VIDEO Jeffrey Franks: Documentul publicat de Adrian Nastase nu poate fi decat o ciorna grosiera

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2011, 14:24 Economie | Finanţe & Bănci


Documentul publicat pe blog-ul fostului premier Adrian Nastase nu este varianta finala a scrisorii de intentie, avand in vedere ca aceasta nu a fost inca agreata de managementul FMI, si nu poate fi decat o "cirona grosiera", a declarat marti Jeffrey Franks, seful misiunii Fondului Monetar International (FMI).

"Scrisoarea de intentie nu a fost inca agreata. Aceasta va fi trimisa board-ului FMI de la Washington si ar putea suferi modificari, iar in aceasta etapa vor mai fi si negocieri suplimentare. Orice se publica este o ciorna incompleta si nu este nimic oficial. Nu am vazut ce a postat domnul Nastase pe blog si nu vreau sa comentez, dar in mod sigur nu este un document final si nu poate fi decat o ciorna grosiera", a declarat Jeffrey Franks.



Adrian Nastase a aratat luni, intr-o postare pe blogul personal, ca FMI detine un document "extrem de dur" despre Romania privind perioada 2010-2013, pe care "il tine secret". Potrivit fostului premier, documentul ar face referire "la <reforma> in domeniul medical, pentru perioada 2010-2013 - numar de paturi, cheltuieli cu medicamentele, cu medicii, reduceri cu 0,8% din PIB, prin reducerea cheltuielilor sociale, prin disponibilizari in societatile de stat, inclusiv pregatirea pentru privatizare a transportului CFR marfa, a inceperii privatizarii TAROM, masuri dure in sectorul energetic - inclusiv la Oltchim".

In ceea ce priveste planul de restructurare din sistemul medical, seful misiunii FMI a precizat ca acesta a fost convenit cu autoritatile de la Bucuresti inainte de a fi incheiat noul acord, iar in scrisoarea de intentie nu exista nimic nou. "Nu exista masuri mai dure decat cele care au fost deja anuntate", a spus Franks.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3435 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Eheee.... (Marţi, 10 mai 2011, 14:44)

    paul155 [utilizator]

    Iar a luato-n ,,bot" Bombonel asta! Are si omul placeri perverse!
    • +1 (1 vot)    
      Era ciorna trimisa guvernului si pe baza acesteia (Joi, 12 mai 2011, 8:50)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui paul155

      trebuia scrisa scrisoarea de intentie si trimisa inapoi la FMI. Mai simplu de atat nu se poate. E atat de greu de inteles?
  • -9 (13 voturi)    
    inceputul sfarsitului (Marţi, 10 mai 2011, 14:55)

    baciu [anonim]

    Cu vanzarea companiilor strategice profitabile Transilvania Nord, Transilvania Sud, Muntenia Nord
    Romania se va dezintegra cat de curand. Acesta este rezultatul lobyng-ului facut de un partid la guvernare pe langa FMI. Bravo!
    • +8 (12 voturi)    
      La fel ca si Germania care a procedat la fel (Marţi, 10 mai 2011, 16:24)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui baciu

      Ne dorim o astfel de "dezintegrare".Se va vedea pentru cine au fost profitabile companiile (manageri si cativa politicieni abonati la contracte). La stana nu se prea folosesc termenii dar lobyng este doar la oi in viata normala se vorbeste de lobby.
  • +9 (13 voturi)    
    Suparare mare ! (Marţi, 10 mai 2011, 15:07)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Pai cum sa nu fie suparat dl. Nastase, cand FMI impune management independent la marile companii de stat (vacile de muls ale politicienilor) si, chiar daca USL va castiga alegerile, nu prea mai au cum sa-si puna oamenii acolo de unde curge lapte si miere...

