Euro s-ar putea deprecia luni din cauza zvonurilor ca Grecia vrea sa renunte la moneda

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 8 mai 2011, 17:16 Economie | Finanţe & Bănci


Euro s-a putea deprecia accentuat luni, in urma zvonurilor ca Grecia intentioneaza sa se retraga din zona euro, potrivit unor analisti chestionati de The Guardian.

"Raspunsul investitorilor va fi, probabil, vanzarea euro. Cred ca moneda euro ar trebui sa fie la paritate cu dolarul, nu la 1,44 de dolari pentru o unitate. Nu stiu cum a ajuns la acest nivel", a afirmat Jonathan Loynes, analist la Capital Economics, relateaza Mediafax.

Presa europeana a scris vineri ca guvernul elen a ridicat problema iesirii din zona euro intr-o reuniune a ministrilor de Finante din cele mai mari economi ale uniunii monetare.

Oficiali ai statelor din zona euro au negat, initial, ca o astfel de intalnire are loc, insa ulterior au admis ca ministrii de Finante din Germania, Franta si Italia discuta, intr-un castel din Luxembourg, cu omologul grec George Papaconstantinou despre rezolvarea problemei datoriilor elene.

Informatiile din presa au fost, insa, negate vehement de Atena.

Germania la randul sau a negat ca au fost dicutii legate de renuntarea Greciei la euro.

Analistii arata, insa, ca in timpul crizelor financiare din zona euro au fost dezmintiri repetate, urmate de o rasturnare a situatiei cu 180 de grade.

Grecia a primit anul trecut un pachet financiar extern de 110 miliarde de euro prin care a evitat intrarea in incapacitate de plata, insa investitorii sunt tot mai convinsi ca statul nu-si va putea onora obligatiile, avand in vedere recesiunea acuta prin care trece economia.

Restructurarea datoriilor ar putea insemna prelungirea scadentelor anumitor imprumuturi sau masuri mai drastice precum fortarea investitorilor sa accepte reducerea valorii obligatiunilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6254 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Felicitări! (Duminică, 8 mai 2011, 18:04)

    nostradamus [anonim]

    Astazi, la emisiunea strada, scoala, spital, locuitorii comunei Deveselu (Olt), le-au dat o lecție usturatoare relizatorilor (Tatulici & Company). Cu mult bun simt acestia l-au cam urecheta pe marele prevestitor duminical de apocalipse (Tatulici) atragandu-i atentia ca manipularea nu are priza la mase, chiar daca auditoriul este de conditie intelectuala medie. In aceeasi oala au fost introduse si antenele. Ma bucur nespus ca niste locuitori ai unei comune au reusit sa puna calusul in gura manipulatorilor, acestia avand neplacuta surpriza sa constate ca niciun locuitor nu a vrut sa se lanseze in injurii si ofense la adresa conducerii statului roman. Inca odata, felicitari locuitorilor acestei comune. Una din cele mai placute surprize din ultioma perioada, care intareste concluzia ca mediul rural nu mai poate fi prostit si manipulat de mogulii media.
    • +6 (8 voturi)    
      Felicitari doamnei de romana (Duminică, 8 mai 2011, 21:27)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

      Am urmarit-o fascinat, cu placere, pe o doamna profesoara de romana din Deveselu, inteligenta, frumoasa si extrem de articulata, cum i-a pus la punct pe tatulici, pe don'soara Dobre si pe toata tagma de ziarijdi si ziarizde agramati, agresivi, imorali si plini de ifose. Bravo!
  • +6 (8 voturi)    
    luni? (Duminică, 8 mai 2011, 18:18)

    cicio [anonim]

    scaderea din sesiunea de vineri a inglobat mare parte din zvon...ce va fii luni este alta pove.
    • +2 (4 voturi)    
      Veche (Duminică, 8 mai 2011, 19:23)

      Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui cicio

      Perfect adevarat...
      Euro-dolarul a scazut in jur de 2% joi si 1% vineri.
      Stirea asta e deja veche.
  • +2 (8 voturi)    
    Referitor la Grecia. (Duminică, 8 mai 2011, 18:18)

    AlinN [utilizator]

