Gata-gata sa ajung miliardar la 6/49

de Cristian Dogaru     http://cristiandogaru.blogspot.com/
Joi, 28 iulie 2011, 14:39 Economie | Finanţe & Bănci


Un savant “diabolic” (Michael Martin), as in ale statisticii cum se recomanda, vrea sa faca din noi mari castigatori la 6/49. Te abonezi la newsletter-ul sau, primesti in prima luna gratuit un set de combinatii potential castigatoare si te rogi la bunul Dumnezeu sa intri in pas alergator in “European Winners Club”. O afacere beton pentru loterii si furnizorii de castele in Spania si asta chiar daca sistemul ar oferi o probabilitate de castig usor mai mare decat in mod normal, cum se lauda. Cititi mai jos despre filozofia hazardului in opinia fondatorului sistemului de joc si ce rezultate am obtinut personal cu acesta.

Sistemul mult-laudat pleaca de la o observatie corecta. Desi probabilistic toate variantele au potential egal de a iesi castigatoare totusi nimeni n-a vazut pana acum 6 numere consecutive extrase. De asemenea, nici o combinatie castigatoare nu s-a repetat in nici un sistem de loterie din Europa, desi ar avea la fel de multe sanse precum o combinatie de numere care n-a iesit niciodata (asta n-am verificat, o iau de buna). Asa ca Michael Martin s-a pus pe treaba si a conceput un sistem de generare a combinatiilor posibile, care elimina aceste anomalii-numere jucate prea des, combinatii de numere consecutive, etc.

E suficient pentru a castiga? Bineinteles ca nu. Cu ce ma incanta daca cele cateva milioane de variante posibile pentru marile premii (6 sau 5 numere nimerite din 49) se ...injumatatesc? Eu unul nu sar in sus de bucurie daca in loc de 1 la 1 milion ma trezesc cu sanse de 1 la 200.000. Nici daca am 1 la 50.000 nu sunt prea incantat, abia la 1:100 mai tresar putin.

M-am abonat insa de curiozitate pentru a primi combinatiile castigatoare de 2 de ori pe saptamana. Am optat pentru 6 variante (se poate si 3 dar si 12) ce urmau sa fie furnizate timp de o luna inaintea fiecarei extrageri. N-am asteptat pana la capat, recunosc, am doar rezultatele partiale: din cele 3 seturi de combinatii primite pe mail pana acum, fiecare continand cate 6 variante de 6 numere, cel mai bun rezultat a fost o ..”dubla” (adica 2 numere nimerite la extragerea din 21 iulie), am mai avut inca 4 variante ce au nimerit un singur numar extras si 13 variante care n-au reusit nici macar atata lucru. Iata seturile de combinatii oferite, ca sa va faceti o idee:
Pentru extragerea din 24.07.2011
1,9,15,27,44,49
2,9,12,27,44,48
3,9,10,27,44,47
13,24,27,28,33,49
13,21,22,27,31,48
13,20,26,27,32,47
Pentru 21.07.2011

11,2,9,23,47,49
1,14,16,22,37,42
1,7,24,34,45,48
11,17,23,39,43,47
3,5,16,31,35,42
12,18,34,38,40,45

Pentru 17.07.2011

1,29,32,35,38,43
15,23,28,36,46,49
3,9,19,37,39,41
8,11,25,32,35,48
2,10,18,23,31,46
3,5,12,16,37,44

Dupa cum se observa, numere destul de uniform distribuite, niciodata mai mult de doua numere consecutive.
  • Cui prodest?
Daca te uiti pe site, la capitolul “rezultate European Winners Club”, observi ca sistemul a generat pana acum castiguri totale de 952.308 lei, corespunzator unui numar de 21.783 variante castigatoare, pentru 15.146 de fericiti. Daca imparti valoarea castigurilor la numarul de variante castigatoare vei obtine 43 lei. Cu alte cuvinte, sistemul a oferit in mare majoritate castigatori la categoria a 4-a (cine nimereste 3 numere din 6 si pleaca acasa cu imensa suma de 30 de lei). Daca imparti castigurile la numarul de catigatori, vom avea 62 lei de caciula. Ceaa ce inseamna ca unii au primit de mai multe ori 3 numere castigatoare.

Din pacate, sumele investite pentru un castig lunar de 62 lei sunt mult mai mari. Presupunand ca participantii opteaza doar pentru 3 seturi de numere bi-saptamanal, pe care le joaca disciplinat, suma ce ar trebui platita la agentia loto reprezinta ..dublul castigului mediu.

