Isarescu, interviu pentru Xinhua: Yuanul si bancile chineze sunt binevenite in Romania.Yuanul va juca in viitor un rol mai important în sistemul monetar mondial

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2011, 14:02 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
"​Atat moneda chineza - yuanul - cat si bancile chineze sunt binevenite in Romania", a declarat Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei intr-un interviu publicat de agentia chineza Xinhua. "Am discutat inca de pe la inceputul anului 1990 cu privire la deschiderea unor filiale in Romania de catre bancile chineze. Ma astept ca acest lucru sa se intample in viitor", a spus Isarescu.

Autorităţile monetare ale Chinei au decis să depună la inceputul anilor `90 valuta la BNR intr-o perioada in care devizele straine se aflau in cantitati mici in Romania (
în 1999, China a plasat 75 de milioane de dolari la BNR- n.red), si-a amintit Isarescu, adăugând că acest gest a demonstrat prietenia intre bancile centrale dintre cele doua state. "A fost un ajutor concret şi un gest prietenos. Prietenul la nevoie se cunoaste. Nu am uitat acest gest de prietenie", a mai spus Guvernatorul roman.

România se străduieşte să adopte moneda unică euro până în 2015, noteaza Xinhua.

Guvernatorul BNR a mai declarat agentiei de presa din China ca este convins că încrederea puternică în euro exprimata de către premierul chinez Wen Jiabao în timpul turneului său european în luna iunie a ajutat la creşterea monedei unice.

"China, ca unul dintre jucatorii comerciali majori şi una dintre marile puteri economice ale lumii a devenit si o putere financiară, cu o acumulare crescândă a rezervelor valutare. Prin urmare, un mesaj de încredere în euro venit din partea unei asemenea forte va sprijini în mod evident aceasta moneda", a mai spus Isarescu.

Guvernatorul BNR si-a mai exprimat convingerea că Uniunea Europeană va depăşi actuala criza a datoriilor suverane. "Viitoarele crize ar putea fi evitate daca moneda Chinei ar juca un rol international mai puternic", a precizat Isarescu. "China este o putere economică si comerciala care inregistreaza excedent comercial. Yuanul va juca in viitor un rol mai important în sistemul monetar mondial," a declarat Mugur Isarescu, adaugand ca atunci cand moneda Chinei va deveni una de rezerva, "o vom avea imediat în trezoreria noastra", a adăugat el.

Isarescu a apreciat rolul constructiv si eficient jucat de reprezentanţii Chinei in cadrul Fondului Monetar Internaţional. El a solicitat de asemenea o mai strânsă cooperare financiară bilaterală. "Colaborarea noastra actuala se poate concentra pe aspecte diferite pentru a rezolva criza financiară internaţională", a conchis Isarescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3902 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    Pai nu zicea Base ca chineJii e rai rai ? (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:08)

    Margo [anonim]

    Ce sa mai intelegem ? In 3-4 saptamani au devenit buni ? Ce ne facem daca zice Isarescu si de rusi ca sunt buni ? Mare dilema ... Alo, pedelacilor, voi ce parere aveti ? Sau dati doar "minusuri" ?
    • -3 (5 voturi)    
      pai (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:25)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Margo

      Rusii intermediaza si beneficiaza de vanzarea Petrom, cu magnatii rusi negociaza comisioanele stolo, videanu, cocos si udrea, in schimb base se lupta cu mihai, sluga rusilor.. hehe..
    • +1 (1 vot)    
      Ce sa intelegi?Nu fi proasta. (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:48)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Margo

      Banii nu au miros.Si daca sunt luati din hazna si transportati cu vidanja,banii nu au miros,sau pentru cei carora le place banul,adica ochiul dracului,banii suna frumos indiferent de unde vin.Si daca vin mai ieftin si mai multi ,satisfactia-i asigurata.In domeniu,daca spui ca vrei si te imbulzesti,primesti mai putin si mai scump,asa ca mai invata si pe urma comenteaza.Sau daca vrei sa faci gafe,fale pe spinarea ta.
      • 0 (2 voturi)    
        Agramatule. (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:27)

        Margot [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Punct.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce asa mare mirare? (Miercuri, 20 iulie 2011, 21:59)

      Kor [anonim] i-a raspuns lui Margo

      Chinezii or fi rai, dar banii lor sunt buni. Simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      flet (Joi, 21 iulie 2011, 13:07)

      sir [anonim] i-a raspuns lui Margo

      tu d-aia scrii p-acilea, ca iei plusuri?
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:44)

    ovidiu [anonim]

