Guvernatorul BNR a strans si a depus la banca 200.000 de lei in 2011. Salariile de la Academie si ASE i-au fost reduse lui Isarescu cu peste 8000 de lei/an

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 13 iulie 2011, 13:48 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
 documente
(13 Iul 2011) PDF, 327KB
(13 Iul 2011) PDF, 409KB
Guvernatorul Bancii Nationale a depus in 2011 suma de 200.000 de lei la o banca locala, potrivit declaratiei sale de avere postata pe pagina de Internet a institutiei de emisiune. Isarescu si-a evaluat in crestere colectia de bijuterii la 54.010 euro (fata de 51.900 la cat fusese evaluata in noiembrie 2010) si colectia numismatica la 34.400 euro, in crestere cu 200 de euro fata de evaluarea precedenta. Potrivit documentului, salariul de la Academie i-a fost redus de la 34.428 la 30.126 lei/an, iar din activitatea didactica a mai castigat 16.046 lei/an, fata de 19.865 lei in exercitiul fiscal anterior.
Vezi in atasament declaratiile de avere si interese ale Guvernatorului Isarescu.

Economiile Guvernatorului BNR Mugur Isarescu si-au schimbat structura in ultimele 6 luni, ponderea monedei unice si a dolarului scazand in favoarea depozitelor in lei, potrivit ultimelor declaratii de avere postate pe site-ul Bancii Nationale. Astfel, luna trecuta Isarescu avea in conturile de economii de 357.302,3 echivalent in lei (la cursul BNR de vineri), din care 23% erau denominate in lei, 66,4% erau depozite in euro si 10,8% depozite in dolari SUA.

In iunie trecut, depozitele in lei ajungeau la doar 5,6% din totalul economiilor Guvernatorului, cea mai consistenta suma fiind si atunci cea economisita in euro, a carei pondere depasea 80% din totalul banilor depusi de Isarescu in banci.

Din vara si pana in toamna trecuta, Isarescu a adunat un plus de 13.085 lei, diferentele provenind in cel mai probabil caz din afacerile viticole pe care Guvernatorul le detine in zona Dragasani.

Salariul Guvernatorului este confidential, ultima referire publica fiind cea din declaratia de avere din 2007, cand contraprestatia financiara a bancherului central era de circa 7.500 euro lunar. Veniturile sale actuale includ indemnizatii ale Academiei Romane si cele rezultand din activitatea didactica pe care Guvernatorul o presteaza in cadrul ASE.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2812 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nu veneau, dar trimiteau ei pe cineva la schimb (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:23)

    bancher [anonim]

    spre ex eu la Finante banci l-am avut ca inlocuitor pe dl. Mugur Tolici, care mi s-a parut excelent profesionist.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce tare esti! (Miercuri, 13 iulie 2011, 16:08)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ai stiut sa-i raspunzi inca inainte ca el sa stie ce vrea sa te intrebe! Remarcabil! Yoga?
  • +6 (8 voturi)    
    vizavi de activitatea didactica... (Miercuri, 13 iulie 2011, 14:11)

    blackie [anonim]

    il va intreba vreodata cineva daca a trecut macar o ora pe la scoala?

    cat l-am avut profesor la ASE (Finante-Banci) n-am avut onoarea de a-l cunoaste, cu toate ca n-am lipsit de la nicio ora... daca in acelasi mod isi face treaba si pe la BNR, sa nu ne mai miram de nimic... (daca mai e vreunu' care se mira de ceva in tara asta...)
    • 0 (0 voturi)    
      si nu e singurul.. (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:03)

      fost_student_ase [anonim] i-a raspuns lui blackie

      l-am avut profesor de statistica pe actualul "presedinte al INS" Vergil Voineagu. Situatia era similara, rareori il vedeam la cursuri...
      • 0 (2 voturi)    
        probabil ca este platit pentru nume (Miercuri, 13 iulie 2011, 15:21)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui fost_student_ase

        si nu pentru activitate .

        se intampla peste tot .
    • +1 (1 vot)    
      presupun (Miercuri, 13 iulie 2011, 15:19)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui blackie

      ca nu era la ASE ca avea treaba pe la BNR? zic si eu... ca daca l-ai fi vazut la ASE il intrebai de ce nu isi face treaba...
      • 0 (0 voturi)    
        daca nu are timp... (Joi, 14 iulie 2011, 13:34)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Filip

        ...sa-si faca treaba pentru care este platit, de ce a mai fost pus acolo? nu poti sa detii 10 posturi si sa ai pretentia ca poti sa-ti faci treaba cat de cat respojnsabil. la "ei" banii curg din mai multe izvoare fara sa miste un deget si este usor sa critici o populatie plina de "nimeni".
  • +4 (6 voturi)    
    om muncitor (Miercuri, 13 iulie 2011, 15:42)

