Rezerva Federala se pregateste pentru o eventuala intrare in incapacitate de plata a SUA

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2011, 7:01 Economie | Finanţe & Bănci


Federal Reserve se pregateste in mod "activ" pentru eventualitatea intrarii in incapacitate de plata a Statelor Unite cu doar cateva zile de la data limita dupa care Washingtonul ar fi in aceasta situatie, a declarat miercuri presedintele Fed din Philadelphia.

Charles Plosser a declarat Banca centrala a SUA a lucrat indeaproape cu Trezoreria americana in ultimele luni pentru a gasi solutiile care vor fi puse in aplicare in cazul in care la 2 august cea mai mare economie din lume s-ar afla in situatia mentionata, scrie Reuters.

El s-a declarat "ferm convins" ca Barack Obama si Congresul vor ajunge la timp la un acord privind majorarea plafonului datoriei, in prezent stabilit la 14.300 miliarde de dolari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2892 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    sobolani (Joi, 21 iulie 2011, 10:49)

    paraipan [utilizator]

    tineti-va bine, astia iar se pregatesc sa arunce planeta in faliment.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu nu am inteles (Joi, 21 iulie 2011, 12:00)

    cir [anonim]

    Eu nu am inteles, daca se majoreaza plafonul datoriei le plateste cineva datoria ?? Probabil e numai o amanare cu cateva luni a inevitabilului.
    • 0 (0 voturi)    
      amanarea inevitabilului (Joi, 21 iulie 2011, 12:32)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui cir

      Sigur ca da, drept dovada, plafonul a fost ridicat de vreo 100 de ori in ultimii 70 de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Joi, 21 iulie 2011, 18:11)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        si unde au ajuns?
        • 0 (0 voturi)    
          Da o fuga... (Joi, 21 iulie 2011, 19:15)

          Knightmare [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          ... pina acolo si o sa vezi unde au ajuns. Asta bineinteles daca-ti dau viza si ai ceva banutzi de avion...
    • 0 (2 voturi)    
      Ar trebui sa fie foarte fraieri sa dea faliment. (Joi, 21 iulie 2011, 15:36)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui cir

      S-a terminat cerneala si hartia pe lumea asta oameni buni? De unde atata ingrijorare falsa? Singura problema va fi cand hartia cu cerneala vor fi mai scumpe decat dolarul tiparit, dar si pentru asta exista solutii: bani virtuali. Falimentul real al SUA va fi cand lumea intreaga nu le va mai folosi hartiile verzi. Pana atunci SUA ii fraiereste constant si nu vad motiv sa nu continue sa o faca. Pana la urma prost nu este cel care cere ci cel care da.
      • 0 (2 voturi)    
        bravo! (Joi, 21 iulie 2011, 17:38)

        n0naim [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

        Simplu si la obiect!