Jurnal: Viata mea e un meeting-room (episodul 25)

de Ella     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2007, 23:00 Economie | Gadget


Ella
Foto: Hotnews
Nu m-au dat afara si nici m-au scos de pe sticla, asa cum cu groaza credeam ca se va intampla! Intalnirea de gradul trei din biroul lui Big Boss nu a mai avut loc. Exact cand dadeam sa intru, Morocanosul iesea. M-a insfacat de maneca si m-a tras catre biroul lui. „Intri la buletinul de stiri de la 24. Zi mersi si dispari. De ceilalti am eu grija. Ii aranjez de nu se vad.”. Deci s-a prins ca mi-au facut-o! Las’ ca-i bine si noaptea.

Imi vad de treaba si revin acolo unde imi este locul. In prime time.

Singurul caruia i-am spus totul asa cum s-a intamplat este Victoras. Atat! Nu s-a consumat prea mult. Oricum parerea lui este ca nu am ce cauta in cloaca aia, ca mai bine mi-ar sta undeva, la un birou, intre oameni normali. La el normal inseamna parlit si fara perspective.„Gandeste-te, ce-ti trebuie mizeria asta? Nu inteleg ce-ti place atat de mult la locul ala! Nu ai viata, nu ai liniste, nimic.

Doar dusmani”. Victoras tot Victoras. Fara anvergura, fara amibitie. Electorat! Ii place in schimb sa calareasca BMW-ul pe cheltuiala lui Stefan si sa-mi fumeze tigarile.

Lui Stefan i-am servit o versiune cosmetizata la greu. „Pentru ca sunt cea mai buna m-au trecut temporar la jurnalul de noapte. Nu facea nimeni fata, asa ca s-au gandit la mine. Mi-au dat si o marire de salariu”, i-am aruncat-o eu din top, ca tot nu ma putea verifica.

L-a lasat absolut rece chestia cu competenta mea si cu recunoasterea ei in trust, dar l-a enervat la culme ca aveam sa fiu ocupata noaptea. „Tu nu ma mai iubesti belissima!”, mi-a soptit el pasional, exact ca in vremurile bune. „Nu vrei sa ma mai vezi, nu-i asa? Ai pe altcineva”. M-am topit toata. God!I love this guy! „Dupa ora doua sunt numai a ta!”. Instantaneu a trecut in extrema cealalta. Borderline.

M-a strans cu putere de brat si a tipat la mine. „Proasto! Ca tu crezi ca mai faci vreo scofala daca apari pe sticla cand toata lumea doarme sau este in club! Chestia era sa te vezi cand se uita lumea buna, nu cand toti ghertzoii dorm bustean. Nu mai ai valoare”. Parca eram prinsa intr-o menghina, ma durea tot bratul, iar palma imi amortise. „Ba fato, tocmai cand terminam vilanul si vroiam sa te duc la mama mi-ai facut porcaria asta! Cum te mai prezint eu acum neamurilor, ce le zic? Te-ai aia in ea de treaba”.

A scuipat cu dispret intr-o parte. Nu-mi venea sa cred. Nu poate fi adevarat. Asta nu este Stefan al meu! Acum sunt disperata. Daca ma lasa pentru alta?

La birou toata lumea se poarta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Bestii. Am incercat s-o trag de limba pe pustoaica de la montaj. Nu mi-a mers. A baiguit ceva cum ca ar avea de facut nu stiu ce treaba si si-a bagat mutra in monitor. Cora, nici ea nu m-a ajutat.

„Iubita, nu-ti mai bate capul. Ce-a fost a trecut. Le-ai aratat ca ai spate k-lumea, ce-ti mai pasa?”. Nu mai am incredere in ea. Mi-e frica sa ii vorbesc deschis, ca-n vremurile bune. Nu sunt sigura ca ma lucreaza. Poate nu a fost ea, poate a fost Roscata. OK, dar indiferent care mi-a facut-o, intrebarea este cum? Cum naiba i-a convins pe cei din regia de emisie, pe operator, pe tipul care m-a cablat? Sunt prea multi martori, iar ea nu e proasta.

Daca rasufla povestea, conducerea postului o zboara cu un sut in fund, de nu se vede. Imi scapa ceva, dar aflu eu pana la urma ce si cum!

Acum am alte probleme, mai importante. Inebunesc la gandul ca raman fara Stefan. Imi face figuri, raspunde pe mobil cand si cand, vorbeste ba in doi peri, ba foarte dragostos. A trecut Igor pe la mine. Era cu un tip sfrijit, cu un scorpion tatuat pe gat, langa urechea dreapta.

Mecanic auto. Mi-au luat TT-ul. Cica il duc la revizie. Am ramas cu BMW-ul Sper ca nu mi-l ia si pe asta. Mi-a cerut cu imprumut niste bani. Pierduse la carti si avea nevoie de o suma, pana ii ieseau niste combinatii. I-am dat tot ce aveam, tot! Doar este prietenul lui Stefan. Plus ca vreau sa se stie ca eu nu las omul la ananghie. L-am intrebat cand imi aduce masina inapoi. A scaldat-o. Intru in sevraj daca merg cu transportul in comun.

