Familia Ionescu, pensionarea anticipata si dramele europene

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 9:18 Economie | Finanţe & Bănci


Domnul Ionescu s-a pensionat anticipat. Copiii si-i “aranjase”, avea casuta lui la tara unde cultiva cateva legume si “se saturase” sa tot munceasca. Recunoaste ca a dat spaga. “Altfel nu se putea. Noroc ca-l stiam pe exact cine trebuie”, spune el mandru. Doamna Ionescu se pensionase, tot anticipat, cu un an in urma. Amandoi lucrau in invatamant, dar nu erau “din aia”. “Aia” sunt cei care isi aduc elevii din clasa la meditatii particulare, ca sa ii treaca mai usor clasa. Mai puteam sa predam  cativa ani, dar de ce sa mai ramanem? Am preferat traiul linistit unei munci tot mai nesigure, spun amandoi.

Domnul si doamna Ionescu sunt  doi din cei circa 130.000 de romani inregistrati ca primind pensie anticipata total
varsta reala si oficiala de pensionare-femei
Foto: Hotnews
sau partial. Pentru ei, alegerea a fost buna. Pentru societate, pensia anticipata se traduce printr-o perioada de cotizatie mai redusa la buget. Pe scurt, nu mai dai bani la Stat prin cotizatii, ci-i iei prin pensie.

Statistic, domnul si doamna Ionescu se incadreaza in categoria europenilor care muncesc mai putin decat perioada legala. Sunt tari in care se munceste mai mult, spune OECD, dar de ce le-ar pasa Ionestilor de elvetieni, islandezi, suedezi sau japonezi, care ies la pensie mult dupa limita legala de pensionare? In graficul din dreapta aveti datele legate de varsta efectiva si cea legala de pensionare a femeilor, sursa fiind OECD, mai exact un studiu aparut luni.

Cei care muncesc cel mai mult peste pragul legal al varstei de pensionare sunt mexicanii, urmati de coreeni si
varsta oficiala si reala de pensionare-barbati
Foto: Hotnews
islandezi. Ei sunt “campionii” muncii. Cehii sunt cei mai cinstiti. 62 zice la lege, la 62 ies la pensie. Germanii “taie” cateva luni astfel ca fata de varsta legala de pensionare (65 de ani), cea efectiva este de 61,8 in cazul barbatilor. In stanga aveti (sursa fiind tot OECD) graficul legat de varsta reala si cea legala de pensionare la barbati.

Reformele recente din Franţa a crescut treptat stagiul de cotizatie obligatorie pentru a te putea pensiona, iar tendinta de crestere e prezenta in toata Europa. In Franta, „Ionestii” locali trebuie sa cotizeze 41 de ani acum, fata de 37,5 ani cat era in 2008. Lucrurile stau insa diferit in Turcia, unde inca din 1969 fusese desfiintata limita de varsta pentru a te putea pensiona, mentinandu-se numai stagiul de cotizatie- 25 de ani. Asta inseamna ca un domn Ionescu turc care intra in campul muncii la 20 de ani, se va putea pensiona in ziua in care isi pune pe tort 45 de lumanari.

Austria, Belgia, Danemarca, Franţa, Grecia, Ungaria, Italia şi Polonia au înăsprit conditiile de calificare pentru a te
pensionari
Foto: Hotnews
pensiona anticipat (prin modificari fie ale stagiului de cotizarie obligatoriu, fie ale varstei eligibile fie ambele criterii). Olanda a a eliminat stimulentele fiscale acordate si a redus schemele de pensionare anticipată.

Daca revenim in Romania, constatam ca domnul Ionescu este o cantitate infinitezimala fata de ceilalti pensionari romani. El reprezinta insa modul practic prin care romanul "se descurca". Stie cui trebuie sa dea spaga, iar functionarul de stat care ii aproba dosarul prefera sa faca si el un ciubuc pe baza bugetului, ca nu da de la el.

Daca ne uitam la seriile temporale, observam ca, fata de 1949, varsta legala de pensionare a crescut in medie cu 5 ani, crestere diferentiata pe tari. Ungaria avea in 19549 baremul de pensionare la 55 de ani. In 2010 era de 59 de ani iar in 2020 intentioneaza sa o faca de 64,5 ani. Grecii, de la 55 de ani  in 1949 vor ajunge la 60 de ani in 2020. Marea Britanie va "impinge" varsta la 65 de ani in 2020, de la 60 de ani, nivelul din 1949.
Asta daca toata criza din Europa si SUA nu va da peste cap calculele familiei Ionesci si mai ales, ale OECD.

Citeste aici despre cum au reformat unele state sistemele de pensii








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





19509 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Familia Ionescu (Marţi, 12 iulie 2011, 9:40)

    Magda Cucu [anonim]

    Pensionarea anticipata este legala, nu trebuie sa dai spaga. Romanul se simte obligat sa o faca datorita unui reflex creat dealungul timpului.
    In compania in care am activat, categoria noastra de varsta a fost incurajata sa se pensioneze anticipat, iar dupa ce am parasit compania, nu am mai gasit alt loc de munca, tocmai datorita prejudecatilor legate de varsta. Asa incat, atunci cand nu mai esti dorit, te retragi.
    • +7 (19 voturi)    
      Familia Pomanagescu (Marţi, 12 iulie 2011, 11:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Magda Cucu

      Daca pensiile s-ar calcula numai in functie de cotizatii familia Ionescu ar muri de foame peste cativa ani, la fel ca multe alte familii care au cotizat mai nimic de-a lungul anilor.
      Sistemul actual de pensii, stim cu totii, este nesustenabil. Ce inseamna asta? Ca personele care azi au 30-40 de ani si cotizeaza pentru Ionesci anticipati sau cu stagiu complet, nu vor avea parte de aceeasi viata la batranete. Oare pensionarii de azi realizeaza ca generatia care vine dupa ei (culmea, copiii lor) este sacrificata ca sa zaca ei la tembelizor inca 20 de ani? :(
      • -4 (14 voturi)    
        pensionare anticipata (Marţi, 12 iulie 2011, 12:13)

        ion pensionarul [anonim] i-a raspuns lui pehash

        @Familia Prostologescu (Pomanagescu): pensionarea anticipata este legala si eu fac parte dintre cei pensionati anticipat. Am facut un calcul cat am cotizat eu si angajatorii mei pentru pensie. Suma rezultata actualizata imi asigura pensia actuala pentru o perioada de 9,8 ani deci pana la atingerea sperantei medii de viata din Romania (71 ani). Foarte multi pensionari nu ating aceasta varsta. Nu te intrebi de ce bugetul de pensii, in special dupa 1990 s-a amestecat cu bugetul de stat? Daca te uiti pe internet la executia bugetara vei vedea ca prin anul 1997-1998 bugetul de pensii era excedentar. Unde au disparut banii intre timp?
        • +8 (10 voturi)    
          O mică completare (Marţi, 12 iulie 2011, 12:33)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui ion pensionarul

          Vîrsta medie reală de pensionare în România este de 54 de ani. Cam 2,5 mil. pensionari erau sub această medie. (http://www.presidency.ro/static/CPARSDR_raport_sinteza.doc).

          Cum iese calculul cotizații/pensie pentru pensionarul mediu?
          • -2 (8 voturi)    
            unii mai si merita sa iasa la pensie (Marţi, 12 iulie 2011, 17:41)

            xyz [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

            Stiu multe exemple care ar merita pensionarea anticipata: persoana care a inceput sa lucreze pe la 18 ani, acum are 55 de ani. Vreo 5 ani au fost lucrati in conditii foarte grele (iarna la -30 de grade si vara la +35 de grade trebuia sa stea afara sa lucreze). Acum persoana respectiva e destul de grav bolnava.

            Cum e posibil ca in momentul in care s-a ajuns la nivelul asta cu automatizarea fabricilor(o fabrica are nevoie de 10 ori mai putini muncitori din cauza automatizarii) sa mai fie nevoie de totzi moshii care au lucrat cate 30-40 de ani, si de totzi bolnavii.
          • +1 (1 vot)    
            acum depinde ca nu stii pe cine sa mai crezi (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:33)

            qwerty [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

            daca ma uit la ministerul muncii unde documentatia e mai multa cine stie ce iese ...


            http://www.mmuncii.ro/ro/684-view.html
        • +11 (13 voturi)    
          mai ganditi-va (Marţi, 12 iulie 2011, 15:25)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui ion pensionarul