Marele castigator din acest sistem este deci Loteria (citez din e-mailul saptamanal “Va transmitem mai jos variantele dumneavoastra de joc. Insistam pe faptul ca trebuie sa jucati variantele furnizate. In caz contrar, veti pune in pericol rezultatele clubului si de asemenea, veti risca sa ratati un castig substantial”). Urmeaza bineinteles fondatorul, care ofera doar o luna gratuit seturile de numere; apoi, cine crede ca va da lovitura in acest mod, va trebui sa plateasca pentru a le primi in continuare.

Citeste si alte articole ale lui Cristian Dogaru






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





11555 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    de fapt, au iesit aceleasi numere de doua ori.. (Joi, 28 iulie 2011, 14:57)

    MG [utilizator]

    de fapt, au iesit aceleasi numere de doua ori..:

    adica se manaresc si tragerile in boluri transparente in direct la TV.

    http://www.money.ro/bulgaria-ancheteaza-loteria-nationala-dupa-ce-aceeasi-varianta-a-iesit-castigatoare-in-2-extrageri_285901.html

    Unde sunt bani multi in joc, acolo se gaseste intotdeauna o solutie!
    • +2 (6 voturi)    
      da, si?? (Joi, 28 iulie 2011, 15:50)

      Anathema [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Cat timp bilele extrase se intorc in urna la extragerea urmatoare, nu exista si nici nu are cum sa apara vreun motiv sau constrangere sau eveniment care sa impiedice acele bile sa mai iasa o data. Daca au iesit o data crezi ca devin mai mari in diametru si nu mai au voie sa iasa? ORICE combinatie, cu numere succesive sau nu, cu numere extrase (sau nu) si la alta tragere, are aceleasi sanse, nu exista variante (de)favorizate. Asta nu o spun eu, o spune teoria probabilitatilor.
      • -3 (5 voturi)    
        mai jucati la loto ? (Joi, 28 iulie 2011, 16:29)

        mihai marin (ogica pe romaneste ! ) [anonim] i-a raspuns lui Anathema

        pai mai fratilor,agentiile inchid la ora 14.computerul iti scoate la 14 si trei secunde variantele jucate si nejucate !
        extragerea este transmisa (inregistrat) cam pe le ora 18 la TV .
        voi chiar credeti ca in patru ore loteria nu poate inregistra ce varianta vrea ?
        sau credeti ca nu poate inscrie la ora 14 si cinci secunde varinta castigatoare dirijat ?
        santeti naivi sa credeti ca se lasa sa zboare 5 mil de euro aiurea !
        si sa va mai zic una "HOTERIA ROMANA" si STATUL ROMAN iau cam 80% din suma jucata si DOAR 20% sant fond de castiguri !
        nici in mongolia fondul de castiguri nu-i atat de mic (procentual) ca la noi !
        CHIAR MAI JUCATI ?
      • -1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 29 iulie 2011, 11:23)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Anathema

        Da si nu. Asa cum se poate calcula probabilitatea de a iesi doua numere succesive intr-o extragere, se poate calcula si probabilitatea de a iesi doua extrageri identice succesive (sau la o anumita distanta una de cealalta). N-am timp acum, dar daca te apuci sa calculezi vei vedea ca probabilitatea de a iesi aceeasi combinatie intr-un interval de timp dat (limitat bineinteles) este extrem de mica.
    • +2 (2 voturi)    
      a doua oara s-a intamplat in israel (Joi, 28 iulie 2011, 15:51)

      marius [anonim] i-a raspuns lui MG

      care e tot in Europa conform UEFA...

      http://news.sky.com/home/article/15760439
      • +2 (2 voturi)    
        te rog ,nu modifica geografia !AsiaMica, (Joi, 28 iulie 2011, 19:31)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui marius

        Orientul Apropiat ,nu Europa!Inclusiv faptul ca civilizatia crestina este antievreiasca ,conform cartilor sfinte !
    • -1 (1 vot)    
      TEORIA CONSPIRATIEI NR.1 :)) (Vineri, 29 iulie 2011, 10:37)

