Joe Biden: SUA nu vor intra niciodata in incapacitate de plata

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 21 august 2011, 14:04 Economie | Finanţe & Bănci


Statele Unite nu vor intra niciodata in incapacitate de plata, a declarat duminica vicepresedintele american Joe Biden, la sfarsitul unei vizite in China, relateaza AFP.

"SUA nu au fost si nu vor fi vreodata in incapacitatea de a-si plati datoriile", a asigurat oficialul american, la trei saptamani dupa ce un acord in extremis din Congres a permis majorarea plafonului de indatorare al tarii si evitarea intrarii in incetare de plati.

In ultima perioada, China s-a aratat extrem de nelinistita dupa retrogradarea ratingului SUA de catre agentia Standard&Poor's, iar presa oficiala a cerut Statelor Unite sa nu mai traiasca peste posibilitati.

Liderii chinezi au avut insa o atitudine concilianta fata de Joe Biden.

"Ati transmis un mesaj foarte clar poporului chinez, ca Statele Unite isi vor respecta promisiunile si angajamentele privind datoriile suverane. Acest fapt va mentine securitatea, lichiditatea si valoarea obligatiunilor americane", a declarat premierul chinez Wen Jiaobo, la intalnirea avuta vineri cu Biden.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2934 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    bidden (Duminică, 21 august 2011, 14:18)

    cikician [anonim]

    Joe nu fi asa sigur...nu se stie niciodata...mai vine o tornada...mai da un cutremur....un inghet ....o raza de soare mai mare...cine stie....
  • +4 (8 voturi)    
    SUA este in incapacitate de plata. (Duminică, 21 august 2011, 14:27)

    AlinN [utilizator]

    De-aia tipareste in draci. Daca n-ar fi existat posibillitatea sa tipareasca atunci cand le fulgera prin cap acum ar fi fost in situatia Greciei.
    Bine, ca-si vor plati datoria, asta este alta mancare de peste, dar banii pe care ii vor da vor valora mai putin decat greutatea lor in hartie igienica. In primul rand pentru ca economia globala va scadea permanent, si nu mai exista acoperirea in produse a banilor existenti si in al doilea rand pentru ca mai si tiparesc in nestire.
    Nici Europa nu sta excelent.
    • 0 (2 voturi)    
      :))) (Luni, 22 august 2011, 13:31)

      dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Esti cumva consilierului lui Bernanke? De unde stii toate astea? Sau e doar un tip de solipsism...foarte prezent la multi romani?
  • +5 (9 voturi)    
    normal ca nu (Duminică, 21 august 2011, 14:38)

    kin3zu78 [utilizator]

    doar la ei este tiparnita , paduri au destule :) fraieri sa se gaseasca :)
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 august 2011, 14:41)

    [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    O da (Duminică, 21 august 2011, 14:43)

    msrp [anonim]

    Sa le zica asta tuturor marilor puteri existente de-a lungul timpului si care s-au crezut la randul lor a fi infailibile...
    • +3 (5 voturi)    
      Bine zis! (Luni, 22 august 2011, 9:58)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui msrp

      Imperiul Roman a durat destul de mult si lasat o ampla mostenire, dar avem un exemplu mai recent, cu 70 de ani in urma Adolf visa un Reich pentru 1000 de ani, dar in realitate a durat ceva mia putin ...
  • +4 (6 voturi)    
    sua (Duminică, 21 august 2011, 15:27)

    bref [anonim]

    Da,pentru ca tiparesc bani cand nu mai au!
  • +8 (10 voturi)    
    Bineinteles (Duminică, 21 august 2011, 15:35)

    io [anonim]

    ca nu , dar numai atata timp cat va mai dau chinezii credit...
    USA e falimentara deja din 2008 ,iar cine nu vrea sa vada adevarul e orb sau cetatean US.
    • +2 (2 voturi)    
      CORECT (Luni, 22 august 2011, 0:46)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui io