          1. la care speranta medie de viata te uiti? cea de la nastere? cea de cand ai inceput sa cotizezi? cea de cand te-ai pensionat? sper ca esti constient ca sunt foarte diferite....
          2. daca tot vorbim de medii.. varsta medie de pensionare este in realitate in jur de 54 de ani. la 54 de ani speranta medie de viata este peste 80 de ani. cine a muncit 30 de ani vrea sa mai traiasca inca pe atat din pensie...
          3. dar daca o sa traiesti 90 de ani? cine va plati ceilalti 19 ani? cu siguranta nu cei care mor mai devreme.. banii lor se duc la pensiile de urmasi.
          4. in Romania in 2010 erau 2.3 milioane persoane peste 70 de ani. ti se pare mult, putin? in 2000 erau 1.8 milioane. 1990 erau 1.4 milioane. nu-ti trebuie diploma de bac sa intelegi unde se va ajunge.
          5. excedentul din '97-'98 acopera macar 1% din deficitul din anii urmatori? nu stiu ce s-a intamplat atunci pt ca eu nu aveam drept de vot, nici acces la astfel de informatii.
          • -2 (4 voturi)    
            speranta (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:17)

            ion pensionarul [anonim] i-a raspuns lui pehash

            1. Speranta de viata e una singura si reprezinta media pe tara a varstei la care mori. In romania era in 2010 de 70 ani la barbati si 77 ani la femei.
            2. Te poti pensiona anticipat doar daca ai stagiul de cotizare prevazut de lege si cu cel mult 10 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare, cu penalizarile de rigoare care sunt destul de mari.
            3. In comentariul anterior am gresit. Executia bugetara la pensii era excedentara in 2007 si 2008. Datele se gasesc pe siteul CNPAS.
            4. Din bugetul de pensii, dupa 1990 s-au platit si pensiile agricultorilor (care nu au cotizat) si alte ajutoare sociale, electorale.
            5. Interesant, de pe siteul CNPAS a disparut orice referire la executia bugetara pe 2008?!
            • +2 (4 voturi)    
              concluzia.. (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:50)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui ion pensionarul

              speranta de viata e una singura? :)
              mai cititi o carte... ca tembelizorul ala nu va ajuta asa mult pe cat credeti.
              • 0 (0 voturi)    
                speranta de viata (Miercuri, 13 iulie 2011, 21:34)

                ion pensionarul [anonim] i-a raspuns lui pehash

                Din ce ai scris esti cu ceva mai mic decat fiul meu. Sunt curios cum o sa gandesti cand, dupa 40 ani de munca cu saptamana de munca de 6 zile, de multe ori si duminica, nu o sa poti trai decent.
                Apropo de citit, eu am facut scoala cand se facea scoala si nu aveai alta sursa de informare decat cititul, inclusiv informarea in domeniul social si economic.
                Bafta la pilonul II!
                :)
                • 0 (0 voturi)    
                  speranta moare ultima (Joi, 14 iulie 2011, 13:04)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui ion pensionarul

                  Eu am invatat din greselile altora. Stiu ca nu voi putea trai 'decent' din pensia de stat, stiu ca pilonul 2 nu-mi ofera nici o siguranta, asa ca n-am de ales.. platesc pentru altii si pun de-o parte pentru mine. De fapt va trebui in curand sa pun de-o parte si pt parintii mei... cine stie cat mai dureaza pana se prabuseste sistemul romanesc de pensii capusat de toti 'necititii' care vor sa cotizeze pt 10 ani sai apoi sa traiasca 'decent' 30.
      • -2 (2 voturi)    
        problema e a intregii lumi. (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:59)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui pehash

        mai eu stiu asa :
        sistemul de pensii a functionat.
        sistemul privat atoate toate fondurile sunt in pierdere si ma astept ca la multe sa apara tunuri.
        cert este asa familia respectiva a platit ceva ce statul actual refuza sa-i dea inapoi,in mod ilegal asa cum au decis nenumarate instante.
        probleme cu sistemele de pensii sunt peste tot, pe de alta parte fondurile respective nu-s obiect de circ si scandal pentru politicieni pe la altii, si nici o metoda de posibil santaj.
        • +1 (1 vot)    
          nu stiu cum de nu apare fix ce scriu.. (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:16)

          qwerty [anonim] i-a raspuns lui qwerty

          Am observat o treaba: in posturile care nu convin sau pot deranja puterea,contrar a ceea ce postez pe site apar modificari :
          exemplu postul de mai sus :
          "atoate" era (verificat) aproape toate fondurile.

          Hotnews editati cumva posturile ?
      • -2 (4 voturi)    
        Fam.Ionescu (Miercuri, 13 iulie 2011, 13:58)

        G.P. [anonim] i-a raspuns lui pehash

        O persoana care contribuie 35 de ani cu o treime din salariu la fondurile sociale, conform sperantei de viata actuale, nu are nici o sansa sa-si primeasca inapoi proriile sume retinute de stat, despre pomana ........, la fel ca si despre cei care mor inainte de a iesi la pensie.......
    • +8 (8 voturi)    
      Gresit (Marţi, 12 iulie 2011, 13:50)

      Nea Vasile [anonim] i-a raspuns lui Magda Cucu

      dai spaga nu ca sa iesi la pensie anticipat ci ca sa iei o pensie "mai buna". Daca stii cu cine sa vorbesti te trezesti cu cateva sute de lei in plus.
      • +2 (2 voturi)    
        Sa fim seriosi (Miercuri, 13 iulie 2011, 13:29)

        lucia [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

        Hai sa fim seriosi. Sotul meu se ocupa ca avocat de dosare de pensii. Daca iesi anticipat la pensie, dar ai nr. de ani pentru pensionare si varsta minima necesara, nu trebuie sa dai nici un fel de spaga. Spaga nu te ajuta nici la stabilirea cuantumului, ca dosarul trece prin n-maini si nu doar o persoana calculeaza. Dau spaga cei, care se pensioneaza anticipat pe caz de boala. Acolo intr-adevar, e groaza. acolo chiar se dau bani de pomana. In ceea ce priveste cateva sute de lei in plus la pensie, e adevarat ca ei calculeaza asa ca sa iasa mai putin. Dar oricine are dreptul sa faca contestarea deciziei in instanta. De regula, asa procese dureaza, dar se castiga si se ajunge pana la dublarea sumei initiale. Acum o sa sara lumea sa zica ca avocatul costa. Da, costa, dar prin instanta ceri si cheltuielile de judecata si onorariul avocatului. Asa ca merita. Problema mare e cum e gandit sistemul in sine, nu cum iese unul sau altul la pensie. de-abia acum incepem sa ne gandim la pensii private. Sint 4 piloni, din care tineretul foloseste maxim 1 si 2. Pilonul 3, desi nu costa nimic in plus firmele sau asiguratii, nu prea se acceseaza. Si cand o sa ajunga la pensie peste vreo 20 de ani o sa planga toti. problema mare este ca romanul nu este educat sa faca economii. Si asta se simte la batranete.
  • +11 (11 voturi)    
    Mentaliltatea asta e! (Marţi, 12 iulie 2011, 9:45)

    Constantin [anonim]

    Omul isi face simplu socotelile si decide daca merita sau nu sa iasa la pensie anticipat, legislatia care a fost a incurajat acest lucru. Guvernantii au modificat aceasta legislatie astfel incat oamenii sa iasa mai castigati daca lucreaza pana la 65 de ani?
  • +13 (17 voturi)    
    O GRESEALA MICA dar VOINICA! (Marţi, 12 iulie 2011, 9:45)

    GAVRILACHE [anonim]

    Pentru autor o precizare : este imposibil sa fii pensionat anticipat contra spaga! Doar daca nu cumva vorbim de o pensionare pe considerente medicale! Altfel, repet, e imposibil! Pensionarea anticipata (total/partial) este insa singura speranta pentru cei ajunsi la varste cuprinse intre 55-60 de ani care isi pierd locul de munca! Fara aceasta supapa, somajul real in Romania ar depasi 15%!!! Basca ca, in realitate, si cei care termina perioada de somaj si nu isi gasesc un loc de munca sunt scosi din statistici! Care idiot, spun, prefera o pensie anticipata de 600 lei in locul unui salariu de, sa zice, 1500 lei? Problema e ca, daca la 59 de ani, te trezesti fara munca, decat de loc , merg si cei 600 de lei, nu?! Articolul nu spune, deci, mai nimic atata timp cat conditiile de pensionare si, mai ales, cele economice nu sunt similare!
    • +8 (10 voturi)    
      este posibil (Marţi, 12 iulie 2011, 11:06)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      si probabil ca vb de considerente medicale.
      la 55-60 de ani este greu, pentru ca majoritatea celor de la aceasta varsta au stat la lucrat sau au lucrat la stat, altfel nu vad angajatorii nebuni sa nu angajeze oameni capabili.
      nici o problema decat somaj 15% mai degraba deficit de 15% pe care cei activi il vor acoperi din taxe, ca apoi sa nu mai poata fi platite pensii, nu?
      nu sunt scosi din statistici, in statistici apar toti somerii care declara ca isi cauta un loc de munca indiferent ca primesc somaj sau nu. Dar cand declari ca iti cauti si refuzi locuri de munca (avem 10.000 de posturi scoase de ANOFM si neocupate) te scot automat din statistici, itnrucat somerul este persoana apta, activa care isi doreste un loc de munca. Dar de ce sa se angajeze pe 670 (salariul celor fara studii, ca n-au avut timp in 60 de ani de viata sa le faca) sau pe 880 (lasand la o parte facilitatile de a angaja persoane in varsta) cat timp mai bine sa primeasca 1000 pensie (daca ar primi mai putin s-ar angaja totusi la 670 nu?)

