Adrian Vasilescu, BNR: Oricat am amana trecerea la euro, tot nepregatiti vom fi. Nici pentru Unirea din 1918 nu am fost pregatiti

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2011, 13:36 Economie | Finanţe & Bănci


"Oricat am amana trecerea la euro, tot nepregatiti vom fi. Nici pentru Unirea din 1918 nu am fost pregatiti. Nici pentru intrarea in UEi nu am fost pregatiti. Pentru batalia de la Marasesti nici atunci nu eram pregatiti. Si acum suntem admirabil de nepregatiti. Oricat am amana suntem nepregatiti", a declarat consilierul  Daca stabilim anul 2016 amanam pregatirile pentru 2017 si tot asa", a mai spus Vasilescu.

El a participat miercuri la un seminar pe tema "Adoptarea Euro in 2015: beneficii si vulnerabilitati" - organizata de reprezentanta Comisiei Europene in Romania, la care mai participa Ionut Dumitru, presedintele Consiliului Fiscal si Laurian Lungu, managing partner Macroanalitica






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1635 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Nu e chiar asa (Miercuri, 25 mai 2011, 12:52)

    cazacu [anonim]

    Un eveniment ca Unirea il faci atunci cand apare contextul istoric potrivit, cand, pregatit sau nu, trebuie sa profiti de el.

    Trecerea la Euro este un proces care se poate planifica, nu depinde decat prea putin de imprejurari externe exceptionale.
    • -4 (4 voturi)    
      Dl Vasilescu se refera la el ÎNȘIVĂ (Miercuri, 25 mai 2011, 14:44)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui cazacu

      Fiind absolvent de filologie - prezența lui
      in cercul iluminatilor de la BNR e o anomalie.
      (Las că de vreo doi ani nici Mugur nu mai e ce-a fost dar la l de vina e exclusiv savarina)

      PS. Se numeste pronume de intarire si contituie buturuga mica de care se impiedica toti mediaticii: de la corifei - la pupeze.
      Colega de facultate a domnului Vasilescu pe care am avut-o ca profa de romana la generala ne-a invatat un mecanism relativ simplu.
      La singular rădăcina este INS.
      La plural radacina este (desigur pluralul) INȘI.
      La cele doua rădăcini se adauga terminatii usor de dibuit in functie de persoana I, a II a sau a treia.
      Inceracti voi INȘIȘI ...:):):) sa faceti exercitii si sa vedeti ca e foarte usor. Pe urma trecem si la EURO.
  • -3 (9 voturi)    
    BNR de 2 bani (Miercuri, 25 mai 2011, 13:44)

    pepe [anonim]

    fonfaitul asta se face ca a auitat ca exista un program pentru trecerea la euro care prevedea si cresterea veniturilor populatiei pana atunci, acum a ramas numai trecerea....
    • +3 (3 voturi)    
      Ai vrea tu.... (Miercuri, 25 mai 2011, 15:30)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui pepe

      Sa ai cunostintele dlui Vasilescu. Fonfanitul asta e unul dintre cei mai buni economisti pe care ii are Romania... Dar noi romanii nu stim niciodata sa apreciem valorile... apreciem doar manelistii...
  • +2 (2 voturi)    
    Relax... (Miercuri, 25 mai 2011, 14:14)

    dc [anonim]

    s-ar putea ca pana sa fim noi pregatiti, sa nu mai avem la ce trece :) Nu ca asta ar fi ceva rau, din contra...
  • -3 (7 voturi)    
    de ce ne grabim? (Miercuri, 25 mai 2011, 14:30)

    FAQ Romania [utilizator]

    Dar de ce trebuie sa trecem la Euro? Sa se dubleze toate preturile ca in Italia sau alte tari? De ce Danemarca, Elvetia, UK, Suedia, Ungaria sau Cehia nu au trecut inca? Am putea tece la euro, dar nu mai devreme de 2020. Desi cred ca dupa ce descoperim datele reale ale dezastrului semnat de blonda, chioru' si piticu' s-ar putea sa vb de 2030.
    • +2 (4 voturi)    
      Incredibil (Miercuri, 25 mai 2011, 15:35)

      Roxana [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      ... cum toti sunt deodata economisti in tara asta. Cum va dati cu parerea daca nu aveti nici cele mai mici cunostinte de economie? Cum de reusiti sa comentati voi ce spune un om care lucreaza ca si economist la Banca Nationala. Cand o sa fiti si voi acolo, atunci puteti sa comentati... OMG! Eu am facut ASE si lucrez de 10 ani in domeniul financiar si nu imi permit sa il contrazic sau sa comentez ce spune omul asta. Pt. ca imi cunosc lungul nasului...
      • 0 (0 voturi)    
        o intrebare foarte buna (Miercuri, 25 mai 2011, 20:27)

        mihaio [utilizator] i-a raspuns lui Roxana

        Te invit sa ne explici si noua, cei care nu am terminat ASE, de ce Danemarca, Elvetia, UK, Suedia sau Cehia nu vor sa renunte la moneda proprie ? Eu personal vad mai multe dezavantaje decat avantaje
  • -2 (2 voturi)    
    pct de vedere (Miercuri, 25 mai 2011, 15:02)

    mitica [anonim]

    D-le vasilescu ! Ai inceput sa debitezi PROSTII.Este momentul sa te retragi .esti depasit de evenimente.Nu observi ca nu te mai asculta nimeni in serios?
  • 0 (0 voturi)    
    pregatire (Miercuri, 25 mai 2011, 15:02)

    Ramona [anonim]

    Intr-un fel are dreptate - la televizor, tot timpul, cam toata lumea e luata pe nepregatie ba cu zapada, ba cu caldura, ba cu criza etc. Dar e prea mult sa compare Isarescu situatia cu euro cu cea din 1918. Daca o face inseamna ca nu cunoaste deloc istoria sau se gandeste la imperiul Austro-ungar si urmasii acestuia dintre care Ungaria a fost luata total pe nepregatita ramanand fara ceva ce considera ca i se cuvine - Ardealul, Maramuresul, Bucovina, Crisana, Banatul si alte zone din alte tari.
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic sa nu ne grabim (Miercuri, 25 mai 2011, 15:54)

    man [anonim]

    zona euro e in gaura rau acum cand e in colaps sa trecem si noi la euro?Lira sterlina si Dolarul sunt si mai rau
    Eu zic sa ramanem cu Leul pina se clarifica situatia in zona euro cand vom trece la euro toate preturiloe se vor dubla nu si salariile
    Portugalia,Spania,Grecia,Belgia,Suedia chiar si Italia sunt in groapa euro va decadea pina intra-colo de va fi nevoie de o noua moneda