      INCREDIBIL
    • +2 (6 voturi)    
      CATATEAN US? (Luni, 22 august 2011, 0:50)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui io

      incredibil cat de indoctrinati pot fi, fara sa-si dea seama. Ei chiar cred in ceea ce li se spune la TV si in ziare. Nu au trait intr-o dictatura in care trebuia sa-ti triezi stirile.
        #showComment()
  • +6 (8 voturi)    
    never say never... (Duminică, 21 august 2011, 15:51)

    me [anonim]

    sa zici ca "niciodata" nu se va intampla ceva care este dpdv al legilor fizicii posibil sa se intample este pueril si iresponsabil... (asta presupunand ca tu chiar crezi ce spui...)
    • 0 (0 voturi)    
      fizica si metafizica (Luni, 22 august 2011, 10:02)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui me

      Era un discurs POLITIC, nu are treaba cu fizica sau filosofia! Sigur ca da, pe vremea lui Newton sau Descartes se putea crede in deteminism rigid, dar de mai bine de 150 de ani stim de statistica si probabilitate, excelent rezumate de "never say never!"
  • +3 (7 voturi)    
    ar fi si greu (Duminică, 21 august 2011, 16:28)

    Vuck [utilizator]

    Atata timp cat pot tipari dolari cat au ei chef, cat timp dolarii nu mai au acoperire in aur si cat timp dolarii nu se raporteaza la nici o alta moneda decat la dolari americani .
    Problema Chinei este insa faptul ca valoare dolarilor pe care-i detine o sa se tot micsoreze, iar ei stiu asta.
    Iar problema americanilor este ca tarile au inceput sa urmareasca sa scape de depozitele de dolari.
    • 0 (0 voturi)    
      ...si dupa ce scapa toti de dolari...? (Duminică, 21 august 2011, 18:36)

      bm [anonim] i-a raspuns lui Vuck

      ...ghici ce moneda va creste ...?
        #showComment() #showComment()
    • 0 (0 voturi)    
      stiu, da is prosti, inca mai cumpara (Luni, 22 august 2011, 3:43)

      ycks [anonim] i-a raspuns lui Vuck

      bonduri.
      cumpara si hong kongul, japonezii si britii si altii.

      noroc ca romanii s'au prins :-)

      sua este o mare piata pentru toti astia de cumpara us bonds.
      ce sa faca altceva cu dolarii ...

      chinezii nu cumpara entaiternment, arme n'au voie.
      ce sa faca altceva cu dolarii ?!
      ca la papica se multumesc cu orez, n'au nevoie decat de soia pentru lapte, carne si tofu. :-)
  • 0 (4 voturi)    
    O declaratie formala,diplomatica su de bun simt. (Duminică, 21 august 2011, 20:24)

    mircea [anonim]

    E greu pentru unii sa inteleaga ca un reprezentant al statului,indiferent care stat este acela,nu are voie sa dea un semnal negativ privind evolutia economica si financiara.Daca ar da semnale negative,chiar si intr-o situatie economica favorabila,bursele ar cadea,iar individul trebuie sa-si dea demisia.Deocamdata ,inclusiv pentru multi ani de acum incolo,dolarul,alaturi de euro vor fi moneda forte.Chiar daca unii ar vrea altfel,inca nu sa gasit acea unitate valorica care sa asigure platile internationale.In plus economia americana,chiar si in faze de stagnare este net superioara oricarei economii din lume.
  • +1 (3 voturi)    
    adevarul care ne zburleste parul (Luni, 22 august 2011, 12:14)

    Tzompi [anonim]

    1.Strauss-Kahn a fost desfiintat prin inscenarea aia pt. ca urma sa spuna lumii adevarul: ca la Fort Knox nu mai este niciun kil de aur, care a fost instrainat de baietii lor destepti inultimii 20 de ani.
    2.China e suparata pt. ca a dat SUA 1100 miliarde USD pe care nu i mai vede inapoi. Si e suparata si pt. ca SUA agita rahatul in marile din jurul ei cu manevre militare ilegale.
    3. Obama a detasat 20.000 soldati in tara pt. a reprima revoltele stradale care urmeaza sa vina din cauza pauperizarii clasei de mijloc (nu toti americanii sunt dispusi sa stea la nesfarsit pe canapea ascultand barbologia cosmetizanta de pe CNN si FOXNEWS si in plus cam 2/3 din americani au in debara pusca si pistol cu munitie de razboi)..