VIDEO Emil Boc anunta schimbarea destinatiei banilor din privatizari: Nu se vor mai duce direct in investitii, ci se vor utiliza pentru plata datoriei publice

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 18:51 Economie | Finanţe & Bănci


Banii obtinuti din vanzarea pachetului de 9,84% din actiunile detinute de stat la Petrom vor fi utilizati pentru plata datoriei publice, a declarat marti premierul Emil Boc. Astfel, vor ramane mai multi bani pentru investitii, a continuat Boc incercand sa demonstreze ca, indirect, banii din privatizari se duc in investitii. Contrar declaratiilor premierului, Ministerul Economiei a informat, la o solicitare a HotNews.ro, ca "destinatia sumelor obtinute din privatizare este cea stabilita de OUG nr. 113/2006 privind infiintarea Fondului national de dezvoltare, cu modificarile si completarile ulterioare".

"Potrivit procedurilor legale inseamna ca acei bani se utilizeaza pentru ceea ce insemna plata datoriei publice, prin excelenta, si avand mai putin bani de la bugetul de stat pentru plata datoriei publice ne raman mai multe resurse pentru investitii. Cu alte cuvinte, orice ban care vine din privatizare indirect se duce in investitii", a explicat Boc.

In urma cu doua luni, Ministerul Economiei a informat ca banii care vor fi obtinuti in urma vanzarii unor pachete minoritare si majoritare de actiuni la companiile de stat convenite cu FMI vor fi bagati in celebrul Fond National de Dezvoltare care a fost creat in 2006. "Destinatia sumelor obtinute din privatizare este cea stabilita de OUG nr. 113/2006 privind infiintarea Fondului national de dezvoltare, cu modificarile si completarile ulterioare", a raspuns Ministerul Economiei la o solicitare a HotNews.ro.

De aici, sumele ar trebui utilizate, conform legii, pentru investitii. Insa, exista un precedent care dovedeste ca banii pot avea cu totul alta destinatie decat cea a investitiilor. HotNews.ro a aratat in urma cu un an cum a fost golit fondul de catre autoritati de cei 11 miliarde de lei care proveneau din privatizarea BCR si a unor distributii din sectorul energetic.

Niciun reprezentant al Guvernului nu a putut sa explice foarte clar pe ce s-au cheltuit acesti bani in perioada 2007-2008 (n.red.perioada electorala). Cert este ca nu au ajuns in investitii. Si Curtea de Conturi a constatat ca repartizarea sumelor din acest fond nu si-a atins scopul pentru care a fost facut.​​

  • In afara de cele de la Petrom, vor fi scoase la veere si alte pachete minoritare de actiuni la companiile de stat din sectorul energetic si transporturi: Transelectrica - 15%, Transgaz - 15%, Romgaz - 15%, Nuclearelectrica - 10%, Hidroelectrica - 10%, Tarom-20%, CFR Marfa-20%. De asemenea, ar putea fi privatizate Oltchim, complexele energetice Turceni, Rovinari, Craiova, active viabile de la Termoelectrica si companiile de distributie Transilvania Nord, Transilvania Sud, Muntenia si Electrica Serv. Lista cu aceste companii poate suferi modificari avand in vedere ca nu s-au luat inca decizii clare. Cert este ca FMI a impus Romaniei ca pana la sfarsitul anului sa vanda cat mai multe pachete de actiuni.

Luni a demarat procesul prin care Statul vinde 9,84% din actiunile detinute de Ministerul Economiei la Petrom, oferta fiind intermediata de un consortiul de banci  in centrul caruia se afla Renaissance Capital Limited.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1981 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Asa NU! (Marţi, 12 iulie 2011, 16:09)

    webaccount [utilizator]

    Pai bine mai nene boc tu ne vinzi tzara pe datorii. Cand ma uitam la un documentar acuma cativa an ca era un grup care mergea si imprumuta tari sarace si apoi veneau dupa rate, dar tara nu avea de unde sa plateasca si spuneau nu-i nimic, vindeti portul, vindeti ceva ce merge si ne dati bani si vin alti "prieteni" care cumpara..

    parea o tampenie acuma cativa ani dar vad ca e adevarat...

    nu mai bine facem banii aia sa faca alti bani si platim datori??? dar pacat ca voi nu stiti cum!!!
    • 0 (6 voturi)    
      lol (Marţi, 12 iulie 2011, 20:14)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui webaccount

      da tu nu ai idee ce inseamna datoria publica...si la ce ii buna. pai tu ai vrea ca statul sa faca totul cu banii cash? pai atunci de unde ar avea romania multe miliarde sa construiasca autostrazi, drumuri, etc. ideea ii ca iei bani pe datorie, le faci si pentru ca le faci iti creste economia si dai banii inapoie lejer. acuma ca supraindatorarea nu ii buna ii altceva dar tu numa urli in scris..necsam parere informata...
  • +1 (7 voturi)    
    Vin alegerile si se toaca banii ... (Marţi, 12 iulie 2011, 17:38)

    radu [anonim]

    Vin alegerile si trebuiesc pregaite pomenile electorale, sa vezi anul viitor ce de sarbatori, festivaluri, agape, ce hemoragie de galeti, pungi cu malai etc.

