Emil Boc la intalnirea cu Jeffrey Franks: Am iesit din recesiune, dar trebuie sa fim precauti si sa nu ne intoarcem la populism

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 13:57 Economie | Finanţe & Bănci


Chiar daca Romania a iesit din recesiune, nu este momentul pentru sampanie si sarbatoare, ci "trebuie sa mentinem ritmul reformelor si sa evitam greselile din 2008", a declarat premierul Emil Boc la inceputul unei intalniri cu reprezentantii delegatiei FMI, Comisiei Europene si Bancii Mondiale. "Trebuie sa consolidam performantele (...)sa fim foarte precauti si sa nu ne intoarcem la populism", a adaugat Boc.

 La randul sau, seful delegatiei FMI, Jeffrey Franks, a spus ca apreciaza eforturile Guvernului.

Premierul Emil Boc a justificat prezenta jurnalistilor de la inceputul intalnirii prin faptul ca presa are nevoie de imagini noi cu reprezentantii delegatiei. "Am schimbat hainele de iarna, acum le avem pe cele de vara", a fost replica sefului delegatiei FMI.

O misiune comuna a Fondului Monetar International (FMI), Comisiei Europene si Bancii Mondiale se afla la Bucuresti pentru a doua evaluare a acordului stand-by de tip preventiv.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1942 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Boculet... (Luni, 25 iulie 2011, 14:42)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...este in campanie electorala permanenta. Taie panglici de dimineata pana seara, se lupta cu guvernarea Tariceanu si indica, intr-un mod profund filozofic ca "nu trebuie sa ne reintoarcem la populisme".

    Prin reintoarcerea la populisme dansul se refera cu siguranta la castigarea alegerilor de catre USL in 2012 in timp ce eu nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la anul 2009, la fel de preelectoral ca si 2008 (sau 2012) cand tot dansul (impreuna cu imparatul Traianus Basescus) erau "in fruntea" populismelor.
    • -4 (16 voturi)    
      lol (Luni, 25 iulie 2011, 15:15)

      me [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      excelent spus :D
      pai din cate stiu lal alegerile astea pdl a cheltuit aproape dublu fata de psd (locu 2) :)
      ca doar banii ieuropeni casapiti de udrea tre sa se duca undeva, nu?
        #showComment() #showComment()
    • +4 (4 voturi)    
      la mistocareala inainte (Luni, 25 iulie 2011, 17:19)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      La glumite siintem primii; totusi, in timp ce alte tari au probleme mari de tot, Romania creste in rating-urile internationale si a iesit din recesiune.Acuma, eu inteleg ca aveti target-uri de astea de injurat politic, dar mai incet cu pianul pe scari...
  • -4 (12 voturi)    
    Mai vino FMI in gara noastra mica! (Luni, 25 iulie 2011, 14:44)

    fmilasesmuntesimare [anonim]

    Mai vino FMI in gara noastra mica! Cu Elena Udrea care face praf fonduri europene pe bazine unde nu-s scoleri, trotuare pe ogoare, unde mai pui si pe Borbely cu agentiile de mediu cu parcuri la tara, ce imagine ,, frumoasa" nu-i asa a populismului desantat.
  • +4 (6 voturi)    
    Vesti bune:) (Luni, 25 iulie 2011, 14:50)

    Alui [anonim]

    Doar ca nu le crede nimeni.
    Pana una alta, statul ar face bine sa scape de paraziti, cel mai mare si mai flamand fiind BOR.
    Semnati si promovati petitia pentru iesirea statului de sub tutela BOR:
    http://www.petitieonline.ro/petitie/respectarea_constitutiei_separarea_statului_de_biserica-p27058051.html
    Macar daca BOR ar fi avut un efect benefic asupra societatii romanesti(scaderea numarului de avorturi, divorturi, violuri, crime, jafuri, etc). Alegeti unde vreti sa mearga banii din impozite, in buzunarele celor 18000 de popi sau pentru medicamente si tratamente compensate pentru milioane de romani.
    • +5 (7 voturi)    
      mda... (Luni, 25 iulie 2011, 15:14)

      me [anonim] i-a raspuns lui Alui

      de acorc BOR e un parazit pentur societatea romaneasca!
    • +4 (4 voturi)    
      Aici sunt de acord! (Luni, 25 iulie 2011, 15:55)

      dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Biserica sa se autofinanteze ca,si asa la orice serviciu -botez,cununie,inmormantare -isi iau tainul,cat incape.
  • -6 (8 voturi)    
    LOL ! :))))))))) (Luni, 25 iulie 2011, 15:25)

