Un primar din Ungaria a anulat impozitele aplicate companiilor si taxele pe proprietate. In nici doua luni, investitorii atrasi au virat sume de 10 ori mai mari la bugetul local

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2011, 17:34 Economie | Finanţe & Bănci


Localitatea  Tapszentmiklos din Ungaria a devenit un paradis fiscal dupa ce primarul acesteia, Jozsef Kovacs, a decis  sa elimine taxele pentru companii, inclusiv cele pe proprietate. Decizia, extrem de curajoasa a  facut ca, in primele doua luni dupa aplicare, sa atraga circa 23 de companii - in special din zona transporturilor - care si-au stabilit cartierul general in mica localitate din Ungaria. Primarul a declarat ca se asteapta sa vina cel putin inca pe atatea firme, acestea generand din plata taxelor de drum un venit de aproximativ 40 milioane Forinti (aproximativ  150.000 euro). Pana la anularea taxelor, localitatea colecta la buget de 10 ori mai putini bani - aproximativ 4 milioane forinti.

Unul dintre directorii firmelor care s-au stabilit acolo spun ca economiile facute se ridica la circa 700.000 forinti anual. HotNews a incercat sa discute cu primarul localitatii, dar primarul nu era la birou, iar programul ofiterului de presa se incheia la ora 16, ora locala. Nici Ambasada Ungarei de la Bucuresti sau Consulatul din Cluj nu aveau ofiterii de presa disponibili pentru a oferi mai multe informatii.

Vom reveni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6744 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Ala primar... (Luni, 23 mai 2011, 17:52)

    black [anonim]

    destept ,de vede interesul obstii , nu ca interesatii, incompetentii , banditii astia de pe-aci ...
    • +5 (9 voturi)    
      Nu e solutia buna (Luni, 23 mai 2011, 19:08)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui black

      Din pacate solutia nu e viabila. Firmele care s-au mutat aici au plecat de undeva, tot din Ungaria. Acele 700 000 economisiti de firma respectiva sunt bani pierduti de bugetul Ungariei.
      • +1 (1 vot)    
        cifre nu aberatii! (Marţi, 24 mai 2011, 6:16)

        pragmatic [anonim] i-a raspuns lui Anton

        cat reprezinta din taxarea unei firme taxa locala? cateva zecimi de procent! Nu te muti DEPARTE din cauza taxei locale,ci te muti mai la periferie dintr-un oras mare. Alegerea intre Buftea si Otopeni (la plecarea din Bucuresi) poate fi facuta functie de taxele locale. Oricum Bravo primarului,la noi ar fi urlat "ziaristii" ca a luat spaga de la firma Y.
        • 0 (2 voturi)    
          Dezbatere falsa, initiativa simplista (Marţi, 24 mai 2011, 13:02)

          Saracie mare si in satele din Ungaria [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

          Evident, daca toate comunele si satele din jur ar face la fel, poate ca o parte din firmele din acest sat unguresc ar pleca imediat unde le este mai ieftin.
          Dar daca toate localitatile din Ungaria ar face la fel? Nimic nu s-ar schimba.
          Acest sistem de stimulare merge doar daca unii sunt sacrificati, atat.
          Practic, nu numai ca Ungaria pe ansamblu nu a castigat nimic, ba chiar s-au pierdut bani ce erau colectati in alte localitati de la acele companii, in cantiate mai mare.

          Companiile plateau deja taxe, acum li se ofera ceva gratis si dau mai putini bani in Ungaria, asta e !

          Sumele satului se ridica la 600.000 de lei (150.000 euro), bani cu care se poate face o casa 'culturala' (gen cinema satesc), se poate asfalta un drum de 3-400 metri, etc.

          Ideea de a avea initiative pt a atrage companii e buna, dar asta e foarte simplista si paguboasa pt alte localitati (care su pierdut acele taxe luate de la companii) si pt Ungaria (ca are mai putini bani in economia locala de la acele companii)!

