Mitul salariilor din banci

de DP     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2011, 18:11 Economie | Finanţe & Bănci


 documente
(09 Mai 2011) PDF, 1MB
Un angajat al unei unitati bancare dezvaluie experiente incredibile din spatele ghiseului. Acesta acuza ca nivelul de salarizare al functionarilor din agentii este mult prea scazut comparativ cu raspunderea asumata, castigurile obtinute fiind comparabile cu ale unui paznic sau curier pe scuter. Este si cazul unui salariat al Raiffeisen Bank, care s-a revoltat printr-o scrisoare care ne-a parvenit, atat impotriva conducerii  bancii cat si impotriva sindicatului care ar trebui sa ii apere drepturile, scrie Alexandra Popa pe Conso.ro

Scrisoarea a fost transmisa prin email catre toata reteaua bancii din Bucuresti insa a ajuns rapid si la unitatile bancii din tara si chiar si in afara bancii.

“Dragi colegi, am sa fiu scurt si la obiect, am sa fac o radiografie financiara a mea despre care cred ca este identica cu a oricarui coleg sau colega ce isi desfasoara activitatea in Raiffeisen Bank. Lucrez de peste trei ani in Raiffeisen cu un salariu de 1.200 lei + 192 bonuri= 1.392 lei”, isi prezinta situatia un “ofiter tranzactii persoane fizice” dintr-o agentie a bancii din Bucuresti.

Cheltuielile lui lunare, in conditiile in care are un copil in intretinere, ajung la 1.534 lei. Iar calcului nu tine cont si de “mancarea de zi cu zi, imbracamintea, o bomboana pentru copil si multe altele, necesare”.

“Copiii de la Fan Curier care merg pe scutere au de la 1.150 lei pana la 1.250 lei; un portar de la o unitate de pompier carora noi le-am facut carduri avea 1.180 lei net; un sofer RATB, la 8 ore lucrate are 2.400 lei, un vidanjor care goleste toaletele septice in Otopeni avea 1.800 lei, iar casierii de frunte ai Raiffeisen ca Tonia, Mugur, Nicu, Greta, Liliana, carora le trec zilnic prin mana bani, au un salariu intre 1.300 si 1.600 lei”, precizeaza angajatul.

“Sindicalistilor, nu s-au marit salariile in agentii de 5-6 ani, casierii de 6 ani nu au vazut marire de salariu, eu de 3,5 ani de cand lucrez nu am avazut marire de salariu, in conditiile in care agentia a avut un profit de peste 3 milioane euro anul trecut. Acum patronatul vrea sa inghete salariile, sa suspede fondul de pensii facultative, acordarea bonusului de performanta”, mentioneaza in scrisoare salariatul.

In opinia salariatului Raiffeisen, principalii vinovati sunt chiar cei care ar fi trebuit sa ii reprezinte drepturile: reprezentantii sindicatului.

“Sindicalistilor, lipsa de reactie ma determina sa ma tem fie de blazare, fie de coruptie, dar dovada coruptiei nu o am, insa felul in care va faceti datoria, asta dovedeste. De cand lucrez in Raiffeisen, am participat la peste 30 de sedinte in care mereu se punea problema cum sa realizam target-ul, cum sa acordam suport colegilor la nevoie fara sa afectam lucrarile noastre. Pe voi, sindicatul, nu v-am vazut niciodata, nici macar o data sa tineti o sedinta sau sa veniti in particular sa va interesati de problemele noastre profesionale”, se arata in scrisoare.

Sindicatele: Angajatii sa fie multumiti ca au loc de munca


Contactati de Conso.ro, reprezentantii sindicatelor bancare s-au aratat destul de afectati de turnura pe care au luat-o lucrurile in urma demersului.

“A ajuns un caz national si ne-a surprins deoarece conducerea sindicatului a avut o discutie cu el si i s-a propus o alta functie, superioara, pentru a obtine un salariu mai mare, dar a refuzat. El vrea un salariu mai mare pe aceeasi functie”, a declarat pentru Conso.ro, Constantin Paraschiv, presedintele Federatiei Sindicatelor din Asigurari si Banci (FSAB).

“Banca ne-a explicat: nu avem cum sa il platim mai mult la nivelul acestei pozitii. Oricum, am inteles ca este pe niste forumuri, vinde miere, are si stupi de albine”, a precizat presedintele FSAB, incercand sa arate ca angajatul nemultumit are si surse alternative de venit.

Paraschiv ne-a declarat ca pentru functia pe care este angajat contestatarul, salariul la nivelul intregului sistem bancar este aproximativ acelasi. In aceeasi categorie de venituri reduse se regasesc si casierii, iar opinia publica trebuie sa inteleaga ca salariile mari in banci incep de la functiile de conducere in sus.

“Trebuie sa intelegem ca nici mediu economico-social nu este propice. Cel putin in banci nu s-au facut restructurari, toata lumea si-a pastrat locul de munca. Acesta este obiectivul nostru numarul 1”, a precizat sindicalistul.

Contactati de Conso.ro, reprezentantii Raiffeisen Bank nu au dorit sa faca niciun comentariu pe marginea scrisorii propriului angajat.
  • Nemultumirile salariatilor afecteaza relatia cu clientii

Nu doar salariile mici nemultumesc angajatii bancilor ci si conditiile de lucru si programul, in comparatie cu colegii lor de la “bancile mama” din strainatate.

