S&P: Rostogolirea datoriilor Greciei va echivala cu intrarea in incapacitate de plata

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 4 iulie 2011, 15:40 Economie | Finanţe & Bănci


Grecia va fi considerata in incapacitate de plata daca aplica planurile de rostogolire a datoriilor propuse de Franta, a avertizat luni agentia de evaluare financiara Standard & Poor's, transmite Reuters. Agentia de rating arata ca rostogolirea datoriilor conform propunerilor bancilor franceze va duce la pierderi pentru creditori, iar Grecia va primi, cel mai probabil, un rating din categoria "default selectiv".

"In cazul in care va fi implementata oricare dintre cele doua propuneri ale bancilor franceze, vom considera ca aceasta constituie intrare in incapacitate de plata, potrivit criteriilor noastre", se arata intr-un comunicat al Standard & Poor's.

S&P a redus luna trecuta ratingul Greciei de la "B" la "CCC", cel mai slab calificativ atribuit unei tari, precizand ca orice restructurare a datoriilor statului elen va constitui o incapacitate de plata.

Presedintele francez Nicolas Sarkozy a declarat in urma cu o saptamana ca autoritatile de la Paris au ajuns la un acord cu bancile din Franta in ceea ce priveste rostogolirea datoriilor Greciei. Intrebat la o conferinta de presa daca s-a ajuns la un acord cu privire la rostogolirea datoriilor Greciei fata de institutiile de credit din Franta in obligatiuni pe 30 de ani, Sarkozy a raspuns afirmativ si a precizat ca spera ca si alte tari europene sa faca acelasi lucru.

Totodata, ministrul german de finante, Wolfgang Schaeuble, a anuntat joi ca institutiile financiare din Germania vor contribui cu 3,2 miliarde de euro la planul de salvare al Greciei, detaliile urmand a fi stabilite ulterior.

"Intelegerea priveste datoriile scadente in 2014, in valoare de circa doua miliarde de euro. Adaugati la aceasta institutiile ce detin active toxice (bad banks) din Germania, (...) care detin obligatiuni in valoare de 1,2 miliarde de dolari, astfel incat valoarea totala a acestora se ridica la 3,2 miliarde de euro", a declarat Schaeuble in cadrul unei conferinte de presa.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1507 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Americanii zac de ciuda. (Luni, 4 iulie 2011, 15:56)

    AlinN [utilizator]

    L-au arestat pe DSK pentru ca Grecia sa nu primeasca ajutor, sa falimenteze, sa arunce intraga UE in faliment, si lumea sa renunte la euro si sa se indrepte catre dolar. N-a functionat planul, ba mai mult s-a reusit asigurarea platii fara tiparire, cum au facut americanii in 2008. Asta dadea si mai multa incredere in euro impotriva dolarului. Acum dupa cateva zile de dezorientare, americanii s-au regrupat: chiar daca Grecia nu a dat faliment, noi consideram ca a dat. Disperarea este cu atat mai mare cu cat ei vor fi fortati in august sa tipareasca iar, in felul asta pierzand iar credibilitate. Daca miscarea cu ghiolbanii finantei, agentiile de rating, functioneaza UE va fi fortata sa tipareasca si ea in felul asta pierzand ambii concurenti din credibilitate.
    • +1 (3 voturi)    
      A vorbit economistul.... (Luni, 4 iulie 2011, 16:57)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Euro nu are nici o sansa sa atenteze la suprematia dolarului! Daca te-ai uita la volumul tranzactiilor internationale facute in euro si in dolari ai vedea diferenta! China sta pe un munte de dolari!? Crezi ca le-ar conveni sa se transforme muntele in hartii fara valoare? Cand dolarul va fi inlocuit....nu va fi inlocuit de euro! Asta cu DSK-ul e o poveste...nu se stie cine a fost in spatele afacerii....dar daca ar fi fost americanii, cum de a ajuns tot un francez(frantzuzoaica) la presedintia FMI?!?! Teoria ta e doar o poveste....mai informeaza-te si dupa aia mai vb...pana atunci poti sa stai ofticat pe americani....nu-i bai!
    • +1 (1 vot)    
      absolut de acord, dasr tre sa recunosti (Luni, 4 iulie 2011, 17:15)

      visio [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      ca sunt si plini de spume; nu contest industria americana insa prea se joaca cu focul si...exctinctoarele au termen de valabilitate expirat...
    • 0 (0 voturi)    
      aiurea (Luni, 4 iulie 2011, 18:29)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      S&P a anunţat asta în urmă cu vreo trei săptămâni.

      "Rostogolirea" - chiar e destul de bună traducerea în context - nu înseamnă nici ştergerea, nici reeşalonarea unei datorii, ci o combinaţie: tu ai datorie la mine care expiră azi; de comun acord, considerăm că ţi-ai plătit-o la timp, adică azi, şi imediat îţi acord un nou împrumut, egal cu valoarea datoriei, eşalonat în timp, cu o dobândă ceva mai mare decât cea anterioară.

      După cum vezi, un mişmaş scriptic, la care S&P, Fitch şi cu cealaltă mare au declarat - cum ziceam, cu vreo trei săptămâni în urmă - că nu vor pune botul.
  • 0 (2 voturi)    
    Traducere (Luni, 4 iulie 2011, 16:23)

    a_claudiu [utilizator]

    "Rostogolire"? De ce nu "de-a berbeleacul"? Suna a traducere folosing Google.

    Intarzierea, amanarea, transformarea, restructurarea datoriilor ar fi fost o traducere mai potrivita a termenului "roll-over" ("The extension or transfer of a debt or other financial arrangement" printre altele).
    • +2 (2 voturi)    
      hmm (Luni, 4 iulie 2011, 16:58)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

      Intarzierea, amanarea, transformarea, restructurarea introduc o ambiguitate!
      De ce nu am folosi rostogolire ? ne e rusine de limba romana?
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 iulie 2011, 17:25)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      California şi Minnessota (Luni, 4 iulie 2011, 18:55)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui

      California are cel mai mare PIB din SUA :) Dar hai să ne uităm la "falimentara" Minnessota, care, la cei vreo 5 milioane de locuitori are un PIB de ~275 miliarde de dolari - compară cu cei vreo 175 mld ale noastre la 21 de milioane de locuitori.