    Codruta N [utilizator]

    Ce "performante"?
    Performanta de a face praf ce mai ramasese din Romania, in conditiile in care noi, toti fraierii, credeam ca "mai rau decat atata nu se poate"?
    Pai, uite ca s-a putut! >:)
  • -5 (7 voturi)    
    Caldura mare! Un pahar cu apa, baiete! (Luni, 25 iulie 2011, 15:30)

    mary [anonim]

    FMI a venit in RO, a dat banutul, a indrumat institutiile aflate in mare dezordine si prostie, a facut tot ce se putea face si era de competenta FMI-ului, UE, WB.

    FMI-ul i-a pupat pe toti in gara!

    FMI-ul merge mai departe, dar RO unde se duce?

    BNR-ul a facut tot ce i-a stat in puterea lui sa evita colapsul, a incercat sa sprijine economia si sa indrume guvernantii, acestia fiind un putin cam haotici in miscari si fara pic de urma de gandire economica.

    BNR-ul ii intelege pe guvernantii - politicieni, dar nu poate face mai mult!

    Eh, acum a ramas partea cea mai grea: guvernul sa isi faca treaba. Politica treaba asta!

    Tii, caldura mare, monsieur, caldura mare! Inca un pahar cu apa baiete! Se vede insa ca acest guvern este ocupat cu promovarea mass-media. Caldura mare, monsieur!

    Astept cu interes schimbarea din toamna ca poate, poate vedem apar alte fete si vad alte miscari.Poate in poza din toamna se mai schimba nu numai hainele dar si unele fete, ca au devenit prea pline de atata lupta cu recesiunea.

    FMI-ul nu poate pune minte acolo unde nu este, si nici Dumnezeu nu cere de unde nu se poate!

    Caldura mare! Un pahar cu apa, baiete!
  • 0 (0 voturi)    
    EXACT, domnule Boc! (Luni, 25 iulie 2011, 16:45)

    florin [anonim]

    Acum ar fi momentul sa mariti TVA la 24% (ca vecinii maghiari), poate cumva 19% impozitul pe profit!?!, apoi ati mai putea da drumul la impozitarea motoarelor diesel diferit de cele pe benzina (polueaza, nu?) si as generaliza introducerea "contravalorii tarifului de despagubire" catre DRDP (Directia regionala de drumuri si poduri) din toata tara pentru ORICE amenda in trafic!
    Sa va mai dau ceva idei? Poate o impozitare retroactiva pentru motoarele mai mari de 2.000 cmc?
    • -1 (1 vot)    
      Esti pe langa (Luni, 25 iulie 2011, 17:33)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui florin

      Poti sa maresti cat vrei taxele, daca cei care sunt pusi sa le colecteze sunt corupti. Mai mult, cu cat o taxa e mai mare, cu atat e stimulat platitorul sa-l corupa pe inspectorul financiar. Nu de alta, dar multe firme abia isi duc zilele in perioada asta de criza, si cum s-a vazut cu impozitul forfetar, odata ce maresti taxele se inchid cateva mii de firme.
      Tu vrei bani pentru DRPR? Pai nu au destui? Alfel cum isi permit sa "refaca" drumurile de doua trei ori pe an? Si de ce nu propui sa fie taxata si BOR pentru activitatile economice pe care le desfasoara?
      De ce nu propui ca lucrarile de asfaltare sa fie garantate 10 ani, ca in satul lui Boc?
      Si de unde ai scos idea cu impozitarea retroactiva? Din memoriile lui Stalin?//(editat de HotNews.ro)
  • +1 (5 voturi)    
    Boc (Luni, 25 iulie 2011, 16:48)

    Jar [anonim]

    tot a inteles ceva din capitalismul asta,pe cand voi-nimic...
    Vai de capul vostru!
  • +2 (2 voturi)    
    responsabilitate (Luni, 25 iulie 2011, 18:40)

    Horia S [anonim]