      Populatia Europei imbatraneste, UE e vazuta de unii drept drepturi egale pentru toti si munca dupa posibilitati sau chef (cam asta ce s-a intamplat in sistemul nostru in ultimii 70 de ani), speranta de viata va creste accelerat, Germania priveste cu prudenta viitorul si cauta solutii de pe acum, noi nu avem nevoie, suntem siguri ca ne va da statul ca daca nu iesim in strada sau il votam pe DD care va lua banii la ciocoi, pe Voiculescu care ne reduce TVA-ul la alimente (si proprietatea publica pe langa asta ;)) si restul care gandesc dupa mine potopul (e normal cam 60-70% din populatie asa gandeste).
    • 0 (8 voturi)    
      CORECT! (Marţi, 12 iulie 2011, 13:54)

      db [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      si sa facem si urmatorul calcul; cum spunea si Ion Pensionarul mai sus si altii - iesi la pensie mai devreme, eliberezi un loc pentru un new entry, cu salariu mai mic si daca esti bugetar = economii la bugetul de stat. Fiindca nu ai stadiu complet de cotizare ai si o pensie mai mica = iar economii la bugetul de stat, din care se suplimenteaza bugetul de pensii. Ideea nu e total rea, mai ales in cazul bugetarilor, care sunt platiti prin redistribuirea impozitelor si taxelor platite de toti cetatenii, problema este ca mediul privat din Romania nu absoarbe suficienta forta de munca la un pret care sa permita finantarea circuitelor si ca dezechilibrele structurale economice din Romania nu sunt analizate si remediate. Nu exista un privat slab care duce in spate un bugetar gras ci un privat slab care duce in spate un bugetar util slab si o coruptie politica extinsa si nepasatoare care ne ucide pe toti.
  • +7 (19 voturi)    
    trist (Marţi, 12 iulie 2011, 9:48)

    Ghita [anonim]

    sunt o gramada de cazuri de acest gen, Romania este tara in care asistenta sociala ar face invidios pe orice american sau nordic. La noi mai mult de jumatate din pensionarii unui judet au iesit la pensie pe caz de boala, mai mult de 80% din cadrele militare au iesit la pensie anticipat, cu pensii frumusele, iar in campul muncii au primit si bani de chirie si de mancare si de haine.
    La noi statul trebuie sa aiba grija de noi printr-o pensie decenta, indiferent de perioada de cotizatie, iar daca lucram la stat trebuie sa fim ca lipitorile. La noi orice CAP-ist care a muncit 30 de zile pe an are dreptul la o pensie suficienta cat sa acopere o plasma sau o nemteasca second hand, la noi pensionarii cu grade ce stau pe calea victoriei, in primaverii sau cotroceni in vilute de peste 1mio EUR primesc ajutoare de caldura, iar fraierii ce muncesc in ritmul capitalisto salbatic le platesc aceste ajutoare.
    Romania este tara unde doresti sa imbatranesti sa primesti pensia, pentru ca e bine sa fi platit si sa te uiti la TV la hahalere si sa comentezi la adresa "tinerilor din ziua de azi" care nu stiu sa munceasca ca pe vremuri, este tara celor care au incredere in viitorul minunat in care nu trebuie sa tragi pe parcursul vietii active, pentru ca oricum vei primi la pensionare dupa 30 de ani, este tara unde medicul te declara inapt de munca si implicit iti baga bani in buzunar din cosnita statului, si apoi curios nu isi dau seama de ce nu le mai ajunge de aspirine (desi spaga zilnica reprezinta cam 10 salarii minime in majoritatea spitalelor).
    La noi stai doi ani acasa in concediu de maternitate cu 85% din salariul ultimului an, apoi mai stai 2 ani la fel de bine, la noi 80% din bugetul educatiei si sanatatii se duc pe salarii, 70% din bugetul statului pe salarii si pensii, iar pentru acest buget cotizeaza doar 20% din populatie.
    Poate odata si odata vom intelege ca avem drepturi doar daca respectam obligatiile.
    • +9 (15 voturi)    
      ghita... (Marţi, 12 iulie 2011, 9:57)

      surfeur [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      La noi orice CAP-ist care a muncit 30 de zile pe an are dreptul la o pensie suficienta cat sa acopere o plasma sau o nemteasca second hand,

      eu nu am vazut asa ceva..am vazut CAP-isti care au muncit 35-40 de ani si au o pensie de 350 lei..vorbeste gura fara tine..
      • -1 (11 voturi)    
        35-40 ani (Marţi, 12 iulie 2011, 10:36)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui surfeur

        30 de zile pe an.
        pensia minima.
        plata pentru terenul nemuncit functie de hectar nu pe productie la hectar.
        autoconsum sau vanzare fara bon. daca as gasi si eu o solutie pentru neplata taxelor mi-ar creste salariul cu 50%, iar angajatorului i-ar mai ramane niste bani in plus incat sa am siguranta unui loc de munca.
        • +4 (10 voturi)    
          pt Ghita (Marţi, 12 iulie 2011, 11:46)

          surfeur [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          Pensia minima garantata...am inteles acum..dar aia nu e pensie contributiva...aia e pomana data unor lenesi si puturosi care ar trebui lasati sa moara de foame...in concluzie: avem 2 tarani.unul a muncit si celalalt nu..surpriza...au venituri la fel
          • +5 (7 voturi)    
            pai (Marţi, 12 iulie 2011, 12:21)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui surfeur

            orice pensie nesustenabila nu este contributiva ...

            gandeste-te cei din generatia mea, care au inceput sa munceasca la salariul frumos de 120 dolari de acum 12 ani, ce contributii am dat la stat timp de cativa ani? Ce valoare vor avea acestea peste 50 ani ? Acum, in loc sa pot sa cotizez la pilonul 2, in full throtle sa zic asa, cotizez doar cu 2,5 parca (desi legea zicea ca trebuie crescut dupa 2-3 ani la 4) ca restul sa ajunga la altii. Apoi cand voi fi pensionar avand in vedere ca 10 ani am avut contributie la suta aia de dolari (grosso modo), apoi inca vreo 20 ani contributii de cateva procente e clar ca nu voi putea sa ma bazez nici pe pilonul 2 (lasand la o parte ca peste 35 ani sunt sanse ca o pensie de 3000 de euro sa fie insuficienta pentru minim minimorum). Ramane pilonul 3 dar pt asta nu poti sa te bazezi in conditiile in care in .ro salariile sunt minime, deci: ori ma voi baza pe noua generatie (adica le voi pune cutitul la os sa ma tina pe mine) ori fac tot ce pot incat de pe acum sa imi asigur un trai mai bun. Pentru asta nu e suficient sa fiu angajat la stat si sa ma pregatesc pentru o diploma de bagat date in excel.

            Imi place ca toti radem de greci uite ce fraieri, sunt loserii europei, cand vb la nivel principial, dar cand e vorba de noi, ah nu noi chiar meritam sa traim pe datorie, cum adica sa imi caut un alt job? Unde s-ar putea angaja cohorta de functionari publici, nr. asta imens de bugetari (identic ca in germania la o populatie de 4 ori mai mare si la servicii ale statului diversificate). Serios, cu ce te ajuta ca ai lucrat ca referent (o treime din bugetari sunt referenti) la adm. financiara, la primarie daca vrei un job in privat? Daca ati avea o firma si ati avea nevoie de un om pe un post remunerat ok si va vine un functionar public cat si ce ati putea discuta despre : ce anume faceati exact acolo?
      • 0 (6 voturi)    
        CAP = 0 (Marţi, 12 iulie 2011, 16:10)

        capitalist [anonim] i-a raspuns lui surfeur

        CAP-istii au pensii corecte. Atat au produs ei la vremea lor. Ce pensii vor? Cat ale nemtilor? Pai un neamt + tehnologie producea cat un sat de al nostru la un loc. Daca pe vremea aia aveau salariu 150 usd cat vor acum?
    • +3 (7 voturi)    
      CAP-istul (Marţi, 12 iulie 2011, 11:51)

      TataMare [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      CAP-istul a muncit din greu, munca fizica si, conform normativelor de atunci, la 1,5 ani munciti efectiv avea considerat doar un an de munca (munca in agricultura era considerata munca "usoara").
      Dupa o viata muncita se tareste acum cu o pensie de 300-350 RON.

      Nu aici e problema ci in pensionaril anticipate incurajate la greu in ultimii 20 de ani, in salariile prea mari ale bugetarilor, in posturile fara rost platite de la buget, in lucrarile fara rost (vezi borduriadele si alte lucrari similare) care sifoneaza banii publici...
      • +4 (4 voturi)    
        Colectivizare (Marţi, 12 iulie 2011, 17:15)

        N.N [anonim] i-a raspuns lui TataMare

        Daca statul comunist nu i-ar fi luat pamantul ,nu mai aveam taran care a muncit la stat si nici tarani pensionari de la buget.
  • +14 (18 voturi)    
    pensionare (Marţi, 12 iulie 2011, 9:49)

    luci [anonim]

    In primul rand INAPOI LA MUNCA SI ANULAREA PENSIEI pentru toate cadrele militare,politie,SRI,SIE,STS,etc,zdrahoni si zdrahoane sanatosi tun cu varsta incepand cu 40 ani,ANULAREA tuturor pensiilor speciale ale parlamentarilor si apoi sa incepem sa facem dreptate.
    • +3 (5 voturi)    
      zau? (Marţi, 12 iulie 2011, 11:51)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui luci

      Vrei SRI, STS etc. "inapoi la munca"?
      Inca nu te-ai saturat de ei?
      Eu personal ii prefer la pensie, decat sa ma paraziteze cu salariul (care e tot de la buget, daca nu te-ai prins) :D
    • +8 (8 voturi)    
      Ce bine ar fi.. (Marţi, 12 iulie 2011, 12:04)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui luci

      Sau mai bine zis, ce corect ar fi!! Insa balenele, sau ..dinozaurii, nici eu nu stiu sa-i categorisesc ( si nici nu as vrea sa insult regnul animal) si-au asigurat prin tot felul de legi ( faradelegi) , inclusiv constitutional am inteles, aceste beneficii uriase, si nemeritate. Eu cred ca ar trebui luat la puricat orice pensionar iesit mai devreme, cu pensii de minimum 2 ori mai mari decat salariul unui lucrator ( in mediul privat sau la o parte din sectorul bugetar (care are de platit si chirie/rate pentru casa, de crescut copii, etc.). Si de rectificat totul, pentru ca este complet nedrept. Pentru noi toti.