“Programul meu de munca este: de luni pana vineri de la 09:00 la 18:30. Stiti care este programul Raiffeisen Viena? Va spun eu, ca pe voi nu v-a interesat pana acum: luni, marti, miercuri de la 09:00 la 15:00, joi de la 09:00 la 17:00 si vineri de la 09:00 pana la 15:00. Intrebare: de ce ei pot sa lucreze program normal pe un salariu de 7 ori mai mare, de exemplu 2.100 – 2.200 euro un casier?”, se intreaba semnatarul scrisorii de protest.

Salariile mici si programul prelungit ajung sa afecteze nu numai viata angajatilor, dar si relatia cu proprii clienti. Un angajat bancar nemultumit care intra in contact cu clientii, oricat de mica ar fi functia sa, nu mai are aceeasi disponibilitate de a isi da tot interesul pentru solutionarea problemelor cu care se confrunta acestia.

In plus, lipsa de interes pentru asigurarea unor conditii avantajoase de munca va face ca, in momentul in care piata fortei de munca isi va reveni dupa criza, unele banci sa se vada puse in fata unui val de demisii, lucru ce va afecta nu numai industria, dar mai ales consumatorii.

“Este imperativ pentru companii sa inceapa sa se preocupe inca de pe acum de loialitatea angajatilor pentru a preveni o eventuala hemoragie de talente odata ce conditiile de pe piata muncii se intorc in favoarea angajatilor din nou”, a avertizat recent intr-un studiu Peter de Ruiter, director la PricewaterHouse Coopers.

  • Catre cine merg salariile mari din banci?

Conform datelor BNR, in 2010, numarul angajatilor din sectorul bancar a scazut numai in reteaua teritoriala, in timp ce in sediile centrale ale bancilor, numarul a urcat usor.

In total, in 2010 numarul angajatilor din banci a fost de 66.753, dintre care aproape jumatate sunt angajati in cadrul centralelor. Salariul mediu net in 2010 in sistemul bancar a fost de 3.758 lei, fara a fi insa defalcat in functie de postul ocupat, iar salariul mediu in Raiffeisen Bank este de 3.900 lei.

Din datele oferite de angajatul Raiffeisen Bank rezulta ca discrepanta intre salariile platite angajatilor din unitatile operative care lucreaza direct cu clientii si cei din centralele bancilor sunt majore, cei din centrala bancii castigand, in medie, de trei ori mai mult decat cei din unitati.

Nu mai vorbim de faptul ca, in cazul top managementului dintr-o banca salariile ajung usor la cateva mii sau chiar zeci de mii de euro lunar.

Vezi cum discuta intre ei salariatii bancii, sau doar

Citeste si comenteaza pe Conso.ro








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





21988 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Tare chestie (Luni, 9 mai 2011, 18:35)

    Emil [anonim]

    "casierii de frunte ".
  • 0 (0 voturi)    
    Si despre bancii. (Luni, 9 mai 2011, 18:44)

    cornel [anonim]

    Multe, foarte multe, sunt frumoase de departe, dar se cunosc de aproape. Interesante, cu oarecare semnificati sunt reactiile: cond. banci in cauza, tacere, timp ptr. pregatirea unui raspuns (salariile lor sunt insa cele mari, acestea trag in sus media din sector, competenta de discutat pe o situatie noua, curaj - no comment) Sindicatul, bla/bla.
  • -8 (10 voturi)    
    sunt analfabet..deci nu-mi convine salariul (Luni, 9 mai 2011, 18:45)

    anti-bankeru [anonim]

    analfabet rau scriitoru` asta...mi se pare mult cat ia si asa, ar trebui sa mai faca o data scoala primara...
  • +13 (13 voturi)    
    bancherii (Luni, 9 mai 2011, 18:46)

    Marian [anonim]

    ce tare e raspunsul celor de la sindicate...:)))... cica toti si-au pastrat locul de munca . Ei va spun eu ca nu prea e adevarat. de ex la brd finance de cand a inceput criza din departamentul comercial au dat afara prin diverse forme, jumatate din oameni, si o mare parte din ei lucreaza pe jumate de norma pe 500 de lei, in conditiile in care se lucreaza si in week-end.... cine crede ca sindicatul ii apara interesele se inseala amarnic (interesativa ce salari au cei care conduc sindicatele)
    • -10 (10 voturi)    
      GRESIT (Luni, 9 mai 2011, 20:08)

      Lgica ne omoara ! [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Pai omul a zis altceva : "Angajatii sa fie multumiti ca au loc de munca"...deci ce spui tu ii da dreptate de fapt ! NU a zis : "toti si-au pastrat locul de munca"...
      asta in mintea ta !
      Sau cumva nu stii sa citesti ?
      • +5 (5 voturi)    
        Ia mai citeste !!! (Luni, 9 mai 2011, 23:52)

        Gaetano [anonim] i-a raspuns lui Lgica ne omoara !

        " ...toata lumea si-a pastrat locul de munca. Acesta este obiectivul nostru numarul 1”, a precizat sindicalistul. Care parte n - ai inteles - o ??!!
    • 0 (0 voturi)    
      Program de 8 ore? (Luni, 16 mai 2011, 8:11)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Am o nelamurire: contractul de munca e de 8 ore, dar respectivul zice ca are program de la 9 -18:30. Dupa matematica mea asta inseamna 9:30 ore pe zi.
      Adica in fiecare luna preimeste pe langa salariu si bonuri si vreo 30 ore suplimentare? Ca daca e asa atunci face scandal degeaba!

