Emil Boc: Ultimele 5 judete cu gradul de colectare cel mai scazut vor avea conducerea de la Finante decapitata

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2011, 18:07 Economie | Finanţe & Bănci


Premierul Emil Boc a reluat declaratia facuta in urma cu cateva zile potrivit careia in luna iulie, ultimele 5 judete cu gradul de colectare cel mai mic vor avea conducerea de la Finante schimbata. Boc a precizat ca vor fi schimbati directorii de la Finante, de la Garda Financiara si de la Vama.

"In luna iulie, cand se va face evaluarea pentru luna iunie, ultimele cinci judete cu gradul de incasare cel mai scazut la bugetul de stat vor avea conducerea de la Finante decapitata. Asta inseamna ca directorul de la Finante, de la Garda Financiara, de la Vama, directorii adjuncti din ultimele cinci judete cu cea mai slaba performanta vor pleca acasa, vor fi schimbati. Pentru ca numai intr-o asemenea maniera putem, in sfarsit, sa castigam batalia atat de dura pe care o avem de dus cu evaziunea fiscala", a spus Boc.

"Nu sunt multumit de performanta ANAF in privinta combaterii evaziunii fiscale. Am avut o discutie foarte dura cu reprezentantii ANAF-ului. Nu am primit un raspuns inca de la Corpul de control de la ANAF", a declarat, recent, premierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2959 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Ai bocanit peste tot? (Marţi, 31 mai 2011, 17:25)

    Kapo [utilizator]

    Pe la firmele lui Negoita sau ale lui Mircea Basescuy a trimis domnu* Boc ANAF-ul? Sau poate nu?
    • +1 (1 vot)    
      O existenţă fără constrângere (Marţi, 31 mai 2011, 23:52)

      ain1 [anonim] i-a raspuns lui Kapo

      "Să fii guvernat înseamnă să fii ţinut în beznă, inspectat, spionat, condus, legiferat, numerotat, înrolat, îndoctrinat, să ţi să ţină predici, controlat, estimat, evaluat, cenzurat, condamnat de creaturi care nu au nici dreptul, nici înţelepciunea şi nici virtutea de a o face ... să fii guvernat înseamnă că la fiecare tranzacţie, la fiecare operaţie să fii notat, înregistrat, taxat, ştampilat, măsurat, licenţiat, autorizat, admonestat, interzis, corectat, pedepsit.. Asta înseamnă să fii guvernat".

      Cu alte cuvinte, guvernul legal reprezintă o povară imensă pe umerii cetăţeanului, care nu se poate apăra în nici un fel de el. Şi asta nu e totul. Aparent, statul este o organizaţie care îşi propune să apere şi să ocrotească cetăţeanul prin lege şi ordine. Dar de fapt, guvernul este cel care foloseşte cel mai des violenţa, este primul care nu respectă legea şi prin opresiune creează mizeria în care trebuie să trăiască cetăţeanul. Statul corupe şi distruge tot ce atinge. Ca act de autojustificare, statul trebuie să prezerve dezordinea, iar esenţa sa legală este prin natura sa contrproductivă şi disfuncţională. Iar cetăţenii sunt permanent orbiţi prin ideologie şi prin credinţă ajungând să sanctifice autoritatea prin acceptarea de a fi furaţi şi abuzaţi prin orice mijloace.

      Papologie adusa statului. Smecherul ala care te asteapta la coltz si se leaga la tine. Ba, iar n-ai basca ? Aha, acuma o porti fara autorizatie ? Ce-ai facut azi ? Ai luat salariul ? Jumate la baiatul. Taxe si impozite. Cum de ce ? De aia, ca-ti iei si doua dupa ceafa daca esti smecher. Eu is statu' si tu trebe sa cotizezi. Daca nu, te mananca mama lu' proces verbal... :)
  • +3 (5 voturi)    
    uite ca imi placi ... (Marţi, 31 mai 2011, 18:13)

    clandestin [utilizator]

    poate fi vrajeala sau poate fi praf in ochi dar imi place atitudinea ...
    • +1 (3 voturi)    
      EMIL BOC (Marţi, 31 mai 2011, 20:00)