    "Am iesit din recesiune, dar trebuie sa fim precauti si sa nu ne intoarcem la populism" - iata vorbele unui om cu capul pe umeri si responsabil care se gandeste la viitor! datorita acestei atitudini de care a dat dovada premierul emil boc pe toata perioada crizei azi putem vorbi despre iesirea din recesiune. Bravo!
  • +2 (2 voturi)    
    respect BOC! (Luni, 25 iulie 2011, 18:48)

    antonia Savu [anonim]

    daca Jeffrey Franks apreciaza efortul guvernului in lupta cu criza mondiala si romanii ar trebui sa faca acelasi lucru…avem rezultate numai datorita efortului si muncii premierului boc care a luptat cu toate fortele pentru aceste realizari laudabile. respect si stima!
  • +1 (1 vot)    
    ziua de maine (Luni, 25 iulie 2011, 19:03)

    Andrei Pascal [anonim]

    reformele dure dar necesare sunt elementele succesului de azi. mai avem nevoie de rabdare si incredere si toate se vor aseza rand pe rand si pentru aceasta tara care a luat criza in piept. nu in ultimul rand avem norocul unui premier competent si mai presus de toate de romani muncitori si plini de speranta!
  • +1 (1 vot)    
    un pas inainte (Luni, 25 iulie 2011, 19:13)

    nicoleta rusu [anonim]

    Emil Boc are dreptate: nu e inca momentul sa sarbatorim cu sampanie dar e un pas extrem de important pentru Romania…alte state mai dezvoltate decat noi nu au reactionat atat de bine in fata crizei mondiale dar Romania poate fi un exemplu pentru toti. Iesirea din recesiune este dovada concreta ca in fruntea guvernului se afla oameni responsabili si cu viziune!
  • 0 (0 voturi)    
    roman pentru romania (Luni, 25 iulie 2011, 19:15)

    eduardpop [anonim]

    toti am facut sacrifcii si toti am strans cureaua pentru ca efectele sa fie cat mai repede vizibile - un punct in plus al acestui guvern a fost renuntarea la populism care a adus o doza de realitate in mentalitatea si comportamentul romanilor- din acest motiv iesirea din recesiune a fost posibila si romania va avea parte de dezvoltarea pe care o merita
  • 0 (0 voturi)    
    boc (Luni, 25 iulie 2011, 21:24)

    marin ilea [anonim]

    mereu o sa existe comentarii rautacioase pe seama lui Boc pentru simplul fapt ca e mai usor sa critici decat sa gasesti undeva in tine gramul de omenie, si daca macar daca nu spui ca da intradevar a facut ceva pentru tara noastra, atunci sa-ti vezi de treaba in continuare. Apreciez ca Boc nu incepe sa "cante" in stanga si in dreapta maruntele dar importantele victorii, asta spune despre el ca e un om calculat si constant.
  • 0 (0 voturi)    
    un adevar (Luni, 25 iulie 2011, 21:50)

    noemi varga [anonim]

    trebuie sa recunoastem ca Boc a reusit sa adune puncte pozitive pentru Romania si asta ar fi un motiv suficient de bun sa lase toata lumea la o parte rautatea si chiar daca nu spune un "multumesc " sau "respect " macar sa taca.Din partea mea domnule Boc numai respect pentru ca stiu ca in spatele acestor realizari efortul depus este enorm.
  • 0 (0 voturi)    
    rezultate (Luni, 25 iulie 2011, 21:53)

    demian liviu [anonim]

    bine ca avem ce sarbatorii chiar si fara sampanie ca acuma de nu era guvernul Boc eram la fund, intradevar rezultatele poate nu sunt uriase (atat de uriase incat sa intre si in ochii celor ce nu cred) dar sunt rezultate ce aduc un plus pentru dezvoltarea economiei si pentru asta trebuie sa-i multumim lui Boc fie ca o spunem cu juma' de gura fie cu tot sufletul, omul asta merita
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 25 iulie 2011, 22:22)

    Dragos A. [anonim]