      Pe aia de la banca ii inteleg - e afacerea lor si atata vreme cat legea le permite si nu se baga nimeni in borsul lor, o fac pe Pintea Zapciul ca le da mana.
      Dar daca omu face 9 ore jumate pe zi si nu e platit pentru ele, si asta sub obladuirea sindicatului - atunci... concluziile lui legate de sindicat sunt corecte si de departe spuse frumos!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Luni, 16 mai 2011, 23:41)

        Grigore [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Si eu lucrez la WU... noi facem 12 ore/zi... dar 12 cu 24 libere... deci ies vreo 8h suplimentare pe luna (platite cu vreo 20 lei tot)
  • +1 (7 voturi)    
    Un punct de vedere! (Luni, 9 mai 2011, 18:50)

    Emil [anonim]

    Este penibil!
    Pai atat are si un profesor cu studii superioare si grad didactic I (cel mai inalt) cu vechimea intre 10-14 ani!
    • +3 (13 voturi)    
      ce comparatie! (Luni, 9 mai 2011, 19:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Emiliane,

      - profesorul munceste 18 ore in 5 zile lucratoare ale saptamanii,
      - angajatul din articol munceste acelasi numar de ore in 2 zile!!!

      - profesorul are 3 luni vacanta in vara, si 1 luna in iarna, adica timp de 4 luni din 12 sta degeaba!!
      - angajatul bancar are 3 saptamani concediu...
      • -4 (10 voturi)    
        compartia nu e buna intr-adevar (Marţi, 10 mai 2011, 0:39)

        dc [anonim] i-a raspuns lui alex

        profesorul ala trebuie sa se si pregateasca pentru ore nu se duce asa doar cu amintirile. Plus ca un profesor suporta toate specimenele. Casierul face o munca "de mare raspundere" zi dupa zi ca sa nu zic MOP (munca de om prost)
        • +1 (7 voturi)    
          oare? (Marţi, 10 mai 2011, 11:50)

          popas [anonim] i-a raspuns lui dc

          mai, dar mai scutiti-ne cu pregatirile astea ale profesorilor!!! un profesor competent retine informatiile pe care le preda continuu tomp de 15-30 ani. sunt aceleasi lectii, aceleasi informatii! Sa stea la scoala si sa se pregateasca, nu acasa!
          Iti imaginezi ca un profesor de istorie trebuie sa se documenteze pentru lectia de maine in fiecare zi? dau unul de gegrafie? dar de matematica, sau de romana? ce mama naibii sa mai studieze???

          Si angajatii din alte sectoare se pregatesc pentru a deveni mai competitivi; poate nu este cazul unui casier, dar sunt specialitati care necesita studiu enorm, nu sa citeasca 5 minute lectia de istorie pentru clasa a 8-a pe care o va preda maine!
        • +3 (7 voturi)    
          o comparatie foarte buna (Marţi, 10 mai 2011, 12:06)

          eu [anonim] i-a raspuns lui dc

          daaaa oameni mari profesorii astia... daca nu as sti ce profesori avem in ziua de azi... te rog mult nu vreau sa generalizez dar sa aberezi ca profesorul se pregateste pentru orele de a 2 a zi in diferenta de ore de la programul lui la un program normal de 40 de ore pe saptamana e aberant.... adica 40-18=22... profesorul se pregateste mai mult decat preda... mai sa fie...

          de asta la examenele de titularizare 90% iau sub 5...
          am si eu profesori in familie asa ca nu ma duci cu presul...

          e foarte buna comparatia. te-as ruga sa lucrezi o ora.. atat o ora la un ghiseu bancar.... nu rezisiti iti garantez
        • +1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 10 mai 2011, 13:28)

          LauraC [anonim] i-a raspuns lui dc

          Si cu siguranta majoritatea profesorilor face ce spui tu! ;)
      • -5 (5 voturi)    
        gresesti (Marţi, 10 mai 2011, 13:09)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui alex

        profesorul ala pentru orele lucrate mai pierde cel putin atatea ore si acasa sa se pregateasca ..... apoi, vacanta nu este tot una cu concediu, in vacanta are activitate ...... profesorul are o facultate terminata, plus o gramada de examene cu diferite titularizari, definitivat, grade , casierul de la banca are 12 clase ........ asa ca nu e choar asa cum zici tu.
      • -2 (2 voturi)    
        Profesorul pregateste lectiile acasa (Marţi, 10 mai 2011, 18:24)

        Olalaaa [anonim] i-a raspuns lui alex

        Tu faci asa ceva ? Tu doar folosesti calculatorul ca sa vezi ce cifre rezulta, deci nici macar la ghiseu nu faci munca intelectuala consistenta ! Ia sa te punem pe tine sa tii minte ultimele 20 de tranzactii ale unor 30 clienti ai bancii, alesi la intamplare, cu tot cu sumele tranzactionate si cu beneficiarii, eventual si IBAN-ul conturilor recipiente. Vezi ? Cam asta e deosebirea .... asta ar fi munca intelectuala, nu numai sa te uiti ca pe niste tabele si sa ai pretentii sa iei bani. Bani primesti in functie de ce servicii esentiale oferi celui din fata ta. In principiu, banca ofera serviciile de securitate, transport de bani, emitere de instrumente electronice, incasari, etc, in timp ce casierii se uita doar si asista aceste procese de tehnologie informatica. Nu le creeaza ei, cine le-a creat e cu totul pe alt nivel, in nici un caz nu lucreaza la ghiseu !!!
        • -1 (1 vot)    
          serios? (Miercuri, 11 mai 2011, 10:32)

          popas [anonim] i-a raspuns lui Olalaaa

          Profesorii sa isi pregateasca lectiile la scoala, daca vor sa le fie considerate acele ore ca fiind lucrate, ok? Asta este o imbecilitate, sa tot consideri ca profesorii lucreaza mai mult acasa decat la scoala! 18 ore pe saptamana este aberant; iar 4 luni vacanta din 12 frizeaza ridicolul!