      Exemplul lui Dan Popa este destul de concludent. Oameni in putere, sanatosi, cu o profesie frumoasa si nu solicitanta ( daca o practici cu daruire) , isi rezerva dreptul de a trai urmatorii 25-30 de ani, hranindu-se din bugetul de stat. Sa fi lucrat atat, oare?
      Insa, daca luam un exemplu si mai revoltator. A celor care au lucrat in armata, sau interne, sau .. etc.. si si-au tras anticipate de la 40-42 deani. Plus casa de la stat, plus tpoate beneficiile .. Si care sunt mai vigurosi si mai proaspeti decat un medic care lucreaza in ture in spitalul de urgenta, sau acei tineri de la multinationale, care sunt epuizati...
    • -4 (6 voturi)    
      Mintea romanului (Marţi, 12 iulie 2011, 12:52)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui luci

      functioneaza mai bine pe plus decat pe minus. Daca pensionarului ii va fi mai bine se va intoarce la munca! Este adevarat ca transformarile in societate se fac, ca in orice sistem, prin diferenta de potential. Dar PDL prea se cramponeaza de borna negativa si induce aceasta diferenta de potential promovand numai taieri. Sa mai umble si la borna pozitiva ca romanii sunt mai sensibili la diferentele de potential cu plus!
  • +3 (3 voturi)    
    Redimensioneaza putin graficele (Marţi, 12 iulie 2011, 10:11)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    "Lateste-le", sa incapa toate tarile. Bunaoara, pe niciunul nu apare Germania, despre care faci vorbire in text.
    Ca veni vb de Germania, daca cifrele sunt corecte, nemtii nu "taie" cateva luni, ci cativa ani buni (de la 65 la 61,8 sa tot fie vreo 40 de luni).
    Apoi, pe graficul "feminin" e un outlier - femei care muncesc cu cca ZECE ani peste limita legala -- pare sa fie vb de Turcia??
    • +3 (3 voturi)    
      @ Catalin Dumitru (Marţi, 12 iulie 2011, 10:27)

      bamse [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      Cred ca are un copil mic si a ramas cu relexele de exprimare gen " suntem la gradi" "avem 36 de luni" etc
  • +1 (13 voturi)    
    Este legal. (Marţi, 12 iulie 2011, 10:23)

    bunicu' [anonim]

    Toate guvernele de dupa '89 au incurajat acest fenomen, incepand cu Petrica cel fara de gat.
    In al doilea rand, as vrea sa-mi raspunda muhaielele care nu mai pot de grija banilor tarii si de stagiile incomplete de cotizare, unde sunt banii care nu mai ajung niciodata sub forma de pensie la beneficiarii legali? Unde sunt banii celor decedati inainte de vreme sau dupa ce au "mancat" pensie o luna, doua sau o jumatate de an? Cumva la mostenitorii lor? NU, in buzunarele statului!
    Asa ca nu va mai vaitati, ca nu pensionarile anticipate reprezinta problema acestei tari, ci hotia celor de sus, care in 20 de ani ne-au adus in sapa de cauciuc.
    • +3 (7 voturi)    
      pai pensie privata (Marţi, 12 iulie 2011, 10:42)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui bunicu'

      pilonul 2 si 3. Dar asta inseamna sa muncesti tot timpul vietii, si sa iti doresti sa iesi la pensie cat mai tarziu, sa castigi cat mai mult a.i. sa iti asiguri batranetea, sa evoluezi nu sa stai la un loc caldut de 8 ore pe zi cu 3 ore pauza de masa, fara nici o raspundere ca nimeni nu da in judecata statul, sa uiti de beletele de sindicat, salariile peste nr.12, prima pentru limbi straine si operare calculator (astea se fac in ciclul primar sau chiar in gradinitele de stat). 70% din populatie din pacate inca crede ca statul e dator sa iti asigure traiul decent fara a pune tu osul, uitand ca statul este doar un administrator nu tatuc. Ar trebui sa renuntam la lacrimogenele de genul ne-au taiat salariul si avem rate, astept un copil in baza legii de 85% acum ce ma fac. Nu traiti cum si ca va lasa statul, si nu faceti copii pentru usurinta fiscala, vremurile alea sunt trecute.
    • +3 (9 voturi)    
      usurel, bunicule (Marţi, 12 iulie 2011, 10:57)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui bunicu'

      Pensionarii anticipati chiar sunt o problema. Din cauza ca sunt imens de multi pensionari intre 50 si 60 de ani este sufocat sistemul de pensii. Alta data pensionarii erau putini si puteau fi sustinuti de catre salariati. Acum raportul e 1:1 si pensionarii castiga teren.
      De ce sunt asa multi? Pai in primul rand n-au loc de munca, datorita tranzitiei prelungite. Apoi populatia in general e mai bolnava decat pe vremuri. (deh, "binefacerile" medicamentatiei iresponsabile). Si ar mai fi si niste trântori gen militari la 40 de ani, parlamentari, etc.
      Si da, ma intereseaza cat se cheltuie cu pensiile pt ca dau aproape 32% din venitul meu pt pensionari. Nu e nici o asigurare pt pensia MEA, e doar o CONTRIBUTIE pt pensionarii de acuma.
      • -4 (6 voturi)    
        nu e "contributie" (Marţi, 12 iulie 2011, 13:02)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui sorin

        E plata pentru banii pe care i-au dat ei in fondul de pensii, bani care le-au fost furati de Stat ca sa ii tina in functie pe incompetentii de acum si, mai inainte, ca sa te tina pe tine in scoala sau / si sa-i dea indemnizatie nevestei tale si copilului tau!
        • +6 (6 voturi)    
          nenicule (Marţi, 12 iulie 2011, 13:45)

          sorin [anonim] i-a raspuns lui catalin

          eu nu stiu sa fi fost in Romania sistem de "asigurari" de pensie. Chiar si pe vremea comunistilor se "contribuia", nimeni nu-si platea singur pensia in sistem de Adas.
          Iar faza cu platit pt scoala, functionari, sanatate....sa stii ca si eu platesc pt astea. Si nu-mi fac sperante la o pensie mai mare de 80 de lei peste 30 de ani. Ca asa o sa ajungem noi astia care "contribuim" acuma.
          • +1 (1 vot)    
            IN PLUS (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:13)

            gogu [anonim] i-a raspuns lui sorin

            credeti ca vor fi multi peste 10-20 de ani care sa aiba 35 de ani vechime in munca?
            Dupa 1990 s-a lucrat mult la negru si apoi milioane au plecat din tara.
            Pericolul e pentru cei cu pensii speciale pt ca nu cred ca se mai pot asigura de la 45 de ani cu 80% din ultima luna, adica au cam 20-30 de pensii anticipate...
  • +3 (5 voturi)    
    pensionare (Marţi, 12 iulie 2011, 10:58)

    doru [anonim]

    eu cred ca dl ionescu a procedat corect conform principiului, ce-i in mana nui minciuna. sa ma explic: seful statului vine si spune spune ca actualul; buget de pensii e falit, guvernatorul bancii nationale spune ca actualul buget de pensii e nesustenabil iar primul ministru declara ca bugetul de pensii este o gaura fara fund.
    pe de alta parte tu stat roman, ma obligi sa cotizez la acest buget : falit, nesustenail,etc.
    eu cred, ca pentru mine, cand voi iesi la pensie ( in 8-9 ani) nu vor mai fi bani pe actuala structura a contributiilor la bugetul de pensii. si atunci de ce sa nu caut "culoare legale" pentru o pensie in romania, daca vad ca tu stat nu te preocupi de reformarea contributiei la bugetul de pensii?
    eu ca si contribuabil simt ca statul imi rade in nas: pe de-o parte strigi falimentul bugetului de pensii (prin voci autorizate)iar pe de alta parte ma obligi sa arunc banii intr-o mlastina. de aici si reactia contribuabilui care se vede abandonat si nebagat in seama. orice portita ce-i va fi oferita o va deschide pentru ca n-ai cu cine juca corect ,in relatia stat -contribuabil.
    • +7 (7 voturi)    
      D-l Ionescu a procedat corect (Marţi, 12 iulie 2011, 11:54)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui doru

      Alții se comportă anapoda.

      De pildă d-l profesor Popescu, coleg de cancelarie cu Ioneștii, cu 5 ani mai tînăr, care, cînd a aflat de intențiile acestora, în loc să facă denunț penal și să participe la organizarea unui flagrant, a preferat să intre în grevă pentru majorarea salariului cu 50%, așteptînd momentul cînd se va pensiona, tot anticipat, dar cu pensie mai mare decît Ioneștii.

      Ar mai fi și d-l Popa, încă tînăr și tot mai departe de pensie, care pierde timpul pe Blog în loc să ia cu asalt sediile partidelor și cabinetele parlamentarilor pentru a face lobby împotriva pensiilor anticipate și a pilonului I.

      Am avut acum cîțiva ani o discuție în tren pe tema asta cu niște pensionari de sub 60 de ani. Le-am explicat că eu cotizez pentru ei, dar practic pentru mine nu va mai avea cine să-mi plătească o pensie nici măcar după 65 de ani.Răspunsul unuia dintre ei, la despărțire, a fost să nu le mai pun așa la inimă, că pînă m-oi pensiona și eu o apărea vreo ordonanță ori lege să am și eu o pensie mai mare.
      • +8 (8 voturi)    
        nu o sa recunoasca nimeni (Marţi, 12 iulie 2011, 12:52)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        ca muncesti pentru ei, ei spun ca au muncit.

        E drept ca pe masura ce inaintezi in varsta, ideea despre reforma devine o sperietoare, e normal asa si noi vom trece prin asta, nu vom dori reinvantarea rotii cand nu vom mai putea fi activi.

        Dar de aici pana la a nu recunoaste lucruri evidente ca generatia asta plateste pensiile generatiei trecute (care ar fi putut face mai multe sa nu ajungem aici) este cale mare.