    Lucian [anonim]

    Asa fac oamenii muncitori, angajati la stat. Economisesc cate 200k lei pe an.
    Si apoi ii trimit pe unii ca Vasilescu la TV sa explice boborului cum e cu finantele.
    E destul sa-l asculti pe Vasilescu intr-un interviu, ca sa-ti pui intrebari legat de ce fac oamenii aia acolo daca au astfel de consilieri.
  • +4 (4 voturi)    
    INS (Miercuri, 13 iulie 2011, 16:05)

    easy [anonim]

    eu am facut cursul de statistica ce-i drept in ceva mai de mult in perioada '95-'96 la acelasi ASE cu prof Pavel Wagner care era in perioada aceea si seful INS si va pot spune ca nu a lipsit vreodata de la vreun curs. Un super profesor, cu atat mai mult cu cat saracul nu avea unul din brate.
    daca imi aduc bine aminte era si printre putinii care nu recitau cursul si nici nu dicat ca ceilalti narozi...

    jos palaria, tot respectul
  • +2 (4 voturi)    
    M.I. (Miercuri, 13 iulie 2011, 17:14)

    firescu [anonim]

    Se pare ca , pe bani publici, M.I:
    - ca sef a unei instituții a statului si-a stabilt salariul pe care l-a vrut;
    - pana acum nici nu si-a declarat veniturile invocand fisa fiscala in declaratii(?)
    - venituri de la Academia Romana obtinute pe o activitatesi opera greu vizibila.
    -venituri de la ASE obtinute fara sa-si predea personal cursurile.
  • 0 (0 voturi)    
    sa ajutam consumul (Joi, 14 iulie 2011, 10:22)

    ncparvu [anonim]

    Eu nu cred ca da un exemplu bun oamenilor, adica acum 2 saptamani a aparut la tv si a zis ca trebuie sa incepem sa dam drumu la bani, dar se pare ca el face fix contrariu. Oamenii o sa inteleaga ca trebuie sa tina mai departe banii la ciorap, si cum guvernantii nu o se se atinga de TVA consumul in romania o sa ramana jos.
  • 0 (0 voturi)    
    200000 LEI (Joi, 14 iulie 2011, 11:15)

    Stefan Ivan [anonim]

    Pai daca nu el care este "capi dei tutti capi" al sistemului bancar romanesc, atunci cine, daca nu acuma, cand toti sefii de institutii ale Statului Roman isi trag "cota", atunci cand ? Nemernicie totala, haos total, abuzuri grave comise de bancheri impotriva clientilor bancari romani, DAE enorme necorelate cu puterea de cumparare provenita din salariile si pensiile mizerabile a celei mai mari parti a romanilor, adica, a concetatenilor d-lui Isarescu si pe care, domnia sa ar fi trebuit, impreuna cu colegii domniei sale, sa-i ocrotesca prin toate mijloacele si pe toate caile, dar complicitatea cu bancherii, straini si romani din sistemul bancar romanesc, nu-i permit sa intervina pt. a oprii evolutia celui mai mare, rau si lacom "OBEZ" care sta pe spatele romanilor cocosandu-i. Acest "OBEZ" sistem bancar romanesc nerestructurat si netransformat intr-un aliat al clientului bancar din Romania, suge acest popor cu acordul boss-ilor din B.N.R. ca un vampir , saracindu-l tot mai mult din zi in zi (uitati-va la profiturile bancilor). Oare stie dl. Isarescu ca oficial cca. 65% din romanii care au credite formeaza 2 grupuri: cei care nu-si mai pot achita creditele si cei care si le achita din ce in ce mai greu de la luna la luna, dar ce mai conteaza cand iti ingrasi contul cu 200000 de lei in vreme de recesiune si criza, la care esti coautor. Ca doar aceasta recesiune si criza a fost provocata de lacomia paranoica a bancherilor lumii, intr-o mai mica sau intr-o mai mare masura.
  • 0 (0 voturi)    
    MA BUCUR ... (Joi, 14 iulie 2011, 11:26)

    OMULdinBANAT [anonim]

    ... din tot sufletul ca romanii se desteapta si sunt din ce in ce mai multi romani destepti care descifreaza mai repede sau mai incet, mai mult sau mai putin, puzzle-ul coruptiei si a gradului de compromitere a conducatorilor institutilor nationale Statului Roman. Revenind la M Isarescu, in sfarsit, iese la iveala cum din asa zisa activitate scolara se fac bani la greu, fara a fi prezent in salile de curs ale sistemului de invatamant superior.