          Maturizati-va oameni! este o indoctrinare comunistoida: profesorii se pregatesc acasa! vax albina! daca este competent, nu ii ia mai mult de 5-10minute sa isi faca schema cadru pe baza careia sa predea lectia a doua zi (si asta doar in zilele in care preda lectii noi); daca este incompetent si a obtinut titularizare cu nota 5, da, poate are nevoie de vreo 2-3 ore zilnic sa se pregateasca acasa pentru a doua zi!
          Si vorbim de materii in care nu se mai descopera nimic nou: istorie, georgrafie, matematica, limbi straine, etc

          Daca te intereseaza, ma pregatesc foarte mult acasa, lucrez in domeniul economic, si habar nu ai ce volum de informatii trebuie sa stapanesc! Pentru a fi performant, trebuie sa ma pregatesc pentru examene ACCA, CFA, MBA, etc; in plus, procedurile noi ale companiei pentru care lucrez, imi iau din timpul liber, si nu este vorba de o lectie de istorie despre Iancu de Hunedoara, pe care sa l-o povestesc partenerilor a doua zi.
          • 0 (0 voturi)    
            Parerea mea este... (Miercuri, 11 mai 2011, 13:29)

            worker [anonim] i-a raspuns lui popas

            ... ca numai profesorii romani pretind ca isi pregatesc orele acasa. Ei sunt niste nesimtiti mincinosi. Ar trebui sa ia exemplu de la profesorii nemti care predeau in fiecare zi 8 ore continuu sau poate... de la profesorii din UK care in fiecare zi predau continuu 10 ore. Oare cum profesorii de afara nu trebuie sa-si pregateasca lectiile acasa???
            • 0 (0 voturi)    
              bai istetilor (Miercuri, 11 mai 2011, 21:36)

              sellerman [utilizator] i-a raspuns lui worker

              voi ati vazut vreodata cum arata programa din invatamantul romanesc? e clar ca nu, dupa ineptiile pe care le debitati aici .... tu ala care dai exemplu profesorii nemti, afla tu ca aia in clasa a 3-a fac ce fac ai nostri in ultimul an de gradinita, in clasa a 8-a aia abia rezolva o ecuatie de gradul 1 .... documenteaza-te inainte de a scrie idiotenii aici desteptule ...
  • +13 (13 voturi)    
    :) (Luni, 9 mai 2011, 19:00)

    alex [anonim]

    "Sindicalistilor, a-ti fraternizat cu patronatul".

    Si restul e tacere...pacat ca ideea exprimata e adevarata.
  • +11 (11 voturi)    
    mitul raiffeisen (Luni, 9 mai 2011, 19:11)

    alex [anonim]

    Am lucrat in banca raiffeisen timp de 4 ani, in centrala, intr-o pozitie despre care prietenii credeau ca am mii de euro salariu. Imi era si rusine sa le spun cati bani castigam, pentru ca rivalizam cu soferii RATB, sau in cel mai fericit caz cu groparii din Spania, care aveau 700 euro lunar.
    Lucrurile sunt putrede in raiffeisen, oamenii sunt ff nemultumiti; in urma cu vreo 3 ani a fost adus un nou director in persoana dnei K, al carei obiectiv se pare ca a fost taierea salariilor.
    Aceasta mrs K habar nu are care este valoarea mainii de lucru specializata, iar acest lucru are repercursiuni asupra hemoragiei de angajati.
    Cei care lucreaza in rbr, stiu de faptul ca incepand cu 2009, au plecat unii dintre cei mai buni angajati. De ce?

    Este revoltator ca aceasta banca are profit enorm, si se multumeste sa scoata ochii nemultumitilor cu "bucurati-va ca aveti un loc de munca".
    Am plecat din aceasta banca cu un gust amar... nu imi pare rau nicio milisecunda.
    Ideea este ca boboiul se va sparge, iar managerii nu vor putea raporta la nesfarsit "cutting costs", cresteri de profit net pe seama diminuarii salariilor samd.

    Cei care lucrati in rbr, incercati sa deschideti siteurile de joburi, si veti vedea ca sunt alternative mai bune.
    Pacat de aceasta banca, despre care se are impresia ca este o pepiniera de valori. nimic mai fals... am lucrat in 2 banci ulterior, si am vazut ca oamenii sunt ff bine pregatiti, si sunt mai bine platiti.
    Rusine raiffeisen! Performanta nu se face cu salarii de capsunari! pana si aceastia castiga in Spania 900 euro, in timp ce angajatii raiffeisen castiga 300-400 euro... RUSINOS!
    • +2 (2 voturi)    
      Idem... (Marţi, 10 mai 2011, 12:59)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui alex

      .. me too ex-rzb, pot sa spun ca spun ca sunt de acord cu alex.
  • +15 (15 voturi)    
    Ce legatura are munca de casier cu stupii? (Luni, 9 mai 2011, 19:31)

    Dan [anonim]

