VIDEO UPDATE Dominique Strauss-Kahn a parasit hotelul cu o ora inainte de presupusa agresiune, sustin avocatii. Politia revizuieste ora presupusei agresiuni

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 mai 2011, 14:10 Economie | Finanţe & Bănci


Dominique Strauss-Kahn ar fi parasit hotelul la pranz, respectiv cu o ora inainte de agresiunea sexuala pe care a reclamat-o menajera din Manhattan, relateaza site-ul francez RMC.fr, care citeaza avocatii directorului FMI.

Dominique Strauss-Kahn s-ar fi indreptat de la hotel spre un restaurant new-yorkez, pentru a lua masa cu fiica sa.

Apararea pregateste acum probe si marturii legate de modul in care si-a patrecut DSK ziua de sambata.

Dupa masa, acesta ar fi luat un taxi pentru a se deplasa la aeroportul JFK, unde si-a dat seama ca si-a uitat telefoanele mobile la hotel.

In acel moment, a sunat la receptie pentru a se asigura ca ii vor fi returnate mobilele. Acest apel a permis politistilor sa-l localizeze pe directorul FMI si sa-l aresteze.

"O femeie putin seducatoare"

O alta informatie prezentata de RMC este legata de presupusa victima. Apararea se concentreaza acum pe persoanalitatea si viata menajerei, in incercarea de a dovedi ca aceasta are un interes material in acest scandal.

Avocatii spun car, la audieri, au vazut o femeie tanara dar foarte putin seducatoare, insa aceasta este doar versiunea apararii, noteaza RMC.

UPDATE Politia din New York revizuieste ora la care a avut loc presupusa agresiune

Prezumtiva agresiune sexuala de la hotelul Sofitel ar fi avut loc in jurul pranzului, si nu la ora 13, a anuntat politia americana, anuland astfel alibiul apararii.

"Am spus initial ca a avut loc in jurul orei 13, de fapt era mai aproape de pranz", a declarat Paul J. Browne, comisar adjunct si purtator de cuvant al politiei din New York, pentru corespondentul Liberation.fr.

Potrivit altor surse din politie, DSK ar fi parasit hotelul la ora 12,28, sambata. "Este o informatie pe care nu pot pentru moment sa o confirm. Nu stiu cum a plecat exact", a comentat Paul J. Browne.

Vezi ce zice presa din: Grecia, Germania, Spania, Italia, Olanda, Portugalia, Romania, Marea Britanie, Rusia si Franta









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





13028 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    util si placut (Luni, 16 mai 2011, 13:25)

    fmi gate [anonim]

    ar fi momentul sa ii anuntam ca nu le mai returnam nici un ban pana nu se lamureste situatia cu nea Dominik iudeo-loverul francez
    • +4 (6 voturi)    
      Nu le mai dam banii in nici un caz (Luni, 16 mai 2011, 14:20)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui fmi gate

      Le xplicam ca Romania este si doreste sa ramana in afara oricaror supiciuni, ca nu poate accepta ca numele ei strabun sa fie manjit cu noroi prin orice fl de asociere cu elemente
      fie si doar vag suspecte de infractiuni...
      • +2 (6 voturi)    
        Gogosi (Luni, 16 mai 2011, 16:04)

        Observer [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Ce povesti de adormit copiii mici. Adica vrea sa credem ca s-a dus sa ia masa cu fata lui si apoi sa plece cu avionul si nu si-a dat seama ca ii lipsesc telefoanele. Pai pe mine ma suna vreo 4-5 si dau tot atatea apeluri pe zi, dar seful FMI. Toate ca toate dar asta cu telefoanele e gogonata rau.
  • +7 (19 voturi)    
    ma lasi (Luni, 16 mai 2011, 13:28)

    DT [utilizator]

    Si-a uitat telefoanele pe naiba, cand mergi la o intalnire cu cineva e putin probabil sa-ti uiti telefoanele. Si nu si-a uitat doar telefoanele ci si lucrurile personale, ceea ce arata ca a fugit in graba ca sa nu fie prins acolo.
    Oricum hotelul are camere de supraveghere, deci ora la care a parasit hotelul poate fi determinata precis.