    Era cineva care intreba Qui prodest? si eu ii raspundeam : SUA.
    Oare SUA este avantajata de faptul ca lumea va fugi de euro si va investi in hartia americana? Cei cu bani puteau avea incredere in euro, cum incepusera sa faca sau in dolar, cum incepusera sa nu faca. Acum "cineva" arunca un zvon pe piata si dolarul se creste cu 50% intr-o zi.
    In lumea asta cine tipareste hartia recunoscuta de toata lumea poate avea acces la resurse pe hartie. Pana acum SUA a trait pe spinarea noastra, a tuturor. De cativa ani. lumea a inceput sa aiba incredere in euro. Chiar si OBL avea Euro cusut in haina nu $! Ei si cum isi revine euro, cum "se intampla" "intamplari" si se impiedica. Ale naibii intamplari mai! Minusuri va rog!
    • +2 (6 voturi)    
      Dolarul slab (Duminică, 8 mai 2011, 23:48)

      Domnisorul Goe [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Pe americani ii avantajeaza in momentul asta un dolar slab. Si in general, faptul ca dolarul e sau nu moneda de referinta are mai mult valoare simbolica.

      Da' hai sa nu scapam nici o ocazie sa-i "ardem": scade dolarul, e conspiratie sa plateasca datoria chinezeasca. Creste dolarul, e conspiratie sa-i umileasca pe europeni.

      In general, tot ce se intampla in lumea asta e conspiratie. Americana.
  • 0 (6 voturi)    
    Chuiretarea, asanarea, curatirea (Duminică, 8 mai 2011, 18:20)

    scortosul [anonim]

    Sa tai si sa elimini putregaiul, chiar daca la inceput produce durere aduce sanatate si sanatatea aduce putere . Zona euro fara statele din sud s-ar intarii financiar . Romania poate visa dar nu are ce cauta intr-o zona serioasa d.p.d.v fiscal ca pune in pericol tot !! Fostul imperiu roman de apus nu cuprindea tari ca grecia, romania(care nici nu exista).Aici se oprea lumea "civilizata ", la noi !! Incolo ( spre est ) prapadul : minciuna, inselaciunea , hotia........
    • +2 (4 voturi)    
      ca idee numai (Luni, 9 mai 2011, 9:00)

      visio [anonim] i-a raspuns lui scortosul

      1. vorbeste in numele tau;
      2. militarii din legiunile romane se stie cat de orientati catre sexul opus erau;
      3. vorbesti cumva de orgiile organizate de elita Romei?
      4. pune mana pe cartile de istorie sa vezi cine erau stramosii tai;
      5. sculpturile grecesti precum si cele romanesti, nu au atat eros ca cele italiene, si asta pt ca se rezuma l amesajul in sine, nu la poftele sexuale ostentativ exprimate;
      6. sunt multe motive pentru care trebuie sa fii mandru de stramosii tai, dar iti urez vizionare placuta a posturilor lui Felix;
      7. daca nu iti place in Romania, esti liber sa pleci; apropo, ai drept de vot? apropo, ce faci tu pentru tara ta? daca tot esti asa principial? in afara faptului ca o denigrezi....
      • 0 (0 voturi)    
        visio - stalpul neamului (Luni, 9 mai 2011, 10:55)

        scortosul [anonim] i-a raspuns lui visio

        Vorbesc totdeauna doar in numele meu >Asta am invatat in armata. Si Italia face parte (daca te uiti pe harta Europei) din tarile din sud. Si imperiul roman s-a prabusit sub actiunea orgiilor urmate de betii crunte si de aici la tradare, complot,intriga e un pas f. mic pe care l-au facut si "bravii" romani viitori italieni . Cine sunt inaintasii mei ? Niste betivi la care a trebuit sa le desfiinteze podgoriile ca altfel nu-i mai trezea nimeni peste care s-au suprapus cetenii romani deportati din puscarii pe plaiurile mioritice ! NU ? Stramosii de care te poti mandri incep cu cei din Scoala Ardeleana ca pana acolo ...... pana la 1944 . Felix care ? motanul? delatorul, hotul ...... sunt cei pe care ii admiri tu atunci cand vrei sa ascunzi sub pres mizeria din jurul tau !
  • +1 (3 voturi)    
    E clar ca o sa fie exact invers (Duminică, 8 mai 2011, 18:29)