          Disperarea e mare in Ungaria, economia nu merge mai bine ca in Romania (noi am avut 0,6% ei au avut 0,7% in primul trimestru), forintul nu e protejat de FMI si desi e foarte slab in raport cu leul, tot Romania e campioana regionala la cresterea exporturilor.

          Din nefericire, Romania a ajuns sa sustina partial economia Ungariei, cetatenii maghiari din Romania cumpara de acolo si fac afaceri cu firme unguresti, avem un deficit comercial cu Ungaria de cateva sute de milioane de euro din cauza asta.
          Sume mari de bani produse de romani in economia lor sunt transferate in economia Ungariei.

          Va rog sa va interesati, cei de la Hotnews, veti fi surprinsi sa vedeti procentul de firme unguresti care au contracte cu ministerul Santatii, ministerul Mediului si ministerul Culturii (conduse de UDMR), procent nejustificat statistic. E un fel de omerta, tacere mafiota (la noi e politic) in jurul acestor afaceri UDMR-Ungaria. Si e o greseala..
    • +6 (6 voturi)    
      f simplu (Luni, 23 mai 2011, 20:12)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui black

      firmele alea i-au marit impozitele de la 1 la 10 forinti. Intre timp, mutanduse au scazut impozitele in satul vecin de la 100 la 10. Canibalizare.
  • +5 (9 voturi)    
    Si grecii au incercat sa nu plateasca taxe (Luni, 23 mai 2011, 17:54)

    Bogdan [anonim]

    si se pare ca solutia nu este asa de simpla. Primarul a folosit o stratagema ieftina. Din taxele pe care le platesc altii imi iau banii de la bugetul de stat ce imi acopera cheltuieli si surplusul care vine la bugetul local il opresc. Normal ar fi fost sa piarda si finantarile de la bugetul de stat aferente taxelor necolectate. Vezi dezbaterea eterna in USA despre taxe si veti vedea ca echilibrul si nu eliminarea taxelor este solutia. Insa determinarea nivelului de echilibru este extrem de greu.
    • +3 (3 voturi)    
      1000 locuitori doar (Luni, 23 mai 2011, 17:20)

      sipa [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      au atras business de la gyor cred...f bine..
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil.. (Luni, 23 mai 2011, 18:19)

      black [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ca e vorba de taxe locale , la latitudinea primariei , nu intra in conflict cu administratia centrala , cred...sau a gasit o modalitate sa-si creasca popularitatea .
      • 0 (2 voturi)    
        corect (Luni, 23 mai 2011, 18:03)

        alex [anonim] i-a raspuns lui black

        Si eu zic ca e vorba de taxele locale.

        Taxele centrale sunt aceleasi si cred ca renuntarea la ele ar irita nu numai guvernul central cat si UE.
  • +2 (4 voturi)    
    Tare ideea (Luni, 23 mai 2011, 18:38)

    cgi [utilizator]

    Problema este insa ca, daca toate localitatile din Ungaria ar proceda la fel, micuta localitate ar ramane si fara bruma de bani pe care o colecta initial.
  • +3 (5 voturi)    
    dap... (Luni, 23 mai 2011, 19:20)

    aaaa [anonim]

    a castigat primaria lui, dar au pierdut alte primarii bani.

    si finalul e previzibil ... ori renunta .. ori incep si altii sa faca chestia asta si in final toti o sa ajunga la fel de saraci .. muhaha
    • +2 (4 voturi)    
      Bravo lui (Luni, 23 mai 2011, 21:00)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui aaaa

      Primariile celelalte nu pot sa piarda banii pe care nu i-au avut.

      Si primariile sunt intr-o competitie. Iar primariile care ofera conditii mai bune si piata libera, adica un produs bun, atrag mai multe firme.

      E ca si cand te duci in piata sa cumperi rosiile care iti plac. Nu pierd ceilalti vanzatori de rosii daca nu cumperi de la ei. Ceilalti nu iau parte in tranzactia economica cu rosii.
      • 0 (2 voturi)    
        nop (Marţi, 24 mai 2011, 7:10)

        aaaa [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        logica ta cu rosiile e total gresita.