      Einstein [anonim] i-a raspuns lui MG

      sa zicem ca din totalul variantelor posibile care sunt combinari de 49 luate cate 6 (13.983.816 variante simple - sper sa nu fi gresit calculul) se joaca intr-o zi buna 2.000.000 variante, deci exista 1 sansa din 7 ca sa se extraga o varianta jucata! dar sa zicem ca loteria nu are interesul sa se castige azi.. ci sa mai dureze pana la revelion sau pasti sau cand se castiga de obicei ca sa intre frenezia in popor sa joace mai multi si mai multi. deci ce face loteria? e greu sa masluiesti bilele dar e bine sa lansezi fumigena asta.. sa pari deschis, dar e mult mai simplu sa inregistrezi tragerea cu 30 minute inainte de live.. si o dai ca live, si daca iese o varianta castigatoare ( 1 sansa din 7..),repeti tragerea ca sigur a doua oara nu mai iese (statistic). ati vazut vreodata public acolo? sa se traga intr-un mol daca sunt asa deschisi.., sunt doar cei 5 membrii ai comisiei.. care din asta isi iau banii. deci nu jucati la 6 numere niciodata, doar la 4 sau maxim 5 :)
  • 0 (0 voturi)    
    linkul e mort (Joi, 28 iulie 2011, 14:58)

    alexro [utilizator]

    linkul catre newsletter e mort
  • +2 (2 voturi)    
    bulgaria (Joi, 28 iulie 2011, 15:08)

    chibit [anonim]

    http://www.ziare.com/magazin/miracol/miracol-in-bulgaria-aceleasi-numere-extrase-la-loto-de-doua-ori-la-rand-887674
  • +8 (8 voturi)    
    Matematica (Joi, 28 iulie 2011, 15:17)

    Orpheus [utilizator]

    Cine nu se pricepe la matematica poate fi pacalit cu usurinta de astfel de sarlatani. Nu exista nici o metoda de a micsora numarul de variante pentru ca, asa cum spune si autorul articolului, ele au aceeasi probailitate.
    • 0 (0 voturi)    
      din fericire.. (Joi, 28 iulie 2011, 18:02)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      pentru loteria nationala (a noastra, a lor) si pentru *savantul* respectiv, majoritatea nu pricep chestia asta ;)
  • +12 (12 voturi)    
    hehe (Joi, 28 iulie 2011, 15:17)

    mihai [anonim]

    Foarte tare acest "savant diabolic" ... este in schimb la mintea unui copil de gradinita ca daca ar avea un sistem infailibil de prezicere a numerelor extrase nu l-ar mai face public, l-ar folosi el insusi pentru a se imbogati.
    Sau te pomenesti ca vrea sa ne sugereze ca e filantrop vezi doamne si impartaseste cu noi "secretele" lui uimitoare - caz in care nu se explica de ce pretinde bani in schimbul informatiei ...

    In fine, omul cauta fraieri care sa ii trimita bani cand e evident ca asta e cea mai sigura sursa de venit de cand lumea - oamenii creduli, visand la bani multi si nemunciti. O avere peste noapte in schimbul unei mici taxe nu-i asa ...
    • +5 (5 voturi)    
      Corect! (Joi, 28 iulie 2011, 15:52)

      Anathema [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Bine punctat.
  • +4 (4 voturi)    
    incorect (Joi, 28 iulie 2011, 15:18)

    ionut [anonim]

    Stiintific, argumentele sunt complet false.

    In plus, sunt sigur ca s-a intamplat acum vreun an la o loterie de asta ca numerele extrase sa fie aceleasi in 2 saptamani consective, am citit undeva asta, si s-a demarat o ancheta (din care nu stiu ce a reiesit).
  • +2 (4 voturi)    
    bulgarii (Joi, 28 iulie 2011, 15:20)

    MirceaA [utilizator]

    au uitat sa reprogrameze aparatul de triere.
  • -2 (2 voturi)    
    gogosi (Joi, 28 iulie 2011, 15:22)

    corleone [anonim]

    inca nu ati inteles,,,,,suflanta,,,adica mai bine zis,sri,,,,,el spune cand si unde se castiga,,,ba in moldova,ba in ardeal ,ba in muntenia,,,,,etc.vrei sa castigi la loto,,,simplu,joaca si castiga,,,,principalul e sa joci,,,,
  • 0 (0 voturi)    
    eliminarea "anomaliilor-numere" (Joi, 28 iulie 2011, 15:28)

    katalin [utilizator]

    Sistemul asta nu face altceva decat sa elimine combinatiile de numere mai "anormale", sa zicem asa, de genul celor consecutive: 3,4,5,6,7,8

    Asta face cam orice jucator. Nu cred ca e cineva care poate juca o asemenea varianta ca cea de mai sus
    • +3 (3 voturi)    
      desi nu ar trebui (Joi, 28 iulie 2011, 16:09)

      rz [anonim] i-a raspuns lui katalin

      Desi numerele consecutive au exact aceeasi probabilitate de a iesi ca orice alte 6 numere, inclusiv cele de saptamana trecuta.