        Pe vremea lui ceausescu daca erai aprozarist, primeai o casa, ca fiecare om avea dreptul la o casa (si doar una). Casa aia e platita acum de copiii lor prin salariile de mizerie pentru ca nu ne-am retehnologizat economia, am irosit bani si munca in himere (gen a lucrat munca grea la CAP, oricine primeste un loc de munca chiar daca pierzi bani cu acel job). Acum sunt oameni cu studii superioare care au munca de raspundere mai mare ca a unui aprozarist, si care nu reusesc sa isi ia o casa si mai tre sa suporte si : cand oi reusi tu ca mine sa muncesti cat am muncit eu atunci iti vei permite o casa. Situatia pensiilor este doar o latura, mai sunt o gramada (toti aveau un job, toti aveau o casa, toti aveau un concediu). Si acum se vrea la fel, pentru ca simplul statut ca esti pensionar la 37 ani (am vazut chiar eu caz, pensionat la 37 ani pe caz de boala, pensie prin 2008 pe talon app 25 milioane).

        bilbo, ultimul paragraf exprima perfect gandirea multora, lasa ca o sa dea statul, daca nu da te descurci, stai linistit va fi bine, lasane pe noi ca daca noi am dus-o bine pe spatele altora o vei duce si tu (vezi si gandirea elevului de la bac).
      • 0 (4 voturi)    
        Corect (Marţi, 12 iulie 2011, 12:53)

        tic [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        Sa facem un calcul simplu:
        Sa presupunem ca eu lucrez 40 de ani pe un salariu mediu brut pe economie, care este acum de 2022 lei pe luna. Contributia mea la pensia de stat este de 31% din salariul brut, pe luna (10,5% angajatul si 20,5% angajatorul).
        Asta vine: 2022x31%=627 lei (adica 150Eur/luna).
        Deci, in 40 de ani avem: 150x12x40=72000Eur.
        Presupunand ca mai traiesc inca 20 de ani dupa pensionare (de la 65 la 85), atunci statul trebuie sa-mi dea o pensie de 300Eur/luna (adica 1300 lei).
        Atentie, astia sunt banii mei, contributia mea si nu ma intereseaza pe mine daca statul alege sa mi-i pastreze intr-un cont sau sa-i foloseasca la plata pensiilor actuale. Este treaba lui si nu a mea daca atunci cand voi iesi eu la pensie va colecta suficient sau nu de la cei care vor fi in campul muncii atunci. Este treaba lui si nu a mea sa-si faca politicile sociale si de munca in asa fel incat sa aibe suficienti bani pentru a-mi da mie inapoi ceea ce ce eu i-am cotixzat 40 de ani tocmai in acest scop: pensia mea.
        Deci este falsa ideea ca altii imi vor plati mie pensia; nu, eu mi-am platit-o pe a mea si ceilalti si-o vor plati pe a lor. Deci pensia nu este o pomana, este un drept pentru care eu am platit din plin.
        Va rog sa tineti cont ca nu am abordat subiectul dobanzii pe cotizatiile mele pe 40 de ani si nici ca banii astia raman statului daca mor inainte de pensionare.
        • +5 (5 voturi)    
          pai (Marţi, 12 iulie 2011, 18:47)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui tic

          la pensie vei spune ca nu iti ajung cei 2000 de euro pe care ii vei primi ca medicamentele s-au scumpit, esti si bolnav esti si operat.

          Iar cu pensia in .ro e genul ala de zicala cu omul care vrea sa cumpere 3 paini. De ce 3? Una reurnezi datoria la parinti, una o mananci si una o dai copiilor.

          Daca banii tai s-ar pune intr-un cont si ar trebui sa stea blocati pana ce vei iesi la pensie, atunci din buget s-ar duce toti banii pe pensii, si nu vei avea niciun serviciu: scoala gratuita, sanatate, drumuri (ca noi suntem desteptii pamantului nu tre sa platim) , armata nimic. Nu mai bine te duci in codru?
      • -3 (7 voturi)    
        de ce sa-i faca "denunt penal"? (Marţi, 12 iulie 2011, 13:04)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        A facut Ionescu ceva ilegal? Pensionarea anticipata e LEGALA!
        Tu de ce nu le faci "denunt penal" la astia din guvern, ca isi bat joc de banii tai, ba chiar si ai familiei Ionescu?
        • +6 (6 voturi)    
          Te rog sa citesti articolul inainte sa scrii (Marţi, 12 iulie 2011, 13:45)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui catalin

          „Domnul Ionescu ... recunoaste ca a dat spaga. “Altfel nu se putea. Noroc ca-l stiam pe exact cine trebuie”, spune el mandru.”

          Nu am nimic cu cei care s-au pensionat legal înainte de 60 de ani, cît timp acceptă că au recurs la o „soluție imorală”. Din păcate, nu doar că se consideră exemple de moralitate în raport cu generațiile actuale, dar mai și fac intervenții să prindă o pensionare pe motiv de boală, o gratuitate la transport, o subvenție la cablu.

          Cîți dintre cei care au postat aici măcar recunosc că sistemul de pensii așa cum e acum e un joc piramidal pe care trebuie să îl schimbăm urgent, înainte să ne consume tuturor economiile, ca „investitorilor” la Caritas?
          • -4 (4 voturi)    
            Nu-i asa (Marţi, 12 iulie 2011, 15:21)

            tic [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

            Sistemul de pensii se stat nu-i un sistem piramidal de tip Caritas, desi asta este explicatia cu care toate guvernele de pana acum isi justifica lipsa fondurilor pentru plata pensiilor.
            Un sistem piramidal este bazat pe principiul mai multor cotizanti pentru plata unui numar suficient de mic de beneficiari. Adica in sistem intra niste cotizatii care ies din sistem ca plati pentru un numar mai mic de beneficiari. De exemplu, asigurarile auto se bazeaza pe un sistem piramidal. Daca prin absurd, toti asiguratii auto isi vor lovi masinile in aceeasi zi, atunci firma de asigurari intra in incapacitatea de a plati daunele. Cu alte cuvinte, daca toti asiguratii isi vor cere drepturile cuvenite conform contractelor de asigurare, ar insemna ca asiguratorul sa scoata din sistem o suma mult mai mare decat cea care a intrat in sistem sub forma de cotizatii.
            La pensii nu este asa; toti pensionarii aflati in plata la un moment dat, scot din sistem MAXIM sumele pe care le-au cotizat, in niciun caz mai mult. In cazul in care un pensionar traieste suficient de mult pentru a depasi suma totala cu care a cotizat in anii de activitate, el este compensat de cel care a murit inainte de a primi vreo pensie. Per ansamblu, suma totala iesita din sistem pentru plata pensiilor este mai mica sau cel mult egala cu suma totala cotizata in timp de respectivul numar de pensionari.
            Daca fondul de pensii a fost corect administrat, atunci nu putem vorbi de un sistem piramidal si teoretic, daca ar fi 5 mil. de pensionari la UN singur angajat, ar fi totul OK; adica cei 5 mil de pensionari primesc bani din fondul pe care l-au alimentat 45 de ani, iar acel salariat va cotiza la acest fond pentru pensia pe care o va primi si el cand va implini anii de pensionare.
            • +5 (5 voturi)    
              nu (Marţi, 12 iulie 2011, 15:51)

              Ghita [anonim] i-a raspuns lui tic

              pentru ca ai dreptul la o pensie, si se pare ca pensia (cuantumul ei) trebuie sa iti asigure un trai decent, indiferent ca nu ai cotizat decent la bugetul de pensii.

              Pensionarii in plata nu au cotizat atat cat primesc, nici ca timp si nici ca valoare in plaiurile mioritice.

              Pensionarii in plata nu primesc din ce au contribut ei, ci din ce contribuie ceilalti. Iar cat timp pensionarii sunt din ce in ce mai multi, iar ceilalti din ce in ce mai putini, vorbim de un sistem piramidal in care baza piramidei este sus si varful ei in jos.

              Daca vorbim de un sistem corect de pensii inseamna ca anii viitori, bugetele de pensii ar trebui sa sustina bugetul de stat (investitii, armata, invatamant, educatie daca vrei) ceea ce nu se intampla pentru ca , asa cum s-a intamplat si in cazul salariilor bugetarilor: ai buget din ce in ce mai mare dai salarii din ce in ce mai mari (care cresc mai repede ca cresterea bugetului sau a productivitatii muncii). Cand bugetul se restrange, se pare conform practicii judecatoresti si politice ca nivelul platilor este ilegal a fi restrans.

              Tu pui egalitate intre 5 mere din anii 70 cu 2 pere din anii 90 si cu semintele de dovleac sadite in 2000, lucru ce cu banii si matematica nu poti, ci doar in filosofie si in ideologia comunista.