    Jegosi avocati penalisti si strategiile lor de discreditare a victimelor!
    • +2 (16 voturi)    
      mai lasa-ne (Luni, 16 mai 2011, 14:18)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui DT

      interesant cum unii ca tine dau verdicte fara cunostiinta de cauza. Deja tu si sti cine e victima, fara sa argumentezi, ptr ca nu poti argumenta.. Nici nu are rost inca sa ne dam cu parerea pana nu se publica verdicitatea probelor (ex. ora la care a parasit hotelul).
    • -1 (7 voturi)    
      se gandea la o shaorma (Luni, 16 mai 2011, 16:23)

      Engel [utilizator] i-a raspuns lui DT

      chiar asa, tu cand stai cu gandul la o shaorma aburinda nu uiti de toti si toate - un telefon cu atat mai mult! Ce altceva putuse sa manance, fara sa-l vada nimeni? O shaorma de pretenarii lui bin Laden din colt...
      Daca alibiul asta se sustinea cat-de-cat nu se ajungea la faze cu teste ADN samd.
      N-or fi toti americanii chiar atat de prosti cat vor francezii!
  • +9 (11 voturi)    
    dan popa, s'il vous plait (Luni, 16 mai 2011, 13:32)

    Trabucodonosor [utilizator]

    "site-ul francez RMC.fr, care citeaza avocatii directorului FMI."

    Acum, eu am facut franceza in urma cu vreo 20 de ani, dar mi se pare foarte clar ce scrie pe site-ul citat de dvs:

    Selon nos informations, les avocats de DSK auraient reconstitué...

    Asta inseamna: "din informatiile noastre, avocatii lui DSK au reconstituit.."

    daca asta inseamna in opinia dvs "citeaza avocatii", lasati-va de jurnalism, s'il vous plait...
    • +4 (6 voturi)    
      traduttore traditore (Luni, 16 mai 2011, 15:21)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      Nu trebuie tradus totul mots-a-mots. Esenta citatului este ca avocatii au facut cercetari, au aflat ceva si apoi au declarat ce au aflat. Sensul prevazut de autorul francez nu a fost modificat cu nimic. Limba e ceva adaptabil, nu trebuie sa fim atat de crispati in traducere.
      • +1 (3 voturi)    
        Mots-a-mots (Luni, 16 mai 2011, 15:33)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Expresia corectă este "mot à mot" (în română: "cuvânt cu cuvânt"). Se folosește forma de singular a cuvântului "mot" (în română: cuvânt)

        O zi bună,
        Adrian
  • +2 (4 voturi)    
    si camerele de luat vederi (Luni, 16 mai 2011, 13:45)

    go [anonim]

    ma astept ca in curand sa apara si inregistrarile video/audio cu taurul comunal dand subventii gratis la botu' calului.
  • +4 (12 voturi)    
    ceva parca nu se leaga.... (Luni, 16 mai 2011, 13:48)

    lili [anonim]

    daca tanara cameristia a "scapat' de agresiunea lui DSK fugind si a anuntat imediat conducerea hotelului si apoi politia, cum naiba a plecat DSK din hotel, pe unde-a iesit, nu l-au vazut cand a plecat, nu au stat cu ochii pe el alertati fiind de anuntul femeii, DSK e o figura cunoscuta, nu cred ca a stat prima oara la Sofitel, apoi politia l-a gasit abia la aeroport, la cat timp a venit politia americana dupa ce a fost anuntata ?!!..... ceva, parca, parca e greu de inteles....mai mult, daca a vazut ca nu e eliberata camera, ce cauta acolo, de ce nu a iesit imediat, doar se vedea cand a intrat in camera ca e cineva, trebuia normal sa se retraga imediat.... multe, multe semne de intrebare....altfel, nu m-ar mira, cine stie ce si cum o fi fost, ieri nu aveau alibi, acum deja il fabrica, maine il scot basma curata.... d-ale politicii .....
    • +5 (13 voturi)    
      Iti spun eu ce cauta acolo (Luni, 16 mai 2011, 15:07)

      sile [anonim] i-a raspuns lui lili

      Isi facea treaba.

      Nu e nicio regula care sa interzica facutul curateniei cat timp clientul e in camera. Daca nu pui "do not disturb" pe usa, camerista intra. Daca te gaseste inauntru, te intreba daca poate sa curete, sau sa revina. Iti spun din experienta proprie.
      • +2 (6 voturi)    
        Poate in zone turistice,dar nu la Sofitel NY! (Luni, 16 mai 2011, 16:11)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui sile