      Ca sa iasa 2 saptamani la rand aceeasi combinatie este alta probabilitate, se calculeaza altfel, daca nu ma insel e patratul probabilitatii pentru 6 numere la o extragere, adica un numar extrem de apropiat de 0.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e nici o anomalie (Joi, 28 iulie 2011, 16:23)

      klz [anonim] i-a raspuns lui katalin

      Probabilitatea de castig cu un set de nr. consecutive = probabilitatea de castig cu un set aleatoriu = probabilitatea de castig cu un set care a castigat in trecut.

      Exista falsa perceptie ca numerele consecutive ar avea o sansa mai mica, argumentul principal fiind "pai n-a iesit niciodata asa". Nu este luat in considerare faptul ca exista sute de milioane de combinatii aleatorii care n-au iesit niciodata la nici o extragerere.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 29 iulie 2011, 11:52)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui klz

        Ia mai calculeaza odata. La zece numere, care e probabilitatea de a extrage doua numere oarecare, si care e probabilitatea de a extrage doua numere consecutive? La un calcul rapid 45 de combinatii fata de 9.
        • 0 (0 voturi)    
          probabilitatea este exact aceeasi. (Vineri, 29 iulie 2011, 13:47)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          ai 10 bile. extragi una. sansele pentru fiecare bila sunt egale.
          ramai cu 9 bile. extragi una. sansele pentru fiecare bila sunt egale.

          conteaza ce bila ai tras prima data? nu.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Vineri, 29 iulie 2011, 15:46)

          klz [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Probabilitatea ca nr. extrase sa fie 1,2,3,4,5,6 = probabilitatea ca nr. extrase sa fie 5,3,6,1,2,4.

          Ceea ce spui tu era adevarat daca facem numai conditionarea numelor consecutive. Prob. de obtinere a unui sir consecutiv este mai mica decat prob de obtinere al unui numar aleator. Insa, fiind alese de jucator, numerele "aleatorii" sunt conditionate si deci nu sunt aleatorii.

          Sper ca ai inteles.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai ce de doctori in probabilitati pe aici! (Joi, 28 iulie 2011, 16:29)

    Citizen X [anonim]

    :-)
  • 0 (2 voturi)    
    Ce probabilitati? EXCROCHERIE! (Joi, 28 iulie 2011, 16:33)

    Marian Boldea [anonim]

    Cel putin la Loteria Romana, unde se va castiga pe...

    Dam, dam, dam, dam!

    Ia sa vedem, ghiciti?

    Dam, dam, dam, dam!

    18 august!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu v-ati prins nici unul ... (Joi, 28 iulie 2011, 16:37)

    Gauss [anonim]

    Pungasharia e cu totul alta ... Chestia cu probabilitatile e vrajeala, praf aruncat in ochii ...
    Escroco-savantul gerereaza variante diferite pt fiecare abonat, astfel incat unii dintre ei chiar castiga (probabilistic corect - adica la plezneala). Si asa isi face abonati fideli. In plus incearca si cu vrajeala.
    Cheia succesului e sa am cat mai multi clienti, chiar gratuit. Daca am de exemplu 100.000 eu generez 600.000 de variante, distribuite relativ uniform, cate abonati. Cateva sute/mii de variante vor fi castigatoare, fara nici un miracol ci pt ca asa e normal. Deci cateva sute de naivi vor plati de luna viitoare. Un castig sigur la o investitie mica, caci totul e automatizat.
    Si nici macar escrocheria nu e noua sau originala ... (ca de obicei doar prostii sunt noi)
  • 0 (0 voturi)    
    Hoene Wronski (Joi, 28 iulie 2011, 23:18)

    florin [anonim]

    Cautati prin anticariatele din Paris cartea matematicianului de origine poloneza Hoene Wronki "Loi téléologique du hasard" (Legea teleologica a hazardului).
    Acest matematician genial si neinteles de oamenii timpului sau a gasit o martingala (vezi teoria probabilitatilor) care produce destule "succesuri" :) la jocul de loto.
    • 0 (0 voturi)    
      Genial? A fost cu-cu! (Vineri, 29 iulie 2011, 12:15)

      citizen X [anonim] i-a raspuns lui florin

      Tocmai am citit despre el pe Wikipedia
  • +4 (4 voturi)    
    pai, dupa ce o luna ai dat gres gratis, (Vineri, 29 iulie 2011, 7:40)

    gadjodillo [anonim]

    de ce sa platesti ca sa dai gres in continuare?!