    Bravo pdl, asa cum te stim!
  • +9 (13 voturi)    
    :) (Marţi, 12 iulie 2011, 19:05)

    alex [anonim]

    Platiti pt undite, nu pt peste.

    Bagati bani in investitii productive, nu in plata datoriei publice.
    • +1 (9 voturi)    
      si tu vorbesti fara sa ai macar idee (Marţi, 12 iulie 2011, 20:20)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui alex

      cum functioneaza o economie... pai mai daca platesti 1 miliard din datorii inapoi atunci se intampla automat 2 lucri: 1. pe banii aia nu mai platesti dobanzi care iti usureaza bugetarea investitiilor prin fortze proprii, 2. gradul mai mic de indatorare iti permite sa platesti dobanzi mai mici la datoria inca existenta ... adica alti bani care iti raman pentru investitii. toata lumea in EU se straduie sa faca chestia asta dar tu nu esti de acord... de crezi ca USA, grecia, spania, portugalia, irlanda si se para ca si italia mai nou au asa mari probleme... pentru ca sau indatorat prea tare si atunci cand vine o criza si ratingul de tara se micsoreaza creste automat dobanda la refinantarea datoriei publice...pentru ca risc mai mare inseamna dobanda mai mare..si ia gandestete ce inseamna numai 0,10% crestere de dobanda cand vorbim de mii de miliarde in cazul USA.

      boc face foarte bine ce face..dar binenteles ca tot romanul stie mai bine..se pricepe si la finante internationale... si apropo..io mis in domeniu si chiar stiu despre ce vorbesc ;)
      • 0 (4 voturi)    
        "io mis in domeniu.... " !!!! (Marţi, 12 iulie 2011, 20:26)

        costica [anonim] i-a raspuns lui El_Dudeinio

        esti complet pe langa..... cel putin la exprimare.... mergi si invata sa scrii si pe urma poate te credem.....
      • 0 (0 voturi)    
        Aha, aha, acu' parca incep sa inteleg cate ceva... (Miercuri, 13 iulie 2011, 14:08)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui El_Dudeinio

        Intai marcam banu' la Fondu' de Dezvoltare, ca sa facem drumuri si autostrazi...... da nu facem nik-nimic, ci papam banii sau ii cheltuim in mod misterios, pe nu se stie ce ;-), asa, ca Tariceanu.
        Dupa aia vine dom' Boc si imprumutam la greu, tot pentru dezvoltare, autostrazi si-alte alea... da' bagam tot la consum, autostrazi nik-nimic.
        Dupa aia, ca niste oameni intelepti ce suntem, vedem ca platim (si) dobanzi la greu, asa ca mai vindem cate ceva ca sa platim imprumuturile din care am consumat inainte... sau, zic altii, mai bine am baga la Fondu' de Dezvoltare, ca aici drumu' e batut, schema deja stiuta, la anu' alegeri, daca aia dinainte au ciordit, ce, noi suntem mai prosti??? etc.
        La urma de tot tragem linia si socotim: BCR s-a dus, distributiile s-au dus, Petromu' s-a dus, acu' se mai duc si niste bucatele din Romgaz, Transgaz, Hidroelectrica si ce mai vor sa vanda.
        Singura constanta in toata chestia asta e ca n-avem autostrazi, n-avem drumuri, calea ferata incepem s-o taiem, la orice ploaie ne intra apa-n case etc.
        Nu vrei mata, ca te vad om destept, sa-mi explici si mie cum vine de se leaga cu dezvoltarea asta??? Unde-i dezvoltarea asta de 20 de ani pe bani imprumutati, ca eu n-o vad neam?
  • +1 (11 voturi)    
    ca si in cazul BCR!!!! (Marţi, 12 iulie 2011, 19:22)

    costica [anonim]