        La hotelurile cu 5 stele nu se intampla ca service-ul de curatenie sa intre in camera in prezenta clientului,sa inchida usa din inauntru si sa inceapa sa faca curat.
        In niciuna din aceste locatii mi s-a intamplat asa ceva(nu vorbesc de turism ci de calatorii business).
        Din experientele mele proprii,usile camerelor in pe perioada curateniei,raman deschise (fie ea si suita)!!!
        In cazul ca intra service-ul cand clientul este inca in camera se retrage f.discret si nu intra pana-n mijlocul camerei.
        • +2 (2 voturi)    
          pai (Luni, 16 mai 2011, 15:35)

          Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          daca citeai presa originala - nytimes, de ex - aflai ca exact asta a si facut tipa, conform relatariii ei: "housekeeping!", a lasat usa deschisa conform uzantelor, etc...
          • +2 (6 voturi)    
            Original nu exista. (Luni, 16 mai 2011, 16:25)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui Trabucodonosor

            Originalul al detin numai Strauss-K.si camerista.
            In presa au aparut mai multe variante si aceea cu usa inchisa.
            Cum dracului a reusit omul asta,daca usa era deschisa, sa alerge,fluturandusi-o in vant,pe culoarele hotelului ca sa o prinda ptr.un sex oral?
            Ceva nu se potriveste in interpretarile astea mediale!
            Eu m-am referit strict la intratul in camera si facutul curat in prezenta clientului!
      • 0 (6 voturi)    
        Nu zau (Luni, 16 mai 2011, 17:01)

        HESS [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Si cum se traduce Do not disturb ?Cumva ,poti sa intri cand vrei chiar daca eu imi frec nevasta.Poate numai la noi pe litoralul cu un turism made in Udrea se intra asa tam-nesam in camera clientului cand aceste pune va rog nu deranjati.Deci daca pe mine ma gaseste pe nevasta dand din buci ce ma va intreba.'?De unde le scaoteti si de unde apar cei care-ti dau plusuri.Pai hotelul in care te-ai cazat ori era de incepatori ori tata aia nu avea instructajul facut .Poate macar sa sune la usa dar nici asa caci eu vreau sa fac nani si pun ,,placa,, do not disturb
        • +3 (5 voturi)    
          Sa-ti dau un pic de ajutor, ca nu te descurci (Luni, 16 mai 2011, 17:28)

          sile [anonim] i-a raspuns lui HESS

          Se traduce prin: "stiu ca in jurul pranzului se face curat, si daca nu vreau sa fie deranjat atunci, pun semnul pe usa".

          Ce vrei sa zici? Ca fiecare hotel ar trebui sa urmareasca fiecare vizitator in parte sa stie cand e in camera si cand nu? Sau poate sa apeleze la ghicitoare, ca nu-i frumos sa spionezi.
    • +7 (7 voturi)    
      Corect ! (Luni, 16 mai 2011, 16:06)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui lili

      Observatia este pertinenta.

      Apelul dat la 911 a fost inregistrat, deci momentul presupusei agresiuni se cunoaste la minut, nu cu aproximatie de o ora.

      Oricum, pana acum nu mi-am facut o parere; ceea ce stiu exact este ca cineva care isi permite camera de 3000 dolari pe noapte isi poate permite si o prostituata de 500 sau chiar de 1000 de dolari.

      Multe semne de intrebare ridica reclamatia; sunt curios cum va putea fi dovedita infractiunea, iar daca nu, cum va fi justificata terfelirea unui individ de asa calibru.

      Povestea va fi tot mai interesanta, dar concluzia este ca cei care vorbesc de rau moneda americana vor fi loviti intre picioare.
      • +3 (7 voturi)    
        da, numai ca acum... (Luni, 16 mai 2011, 16:09)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Petronius.

        politia new-yorkeza deja a revizuit ora cu pricina !!!!!!!!.... parerea mea este ca daca vor sa-i faca figura si sa-l scoata definitiv si pentru totdeauna de pe scena politica franceza(asa se barfeste) vor putea... nu cred ca-i va impiedica ceva pe americani, daca asta e ordinul de sus....., cine stie de unde si de ce....??!!!!
        • +4 (4 voturi)    
          Cum de ce?! (Luni, 16 mai 2011, 17:53)

          370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui lili

          Pai crezi ca Sarkozy a navalit cu avioanele in Libia asa, de dragul amaratilor aia torturati de Ghadafi?? Dupa fapta si rasplata - la anul sunt alegeri in Franta iar piticotul e cu doua locuri sub DSK, asa ca i-a venit de minune un "cadou" din partea lui Obama. Prietenii la nevoie se cunosc...
  • +11 (11 voturi)    
    camere (Luni, 16 mai 2011, 14:09)

    nelu [anonim]

    in Manhattan peste tot sunt camere video, in fiecare restaurant pe fiecare strada. Asa ca in curand vom vedea si inregistrari cu ora cand lua masa cu fica si de asemenea ora cand a plecat
  • -5 (11 voturi)    
    invitatie (Luni, 16 mai 2011, 14:12)