    Adrian C. [utilizator]

    Chestia asta cu Grecia ca ar iesi din Euro a fost o mica manipulare a cursului EUR/USD, erau prea multi care erau long Euro. Dupa acest mini crash, o sa fie randul celor care intra acum pe pozitii short ca sa fie lichidati :).
  • 0 (2 voturi)    
    si (Duminică, 8 mai 2011, 18:40)

    cicio [anonim]

    ps: o lopata, doua vor arunca si asiatici in carca euro, pana sa cante cocosul al noi:)
  • 0 (6 voturi)    
    chiuretare, asanare = sanatate (Duminică, 8 mai 2011, 18:41)

    scortosul [anonim]

    Sa tai si sa elimini putregaiul, chiar daca la inceput produce durere aduce sanatate si sanatatea aduce putere . Zona euro fara statele din sud s-ar intarii financiar . Romania poate visa dar nu are ce cauta intr-o zona serioasa d.p.d.v fiscal ca pune in pericol tot !! Fostul imperiu roman de apus nu cuprindea tari ca grecia, romania(care nici nu exista).Aici se oprea lumea "civilizata ", la noi !! Incolo ( spre est ) prapadul : minciuna, inselaciunea, ciubucu, mita,evaziune, hotia........
    • +4 (6 voturi)    
      eu zic sa te mai gandesti (Duminică, 8 mai 2011, 21:16)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui scortosul

      cand la greci era civilizatie , nemtii traiau in colibe. Daca ai sti ceva istorie, ai stii ca leaganul civilizatie moderne este in jurul mediteranei( adica in Sud).
      • +1 (1 vot)    
        leganul tau de ieri crasma si bordelu de azi (Luni, 9 mai 2011, 8:28)

        scortosul [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        leagnul tau e acum plin de betivi si curve ! I-am vazut 5 ani in camine la facultate ! Mai jegosi ca negri si mai curve ca tiganele asa ca ce au fost nu mai sunt si eu acum tariesc si ii vad > ce au fost nu vor mai fi nicicand ca di curvie si betie au cazut mari imperii si prafu s-au ales de ei !
  • +3 (5 voturi)    
    ??? (Duminică, 8 mai 2011, 18:55)

    Dani.El [utilizator]

    Nu inteleg ... iesirea Greciei din "zona monedei euro" nu ar face decat sa intareasca baza economica a monedei. De ce ar trebui sa se devalorizeze?
  • -1 (3 voturi)    
    Reforme impuse (Duminică, 8 mai 2011, 18:57)

    El Condor [anonim]

    Exita vreo legatura intre Euro, dolar, miscarile de pe malurile marii Mediterane, moartea lui bin Laden si evenimentele urmatoare care vor duce la schimbarea Europei si, poate, a lumii ?
  • +2 (4 voturi)    
    nu ar trebui sa urce EUR? (Duminică, 8 mai 2011, 19:02)

    heconomistul [anonim]

    Din moment ce zona EuRO scapa de un membru cu probleme?
    "Stiintele" astea economice imi scapa in totalitate..
    Sau e chestie de interpretare analitica - nu e bine nici ca sta, nu e bine nici ca iese? :-))
  • -1 (1 vot)    
    Fi serios (Duminică, 8 mai 2011, 19:50)

    Berbecu [anonim]

    Ai ramas short fraiere?

    The Der Spiegel article on Friday kicked up a stir. The magazine reported that the possibility of Greece abandoning the peg to the Euro was being seriously considered. Over the weekend we find that there is little truth to the Spiegel claim.

    J.C. Juncker (EU finance minister) had this to say:

    “We’re not discussing the exit of Greece from the euro area. This is a stupid idea -- no way.”
  • 0 (2 voturi)    
    ciudat (Duminică, 8 mai 2011, 19:52)

    costa [anonim]

    Asta este cronica unei morti anuntate.
    Se pare ca oficialii chiar isi doresc o scadere a euro.
    Ce va face America in acest caz, va scadea si mai mult dolarul? Si atunci sa vezi un leu cit un elefant frate
  • -2 (8 voturi)    
    ce mizerie!!! (Duminică, 8 mai 2011, 19:53)

    Codruta N [utilizator]

    Voi, daca ati avea euroi, citind o stire ca asta, nu i-ati vinde la greu? deci nu ati contribui la "depreciere"?