    "Oricum, am inteles ca este pe niste forumuri, vinde miere, are si stupi de albine"
    Si cei care nu au stupi de albine ce fac?
    Nu sunt casier, nu lucrez in sistemul bancar, insa mi se pare aiurea sa justifici o problema generala (ca sunt salarii mici) apeland la situatii particulare (Ionica are un stup de albine, Georgica mai face meditatii, Petrica mai ia bani de pe chirie - deci sa nu mai fie nemultumiti ca muncesc degeaba). Mai ales atunci cand justificarea asta vine din partea reprezentantului sindicatului, care ar trebui sa apere interesele angajatilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Sa fim seriosi (Luni, 9 mai 2011, 19:36)

    fLoreign [utilizator]

    Peste tot in lume, angajatii bancilor de retail sunt platiti prost, eventual bonusuri ce mai iau, daca reusesc sa vanda produse (credit, depozit, asigurari etc ) clientilor.
    In lumea bancara, omul nostru este de unul singur. Singurele doua sanse ca sa-si mareasca salariul sunt ori sa avanseze, ori sa plece in alta parte pe mai multi bani (la asta se refera si articolul de fata). Deci pe cont propriu. Sindicatele fac doar figuratie, ar fit impul sa-si dea seama ca plateste cotizatie degeaba.
  • +7 (7 voturi)    
    Mituri in Ro (Luni, 9 mai 2011, 19:36)

    stefan [anonim]

    Va mai amintiti de femeia de servici de la RENEL-CONEL?
    S-a facut mare tapaj atunci. Acum e angajatul din banci.
    Suntem aburiti cu salariul mediu. Stiti ce ascunde asta? Decalajul urias ce exista intre salariul minim si cel maxim. Asta e statistica... Apropos, acum citeva zile vuia netul de faptul ca Romania a trimis date eronate, ca INS a masluit statisticile. Ce se mai aude?
    In plus cinismul celor care afirma ca oricum, nu e important, ca respectivul mai are o sursa de venit.
    Si ce daca mai are o sursa de venit? Munceste... Deci?
    Si nu in ultimul rind privit de departe si veti vedea tendinta de a arunca vine spre altii.
  • +4 (6 voturi)    
    numultumire (Luni, 9 mai 2011, 19:39)

    El Condor [anonim]

    DFaca voi, care sunteti angajati ( pesemne ) dupa criteriile pe care prea bine le stiti, sunteti nemultumiti, de ce nu incercati sa le aratati din mers semnul universal pentru nemultumire : --I- si sa-i lasati sa-si duca singuri afacerile domnii BANCHERI. Aveti curaj si sange-n .... ?
  • +7 (7 voturi)    
    omul are totala dreptate (Luni, 9 mai 2011, 19:44)

    warchild [anonim]

    banca are profituri - insa oamenii sunt dati afara si sunt scayute salariile. romanii au salarii de mizerie in timp ce austriecii care lucreaza la aceeasi banca si ale caror agentii au realizat probabil acelasi profit castiga de 10 ori mai mult. are toata dreptatea din lume omul asta! insa cei de la sindicate au tupeul sa spuna ca vezi doamne mai are si alte venituri - pai veniturile alea le obitine dupa ce pleaca de la servici unde a lucrat intre 8 - 10 ore zilnic. daca are un al doilea job ar trebui sa nu mai fie platit la primul? banca l-a angjat pentru 8 ore pentru acele 8 ore trebuie sa-l plateasca decent. imi este scarba ...
    • -2 (2 voturi)    
      In Austria se ruleaza alte sume (Marţi, 10 mai 2011, 18:37)

      Olalaaa [anonim] i-a raspuns lui warchild

      ... cam multi analfabeti pe forumul asta... Unu, ca in Austria se ruleaza alte sume, ganditi-va si voi, de ex, ce sume incaseaza Austriecii din turism (eu am fost in februarie in Tirol si mi-am facut cruce de ce industrie hoteliera am vazut pe acolo - pe Glasser / ghetar / langa Innsbruck, se skiaza 365 de zile pe an, nu doar iarna), desi ei sunt cu totul vreo 6 milioane de suflete, nu mai multi ! La sumele rulate, uriase, considerat pe fiecare turist in parte, daca bagam comisioane procentuale ale bancii, rezulta incasari mari, si deci si salarii mari ale furnicutelor de la ghiseele bancilor. Acolo insa nu vezi idiot care sa pretinda salar mare doar fiindca ar avea "cheltuieli necesare" (pai ori esti la serviciu si primesti din ce primeste si banca, ori esti un milog si un pomanagiu si consideri ca tu meriti / nu munca ta / mai mult decat un pusti de la Fan Curier). De obicei se rasplateste munca - nu persoana - si cel mult posesia (posesorul bancii e normal sa castige caimacul din tot profitul bancii sale, eventual sa dea si directorilor sai). Unde vreau sa ajung ? La faptul ca intr-o tara bogata toti sunt, mai mult sau mai putin, bine platiti, si nu le da sindicatul salariile, asta in nici un caz. La cine prestati serviciile, acela va plateste !
  • +3 (5 voturi)    
    D-le Constantin Paraschiv (Luni, 9 mai 2011, 21:14)

    acer [anonim]

    nu lucrez si nici nu am treaba cu sistemul bancar adica credite...nici mare simpatie nu am pt banci in general pt ca ele privesc orice client ca pe o sursa de profit...dar nu stiu cum au putut fi atat de manipulati sindicalistii dv ca sa aleaga un neocomunist tampit ca dv in fruntea organizatiei de sindicat...daca omul si-a cerut dreptul legitim la un salariu pe masura muncii si raspunderii avute dv in loc sa-l sustineti in demersul sau faceti exact invers...va legati de ceea ce face el in timpul liber adica ca are stupi de albine si implicit miere...ce legatura are serviciul cu mierea de albine facuta in timpul liber...v-a oprit cineva vreodata sa faceti ceea ca doriti in timpul liber???....dv aveti mainile unse cu altfel de miere oferita de patronatul bancii pe sub masa....ati auzit de petcu,mitrea,liviu luca,marica...cosa nostra...aveti idealul in JIMMY HOFFA...sa nu aveti si soarta
  • -1 (7 voturi)    
    Nu ii dau dreptate (Luni, 9 mai 2011, 22:13)

    vali [anonim]