        Firmele alea existau deja ... adica cumparau 'rosi' de la cineva .. pur si simplu acum iau gratis rosiile sau aproape gratis de la altcineva... pricepusi? vezi care e diferenta?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 25 mai 2011, 16:58)

        nim [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Chestia cu rosiile si cu concurenta e o prostie. Concurenta exagerata este la fel de daunatoare ca si lipsa ei. Mai exact concurenta foarte mare duce la necesitatea unor masuri (uneori disperate) de reducere a costurilor.
        Reducerea costurilor se face de multe ori prin scaderea calitatii sau prin reducerea investitiilor pe termen lung (afacerea prezinta risc ridicat, deci profit incert). Pana la urma cel care pierde e tot consumatorul. Castiga pe moment cativa centi, dar pe termen lung pierde.
  • 0 (2 voturi)    
    socoteli (Luni, 23 mai 2011, 20:43)

    statul [anonim]

    pai o fi taiat taxele locale.. alea centrale nu are cum.. daca e la ei legea ca si pe la noi.. (asta nu stiu, dar cred ca e cam la fel), deci incaseaza mai mult la impozite, taxele centrale is acoperite. nu pupa aia autorizatii daca nu le baga... deci nu prea pierde.. daca are procent din incasari, ia tare din impozite. ma rog, are el o socoteala, altfel nu-i mergea si il ridica si pe bozgor sef de trib in cap.. om trai si om vedea ce-o mai fi sa fie...
  • +1 (1 vot)    
    impozite........ (Marţi, 24 mai 2011, 7:31)

    Joho [anonim]

    Dupa toate vocile indignate sau nu, trebuie sa stiti, ca facilitatile fiscale, oferite de primarii, sunt o practica raspandita in tarile UE,... si nu numai.

    Asa poti atrage intreprinzatorii, in special cei tineri, incepatorii.

    Exemplul este foarte bun si cu cat s-ar raspandi mai repede cu atat, ar fi mai multi intreprinzatori, (care sa fim sinceri, nu se muta toata ziua de colo, colo), care aduc bani la buget.

    Si cu expresia de "bani la buget", inteleg in primul rand, plata TWA, singura TAXA LEGALA, intr-un stat bazat pe economia de piata, restul fiind stoarcere de bani, in opinia mea, absolut ilegala ........... (vedeti in lumea "libera")
  • +2 (2 voturi)    
    m-ati terminat cu ofiterii (Marţi, 24 mai 2011, 10:56)

    RAdu [anonim]

    officer = functionar.
    Peste tot ii faceti ofiteri: de presa, de cont, de credit...

    Terminati-va ! Sunt functionari si atat
  • 0 (0 voturi)    
    Oare? (Miercuri, 25 mai 2011, 16:39)

    nim [anonim]

    Ce companie poate sa-si mute activitatea pentru o scutire cateva mii de euro? O companie are cateva sute de angajati, unii poate cu specializarii greu de gasit. Gaseti astfel de angajati intr-un satuc?
    O firma de productie are utilaje a caror mutare depaseste cu multe ordine de marime cifra economiilor. Ce face firma pe durata mutarii? Pierde clientii? O firma are nevoie de furnizori, de regula cat mai aproape de sediu. Schimbarea locatiei inseama renuntarea la anumiti furnizori sau costuri mai mari de aprovizionare. Si multe, multe altele.
    Cum poate fi cineva atat de naiv (ca sa nu spunem altfel) sa creada ca poti muta o companie pentru cateva mii de euro economisiti? Cel mult se pot muta firmele fantoma, se pot face sedii fictive, eventual in cel mai fericite cazuri se pot muta firme foarte mici, care nu depind de piata locala. Este absolut penibil acest "articol". Si e penibil cati cititori isi inchipuie ca ai batut din palme si ai relocat o firma, dar cel putin au o scuza: nu sunt nici economisti si nici jurnalisti.