    si cum il mai ataca Boc pe Traceanu ca in loc sa dea banii din privatizarea BCR la investitii, i-a folosit la acoperirea deficitului bugetar !!!! La fel face si el, absolut la fel!!! Si nu are nici un fel de scrupule cand spune asta, fara sa-si aduca aminte cum l-a atacat pe Tariceanu timp de 2 ani de zile pentru exact acelasi lucru!!!!Doamne, cat minte omul asta !!! Minte, minte si ilacuza aiurea pe Tariceanu, pe Ponta, pe Antonescu, asta in timp ce Prim Ministru mai incompetent si mai mincinos ca Boc nu a mai avut Romania si sper sa nu mai aiba!!
    Bravo HotNews ca aratati continuu, zi de zi minciuna si incompetenta ce colcaie la Guvernul Romaniei !!!
    • -2 (6 voturi)    
      Tariceanu (Marţi, 12 iulie 2011, 20:39)

      gdans [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Cu deosebirea ca Tariceanu crease el insusi deficitul prin mariri si incadrari de sute de mii la stat.

      E mai bine in investitii daca beneficiul in procente este mai mare decat dobanda la imprumut.
  • +2 (12 voturi)    
    Datoria publica (Marţi, 12 iulie 2011, 19:28)

    Mihai [anonim]

    adica smenuri de deturnat fonduri spre clientela. Daca nu l-as sti pe Boc drept un mincinos dovedit, poate as mai crede ceva din aberatiile politicienilor. Dar avand in vedere ce guvern incompetent avem singura solutie ar fi ca guvernul asta sa plece si sa aduca altii ceva mai competenti. Dl Boc mai bine s-ar intoarce la coasa, ca tot se pricepe.
    • -3 (7 voturi)    
      Nastase (Marţi, 12 iulie 2011, 20:42)

      gdans [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Da, aducem oamenii lui Nastase care au facut contractul cu Bechtel.
      Foarte capabili !

      In cca 1 saptamana guvernul va rezilia cel mai pagubos contract al Romaniei.
      • 0 (4 voturi)    
        L-au renegociat pedelii (Marţi, 12 iulie 2011, 21:09)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui gdans

        imediat ce au venit la guvernare si sa vezi ca a crescut pretul final cu inca cateva miliarde de euro de bine ce l-au negociat, nu mai da vina pe altii cand cei care striga hotii sunt cei mai mari hoti. Asteptama sa vedem ce face ministrul Boagiu cu Bechtel, poate o mai pune de o marire a pretului contractului.
  • +1 (5 voturi)    
    datoria publica (Marţi, 12 iulie 2011, 21:01)

    Maria Chis [anonim]

    poi mai bine se plateste datoria publica.
  • 0 (4 voturi)    
    datorie (Marţi, 12 iulie 2011, 21:09)

    Liviu Demian [anonim]

    Boc face bine ce face banii aia trebui redirectionati catre plata datoriilor publice
  • 0 (4 voturi)    
    datoria publica (Marţi, 12 iulie 2011, 21:18)

    Ion Istrate [anonim]

    Bine face ce face Boc!
  • 0 (4 voturi)    
    datoria (Marţi, 12 iulie 2011, 21:24)

    Ilea Marin [anonim]

    datoria publica ii pe primu loc, Boc isi face treaba
  • 0 (4 voturi)    
    Boc (Marţi, 12 iulie 2011, 21:27)

    Noemi Varga [anonim]

    cred ca Boc stie mai bine unde anume trebuie sa ajunga banii astia , probabil ca datoria publica in momentul de fata ii mult mai important de platit
  • -1 (3 voturi)    
    Bunaseara (Marţi, 12 iulie 2011, 22:56)

    ucin [utilizator]

    Citesc numai prostii de la cei de la halena 3, scarba imi este cand tot stiitorul isi da cu parerea in toate cele.
    O familie ca sa stea linistita, isi plateste intai toate datoriile si apoi daca ii raman bani, se gandeste cum sa scoata mai mult profit din suma economisita.
    Cum credeti ca face in acest moment acest guvern hulit de "irealitatea" si halenele motanesti?!
    O seara buna.
  • 0 (0 voturi)    
    Autostrazi (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:10)

    boculet [anonim]

    Daca am fi facut autostrada cu oamenii din Romania, folosind cimentul din muntii nostri( Lafarge si Romcim) adica muntii de calcar de langa Campulung Muscel si respectiv Tg jiu(Dobrita) , dupa anumite documente oficiale care se numesc STAS-uri , cumparand numai buldoexcavatoare si masini Volvo(cele mai bune din lume) (cam 1000 de bucati) cam cum ar sta treaba acum!
    Dar noi ne imprumutam (cu dobanzi maride vreo 3-4 % de la FMI sau Banca Mondiala , sau banca de reconstructie si dezvoltare ) , facem licitatii cu cantec( sa castige ai nostri ) ................
    Rusine!