    Adica i-au propus o promovare si nu a vrut? Pai ce inseamna asta? Cum vrea sa castige mai mult daca nu incearca sa pomoveze?!
    Lucrez tot in banca, pe un salariu de cateva ori mai mare decat acest domn. Stiti ce fac eu in seara asta? Imi caut job!! De ce? Pentru ca daca vreau mai mult, trebuie sa si fac ceva in sensul asta, nu sa astept mariri de salariu pentru aceeasi munca!
    Este induiosatoare si situatia si chiar imi pare rau pentru postura in care se afla, de a nu isi putea acoperi cheltuielile, dar nu inteleg cum crede acest domn ca poate progresa facand acelasi lucru!
  • -1 (7 voturi)    
    solutia e simpla (Luni, 9 mai 2011, 22:23)

    unclient [anonim]

    Automatizati.

    Sunt banci in Ro care nu mai au casieri decat in sucursale. In rest au eliminat aceste pozitii ingrate.
    Vina e la management, se mai fac si de kk.
    Dati-i afara pe toti si inlocuiti-i cu aparate, chiar nu e nevoie de ei.
    Lasa-l pe nemultumit sa livreze pizza.
    • +1 (1 vot)    
      prost (Marţi, 10 mai 2011, 12:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui unclient

      da nene si daca vrei sa depuii unui cunoscut niste bani cum ii depui la un aparat ?... iti spun eu .. trebuie sa ai cont la banca respectiva.... e cea mai mare tamplenie.. ING se numeste tampenia.. daca nu ai cont la ei nu poti depunde bani in contului unui alt nene care are cont la ing.. decat la unele sucursale unde au caserie.. jalnic...
  • -2 (6 voturi)    
    go abroad! (Marţi, 10 mai 2011, 1:54)

    Rpopa [utilizator]

    pe mine intotdeauna m-au enervat oamenii care se plang de salarii dar nu fac nimic...
    nu iti convine salariul cauta altceva...
    invata ceva in plus fata de ceilati sau daca nu care-te din Romania.... punkt si de la capat...
  • +7 (7 voturi)    
    Rzb (Marţi, 10 mai 2011, 3:13)

    Noname [anonim]

    Sunt fost angajat Rzb si il inteleg perfect pe dnul cu pricina. Salariile sunt f mici comparativ cu volumul de munca si raspundere asumata. Bani frumosi iau doar directorii si asta nu ptr ca sunt competenti ci ptr a tine in frau o ceata de angajati nemultumiti sau ptr a-i mustra cand nu isi ating targeturile. La rzb clientul conteaza, trebuie periat si pupat ptr o semnatura pe un act, iar angajatul trebuie mustrat si impovarat cu targete cat mai mari atat de mari ca bietul seller nu le poate realiza iar la sfarsit de luna nu isi ia niciun comision. Sistemul e bine gandit dar ptr ei cei de la varf.
    O da, se practica si nepotismul, o da multi tineri de la ghisee au mai mare habar cu ce se mananca sistemul bancar decat directorii de agentie.
    Sincer mi-a lasat un gust amar experienta aceasta si imi pare rau sa vad tineri irosindu-se si injosindu-se pe bani de nimic.
  • +7 (7 voturi)    
    RZB (Marţi, 10 mai 2011, 4:01)

    NoName [anonim]

    Sunt fost angajat Rzb si il inteleg perfect cu domnul cu pricina. Nu puteti intelege stressul unui angajat bancar daca nu ati stat la ghiseu macar ptr o ora din viata dvoastra, cu 20 de clienti nerabdatori in fata, cu eghipa de monitorizare in spate, cu un director care te suna la ghiseu in cele mai nepotrivite momente si care nu intelege ca e full la casierie si daca se poate ar vrea ca analiza de dosar sa fie gata acum, poate si cu un coleg care se incurca in operatiuni si iti cere ajutorul... oh da si era sa omit mereu cu un zambet larg pe buze cu amabilitate si caldura ca nu cumva sa se piarda vreun client, ca de clientul nostru stapanul nostru.
    La Rzb persoana de la ghiseu nu este doar casier... oh nu pe langa faptul ca opereaza cu bani, depuneri/retrageri de numerar, schimburi valutare etc... tellerul este si cel care face analiza de dosar, tine partea de back office,a si sa nu mai vorbim de redirectionarile catre seller - prima faza a vanzarii
    (agentie de tipul 3+1).
    De cele mai multe ori un teller nici nu are timp sa manance la pranz, dar ce conteaza atat timp cat profitul bancii creste angajatul poate sa si moara in front. de fapt cam asta este si politica...clientul trebuie pupat, angajatul mustrat, directorul recompensat si asta nu ptr competenta dovedita si ptr ca reuseste sa tina in frau o ceata de nemultumiti care din cand in cand au curajul sa deschida gura.
    Imi pare rau ptr tinerii care se injosec si irosesc pe salarii de nimic, caci cei mai multi in pozitii mizere sunt tineri cu studii universitare in domeniu, tineri care de cele mai multe ori cunosc sitemul bancar mult mai bine decat cei care ii conduc.
    Sincer imi pare rau.
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Marţi, 10 mai 2011, 9:28)

    ion [anonim]