    Cu Emil Boc nu ne facem de rusine in fata nicicunei comisii. este un om educat si coerent, cu idei si pareri pertinente, un diplomat si un profesionist, cum si trebuie sa fie un om in fruntea tarii. conteaza foarte mult sa stiti
  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Luni, 25 iulie 2011, 22:24)

    soricel80 [anonim]

    asa e! nu trebuie sa ne intoarcem la populism. e stralucitor si atragator la suprafata si pe intelesul oamenilor de rand, dar putred pe dinauntru. daca nu era emil boc in acesste vremuri de criza, sunt sigur ca psd sau pnl ne-ar fi ingropat in datorii pana-n gat!
  • 0 (0 voturi)    
    emil boc pentru romania (Luni, 25 iulie 2011, 22:26)

    dumi s [anonim]

    ne putem mandri cu emil boc oriunde si oricine vine ramane cu o impresie buna! comisia fmi are ce sa aprecieze intradevar tara sa miscat foarte bine datorita masurilor si reformelor lui boc. vedeti si ca vin fonduri peste fonduri din europa in ultima vreme
  • 0 (0 voturi)    
    munca (Luni, 25 iulie 2011, 22:34)

    Ion Istrate [anonim]

    am iesit noi din recesiune dar ca orice om integru Boc nu se intinde la sarbatorit stie si el ca tara asta nu de sarbatorire are nevoie ci si de mai multa munca
  • 0 (0 voturi)    
    boc (Luni, 25 iulie 2011, 22:40)

    Maria chis [anonim]

    intradevar trebuie mentinut ritmul reformelor si Boc este clar nu se multumeste doar cu o lupta castigata asta spune multe despre dansul
  • 0 (0 voturi)    
    la case mai mari (Luni, 25 iulie 2011, 22:49)

    uifalean [anonim]

    daca nu e asa cum zice emil boc, atunci cum se face ca alte tari, mai "avansate", vorba aia, sunt in situatii grave? noi inca stam chiar bine, si vom merge tot spre mai bine.si asta numai datorita lui emil boc. opozitia n-a facut absolut nimic decat rau. ce incredere poate avea cineva in ei la guvernare?
  • 0 (0 voturi)    
    romania de maine (Luni, 25 iulie 2011, 22:56)

    bayas [anonim]

    guvernul boc chiar a facut eforturi mari si s-a ocupat asiduu de problema pentru a respecta programul convenit cu FMI. alte tari s-au culcat pe-o ureche. nu ma indoiesc ca acest guvern a insemnat o cotitura uriasa pentru viitorul romaniei, mult asteptata schimbare
    • 0 (0 voturi)    
      Marea preocupare pentru viitorul Romaniei... (Marţi, 26 iulie 2011, 9:42)

      MAREA PREOCUPARE [anonim] i-a raspuns lui bayas

      Placa asta a lui Boc ca este foarte preocupat pentru viitorul Romaniei, nu tine si va spune un om care l-a votat de 3 ori pe Basescu atat in 2000 la Primaria Capitalei, 2004 si 2009 la prezidentiale, care ne-au adus ,,mult iubita si stimata'' guvernare Boc. De ce subliniez ca nu vad niciun interes real al actualei guvernari pentru pensionari si salariati sub 800 ron net, deoarece atunci cand Romania era in incapacitate de plata sau default cum se mai spune in anul 1981, era atat de la bulele imobiliare ale lui Ceausescu, plus plata datoriilor cu dobanda forte la FMI si Banca Mondiala. Se observa ca aproximativ 5 milioane de cetateni din tara asta trebuie sa ne intoarcem la obiceiuri din anii'80 in privinta rationalizarii consumului, si desi nu sunt un nostalgic, atunci de ce l-au mai impuscat pe Ceausescu? sau mai grav de ce a trebuit sa moara la Revolutia din decembrie 1989 copiii si tinerii care credeau in binefacerile Occidentului macar prin vise? Desigur, era o intrebare retorica.
  • 0 (0 voturi)    
    Boc plin de "succesuri":) (Luni, 25 iulie 2011, 23:09)

    Alui [anonim]

    Drumurile tin cate 10 ani si sunt line ca matasea:), fondurile europene au fost absorbite de nu se vad, avem autostrazi de nu mai e cine circula pe ele, si intradevar, Boc nu e populist. "Cosul pensionarului" nu e o masura populista, din moment ce nu include medicamentele, asa ca nu se vor consuma prea multi bani cu ele, pentru ca numarul beneficiarilor va scadea rapid.
  • 0 (0 voturi)    
    dupa principiul hotul striga hotii... (Marţi, 26 iulie 2011, 8:50)

    remusachis [utilizator]

    al doilea populist al tarii nu vrea populism.

    el critica asa-zisele greseli din 2008 si nu aminteste nimic despre problemele reale din 2009 si 2010.

    iresponsabil.