      DesaToto [utilizator] i-a raspuns lui clandestin

      o sa placa si mai mult in cartile de istorie; cand omul va putea analiza, reflexiona mai mult avand in viitor un comportament mai analitc! Acuma multi sunt inca la nivelul emotiilor! Insa e de admirat ca un transilvanean a facut fata crizei economice care a presionat si Romania foarte mult iar gurile rele inca-l mai fac "pitic". Si Napoleon ce statura avea?
  • +3 (3 voturi)    
    suna bine (Marţi, 31 mai 2011, 18:37)

    ion [anonim]

    .
  • 0 (2 voturi)    
    haha ... e blind (Marţi, 31 mai 2011, 19:06)

    dan [anonim]

    Puscaria ar scrie pe ei !
  • -2 (4 voturi)    
    Abordare gresita (Marţi, 31 mai 2011, 19:49)

    Msb [anonim]

    Parerea mea e ca o astfel de abordare e gresita
    Argumente:

    1. In loc sa stimuleze cooperarea intre judete, astfel incit cei care au rezultate mai proaste sa poata invata de la cei care au reusit sa colecteze mai mult, premierul ii pune sa concureze intre ei.

    2. Atita vreme cit "clasamentul final" si nu rezultatele efective conteaza, metoda e si incorecta.
  • +2 (4 voturi)    
    Excelenta idee, chiar ar trebui extinsa. (Marţi, 31 mai 2011, 20:03)

    Gutza [anonim]

    Ca la fotbal: ultimii 5 retrogradeaza, penultimii 5 vor fi penalizati pe un trimestru cu 20% din salariu, antipenultimii 5 penalizati cu 10%; pe de alta parte, primii 5 vor fi premiati cu 20-30% s.a.m.d.
    • +1 (1 vot)    
      bleahhh (Marţi, 31 mai 2011, 20:51)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Gutza

      Da-le idei ca doar nu crezi ca vor aduce bani de acasa pt a fi "boc"multumit, vor trage tot pe firmele ai caror patroni nu au spate.
  • +3 (3 voturi)    
    Verificati chioscurile!!!!!!! (Marţi, 31 mai 2011, 21:54)

    Marian [anonim]

    Aproape nici un chiosc nu fiscalizeaza vanzarile prin eliberarea bonului de casa, iar patronii au maşini de zeci de mii de euro din evaziune.
  • +1 (1 vot)    
    are voie legal? (Miercuri, 1 iunie 2011, 8:37)

    muzungu [utilizator]

    inteleg ideea, in principiu e buna. in realitate insa, poate e un pic mai complicat.

    trebe vazut daca are voie, legal vorbind, sa dea afara pe X pe motiv ca Y performeaza mai bine.
    sincer, cred ca e riscant, performantele se analizeaza individual iar nu comparativ, dar WTF, la cate procese are ce mai conteaza 5 x 3 = 15?
  • 0 (0 voturi)    
    o buna metoda (Miercuri, 1 iunie 2011, 10:10)

    Dedalus [anonim]

    Eu zic asa:
    a) toti decidentii din guvern sa fie insirati aleator, in siruri de cate 100 persoan
    b) fiecare al 10-lea sa fie scuipat in ochi de toti ceilalti
    c) cei scuipati sa sa jure ca isi vor reconsidera atitudinea.

    E o metoda combinata intre critica chinezeasca si decimarea romana.
  • 0 (0 voturi)    
    en-gros-uri (Miercuri, 1 iunie 2011, 15:11)

    andrei [anonim]

    Sa mearga la toate en-gros-urile fie ca sunr de legume sau de haine sau mixte, cum ar fi Flora, sau cel legume din Berceni si care mai sunt ele, sa vedeti acolo incasari si vanzari fara acte....nu se feresc nu au teama ca sunt vazuti sau stiuti....