              Prin urmare, ceea ce vorbesti tu nu se intampla, daca ar fi fost asa am fi avut excedente an de an, si un sistem de cotizatii de tipul celui privat (scoti maxim din cat ai dat). Cat timp banii dati la bug. de pensii se depersonalizeaza (nu am gasit alt cuvant) si nu se acumuleaza redistribuirea nu poate fi corecta, (iti dai seama de haos cand iti vine de 10 ori de la fisc ca tre sa platesti o amenda ce deja ai achitat-o) iar tranzitia lunga si prelunga devine cu atat mai dureroasa de la sistemul centralizat de pensii la unul privat administrat.
            • +6 (6 voturi)    
              in plus (Marţi, 12 iulie 2011, 15:55)

              Ghita [anonim] i-a raspuns lui tic

              eu cativa ani am avut si carte de munca si contract de colaborare (asa era legea, permitea contracte de colaborare) la ambele plateam taxe (daca sti de nebunia fisei fiscale 1 si fisei fiscale 2 si a impozitului de sorginte comunista in baza de plafoane). Desi cf fisei fiscale 2 am cotizat cativa ani, aceasta perioada nu a fost in calcul nici la vechime (desi imho ar fi trebuit cat timp am muncit mai multe ore pe zi) si nici la viitorul calcul pentru pensie (care oricum nu stie nimeni acum care cum va fi), spre deosebire de pensia privata unde primesc anual soldul, randamentul si stiu exact cum anume voi fi remunerat la pensie (daca nu cumva vin socialistii si nationalizeaza aka fura ca in ungaria)
              • -3 (3 voturi)    
                Esti intr-o mare eroare! (Marţi, 12 iulie 2011, 16:51)

                tic [anonim] i-a raspuns lui Ghita

                Repet inca odata: sistemul de pensii de stat nu a fost si nu trebuie sa fie sistem piramidal. Sa-ti explic mai pe indelete:

                - In decembrie '89, fondul de pensii era suficient de mare pentru a sustine plata pensiilor celor 2,7 mil de pensionari. In acelasi timp, in acest fond se acumulau lunar cotizatiile celor 8 mil de salariati, viitori pensionari. Nu era sistem piramidal. Fiecare primea o pensie conform contributiei, calculata la o speranta de viata de cca 20 de ani dupa varsta de pensionare. Daca traiai mai mult, se compensa cu cel care a murit inainte de a se pensiona.

                - Dupa '89, emanatii revolutiei au pus la punct un plan pentru devalizarea tarii, pentru imbogatirea peste noapte a "baietilor destepti", pe seama prostimii. Pentru asta, au facut sa dispara unitati economice, terenuri, paduri, partimoniul PCR si al sindicatelor, rezerva valutara de cca 2 miliarde de dolari si fondul de pensii existent. Pentru fondul de pensii, calculul a fost simplu: nu se cunoaste ca-l furam, deoarece cotizatiile salariatilor acopera plata pensionarilor (raportul pensionari - salariati era atunci de 1:3). Din acest moment, sistemul de pensii de stat in Romania a devenit unul de tip piramidal.

                - Ca sa fiu si mai clar: sa presupunem ca de maine nu mai exista nicun pensionar in tara, si toti cei 5 mil de salariati au 25 de ani. Dupa 40 de ani, timp in care astia au platit cotizatii iar statul n-a platit nimic, ies la pensie. De unde crezi tu ca sunt astia platiti? Din fondul de pensii acumulat. Iar noii salariati vor incepe sa plateasca si ei cotizatii pentru pensiile lor viitoare. Dar daca eu devalizez fondul, atunci ei vor fi platiti din cotizatiile noilor salariati, deci sistemul devine piramidal. Iar daca apar dezechilibre de genul raport excedentar intre pensionari si salariati, numar mare de pensionari anticipate, plecarea fortei de munca in afara tarii, atunci normal ca un sistem piramidal cade in faliment.
              • -3 (3 voturi)    
                Esti intr-o mare eroare! -2 (Marţi, 12 iulie 2011, 17:23)

                tic [anonim] i-a raspuns lui Ghita

                - Toti politicienii reclama raportul prea mare intre pensionari si salariati, niciunul nu ne spune ce au facut cu cotizatiile lor in 40 - 45 de ani de munca.

                - Povestea cu valoarea cotizatiei de acum si de acum 60 de ani nu tine. In general, indiferent de formula de calcul a pensiei, ideea a fost sa se colecteze in 40-45 de ani cam tot atata cat s-ar putea plati inapoi in 20 de ani dupa varsta de pensionare. Daca acum un pensionar care a avut o leafa de 3000 lei ia o pensie de cca 1700 lei (adica 60%) si in anii 1960, un salariat cu 1000 lei iesea la pensie cu vreo 600 lei (adica tot vreo 60%). Deci, cel putin principial, valoarea diferita in decursul timpului a monedei nationale nu trebuie sa afecteze valoarea reala a pensiei intr-un anumit moment dat.

                - Spre exemplu, eu am 35 de ani vechime (15 ani inainte de '89 si 20 dupa). Mi-am calculat cotizatiile pentru pensie, an cu an, fara sa actualizez cu inflatia, doar raportand leul la valoarea oficiala a dolarului la momentul respectiv. Am avut inainte de '89 salariu intre 2000 si 3800 lei, si dupa '89 intre 800 si 2500 Eur. Per total, indiferent de sistemul de calcul al contributiei, am cotizat in total la pensie cam 140000Eur.
                Dupa mintea ta, crezi ca, dupa inca cinci ani, cand voi iesi la pensie, aceasta trebiue sa-mi fie platita din cotizatiile mele, sau din cotizatiile celor care acum au picat Bac-ul cu zecile de mii si care vor fi salariati atunci?

                - In concluzie: fondul de pensii de stat se supune acelorasi reguli ca si ale fondurilor de pensii private. Nu este un sistem piramidal. Daca acesta este insa devalizat sau prost administrat, asta nu mai e vina pensionarului, iar pe mine personal nu ma intereseaza. Nu ma intereseaza ca statul o sa ia sapte pieli de pe generatia tanara, ca sa-mi plateasca mie ce mi se cuvine.

                - In general, te sfatuiesc sa nu mai iei de buna tot ceea ce auzi de la politicieni. Mai gandeste cu capul tau, mai citeste, mai pune mana pe pix si hartie, mai fa niste socoteli...
            • +5 (5 voturi)    
              Este un Caritas! (Marţi, 12 iulie 2011, 18:02)

              bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui tic

              Pentru că speră că în sistemul de contribuții vor intra mai mulți oameni decît vor ieși și că viitorii pensionari nu vor trăi mult mai mult decît cei actuali.

              Asta deși nu mai avem tineri deja de pe vremea lui Ceaușescu, iar cei care vor să cîștige mai bine pleacă acum în alte jurisdicții fiscale și noi rămînem cu asistații.

              Da, dacă cineva ar sta cu balanța farmaceutică să măsoare contribuțiile și pensiile, ar fi poate posibil să avem niște rezultate, dacă nu echitabile, măcar viabile din punct de vedere financiar.

              Dar politicienii nu nicio au jenă să mărească electoral numărul pensionarilor și mărimea pensiilor la niveluri nesustenabile. Am avut recent un ministru al finanțelor care a spus că nu este treaba lui să asigure echilibrul fondului de pensii dincolo de capătul mandatului lui.

              Iar instanțele au decis că politicienii pot mări pensiile cînd vrea mușchiul lor, dar nu au voie să le reducă după ce au dat de fundul sacului.

              Dacă le mai ceri pensionarilor să își plătească asigurările de sănătate, măcar partea pe care o plătesc pe fluturaș salariații (că de partea plătită de angajator nici nu s-a pus încă problema) asta e deja paricid.

              A, încă o asemănare cu Caritasul: și sistemul de pensii se pretinde a fi „întrajutorare”, între generații.
            • +4 (4 voturi)    
              @ Tic (Miercuri, 13 iulie 2011, 4:37)

              adib [anonim] i-a raspuns lui tic

              Ai spus " La pensii nu este asa; toti pensionarii aflati in plata la un moment dat, scot din sistem MAXIM sumele pe care le-au cotizat, in niciun caz mai mult."

              Aici te contrazic. Ce spui de cei care au iesit la pensie pe baza salariului ultimilor 5 ani. Li s-a marit salariul artificial sa aiba pensie mare. Ce spui de pensionarii din Justitie, Armata, Politie, de parlamentari. Cind iti faci legi si regulamente doar pentru tine (Justitie / parlamentari) e super ok sa fi pensionar nu ?
              • -3 (3 voturi)    
                Nu ai dreptate (Miercuri, 13 iulie 2011, 7:31)

                tic [anonim] i-a raspuns lui adib

                Afirmatia mea este corecta.
                Toate categoriile enumerate de tine NU erau platite din fondul de pensii, ci de la bugetul statului, benficiind de legi speciale. Nu confunda fondul de pensii cu bugetul statului, sunt sau ar trebui sa fie lucruri diferite. De asemenea, lucartorii din agricultura ai fostelor CAP-uri cotizau si primeau pensie dintr-un fond separat detinut de Cooperativa.
                In general, indiferent ca e de stat sau privat, niciun fond de pensii nu plateste mai mult decat ai cotizat. Diferenta intre ele este ca la fondul privat ti se da inapoi tot ceea ce s-a acumulat in contul tau, (dar nu mai mult) indiferent ca traiesti 100 sau numai 60 de ani (poate fi dat si urmasilor tai daca nu mai apuci anii de pensie), in timp ce la fondul de stat ti se plateste pe viata, chiar si la 100 de ani, dar nu ti se da nimic inapoi, nici urmasilor tai, daca mori inainte de varsta de pensionare.
  • 0 (4 voturi)    
    bine dar la cat da in primire? (Marţi, 12 iulie 2011, 11:00)

    dragos [anonim]

    trebuie facuta o corelatie si cu speranta de viata si cu calitatea vietii la batranete. Cum sistemul medical din Romania este la pamant speranta noastra de viata este cu 10 ani mai mica decat in vest. Asa ca aia isi permit sa mai lucreze cativa ani ca oricum recupereaza. Dar la noi ... ce sa mai faca ...

    Din punctul asta de vedere nu poti sa ii condamni pe cei care incearca sa iasa la pensie anticipat(mai ales daca lucreaza in ind. chimica, metalurgie etc). Ca sunt pensionati la 45 de ani lepre din SRI , Politie , Armata care oricum nu au avut cine stie ce munca grea asta e alta poveste cu iz de nesimtire
    • +4 (4 voturi)    
      Nu putem compara Estul cu Vestul (Marţi, 12 iulie 2011, 11:40)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui dragos

      Ci doar intrările cu ieșirile și, ideal, veniturile estimate cu cheltuielile angajate. Dacă ieși pe minus, restul nu mai contează.