    "Stirile" de genul asta sunt INCA o modalitate prin care Isarescu incearca sa-i tzepuiasca pe amãrâtzii de capsunari care muncesc la greu, sa mai aduca un eurash in tzara! Asta, colateral "traditionalelor" devalorizari ale euro / "aprecieri" ale leului, facute din burta, in perioadele de Sarbatori si in vacantze (cand vin capsunarii cu cate ceva in buzunar, pe acasa)!
    • +4 (6 voturi)    
      mai sa fie (Duminică, 8 mai 2011, 22:48)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      deci Der Spiegel cot la cot cu presa americana si europeana financiara scriu cu totii la comanda lui Isarescu! si toti investitorii de pe piete care au inceput sa vanda de vineri euro joaca tot dupa cum le canta Isarescu! eu inteleg ca Isarescu are o cota mare de incredere in sondaje, dar parca nici chiar asa :)
  • +2 (4 voturi)    
    hai sa cujetam oleaca... (Duminică, 8 mai 2011, 20:00)

    analistu fundamentalist [anonim]

    daca zona euro se scutura de pigsuri, se cheama ca s-au usurat, n'asha? Deci se depreciaza :))
    • -1 (5 voturi)    
      PIGS (Duminică, 8 mai 2011, 20:22)

      Leeview [anonim] i-a raspuns lui analistu fundamentalist

      Cred ca investitorii analizeaza EURO si din punct de vedere sintactic si morfologic. Daca Grecia iese din zona Euro, nu mai avem PIGS.

      Si probabil ca suna mult mai grav ca zona euro e un mare PIS (pacat ca nu am diacritice).

      Acum, trebuie vazut cine pe cine se usureaza. Dolarul cam greu sa faca PIS pe euro, eventual euro face PIS pe el.
  • -6 (6 voturi)    
    Sa scada, sa scada... (Duminică, 8 mai 2011, 20:41)

    Costin1968 [utilizator]

    Foarte bine, mai potoleste inflatia din Romania, dar...scade exportul Romaniei!
    Euro oricum e mort...
    • +1 (3 voturi)    
      "mort" esti tu (Duminică, 8 mai 2011, 21:11)

      bj [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      ....la creier
      daca euro ar fi mort, leul ar fi demult ingropat
      au mai fost zvonuri si mai dihai ca asta. si daca ar fi sa mai se dea greciei 100 de miliarde asta e apa de ploaie fata de zecile de mii de miliarde tiparite de america de la inceperea crizei - pt finantare deficit, anulare datorii, stimulare consum, etc.
      euro e mult mai puternic decat dolarul pentru ca s-a tiparit mult mai putin, la dimensiuni similare ale economiei cu SUA
      • 0 (2 voturi)    
        Ai dreptate, de cand a aparut Euro, americanii au (Luni, 9 mai 2011, 8:31)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui bj

        incercat sa submineze cat au putut pozitia acestuia atat prin mijloace propagandistice cat si financiare. Din pacate au multi aliati chiar in interiorul UE in aceasta lupta, mai ales in randul tarilor nordice.
        Motivul acestei lupte e simplu: dolarul nemaifiind unica moneda de referinta, e mult mai greu pentru guvernul american sa exporte problemele economiei americane catre restul lumii prin emitere de moneda fara acoperire (acum nu se prea tipareste, mai mult se emite in mod electronic) cu care achizitioneaza resurse minerale si energetice.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar daca aveai credit in Euro ? (Joi, 12 mai 2011, 8:38)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui bj

        Nu americanii au bagat pe sarlatanii de greci in zona Euro.Hai nu fii suparat... Euro , poftim nu e mort, nu exista...ha, ha, ha...Moneda fara poltica financiara si mai ales fiscala comuna...
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Luni, 9 mai 2011, 10:07)

    pretender [anonim]

    Nu am putea infiinta o agentie de zvonuri cre sa duca la ieftinirea alimentelor, retragerea netrebnicilor de la guvernare, asanarii invatamantului s.a.m.d,?