    • 0 (0 voturi)    
      IN BULGARIA (Miercuri, 4 mai 2011, 16:41)

      db [anonim] i-a raspuns lui Haos

      TVA in turism este de 9% - in Rom. cel mai mic a fost de 19% - acum e 24%. In Bulgaria, investitiile in turism s-au facut de marile agentii germane de turism (renovari, dotari, etc) urmand ca pentru clientii lor sa aiba garantate preturi mai mici vreo 20 de ani - in Rom. investitiile le fac proprietarii, din ce scot sau pe credite. In Bulgaria (mai la sud) sezonul estival e mai lung cu aprox. 1 luna, la noi e de multe ori prea frig sa vrei sa mergi la mare. In Bulgaria vin turisti straini - marea majoritate, la noi majoritatea sunt romanii, cei mai atinsi de criza.
      • +2 (2 voturi)    
        in romania (Miercuri, 4 mai 2011, 16:56)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui db

        TVA la cazare este 9% . Nu e vorba neaparat de TVA aici, in Bulgaria se vede investitia germana ...... la noi nu are ce sa se vada .....
    • 0 (0 voturi)    
      nu stii ce vorbesti (Joi, 5 mai 2011, 15:10)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Haos

      du-te tu la bulgari daca ala e turism in opinia ta.
  • 0 (6 voturi)    
    parere (Miercuri, 4 mai 2011, 14:45)

    vs [anonim]

    Va respect ca si antreprenor, insa eu cred ca ar trebui sa va mai uitati si in propria ograda, la top management.Cred ca si acolo aveti o problema de profesionalism si de imagine cu unii din manageri de varf., care afecteaza performantele companiei. Dv stiti la ce ma refer, ca si om din companie. E important sa aveti oameni cu capul pe umeri pentru a lua cele mai bune decizii.Apoi ne putem uita si in exterior, dar in 1 rand tb facuta curatenie in propria casa!!!
    • 0 (2 voturi)    
      un alt om din companie (Miercuri, 4 mai 2011, 17:09)

      Dragstore Pope [anonim] i-a raspuns lui vs

      E corect ce spuneti dl meu!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Insitutiile statului distrug mediul privat (Miercuri, 4 mai 2011, 15:08)

    Wero [anonim]

    Legat de controale....Asa fac...Scapi de forfetar ,scapi de cheltuieli,reduci din costuri,personal...si-ti vin je.g.o.sii de la Garda,Mediu,Protectia Consumatorului etc.(care sunt bugetari deci au salarii cu 25% reduse) sa-si rotunjeasca pierderile.
    In Brasov marita si slavita Politie Locala...vine cu procesele verbale deja completate..iti ia datele personale...si te trezesti cu amenda prin posta.
  • -4 (6 voturi)    
    Acest mare patron a procedat exact ca toţi (Miercuri, 4 mai 2011, 15:17)

    Ixulescovici [anonim]

    marii melteni : a tăiat din salarii, din fondurile destinate perfecţionării forţei de muncă. Într-un domeniu unde calitatea forţei de muncă face diferenţa între competitori.
    Îi prevăd "succesuri" pe linie. Le merită.
  • +5 (5 voturi)    
    statul (Miercuri, 4 mai 2011, 15:53)

    mihai [anonim]

    Institutiile statului roman sunt o masinarie arhaica, greoaie si defecta care se misca in reluare de ani de zile. Problema este ca nu te poti astepta ca angrenajul asta sa se repare singur fara un ciocan peste cap si piese schimbate. Toata lumea care a facut o afacere in tara asta stie cum e sa fii cocosat de controale si verificari si cerinte birocratice aberante. Chiar daca n-au cu ce sa te amendeze (desi legislatia este atat de absurda si mai ales interpretablila ca trebuie sa fii doctor in stiinte juridice ca sa iti poti sustine nevinovatia) numai timpul si resursele pierdute cu toate speciile de controale, drumurile pe la ghisee dupa stampile de pe timbru te costa enorm, iar la micii intreprinzatori se simte (apropo, asta se traduce in pretul pe care il platesc clientii finali). Parerea mea este ca tot noi ar trebui sa facem un efort in plus si sa ii cocosam si pe cei de prin ministere cu petitii sa schimbe odata legile care ne pun piedici. Pe mine m-a invata un avocat sa scriu la minister petitie de fiecare data cand vine cate un control si au pretentii de diverse fara sa iti poata arata alb pe negru ca scrie asa intr-o lege. Imi ia juma' de ora sa scriu o scrisoare si cu ocazia asta mai afla si cei din birourile de fildes despre problemele lumii reale. Doar ca eu sunt unul singur, si cand te apuci de unul singur de asa ceva pari mai degraba nebun decat bine intentionat.
  • +1 (5 voturi)    
    povestea omului de la Continental... (Miercuri, 4 mai 2011, 16:45)

    capatu` satului [anonim]

    este un exemplu de manajement ce nu are nici o legatura cu un model serios de business administration;