      Cînd Bismark a introdus primul sistem de pensii de acest tip, pentru bugetarii săi, vîrsta de pensionare, de 70 de ani, depășea speranța de viață.
  • +5 (7 voturi)    
    Privire simplista a problemei (Marţi, 12 iulie 2011, 11:03)

    h [anonim]

    Partea cu varsta de pensionare e o privire simplista a problemei.

    In vest intrarea in campul munci se face mult mai tarziu undeva in jurul varstei de 30 de ani, in tarile sarace intrarea se face mult mai repede 20 de ani.

    Numarul de ore lucrate per zi e mai mare in tarile sarace (de multe ori inutil), un angajat avand mai putina protectie din partea statului (legile nu sunt respectate, orele suplimentare nu se platesc).

    Numarul de zile de concediu legal acordate e mult mai mic, iar acestea sunt "optionale" in tarile sarace in vest fiind altfel situatia (ex. in Germania angajatul fiind obligat sa mearga in concediu).

    Ar fi interesanta o cercetare legata de timpul efectiv petrecut de un angajat la munca in diferitele tari dupa formula nr mediu de zile lucrate * numarul mediu de ore * numarul mediu de ani; sa nu uitam ca in franta numarul de ore lucrate / saptamana e 35 existand o diferenta de 5 ore pe saptamana ~ 35 zile in minus pe an pe langa alte baneficii ...
    • 0 (2 voturi)    
      franta (Marţi, 12 iulie 2011, 11:14)

      ady [anonim] i-a raspuns lui h

      exista studii care arata ca un nr redus de ore creste productivitatea,si prelungeste varsta de pensionare..
      • 0 (2 voturi)    
        Uniformizare (Marţi, 12 iulie 2011, 11:20)

        h [anonim] i-a raspuns lui ady

        Tocmai asta era ideea, intreg sistemul functioneaza, nu vad rostul introducerii unor standarde/uniformizare pe baza unui numar abstract ex. 65 ...
  • -3 (3 voturi)    
    domnule, draghe... (Marţi, 12 iulie 2011, 12:11)

    catalin [anonim]

    regret sa vad ca preiei si D-ta placile servite de incompetentii de la PD, te credeam om serios...
    Pentru fiecare om iesit la pensie (obosit, plictisit si fara chef, poate chiar bolnav) se elibereaza un loc de munca pentru un tanar proaspat, plin de energie, mai bine educat si mai eficient caruia, daca n-ar ocupa acest loc de munca, statul ar trebui sa-i dea un ajutor de somaj!
    La asta te-ai gandit, dumneatale, cand (urmand binecunoscuta deja "traditie" a PD) te-ai apucat sa demonizezi pensionarii? Sau ai terminat scoala in acelasi loc cu de-alde Udrea si alti "competenti"?
    Mamei si tatalui D-tale cum le merge, apropo?
    • +4 (4 voturi)    
      Pai atunci sa iesim cu totii la pensie (Marţi, 12 iulie 2011, 12:17)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Ce o să mai duduie economia la atîtea locuri de muncă! Și facem și economii la ajutoarele de șomaj...
    • +3 (3 voturi)    
      Matematica nu are treaba cu PDL-ul (Miercuri, 13 iulie 2011, 6:28)

      ion [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Domnule Catalin, chestia asta cu "obosit, plictisit si fara chef" ma cam face sa ma urc pe pereti.

      Poate ca si eu sunt asa, desi nu am varsta de pensie. Asta e o scuza sa imi trag un dosar medical fals? Tot hotie se numeste.

      Iar asta cu "iese pensionarul. intra tanarul" NU MAI STA IN PICIOARE.

      Pentru ca numarul de pensionari a crescut urias fata de numarul de angajati. Am plecat de la 2 milioane pensionari vs 8 milioane de angajati si am ajuns la 6 milioane de pensionari vs. 4 milioane de angajati.

      Pensionarile anticipate o sa ne bage intr-o groapa adanca rau de tot.

      Iar angajatii de astazi o sa fie cei jupuiti maine. Cand se vor pensiona decreteii, apoi aia o sa primeasca 50 de euro pensie. Numai buna de lumanari si coliva.

      In concluzie: pensionarea trebuie sa fie corecta pentru toti: sa se respecte varsta de pensionare, iar pensia sa fie platita proportional cu contributia.
  • -1 (3 voturi)    
    Varsta obligatorie de pensionare (Marţi, 12 iulie 2011, 12:33)

    Pensionarul [anonim]

    De ce nu sunt pensionate persoanele care au implinit varsta de pensionare? Poate asa s-ar crea locuri de munca pentru tineri...
  • +3 (3 voturi)    
    prostii de la stat (Marţi, 12 iulie 2011, 13:27)

    iooo [anonim]

    statul incurajeaza pensionarea pe spaga adik cea medicala desi ar putea sa o reduca substantial ,de ex mai ai 5 ani pana la pensionare n-ai ce face n-ai de ce sa te mai respecializezi etc platesti anticipat contributia la pensie (de ex chiar si cea minima) si iesi bine mersi ,majoritatea celor in cauza lucreaza in companii mari foste de stat sau la stat primesc disponibilizari ,au ceva pus deoparte etc ,oamenii platesc ies la pensie pe bune si se termina povestea cu medicii oricine stie ca spaga anuala la medici e o pensie plus cea initiala cateva pensii deci daca faci calculul ajungi foarte aproape de banii pe care ai putea sa-i platesti pt pensia minima ceva de genu 30 de mil pe an 150 de mil si esti k ,sunt multi oameni care ar alege aceasta metoda in locul spagii si in loc sa fie penalizati drastic pentru pensia pe caz de boala sau anticipata.
  • 0 (4 voturi)    
    porniti de la premise false (Marţi, 12 iulie 2011, 13:45)

    io [anonim]

    Pur si simplu premisele sint false.
    1. pensionare anticipata e legala, in plus nu e cazul de spaga.
    2. 'exemplele' mentionate in articol - adica elvetienii, islandezii, suedezii sau japonezii - care ies la pensie mult dupa limita de virsta - nu se aplica in Romania, pentru simplul fapt ca nu au voie sa ramina la catedra dupa limita de pensionare - sint o gramada de tineri profesori care asteapta un loc de munca!!! nu retine nimeni un profesor peste virsta de pensionare in scoala, dimpotriva!!!
    Mai bine stergeti articolul...e praf in ochi.
  • +4 (4 voturi)    
    anticipat (Marţi, 12 iulie 2011, 18:01)

    ion [anonim]

    Ionescu din Turcia se poate pensiona mai devreme pentru ca are macar trei copii care sa-i platesca pensia! Ca sa primesti pensie nu e suficient sa cotizezi, mai trebuie sa faci si copii si daca se poate sa nu apuci chiar 90 de ani ca sigur nu ai cotizat atat de mult.
  • -1 (3 voturi)    
    Familia Ionescu, pensionarea anticipata si dramele (Marţi, 12 iulie 2011, 18:07)

    Politicianu [anonim]

    Sunteti penibili cu acest articol. Pai cat reprezinta 130.000 de pensionati anticipat din totalul pensionarilor de vreo 5.600.000 ? Si in plus, acestia sunt penalizati cu pana la 20% din valoarea pensiei, deci ei practic cotizeaza in continuare la Fondul de pensii ca si cand ar avea serviciu. Pe de alta parte, daca pensionarea anticipata a fost si este legala, de ce legea interzice cumulul pensiei cu salariul chiar daca acesti pensionati anticipat ar mai munci in sectorul privat?
    Ca sa nu mai vorbesc ca imediat dupa 1990, pe masura ce dispareau fabricile se dadea o lege pentru pensionarea anticipata pentru ca nu erau bani la Fondul de somaj si se acordau si salarii compensatorii.
    In ce priveste cuantumul pensiei, as dori sa stiu de ce decizia de pensionare nu este insotita de explicatii privind modul de stabilire a pensiei (calcul detaliat pentru a putea verifica daca nivelul pensiei s-a calculat corect).
    Cat priveste lipsa fondurilor pentru pensii, guvernantii ar trebui sa ia masuri pentru dezvoltarea economiei si sa creeze locuri de munca platite corespunzator, astfel ca romanii sa nu mai plece din tara si in acest fel sa creasca contributiile la Fondul de pensii. Dar, cei plecati din tara au fost lasati sa se descurce singuri si atunci era normal ca daca nu mai gaseau de lucru in tara sa plece afara. Multi ani au trimis bani in tara. Acum, unii nu mai au rude in tara (au plecat cu toata familia) sau din cauza crizei, banii trimisi in tara sunt tot mai putini.
    Rusinea este ca acest guvern format numai din incompetenti, de peste 2 ani nu a facut nimic pentru redresarea economiei si respectiv pentru crestere economica. A taiat din venituri (salarii si sporur)i, din indemnizatiile mamelor, din ajutoarele sociale etc. si culmea nu a produs nici cat sa plateasca salariile ciuntite, pensiile, indemnizatiile mamelor si ajutoarele sociale, ci din bani imprumutati (ceea ce face si in prezent, lunar). Pana cand? Incurand nu ne va mai imprumuta nimeni.
    • +2 (2 voturi)    
      tinar emigrant (Miercuri, 13 iulie 2011, 7:54)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Politicianu

