Criza Greciei: Moody`s are in vedere scaderea ratingului a trei banci franceze
Moody's subliniaza de asemenea ca ar putea fi coborat si ratingul bancii franco-belgiene Dexia.
Evaluarea celor trei banci franceze se bazeaza in principal pe expunerea lor la criza datoriilor statului grec si sectorului privat.
Moody's a declarat ca in urma reexaminarii nu ar trebui ca ratingul sa fie coborat cu mai mult de o gradatie in cazul BNP Paribas si Credit Agricole.
Evaluarea pe termen lung a Credit Agricole este in prezent Aa1, al doilea cel mai mare in ierarhia de Moody's, in timp ce cea a BNP Paribas este Aa2, cu o gradatie mai jos.

Marian Popescu, Centrul de Integritate al Universității București, despre frauda de la Drept: „Numărul studenților e șocant / Când copiatul ca mod de a funcționa ajunge la facultate, partida e pierdută”
Când marketingul ne păcălește să cădem în capcana consumului irațional/ Sunt diamantele valoroase sau nu?
Medicii de familie admit că unii dintre ei au refuzat să își programeze pacienții la vaccinarea împotriva COVID-19 și recomandă "utilizarea celorlalte 6 modalități de programare"
VIDEO Autostrada A1 Sibiu - Pitești: Cum arată acum lucrările avansate de pe prima secțiune
VIDEO. A lăsat jobul din City-ul londonez pentru a cumpăra o clădire monumentală părăsită de pe o insulă grecească, pe care a transformat-o în hotel de lux