    El Condor [anonim]

    Propun sa-l invitam in Romania, ca are de unde alege. Cel putin partidul de guvernamant...
    • +7 (15 voturi)    
      Nu se compara cu TSD! (Luni, 16 mai 2011, 15:25)

      dianora [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      Si acolo tinerele sunt deja testate de Banicioiu si de Robert Negoita!
  • +5 (11 voturi)    
    Solidaritatea evreiasca (Luni, 16 mai 2011, 14:22)

    sg [anonim]

    Cea mai necrutator sistem juridic? DAAAA????
    Dar si cei mai buni avocati.
    Banii vorbesc.
    Scenariu Sarkozy? Contra-scenariu DSK plus comunitate? sa vedem impartialitate sau strategie...
  • +3 (11 voturi)    
    E trasa de par asta cu "ora" (Luni, 16 mai 2011, 14:31)

    Cataleya [utilizator]

    Cat de prost trebuie sa fii sa urlii ca te violeaza cineva, fara sa stii macar unde se afla acel cineva la momentul respectiv?
    Poate ca Strauss era in momentul acela , la masa, sau la o sedinta cu 20 de persoane care i-ar fi confirmat alibiul.
    Ce-ar fi facut femeia aia in acel caz?
    Ar fi spus ca a visat?
    • +2 (8 voturi)    
      exact... (Luni, 16 mai 2011, 14:41)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      risca sa fie orunde, inclusiv in barul hotelului band linistit o cafea...
  • +1 (7 voturi)    
    or fi avocatii de top, dar... (Luni, 16 mai 2011, 14:31)

    iulia [anonim]

    progresele tehnologice din ultima perioada iau mult din dibacia ilustrilor avocati de altadata. Sa vedem rezultatul testelor ADN...
  • +1 (7 voturi)    
    "Selon nos informations": Bulshit (Luni, 16 mai 2011, 14:36)

    don giovanni [anonim]

    Nu stiu/ nu am auzit pana acum de RMC, dar mi se pare riscant ca HN sa se bazeze pe ceea ce pare un Can-Can sau un Click parizian, ce arunca bomba asta doar "Selon nos informations". Bun, sa-i credem pe cuvant nu? OK, uit de cnn.com sau ft.com care nu au habar de acest alibi al lui DSK. Pana una alta, mi se pare pertinent un comentariu al unui de pe RMC: nu e nevoie de un astfel de alibi, DSK trebuie sa apara pe camerele instalate in hotleul Sofitel atunci cand a iesit, cu time-stamp cu tot. Plus ca nu ear un nimeni, nu-i asa, si trecerea lui prin lobby a fost pe sub ochii a poate zeci de persoane. Doar daca nu a aiseit pe la spalatorie... Hm, cam subtire...
  • -7 (9 voturi)    
    Pe mana cui a incaput (Luni, 16 mai 2011, 14:38)

    HESS [utilizator]

    Romania.FMI ,,Frankestein un asasin economic exterminator al Romaniilor,, .Asta ,,sefu mare,, un alergator dupa muieri.Si a mai avut el ceva belele cu acuzatii de coruptie acum cativa ani dar sa musamalizat.Visati frumos Romani FMI vegheaza la bunastarea voastra.
  • +2 (8 voturi)    
    Putin seducatoare (Luni, 16 mai 2011, 14:43)

    don giovanni [anonim]

    Te pui cu gustul omului? Cine a decis ca menajera este "putin seducatoare"? Si ce, numai nefericitele "putin seducatoare" sunt violate? Ia uitati-va la Stirile de la ora 5!
    • +1 (5 voturi)    
      stirile de la ora 5 (Luni, 16 mai 2011, 14:22)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

      nu merita vizionate, pentru ca nu te ajuta cu nimic sa sti cine pe cine a violat, omorat, batut, etc. Mia bine ma uit la Money Channel, sau la Discopery, invat ceva, sau ma cultiv.
      Iar daca menajera e mai putin seducatoare (nu cred ca avocatii intentau acest motiv doar dupa propriile gusturi), reduce sansele sa fie agresata sexual. E logica pura.
  • 0 (4 voturi)    
    Lesson 1 (Luni, 16 mai 2011, 14:44)

    aerocourrier [anonim]

