Banca Nationala a Elvetiei a luat noi masuri care sa franeze aprecierea francului

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 17 august 2011, 12:20 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Nationala a Elvetiei a anuntat miercuri ca va extinde masurile pentru contracararea aprecierii francului si a decis cresterea semnificativa a nivelului de lichiditate din piata, se arata intr-un comunicat al SNB. Astfel, institutia va suplimenta sumele puse la dispozitia bancilor, de la 120 miliarde de franci la 200 miliarde de franci, prin intermediul operatiunilor de swap valutar si a rascumpararii titlurilor SNB aflate in circulatie.

"Masurile luate pana acum de Banca Nationala a Elvetiei pentru a combate aprecierea francului au efect. Cu toate acestea, francul elvetian ramane supraevaluat masiv", se arata in comunicatul bancii centrale.

Francul elvetian s-a apreciat insa in raport cu euro si cu dolarul american, in pofida anuntului SNB. Astfel, moneda euro era cotata la 1,1292 franci (-1,52%), iar dolarul la 0,7871 centime (-1,12%).

Masurile anuntate de banca centrala a Elvetieni vin dupa ce saptamana trecuta a redus dobanda de politica monetara la zero si a adoptat o serie de masuri pentru a stopa aprecierea francului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2513 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Efect 0 (Miercuri, 17 august 2011, 12:28)

    catalin [anonim]

    Ca urmare a acestui anunt, CHF s-a apreciat in raport cu EUR de la 1.15 la 1.13.
    • 0 (0 voturi)    
      [...] (Miercuri, 17 august 2011, 12:58)

      SNB [anonim] i-a raspuns lui catalin

      intotdeauna dupa un comunicata ca SNB intervine pentru a oprii aprecierea francului aceste de intareste si mai mult. Cum zicea colegul astazi de la 1.15 la 1.13(chiar 1.126). Cineva are planuri mari cu elvetia dar nu imi dau seama daca de vine sau de rau. Orice alta tara acum ar fi fost in faliment.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiu ce ai inteles. (Miercuri, 17 august 2011, 13:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Parerea mea este ca sunt fraieri cei care mizeaza pe franc elvetian.De unde ar putea economia Elvetiei sa sustina o crestere a francului?
      • +1 (1 vot)    
        E relativ (Miercuri, 17 august 2011, 14:17)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        De fapt euro și dolarul se devalorizează. Rămîne întrebarea dacă în prețuri relevante (o noțiune ce nu poate fi definită și deci nici măsurată exact) devalorizarea corespunde sau nu evoluției cursului de schimb.
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Miercuri, 17 august 2011, 13:31)

      radu [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Nu chiar 0... ci 0.02 :))) asta inseamna vreo 5-6 bani, la o rata de 1000CHF e un castig de 50-60 de Roni..fabulos! Au cheltuit 200 de miliarde pentru ce?
  • 0 (0 voturi)    
    mecanismele pietei (Miercuri, 17 august 2011, 12:39)

    Dan [anonim]

    Cumpara repede toti speculantii. Pana diseara o sa scada cu mai mult decat a crescut de dim pana acum.
  • -1 (1 vot)    
    guvernul Boc ii rezolva (Miercuri, 17 august 2011, 12:56)

    bogdan [anonim]

    Sa guvernul Boc 1-2 luni si ii rezolva pt. cel putin 10 ani, face 3 inprumuturi de la FMI, ii invata cum sa fure banii de la buget si gata problema.
  • -1 (1 vot)    
    va mai aduceti aminte.... (Miercuri, 17 august 2011, 13:06)

    Ciprian [anonim]

    .... ca leul se aprecia in raport cu celelalte valute in 2007- 2008, atunci euro a cobarat de la 4 lei la 3,5 si nu stiam daca se va opri. Aveam atunci un zimbet pe buze ca aveam salar in lei, acum mi-as dori sa castig in euro.
    Va mai cobora oare sub 4 lei?
    • 0 (2 voturi)    
      Daca ai fi fost platit in euro... (Miercuri, 17 august 2011, 14:08)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      și acum concediat pentru că ai devenit prea scump în raport cu munca prestată ai avea un zîmbet pe buze? Altfel spus, nu contează cursul ci care este valoarea pe care o creezi.