    Mie mi s-a parut ca documentul este o "fotografie" clara a economiei Romaniei de azi, asa ca oricine se supara ar trebui sa se simta mai degraba vinovat de starea actuala, nu revoltat ca suntem aratati cu degetul...
  • -10 (14 voturi)    
    Ciorna grosiera? (Marţi, 10 mai 2011, 15:15)

    simion [anonim]

    Pai atunci inseamna ca aceste prevederi au existat intr-adevar in "ciorna grosiera" care este recunoscuta de domnul Franks.
    Si in "ciorna grosiera" FMI se gandea cum sa ne-o traga mai vartos. Poate ca acum nu au reusit dar cu siguranta vor reusi in viitorul nu foarte indepartat.
  • +10 (14 voturi)    
    Intoxicari !!! (Marţi, 10 mai 2011, 15:30)

    cetatean [anonim]

    Sunt indignat de tupeul urias al lui adrian nastase, cel care a vandut pe nimic rezervele de petrol ale tarii. Ar trebui sa ceara singur sa intre la puscarie pentru iertarea pacatelor!
  • +9 (13 voturi)    
    Relax, Mr. Franks... (Marţi, 10 mai 2011, 17:46)

    Rescatorul [anonim]

    Asa e la noi. Unii nu se abtin de la ciordeala, chiar daca e vorba de ciorne. E, probabil, in obisnuinta aia de care nu te mai poti dezbara.
  • +2 (6 voturi)    
    Nastase (Miercuri, 11 mai 2011, 8:10)

    lzrd [utilizator]

    mult rau ne-a facut si vad cu cata nerusinare continua sa o faca;pe langa spagile luate,privatizari proaste,politica (ca prim ministru si nu numai) ce a dus la situatia proasta de azi si multe altele,mai are si iesiri de om ......... impotriva intereselor noastre.
    sa vina jaful de pe vremea lor,sa vina penalii lor,sa ne intoarcem cu 20 ani in urma ca sa o duca el bine.
    Cand vei avea o avere din bani cinstiti atunci sa mai vorbesti draga bombo nastase,ex...ex..ex.prim ministru.
  • +2 (8 voturi)    
    listati schimbarile produse de politica lui Basesc (Miercuri, 11 mai 2011, 9:23)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    consolidarea strategica mondiala a Romaniei
    consolidarea pozitiei Romaniei in UE
    SOV la capat de linie, Voiculescu in corzi
    codul fiscal ajustat
    reglarea legislatiei muncii
    restructurarea administratiei
    accelerarea anticoruptiei
    echilibrarea media
    cresterea economica
    'scuturarea' justitiei

    In rest nu conteaza ce balbaie perdantii 'de carton' si soldatii lor.

    Hai Base!
  • +1 (5 voturi)    
    Nastase, un om de nimic ! (Miercuri, 11 mai 2011, 9:57)

    era [anonim]

    Nastase e bine, are milioane, isi face planuri de furat si vb de ramanii de rand. Un pericol real pentru tara asta. Sper, dar este extrem de greu, dar continui sa sper ca nu o sa vad USL-ul in 2012.

    Toti oamenii nu cap ar trebui sa vada ce se intampla acum pentru prima oara cu tara asta dupa, as putea spune, 80 de ani. Pentru prima oara lucrurile incep usor usor sa intre intr-un normal.

    Sper in continuare ca aceste lucruri nu se vor opri brusc in 2012. Oricum, in cazul in care ele se vor opri in Romania, o sa fie -1, adica scurt, primul avion, primul job, in civilizatie la numai 1000 de km de casa.
  • 0 (4 voturi)    
    Eh... (Miercuri, 11 mai 2011, 11:07)

    Gigi Kent [anonim]

    ... lasati domnu Franks ... nu va basicati atat de rau in legatura cu documentul. Orice propagandist portocaliu (care comenta in directia asta articolul initial aparut pe HN.ro cu dezvaluirile lui Nastase) va poate spune ca documentul e ok si de bun simt :) Nu are rost sa incercati sa negati sau sa o dati cotita. Totul este OK!
  • -1 (1 vot)    
    doc nastase (Joi, 12 mai 2011, 10:32)

    bc [anonim]

    d-ul nastase sa-si vada de procesele pt casele si chinezariile lui dobandite prin furaciuni. sa spuna dece in mandatul sau cand duduia economia, n-a fost in stare sa creasca veniturile oamenilor ? poate si acum erau la guv. n-au marit salariile pt ca il dureau undeva .... . asa cum ii dor si acum. prosti or fi pdl-istii sa-i scape la guv dupa ce au promovat si aplicat legile dureroase si nepopulare.