    Regula 1: Alegeti o muiere putin seducatoare.
    Regula 2: Daca aveti rangu' lu' DSK, merge un alibi gen "masa cu fiica"
    Regula 3: Daca n-aveti rangu' lu' DSK, cautati un alibi invers-proportional cu rangul dvs.
    (va urma)
  • +1 (1 vot)    
    O alta teorie ! (tot pe --> www.rmc.fr) (Luni, 16 mai 2011, 15:25)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    "J'ai une autre théorie qui reste plausible en attendant ce qui va être annoncé à 17h dans l'hypothèse de l'innocence de DSK sans forcément recourir à la théorie du complot: DSK sort de l'hotel à 12h, oublie son portable sauf que l'employée modèle a pénétré dans sa chambre, fait le ménage et embarqué ledit téléphone ni vue ni connue. La reception de l'hotel est informée de DSK de l'oubli du téléphone et le recherche activement. Sentant le piège se refermer pour l'employée modèle et c'est là que ça commence à déraper: pour se justifier, elle invente cette histoire de viol sans se douter que la personnalité en question est le big boss du FMI. J'espère pour la nana que cette théorie est fausse auquel cas sinon, elle est mal. "

    Sincerement ... si eu aud prima oara de situl RMC.FR, dar unii comentatori au si alte opinii interesante.

    Pentru mine este vorba de un fapt divers, genul acesta de acuze si de dezvinovatiri nefiind ceva nou, in fond asa este cu politicienii ... cine se amesteca in taratze, il mananca porcii !

    "Patria si Dreptul Meu!"

    .
  • +5 (5 voturi)    
    nu stiu io de-astea (Luni, 16 mai 2011, 15:42)

    simplu [anonim]

    La 62 de ani, unii parasesc hotelul inainte sa intre... Sa vedem probele ADN, ca la Osama au iesit repede. La trei mii de dolari pe noapte, puteau sa-i dea o camerista mai mult seducatoare;)
  • +4 (4 voturi)    
    facatura (Luni, 16 mai 2011, 15:58)

    bo [anonim]

    suspectez ca este o facatura...nu ca domnu nu ar fi avut pacatelel lui...ca probabil le are...tocmai de asta a fost posibila o asemenea actiune...cred ca se urmareste o destabilizare a euro si o intarire a dolarului....moarte lui bin laden vine cu un efect similar...americanii sunt cei mai buni marketari...asa ca coafeaza si speculeaza orice situatie pt a masca situatia economica in care se afla...
  • +3 (3 voturi)    
    1+1=2. daca e camerista urita e de origine... (Luni, 16 mai 2011, 16:37)

    un ovrei [anonim]

    daca e camerista urita ...e de origine...ghici...ce tari au probleme cu banii. (PIIGS)
    • +3 (3 voturi)    
      e africana (Luni, 16 mai 2011, 15:50)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui un ovrei

      camerista e de origine africana, traieste in NY si are doi copii.
  • +3 (3 voturi)    
    DSK (Luni, 16 mai 2011, 23:49)

    ovidiu [anonim]

    Oameni buni sau folosit de el ca sa imprumute bani mai multor tari din eruopa si acuma ca nu mai au nevoie de el si nu mai vor ca europeni sa aibe influenta in FMI il dau jos si il promoveaza pe americanul lor care normal o sa apere interesele lor probabil Sarkozy sa dovedit o sluga mai buna pt americani si de aia si scandalul asta trebuie sa intelegem ca oamenii de calibrul lui dsk nu cad asa usor decat daca nu se mai are nevoie de ei. Si ganditiva doar cui ii face bine arestarea asta oare nu americanilor si lui Sarkozy care sa dovedit un aliat de nadejdie la conflictul armat care il promoveaza tot americani(Libia). Americani profita prin inscaunarea lui Lipsky desi acesta a anuntat ca va demisiona in viitorul apropiat probabil tot va schimba ceva si isi va lasa interpusi la carma FMI,iar Sarkozy nu mai are un contracandidat la alegerile care vor urma. Daca s-ar fi intaplat in europa cu siguranta nu am fi auzit de aceasta intamplare. Eu cred ca aceasta intamplare serveste anumitor scopurii si anume destabilizarea si cucerirea europei ca pana la urma asta urmaresc americanii, controlul absolut. Nu sunt adeptul teoriei conspiratiei dar lucrurile care se intampla in lume ar trebui sa ne puna pe toti pe ganduri.