    Margo, daca ai nevoie de un imprumut, si o banca tii da mai repede, mai ieftin si mai multi decat tii iar da un vecin sau un prieten, tu ce ai alege?
    Nu sunt pedelac dar am mai mult cap :)...
    • 0 (0 voturi)    
      Poate ai cap, (Joi, 21 iulie 2011, 7:44)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      dar sigur mai trebuie sa vezi cum e cu cratimele...stii, sunt chestiile alea care se folosesc in gramatica :)
  • 0 (0 voturi)    
    pe Agerpres (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:55)

    ididi [anonim]

    undeva, acum prin lunile aprilie-mai,daca nu ma insel, Agerpres facuse niste interviuri pe tema bancilor chinezesti care se pregatesc sa intre pe piata romaneasca...ziceau ca mai dureaza cel putin 5 ani pana sa vina...Momentan opereaza in Romania o banca - Banca de dezvoltare a Chinei. De-altfel si bancile Sud-Coreene au acelasi termen...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:06)

    David [anonim]

    Probabil ca o diversitate mai mare a bancilor ar ajuta mai mult la stabilitatea economiei. Daca au probleme bancile americane si europene atunci raman in picioae cele chinezesti, coreene si japoneze. Si invers. Asa, daca avem doar o singura categorie de banci si in tara-mama pica economia ne loveste si pe noi rau de tot.

    Acuma ca oficial nu ne plac chinezii din cauza titulaturii - Particul Comunist Chinez, asta este cu totul altceva. Sa nu fim totusi mai catolici decat papa. SUA investeste in China de mai bine de 50 de ani in timp ce sustine pe fata Taiwan-ul (Republica Chineza) si tendinte secesioniste pe continent. La fel si in Coreea de Nord unde in ultimii ani s-au deschis fabrici nemtesti si italiene.

    Ar fi o prostie sa nu beneficiem de dezvoltarea chinezeasca. Trebuie doar sa fim destepti si sa negociem totul la sange. Altfel "ne fac". Deh! Asa-i in tenis.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:24)

    Anca [anonim]

    ia sa vedeti in curand credite ipotecare cu buletinul si fara dimploma de Bac, in Yuani....
  • +1 (1 vot)    
    Minunatul capitalism falimentar (Joi, 21 iulie 2011, 10:26)

    Victoria [anonim]

    Si uite cum, dupa mai bine de 20 de ani de la inabusirea in mod abominabil, de catre autoritatile chineze, a revoltei anticomuniste din Piata Tian an Men, modelul chinez , "depasit", "inuman", "neperformant", a ajuns sa rodeasca mai ceva ca "performantul", "unicul viabil", "democraticul" sistem capitalist. Se pare ca nu pluripartitismul duce la progres, ci unitatea in adoptarea unor masuri. La ce folos mai multe partide, daca acestea nu au o viziune comuna asupra necesitatilor urgente ale unei natii si se sapa reciproc, pe principiul "decat sa ajunga X erou, ca a salvat patria, mai bine o lasam sa moara". Daca la chinezi, unicul lor partid, comunist, fireste, a invatat ceva dupa Tian an Men, capitalismul n-a invatat nimic dupa acelasi moment, care, culmea, a corespuns cu transformarile din estul Europei. Dupa atatia ani, floarea capitalismului a uitat de incalcarile dreptului omului in China si isi poceste fata, intr-un fel de zambet, doar doar vin niste investitori chinezi si la ei. Cat despre Romania, orice forma de organizare sociala ajunsa pe aici a capatat aspecte de parodie, insa azi nu mai rade nimeni.
    In 1989 omenirea avea sansa unei veritabile transformari, cele doua modele existente in lume la acea data, capitalismul si comunismul, isi aratasera limitele, iar daca fiecare ar fi pastrat(adoptat) ceea ce functionase bine si intr-o parte si in alta, se putea face un veritabil salt. Culmea este ca doar chinezii au stiut ce sa pastreze de la ei si ce sa adopte de la capitalisti si, iata ce se intampla! In doar putin peste 20 de ani!
  • 0 (0 voturi)    
    Interese personale (Vineri, 22 iulie 2011, 0:31)

    Marius [anonim]

    N-aveti idee cate proprietati are BNR- ul pt protocol si... Isarescu tot timpul va avea un interes personal, nu pt popor cum lasa sa se inteleaga. Toate declaratiile lor sunt cu foarte evazive.