      1. din 5.6 milioane de pensionari, majoritatea au pensii mizere- fosti agricultori, deci cei pensionati anticipat au venit in majoritate din industrie plus bugetari din armata, justitie si alte structuri unde pensiile sunt babane, deci nemeritata si umflata (cite pensii normale se puteau rotunji daca munceau astia pe bune?). 20 la suta se aplica de acum inainte, nu retroactiv.
      salariile compensatorii, alta gogorita de muls statul- de pe vremea psd-ista preluata cu aplomb de constantinescu si ciracii lui au saracit statul si tu te intrebi de undesa aiba bani actualul guvern. rusinea acestui guvern, dar cu nerusinarea celor dinainte cum ramine? pai odata cu venirea crizei, bani nu mai sunt, iar pnl-ul nea- lasat cu c. in copaie.
      eu am plecat, ca multi tineri, am contribuit zece ani lae pensie, dar nu cred ca o sa mi vad un sfant, muncesc aici in pribegie si imi fac o pensie. statul a cistigat de pe urma mea si a altor citeva milioane plecati. dar eu vad ca taierile s-au facut poate la disperare insa nu mai erau bani. cred ca pensionarile anticipate plus cele specaile or sa duca tara in faliment . ca nici acum privatii nu sunt corecti fata de dari ca de, statul ii fura. si uite asa, lantul slabiciunilor se completeaza. si aici in Canada, pensionarii care se intorc in munca primesc pensie de stat diminuata sau redusa complet. daca are pensie privata e bine. oricum vin vrremuri grele pentru toti. nu cred ca am sa prind o batrinete tihnita ca cei de acum de aici cu cntributii platite dupa 40 de ani, slujba de emigrant etc. dar vreau sa fiu optimist. acasa insa o sa fie mai greu pentru viitorii pensionari.
      Guvernantii ar trebui sa... creeze locuri de munca- ce, guvernul este privat?
  • +3 (3 voturi)    
    stati linistiti, (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:22)

    savonarola [anonim]

    stiu o gramada de baieti in floarea varstei care au iesit de mult la pensie cu pensie intreaga nu ciuntita,de prin armata,politie etc.au apucat si-au iesit la 40 de ani...mai sunt puzderie de "revolutionari" cu 1800 lei pensie lunar s.a.m.d..Taica-meu,d-zeu sa-l odihneasca,era bolnav copt(a apucat doi ani de pensie) si ca sa-l scot anticipat la pensiea9cu doi ani mai repede) tot am dat o gramada de spaga,chiar cu dosar beton te amanau aia de prin comisii pana ti se facea acru,toata lumea dadea...
  • +2 (2 voturi)    
    cine imi multumeste? (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:33)

    Gicu Beteagu [anonim]

    Am 58 de ani si am muncit si platit contributie de la 18 ani. Am fost lovit de o boala necrutatoare cu evolutie foarte rapida si speranta mea de viata nu depaseste 3 luni. M-as pensiona dar nu am virsta. Procedura pentu pensia de boala e foarte lunga. Cu siguranta nu voi bebeficia de nici un banut din ce am cotizat pentru pensie. Cine trebuie sa imi multumeasca ? Cei care au iesit la 40 de ani la pensie ca am muncit pentru linistea lor sau guvernl romaniei ca a mai scapat de o pensie? Din pacate nu imi vor multumi niciunul ba chiar ma vor blama ca m-am gasit eu destept sa mor la 58 de ani cind as fi putut sa mai platesc inca 5 ani si abia dupa aia sa ma duc dracului si sa mor. Credeti ca am fost un prost ca nu m-am pensionat anticipat chiar si cu spaga de rigoare?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 iulie 2011, 16:06)

      Canada. [utilizator] i-a raspuns lui Gicu Beteagu

      Nene, daca ai speranta de viata 3 luni, de ce te mai stresezi atat de pensie? Eu iti multumesc ca ai fost drept, esti un exemplu pentru altii. Fara indoiala ca e mai bine ca ai trait cu inima impacata si Dumnezeu stie asta. Take it slow and try to enjoy your day. Good luck
  • 0 (2 voturi)    
    Ipocrizia politicienilor si presa aservita (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:54)

    qwerty [anonim]

    cei de la putere parca au uitat ca lucreaza cu oameni.
    au "reformat" justitia,invatamantul,sanatatea.

    nu vreau sa par rautacios dar eu personal am oroare de baieti care se plimba cu elicopterul cand tara se duce in mizerie cand e din ce in ce mai greu,si ei nu-si asuma macar ultimii 7 ani de guvernare.

    le-as trece cu vederea orice,dar nu cinismul,falsitatea si inversunarea de a ramane la putere.

    Indiferent cum i-ar chema pe ei ce combinatie de litere / culori/doctrine democratice ar avea,eu judec competenta si valorile promovate.
    Poate ar fi momentul sa redevenim oameni.
  • -1 (1 vot)    
    poate vorbim de drepturi,varsta,Europa (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:12)

    qwerty [anonim]

    ati comentat de Europa dar ati adaugat Mexic si Coreea in ecuatie, ati povestit de motorul Europei,Germania unde unii mai ciupesc cateva luni ...
    dar de ce nu vorbim in contextul UE , de cele aproape, 40 de zile libere pe care le au nemtii,sau alte popoare , anual,de conditiile de munca si de sanatate,nu mai vorbim de venituri pe o piata a globalizarii.
    De ce ne ascundem dupa deget si nu vorbim de faptul ca aproape in toate celelelte tari din UE sindicatele au ceva de spus si parerea lor e ascultata ?

    de ce nu vorbim de discriminare in functie de varsta , si de faptul ca la 40-50 de ani rar mai gasesti un loc de munca in Romania?

    Parerea mea de nespecialist e ca urmeaza 2-3 ani groaznici pentru Romania,cu sute de mii de oameni care vor ramane fara case , bani de mancare etc.,pentru ca in utimii 7 ani am dat inapoi economic asta pe langa criza mondiala.
  • 0 (0 voturi)    
    pensia (Miercuri, 13 iulie 2011, 13:28)

    sigur [anonim]

    Nu era o munca nesigura ci una cat se poate de sigura, presupunand ca la iesirea la pensie erau titulari în invatamant. Asa ca informati-va si informati corect lumea
  • 0 (0 voturi)    
    dreptul la viata decenta (Miercuri, 13 iulie 2011, 13:32)

    Ion Georgescu [anonim]

    Autorul articolului nu este bine informat,nu are date complete
    Sa exemplific;eu muncesc decand aveam 17 ani si trei luni.Generatia mea a construit baza interprinderilor din comunism.si munca bruta si munca de pionerat.ne-am crescut copii in frig ,in intuneric (zilnic se oprea curentul) cu doua ore de Tv si un singur program Tv,si cu multe lipsuri alimentare(nu gaseai nici macar o ciocolata decat cu spaga.)
    Acum am 57 de ani,deci 40 de ani de munca si am fost concediat.Dupa 40 de ani de munca nu am dreptul decat peste 3 ani la pensie anticipata cu foarte mare penalizare si nu am asigurare medicala,pentruca nu am servici.
    Eu din ce traiesc si care este rasplata pentru 40 de ani de servici??
    Care este speranta de viata a celor ca mine ...si sant multi.
    Sa fiti sanatosi
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 iulie 2011, 16:41)

      Canada. [utilizator] i-a raspuns lui Ion Georgescu

      Nu am citit nici o lege cu 'dreptul la viata decenta'. Dupa cum spui tu, generatia ta a construit comunismul, un sistem economic dovedit peste tot falimentar. Cauzele le stie toata lumea. Mai bine va gandeati toti acum 40 de ani ca sunteti folositi ca sclavi, va rasculati si nu mai munceati gratis. Acum la 57 de ani nu mai sunteti naivi, vreti drepturi, si recunostinta tuturor, dar mai bine vi le cereti la table de la cei de varsta voastra in sus care s-au folosit de voi, carora le-ati platit casa, masa, vacante, pensii anticipate, nu de la generatia tanara. Si fara indoiala, daca ar exista banii, politicienii insetati de voturi vi i-ar da.
  • 0 (0 voturi)    
    dezinformare sau nestiinta (Miercuri, 13 iulie 2011, 14:55)

    mikki russu [anonim]

    Intamplarea, nefericita pentru autor, face ca lucrez in sistem, ca sa zic asa. Adica ma ocup de verificarea dosarelor de pensionare. Spun asta ca sa fiu luat in serios de toti chibitii neinformati care arata cu degetul catre cei ce se pensioneaza anticipat. Pensionarea anticipata, draga autor neinformat cu pretentii de analist, a fost o smecherie prin care guvernele postdecembriste au scapat de forta de munca ce ar fi trebuit de fapt disponibilizata ca urmare a falimentarii marii industrii. Draga autorule, pune mana si studiaza si ai sa vezi ca acest Ionescu pe care l-ai inventat nu ar fi avut UNDE sa lucreze daca ar fi refuzat pensionarea anticipata, pentru ca, asa cum se pare ca NU stii, dezintegrarea industriei romanesti a produs nu mii, nu sute de mii, ci milioane de disponibilizari. Si cum guvernele democratice, tembele si corupte de dupa 89 nu au fost preocupate de dezvoltarea pietei muncii pe paliere alternative, au trimis oamenii astia acasa, pe pensii de mizerie, din care acum nu poti plati nici intretinerea la bloc pe timp de vara. M-am obosit sa postez pentru ca imi este sila de dezinformarea constanta practicata de mercenari inculti si fara alte principii decat pupatul mainii care ii plateste.
  • 0 (0 voturi)    
    pensie anticipata (Vineri, 29 iulie 2011, 13:14)

    florica [anonim]

    Asi dori sa stiu daca un pensionar anticipat s-a angajat cu doua ore la o firma si dupa o luna i s-a desfacut contractul de munca , in luna respectiva sistandu-i-de pensia, mai primeste in continuare pensia anticipata conform deciziei? Multumesc.