    Firmele straine au venit in Romania pentru ca forta de munca este ieftina. Nu numai in banci se practica acest mod de lucru. Si in alte domenii se primesc mailuri anuntand profituri record in care CEO multumeste tuturor pentru munca depusa etc. Ca pe urma sa vina alt mail in care angajatii sunt informati ca salarul nu poate fi marit din varii motive.
    Asta este tristul adevar din Romania.
    Solutia este ca atunci cand te saturi sa incerci sa pleci la o alta firma in speranta de mai bine ....
  • -1 (5 voturi)    
    Sigut ca da... (Marţi, 10 mai 2011, 11:22)

    Babau [anonim]

    ... ca e obligata banca sa-ti dea salar fara numar ca nu te descurci tu cu banii...
    Atata valorezi, atata primesti... orikum nu inseamna ca dak ai facut o faculta (fie ea si spiru haret) tre sa iei mai mult k altii... Cand te-ai angajat la banca le radeai tuturor in nas ca tu lukrezi in banca si te credeai superior... acu nu mai latri? Orikum e mult si cu cat iei acolo... ia vezi in alte judete cum sta treaba... Ai un copil si o nevasta si nu poti sa ii intretzi? Pacat... nu trebuia sa faci cochilu si nevasta ce salar are? Ti-as recomanda sa cresti albine mai departe
  • +6 (6 voturi)    
    functia bate gradul (Marţi, 10 mai 2011, 11:27)

    mario [anonim]

    Ierarhia intr-o firma mare:
    - sefi
    - sefuti
    - .ututi
    - ras.ututi
    - .ulimea
  • 0 (2 voturi)    
    Asa e (Marţi, 10 mai 2011, 11:33)

    Dave [anonim]

    Nevasta-mea lucreaza la Crapatica (BanCA CArpatica sau BanCA COmerciala C...) economist si ia vro 1100 + bonuri, dar cam la fel iau toti amaratii care lucreaza la diverse banci de prin tara. Nu va zic ce pretentii au rahatii din management (niste arici care abia stiu ca au doua maini) : Sa nu porti sandale, sa nu ai mai mult de 7 accesorii incluzind nasturii etc. cretineli din astea, nu mai zic de pretentiile legate de job si statul peste program aiurea...
    • +2 (2 voturi)    
      de ce spui (Marţi, 10 mai 2011, 15:44)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Dave

      numai ce iti convine? de ce nu spui ca pana acum vreun an se dadeau, iar la unele banci inca se dau si acum anual bani pentru haine? de ce asta nu o spui? de ce nu spui ca pana acum 3-4 ani in banci salariile erau dublu fata de alte domenii de activitate, de iti radea in nas un casier cu 12 clase cand tu ai o facultate? de ce nu spui ca pana acum 2-3 ani se dadeau spagi de zeci de milioane pentru un post de femeie de serviciu la banca? atunci de ce se plangeau angajatii de la banca ? acum ca au fost ajunsi din urma de ceilalti cu salariile sar in sus ca nu le mai convine?
      • 0 (0 voturi)    
        unde se dadeau si cat? (Miercuri, 18 mai 2011, 18:24)

        x-ulescu [anonim] i-a raspuns lui sellerman

        lucrez in banca din 2006 - nu conteaza in care. ce-i drept, pana prin 2008 se dadeau bani de haine. dar sty cat? pana in 400 ron. sty cat costa un costum? cel mai ieftin e 500 ron cu reducere cu tot !! pe langa asta iti mai trebuie macar 5 camasi - cea mai ieftina si buna undeva la 50 ron, cravate, pantofi, ciorapi + tuns macar o data la 2 saptamani, barbierit in fiecare dimineata, etc. ca de nu nu corespunzi normelor! iar faza cu salariile si bonusurile cei din conducere le obtineau si le obtin, nu pulimea. nu, astia tre sa stea copac in fata la toti idiotii care habar n-au ce-i aia banca si care cred ca banca este o societate de caritate..
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 14:11)

        anca [anonim] i-a raspuns lui sellerman

        eu lucrez intr-o banca de aproape 5 ani si bani de haine nu am primit niciodata, salariul meu este de 1300lei+bonuri.nu am mai primit o marire de salariul de 4 ani, in conditiile in care pretentiile si volumul de munca cresc in fiecare an.nu stiu cati din cei care sunt contra salariatilor din banci ar face fata stesului la care suntem supusi zilnic.
  • +3 (3 voturi)    
    interesanta atitudinea sindicatului (Marţi, 10 mai 2011, 13:46)

    nahir [utilizator]

