Lichiditatile SUA au scazut de la 100 de miliarde de dolari la doar 54 de miliarde in numai 8 zile

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 31 iulie 2011, 18:12 Economie | Finanţe & Bănci


Cu numai doua zile inainte de termenul limita pana la care SUA trebuie sa majoreze plafonul datoriei publice, pentru a evita incapacitatea de plata, Trezoreria americana dispune de doar 54 de miliarde de dolari, in conditiile in care acum opt zile avea peste 100 de miliarde, potrivit Business Insider. "Poate ca aceasta veste ii va trezi pe idiotii iresponsabili de la Washington", scriu jurnalistii publicatiei americane.

In cursul acestei saptamani, presa a relatat ca, potrivit celor mai recente rapoarte financiare, compania Apple detine cu 3,5 miliarde de dolari mai multi bani cash decat Trezoreria Statelor Unite.

"Acum Apple are si mai multi bani decat SUA. Pana la inceputul saptamanii viitoare, daca Congresul nu va ajunge la un acord, Statele Unite vor avea mai putini bani si decat Google, apoi mai putini decat Salesforce.com sau chiar Pets.com", comenteaza ironic cei de la Business Insider, care pun la dispozitie si un grafic care arata cum au scazut lichiditatile SUA in ultimele zile.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






2621 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    imprumut (Duminică, 31 iulie 2011, 19:01)

    El Condor [anonim]

    Daca vine Obama la Base, sigur il imprumuta al nostru cu niste bani, macar pana luna viitoare; daca nu, ii face un cos ca la pensionari...
  • +2 (6 voturi)    
    American Dream... (Duminică, 31 iulie 2011, 20:42)

    Andrei [anonim]

    ...is over. Oricat de mult si-ar dori ei sa nu fie asa, tot o utopie ramane. Nu asa "mareata" precum comunismul, insa ramane totusi o himera.
    Shakespeare spunea, in MacBeth: I dare do all that may become a man; who dares do more, is none...
    • +1 (5 voturi)    
      :) (Duminică, 31 iulie 2011, 21:19)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Cred c-am mai auzit "placa" asta la noi de prin '78 cam tot de-atâtea ori decât SUA şi-a majorat plafonul ăsta :) "Acuşi, acuşi! Mâine! Dacă nu mâine, poimâine sigur!" :))

      Puterea SUA, ca naţiune, nu stă-n Apple, Google, IBM, Boeing, Caterpillar, NASA sau USS Nimitz. Stă-n ceea ce ne lipseşte nouă cel mai mult - spiritul autocritic, care-i ajută să găsească şi să aplice antidotul potrivit în caz de "boală".
    • 0 (6 voturi)    
      Ia de aici (Duminică, 31 iulie 2011, 22:33)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      "American dream" e despre libertate si egalitate de sanse, nu se reduce la bani: http://en.wikipedia.org/wiki/American_dream
      • -1 (3 voturi)    
        Degeaba esti liber (Luni, 1 august 2011, 1:17)

        paraipan [utilizator] i-a raspuns lui sile

        daca n-ai ce manca. Egalitatea de sanse e doar un vis promovat comercial.
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Luni, 1 august 2011, 4:26)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

          Stiu cazul unui american care munceste in China ca profesor de engleza si reuseste sa economiseasca mult mai multi bani decat ar fi facut-o in America.

          Viitorul e al Asiei (chiar daca China cade, Taiwan-Coreea de Sud-Japonia-Singapore-Hong Kong vor ramane in picioare). Statele asiatice inteleg ca subventia nemuncii si deschiderea frontierelor in scopuri "umanitare" duc direct la faliment si conflict!
    • 0 (0 voturi)    
      cainii latra caravana trece (Luni, 1 august 2011, 2:46)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Cainii latra caravana trece, respectiv: nu mor caii cand vor cainii :)

      De proverbele astea 2 romanesti ce zici ? Se pare ca se aplica in cazul ignorantilor ca tine cu varf si indesat, oricat de mult ai bate campii cu Shakespeare

      Pune mana si citeste ce-i de fapt american dream ... si nu te stresa prea tare nici cu plafonul datoriei lor ... a mai fost majorat de vreo 80 de ori in ultimii 70 de ani asa ca nimic nou sub soare ... poate doar pentru aia cu intelect mediocru care se panicheaza si cand isi vad propria umbra.
    • -1 (1 vot)    
      Hai sa vedem cine construieste mai mult (Luni, 1 august 2011, 4:52)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      New York e trecutul, Shanghai si Hong Kong sunt viitorul:

      In topul celor mai inalti zgarie-nori din lume avem asa:

      2. Taipei 101 - 509m
      3. Shanghai WFC - 492m
      4. Int'l Commerce Centre (Hong Kong) - 488m
      ..
      7. Nanjing Greenland - 450m

      (+ o gramada de cladiri de 'doar' 300m in aproape fiecare metropola chineza)

      In constructie:
      Shanghai tower - 632 m
      Ping'an International Commerce Centre Shenzhen - 650 m

      Km de autostrada China: 74,000 km (din care 9000 construiti doar anul trecut!)
      Km de linii de tren de mare viteza China (>300km/h): 3,515 km (inca zece mii [!!!] km vor fi dati in folosinta pana la sfarsitul lui 2011!)

      (Taiwan, Coreea de Sud si Japonia au si ele retele importante de trenuri de mare viteza)


      - VERSUS -

      8. Willis Tower - 442m (cel mai inalt zgarie-nori din USA de la 1974 incoace! De atunci - cam in aceeasi perioada erau gata si turnurile gemene din NY - n-au mai fost in stare sa construiasca nimic mai impunator!)

      In constructie:
      Freedom Tower - 541m

      Km autostrada SUA: 75,000 km
      Km linii tren mare viteza: 0 km (zero; tot atatia vor fi dati in folosinta pana la sfarsitul lui 2011)
      • 0 (0 voturi)    
        ai uitat ceva (Luni, 1 august 2011, 10:16)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

        Ia spune-ne cat din transportul din China inca se face cu carute trase de magari - nu glumesc. Stii?
        • 0 (0 voturi)    
          Irelevant (Luni, 1 august 2011, 17:56)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Tot ce conteaza este ritmul in care scade nivelul de utilizare al acestui mijloc de transport.