      Așa că întrebarea este unde este acum puterea de cumpărare pe care ai pierdut-o? Dacă ai pierdut-o pentru că clienții de fapt nu sînt atît de avuți pe cît își imaginau ei (sau doar patronul tău) acum 3 ani înseamnă că de fapt salariul tău de atunci era prea mare.

      Dacă puterea de cumpărare există în continuare dar a ajuns la un client care profită de contracte preexistente și de frică ori la patron este nevoie de o renegociere și eventual de o reorientare către alți clienți/alt angajator.

      Leul românesc a fost puternic în vremuri bune, de bani ieftini care năvăleau să crediteze economia românească. Francul elvețian este puternic pe vremuri grele, cînd investitorii vor să își țină averea la adăpost.

      Simplist spus, în măsura în care banca centrală elvețiană reușește să nu importe inflație, potolirea cu lichidități a foamei internaționale de franci înseamnă practic contractarea unui credit cu dobîndă negativă.
  • +1 (1 vot)    
    centime? (Miercuri, 17 august 2011, 13:20)

    Ursu [anonim]

    As cumpara si eu ceva dolari la nici o centima (0,7871) bucata!
  • +2 (2 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 17 august 2011, 14:27)

    daniel [anonim]

    este ca, cu cat sunt aruncati mai multi franci pe piata cu atat creste riscul ca atunci cand se va inversa trendul francul sa o ia serios la vale. Nu stiu daca si-a pus cineva intrebarea ce se intampla cu cantitatea actuala de franci atunci cand cei care au franci vor avea nevoie de euro; eu unul nu stiu tara inafara de elvetia unde sa poti folosi francii. Daca un investitor nu cred ca esti dispus sa-ti tii banii la infinit in franci, candva ii vei scoate iar daca ii scoti tu ii fortezi si pe altii sa-i scoata. Cand toata lumea va iesi de pe franc cine-i va mai cumpara??? eu cred ca ar trebui sa punem problema si in acest fel. Elvetia a inceput sa aibe probleme mari si foarte mari. E o tara cu vreo 8 mil de locuitori ca in scurt timp vor avea foarte mult de suferit. Multe companii din elvetia vor sa-si mute productia in alte tari, asta inseamna somaj in elvetia; altii vor sa-si plateasca angajatii in euro. Elvetia cu siguranta o sa intre anul viitor in recesiune daca francul o sa ramana chiar si la valoarea de 1.2, decum daca o sa fie si mai puternit. Sunt doar cateva argumente care le aduc pentru a scoate in evidenta vulnerabilitatea elvetiei si implicit a francului.
  • 0 (0 voturi)    
    Investments in Suisse... (Joi, 18 august 2011, 8:27)

    Finanatatorul [anonim]

    Ok, everything sounds fine , for the moment, for the one that invests in CHF.
    If you look at their ( Suisse) real estate trend you will find that the prices ( allready too high ) continue to grow.
    I have invested in the suisse real estate some three years ago and the exchange was around 1.5 to 1.
    Ok, I have borrowed 250 K at the rate of 2.2% for 20 years. If am looking now at 33% appreciatin of the CHF, that means that I have to pay 35.2 % interest on the money I have borrowed, but..... The investments which is worth now about 1 mil CHF , it compensate for the temporray loss due to appreciation of the franc, so on the leverage.... 250K buys an investment of 1 mil, I, I do now cash in 33 % more on 750K , regardless of 35.2 % paid monthly on 250K, so....... who is better off .....
    By selling, or keeping the investment I still ahead no matter if the Franc upslide or downslide.
    There are people that borrowed in CHF for whatever reasons to buy, but if you play the market is better to do your homework before you play the game.
    So... look on both sides of the coin..... and make the right decision.
    Good luck.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarat va spun... (Joi, 18 august 2011, 20:36)

    Mirobo [utilizator]

    ... ca acum si leul este o moneda speculata( in sens pozitiv)!!!