PIB-ul Germaniei va creste cu mai mult de 3% in 2011, depasind estimarile guvernului

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 26 mai 2011, 8:17 Economie | Finanţe & Bănci


Cancelarul german Angela Merkel a declarat ca economia tarii, cea mai mare din Europa, ar putea creste intr-un ritm mai rapid in acest an decat se asteapta guvernul.

Cresterea Produsului Intern Brut in Germania care a fost de 3,6 la suta in 2010, "va fi probabil mai mare de 3 la suta din nou in acest an", a declarat Merkel la un eveniment organizat la Berlin, scrie Bloomberg.

Prognoza oficiala a guvernului arata o crestere economica de 2,6 la suta.

Increderea mediului de afaceri german a ramas neschimbata in mod neasteptat in luna mai in plina expansiune a exporturilor si a cresterii cheltuielilor companiilor care au stimulat cresterea economica.

PIB-ul german a crescut cu 1,5 la suta in primul trimestru fata de ultimele trei luni anterioare, a anuntat miercuri Oficiul Federal de Statistica.











1043 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Felicitari Germaniei (Joi, 26 mai 2011, 8:40)

    Moldoveanu [anonim]

    Felicitari Germaniei, motorul Uniunii Europene pentru harnicie,inovatie,etc. si cresterea PIB. Frumos ca aceasta tara puternica in Europa a iesit din criza economica. Se vede ca reformele guvernului Merkel cu ajutorul tuturor Partidelor din tara a functionat. La fel se vede reactia si harnicia firmelor,a salariatilor etc.Ce facem noi Romanii. Alegem,mergem la alegeri. Cand vom iesii din Criza??Ce fac conducatorii pentru noi ca popor??. Ce facem noi ca Popor pentru tara noastra???
    • +1 (1 vot)    
      ah (Joi, 26 mai 2011, 10:50)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Noi romanii ascultam manele si mancam mici.Ce?Trebuie sa stai toata viata muncind si rupandu-ti spatele pt un pumn de euroi.
      Eu ma trezesc in fiecare dimineata ,beau cafeaua si daca nu-mi lasa nevasta ceva de facut ma duc la pescuit .Sau daca este vreme urata ma uit la programele de sport si ascult manele.
      Dau mai tare sa auda si vecinii ca si lor le place..Asa c a sa ma am bine cu ei ca de multe ori ai nevoie de la ei de-o ceapa ,un kg de cartofi sau de tigari .Fumez malboro ca celelalte ma pisca la gat.
      Nu-mi place sa muncesc si sper sa castig la loto intr-o zi..Ce parere aveti de scandalul lui Guta cu amanta?Haideti sa comentam putin si lucruri serioase.Da-o incolo de economie a Germaniei
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai sunt nici nemtii ce-au fost odata (Joi, 26 mai 2011, 12:55)

    sile [anonim]

    Pe vremuri erau rigurosi, daca ziceau 3%, 3% faceau...
  • 0 (0 voturi)    
    lozinca (Joi, 26 mai 2011, 13:30)

    sportivul [anonim]

    noi vi-l dam pe B. Traian- voi pe Angela 1 an
    • 0 (0 voturi)    
      Lol (Joi, 26 mai 2011, 14:09)

      sile [anonim] i-a raspuns lui sportivul

      Ca dupa 6 luni s-o injurati si pe Angela ca are apucaturi dictatoriale si ca-si promoveaza oamenii ei?

      Ca sa ne rezolvam problemele, ar trebui sa schimbam populatia, nu conducatorii.
  • 0 (0 voturi)    
    daca si nemtii au inceput sa .... (Joi, 26 mai 2011, 15:38)

    eu [anonim]

    raporteze minciuni in incercarea de a-si mobiliza populatia atunci este nasoala rau situatia. Germania a crescut exportul, RO a crescut exportul, toti raporteaza cresterea exporturilor si stau si ma intreb : cine cumpara, unde exporta toti? Poate in Grecia, Portugalia, Spania , Italia si mai nou Belgia care sunt pe tobogan ??? Cine? Toti raporteaza scaderi ale consumului dar toti exporta in draci!
    • 0 (0 voturi)    
      unde exporta nemtii (Joi, 26 mai 2011, 20:55)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui eu

      e simplu: la chinezi si la americani.