    sa recapitulam:
    -cei mai de succes investitori din Romania sunt companii ce au capital de stat in tara mama numele acestora sunt: CEZ (eoliene in Dobrogea), Kaz Munai (Petromidia), OTE (Romtelecoma), Mol (benzinarii) si ar mai intra o gramada;
    - la noi, dupa desteptii ce ne conduc de 20 de ani ce auzim ? un singur lucru STATU` ESTE CEL MAI PROST ADMINISTRATOR - motivu` este foarte simplu atat timp cat furi in fiecare zi si nimeni nu iti spune nimik este normal ca odata se duce si economia la fund;

    pt. a analiza opiniile exprimate de omu` Continental ar trebui sa obserrvam care este modelu` de business al acestuia: TURISMU` - in realitate un fiasco` din cauza manajementului defectuos si a nesimtirii ce domneste la noi in acest domeniu: romanii din sudu` tarii prefera litoralu` bulgar iar cei din partea de nord statiunile termale din Ungaria, binenteles romanii prefera tarile din jur din prostie, cum o sa recunoasca patronii din turismu` romanesc ca n`au nici cele mai elementare notiuni despre preturile mici si dezvoltarea durabila a unei afaceri;

    despre controalele fiscului, am sa subliniez ca departe de mine gandul de a incuraja atitudinea militieneasca a unor controlori fiscali numiti politik, totusi ma simt nevoit a arata ca intr`o tara de pomanagii (asistati social) si in care multi administratori de firma se considera un Enstein al afacerilor, cineva trebuie sa plateasca pt. somnul natiunii care voteaza de 20 de ani doar comunisti;
    totusi, nu este de inlaturat atitudinea multor administratatori care se autosugestioneaza in a ocoli darile catre stat, normal asteapta si ei ceva pomana de la stat ca si ceilalti asistati....
    atata timp cat administratorii nu o sa puna mana serios pe carte si o sa lase ifosele, tara asta nu are cum sa o duca bine, raspunsu` se gaseste in fiecare dintre noi.
  • +1 (1 vot)    
    vechi proverb romanesc (Joi, 5 mai 2011, 0:45)

    tomescu [anonim]

    de ce sa te uiti in ograda ta ca poate nu-ti place ce vezi mai bine la vecin...asta referitor la control...pai trebuia sa vina FMI sa ne spuna de devalizarea (afacere legala)din companiile de stat si/sau regii autonome care sunt tot privat dar cu actionariat majoritar de stat...aste ar trebui scuturate si bagati un pic la puscarie anumite personaje....
  • 0 (4 voturi)    
    Turism? (Joi, 5 mai 2011, 10:09)

    Ciprian [anonim]

    Principala problema in turismul romanesc este exact atitudinea de tipul celei de mai sus. Unde este bataia aia pe preturi in turismul romanesc? O vacanta de o saptamana la 3 stele in Romania ma costa cat o vacanta la 4 stele de doua saptamani in Bulgaria. Nu mai discut de Grecia si Turcia. Serviciile sunt deplorabile. Investitii? Glumiti? Hotelurile arata infiorator. Exceptand desigur pe acelea unde e 300 Eur/noapte camera. Am stat in hotluri de 4-5 stele in Romania. Fara exceptie, acelea cu patronat romanesc sunt oribile. A cui este vina ca nu stiti management?
  • 0 (0 voturi)    
    control (Joi, 5 mai 2011, 11:04)

    Clujeanul [anonim]

    Am avut afacere (firma) si in Anglia, am si acum in Romania.
    Cand am avut primul control financiar-contabil in Anglia, am avut cateva probleme mici (nu grave), iar reactia celor ce controlau a fost sa o invete pe contabila romanca cum sa rezolve corect problemele (au venit doua zile si i-au facut efectiv training).
    In Romania, platesc o firma de audit contabil, tocmai sa ma asigur ca nu o sa am probleme. Am avut anul trecut un control, nu le-am dat nimic (cu exceptia unor cafele :) ), iar in final au zis ca nu pot pleca fara sa-mi dea o amenda, si mi-au dat amenda pentru doua facturi emise pe care s-a uitat sa se treaca ora in care s-au eliberat.
    M-am simtit umilit si am urat tara mea cateva zile dupa aceea.
    Plus ca in Romania am de cel putin treizeci de ori mai multe controale fata de Anglia.
  • 0 (0 voturi)    
    La noi debirocratizarea (Joi, 5 mai 2011, 11:14)

    Sile [anonim]

    Trebuie sa inceapa cu legislatia, mai exact cu constitituia gaunoasa. Aceasta armata de taietori de frunza numiti controlori nu urmareste decit sa-si umple propriile buzunare.Dar nu e numai vina lor, principala respundere o au cei ce ne-au procopsit cu actualul cotet legislativ care prevede ca pentru orice initiativa trebuie sa ai o aprobare de la cineva care trebuie sa ia spaga pentru asta. Pina nu se va schimba acest sistem din temelie (adica din lege) orice tentativa de a iesi din sistem e sortita esecului.O zi buna !