    "Oricum, am inteles ca este pe niste forumuri, vinde miere, are si stupi de albine”, a precizat presedintele FSAB"
    ma mir ca nu i-au cerut salariatului respectiv sa vina cu bani de acasa.
  • +1 (1 vot)    
    de ce il interesa (Marţi, 10 mai 2011, 16:50)

    visio [anonim]

    pe acest individ cat castiga un sofer de autobuz, sau un curier..habar nu am; deci capara vecinului este mai frumoasa, mai grasa si da lapte mai mult...democratie inseamna ca totul este negociabil, iar cand nu iti convine ceva(conditii sau salariu) este obligatia ta morala, fata de tine insuti, sa iti imbunatatesti calitatea vietii; dar ce face romansul nostru? se vaita: unde sunt sindicatele? de ce nu ma apara? am o veste pentru acest suparat pe altii, dar pe el nu, si nu cred ca ii va placea: sindicatul se ocupa in principal de vacantele tale, iti cumpara bilete la opera, la meciuri de fotbal, iti obtine avantaje la serviciu(iti obtine abonamente decontabile la sali de forta, terenuri de tenis, etc); asa ca nenea lucrator la Banca, citeste legea: salariul ti-l negociezi singur, nu este nimeni vinovat de lipsa abilitatilor tale sociale; sa nu se inteleaga ca iau partea Bancilor, din punctul meu de vedere as fi fericit fara ele, far acomisionae ascunse, fara dobanzi marite dupa bunul plac...dar adevarul trebuie respectat...
  • -1 (1 vot)    
    nu vedeti padurea din cauza copacilor (Marţi, 10 mai 2011, 22:56)

    aura [anonim]

    Realitatea este ca mai mult de jumatate din angajatii din Romania castiga mai putin de 1500 lei brut. Ce reprezinta asta? Ca cineva trebuie sa castige: firmele straine. Iar salariatii romani sunt de fapt niste sclavi. Care ne e viitorul: sa vor inchide scoli, spitale, institute de cercetare, sa vor privatiza sectoare cheie ale economiei (energetic, cai ferate, ce a mai ramas), iar vremurile nu sunt tocmai roz. Guvernul si FMI ne amaneteaza viitorul. Asta e realitatea. Concluzie o trage fiecare.
    • +2 (2 voturi)    
      nu-i nimic... (Miercuri, 11 mai 2011, 10:04)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui aura

      ... lasa ca revitalizam cooperativele muncitoresti si dam la toata lumea salariu egal si la membrii partidului unic ceva in plus.
      Eu lucrez la o companie straina, am salariu decent si nu ma plang toata ziua. Eu la angajare mi-am facut calculele de cat am nevoie, cat trebuie sa imi dea in plus fata de vechiul loc de munca ca sa ma convinga sa fac schimbarea si am inceput negocierea. Restul ca eu am x cheltuieli si y venituri e o abureala. Nu iti convine functia, locul de munca sau salariul? Piata muncii e libera si daca esti bun in ceea ce faci iti gasesti de lucru in conditii mai mult decat decente.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci (Miercuri, 11 mai 2011, 11:16)

    Vali [anonim]

    Sa va lamuresc eu ca vad ca nu va descurcati... Am avut si inca am vreo 4-5 credite la diferite banci(da sunt tipul de roman prost...nu-i vorba aici despre asta) ... acesti casieri sau cum Mai sunt numiti in proportie de 90%habar n-au ce vand, ce ar trebui sa faca. Si daca-l scoti un pic din rutina lui zilnica l-ai terminat, e dat peste cap si gata;face toate hartiile varza... spre deosebire de pustii de la fan curier care livreaza in orice conditii...
    Deci eu zic sa se faca ceva reeveluari prin bancile astea, iar apicultorul la capsuni in Spania...
    Despre sindicalistul ala....cu alta ocazie...
  • -1 (1 vot)    
    peste tot e la fel (Miercuri, 11 mai 2011, 12:43)

    a [anonim]

    eu lucrez in unciredit.. peste tot e la fel sa stiti...banca se foloseste de tine...tragi ca prostu pentru ca altii sa faca burta mare si tu trebuie, ca altceva nu ai ce sa faci, sa te multumesti cu ce oase iti raman.
    • +1 (1 vot)    
      vlah (Miercuri, 11 mai 2011, 19:22)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui a

      consideri ca meriti mai mult? cere! nu ti se da? pleaca la altii / schimba-ti meseria etc, piata muncii e libera. ce astepti? sa vina manageru si sa iti zica: baiete, de maine ai dublu la salar? well, it`s not gonna happen.
  • 0 (0 voturi)    
    info salar (Luni, 16 mai 2011, 23:53)

    Grigore [anonim]

    Eu lucrez la Western Union... casier. Salariu 820 RON... cam banii ce-i rulez in medie in 20 min din cele 12 cat sunt la serviciu pe zi... fiind student si programul fiind convenabil (12 cu 24) mai stau, dar salariul de departe nu e proportional cu riscul. Cea mai mica greseala si adio salariu pe luna asta (sau adio apartament daca greseala e mai mare).... Si nu e vb ca gresesc eu, dar vin tot felul de spalatori de bani cu buletine false de nu le detectezi cu nimic si tot tu ca si casier esti vinovat ca au ridicat banii.
    Eh... asta e... Pe de alta parte, f. aproape de noi e o casa de schimb valutar, aceasi program (12 cu 24), salariu 1500 RON si comision din vanzari (not bad... not bad at all... comisionu poate dubla salariul daca esti valutist bun... la noi m-am chinuit sa prostesc 1 luna o gramada de amarati si bonusul a fost de abia 50 RON... pe un profit de vreo 50 de ori mai mare din tranzactiile alea)
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea (Luni, 3 octombrie 2011, 20:34)

    mihai [anonim]

    daca respectivul vrea salariu mai mare, sa puna mana pe carte!cei care lucreaza la casierii au, in cel mai bun caz, terminata o facultate particulara daca nu nici macar studii superioare. prin urmare nivelul de pregatire este comparabil cu cel al categoriilor de persoane mentionate in scrisoarea respectivului, de unde si salariul comparabil.