Trebuie sa fac ceva ca lucrurile sa fie intre mine si Stefan la fel ca la inceput. Cand nu dau de el, toate merg prost, nimic nu conteaza.

Citeste aici toate episoadele








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7938 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sunt primul care comentez! (Miercuri, 12 decembrie 2007, 23:42)

    ha! [anonim]

    ce tare, pot pune si eu prima data comentariul de inceput.. extaziat..
  • 0 (0 voturi)    
    Stefan? (Miercuri, 12 decembrie 2007, 23:46)

    KK [anonim]

    Stefan ... Banica jr. ?<br/><br/>Si tu esti Adreea? Sau Mihaela?
  • +1 (1 vot)    
    gramatica asta (Joi, 13 decembrie 2007, 6:31)

    anonim [anonim]

    parca se scria &quot;Innebunesc&quot;, cu doi &quot;n&quot;... dificila gramatica asta....
    • -1 (1 vot)    
      gramatica cealalta (Joi, 13 decembrie 2007, 15:28)

      gramatica cealalta [anonim] i-a raspuns lui anonim

      ba baiete e suficient de naspa de tine sa crezi ca &quot;inebunesc&quot; se scrie cu 2 n, sa mai si scrii chestia asta te face sa arati penibil de degeaba, arunca tastatura si rezuma-te doar la vorbit, iar daca cumva trebuie vreodata sa semnezi ceva pune si tu un x.
      • -1 (1 vot)    
        are dreptate fraierul (Joi, 13 decembrie 2007, 16:09)

        eu [anonim] i-a raspuns lui gramatica cealalta

        dupa gramatica asta noua cred ca se scrie cu doi n, ca si multe alte timpenii, am gasit in noul dex.<br/>De unde se vede ca baietu are in jur de 16 ani.
        • 0 (0 voturi)    
          aceeasi gramatica (Vineri, 14 decembrie 2007, 8:58)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui eu

          dragilor, nu m-ati prea nimerit. nu sunt nici baiat si nu am nici 16 ani. gramatica asta am invatat-o in scoala, acum vreo 15 anisori... dar ma bucur ca v-am dat subiect de scris comentarii. o zi frumoasa!
  • 0 (0 voturi)    
    cel mai timpit articol... (Joi, 13 decembrie 2007, 9:04)

    Anonim [anonim]

    din cite imi amintesc nu am solicitat asemenea porcarii pe adresa personala de email. eu unul sunt satul de jurnalisti tepari. nu sunteti in stare sa terminati o ancheta, ia vedeti poate aveti treaba si va retin...
  • 0 (0 voturi)    
    offtopic (Joi, 13 decembrie 2007, 9:32)

    Soze [anonim]

    Poza zilei, cea cu Chiuariu, este luata de la http://kaizersoze.wordpress.com/ Care e mandru, dar simte nevoia sa fie citat corespunzaor
  • +1 (1 vot)    
    In episodul asta nu s-a intimplat nimic (Joi, 13 decembrie 2007, 10:12)

    eu [anonim]

    Cind mai aveti episoade din astea in care nu se intimpla nimic, bagati mai mult sex, dupa reteta Hollywood
  • 0 (0 voturi)    
    right on (Joi, 13 decembrie 2007, 10:16)

    Dan Negru [anonim]

    FFS, blogul tau e de o calitate deplorabila, prostesti lumea cu prostia ta: vilan, bmw, tt. Vise, tata, vise.
  • +2 (2 voturi)    
    viata mea nu este un meeting room (Joi, 13 decembrie 2007, 12:54)

    dragosh [anonim]

    EPISODUL 4<br/>..........am simtit cum, usor, usor , ceva referitor la atributiile mele de serviciu, si indeplinirea lor corespunzatoare, urma sa primeasca o mare bulina rosie. Nu ca ar fi fost ceva iesit din comun dar, vedeti voi, la o galeata de asemenea buline inca una atarna greu. In fine mi-am luat stiloul intre deste`, am pus rapid doua coli format A4 in fata, am deschis unulm din cele cateva dosare care zaceau intr-o parasire aproape obscena pe birou, si am adoptat figura pe care o adoptam de obicei la examene cand nu stiam nimic, dar voiam sa par ca gandesc din greu, astfel incat ceea ce transpun inscris sa poata fi usor nominalizat la premiul Nobel pentru creatie. Uraganul urma sa se dezlantuie........Inainte de asta, totusi, am apucat sa aud vocea servila a sefului ( cat ura sa faca asta) cum ii promite babei ca se va rezolva in scurt timp cererea ei, dupa care, prin note ascutite, de femeie batrana, isterica si cu marote de toata frumusetea, vocea babei care intreba triumfatoare de ce ne plateste contribuabilu` ( era a nspea oara pe ziua respectiva cand auzeam vrajeala asta ieftina sub diferite tonalitati). Vedeti voi, tonul face muzica. Exact cand incepeam sa ma intreb din ce in ce mai indignat daca nu sunt si eu un contribuabil in felul meu, si daca sunt, de ce nu reactioneaza nimeni ca in alte cazuri de bine, usa biroului s-a deschis cu o lentoare demna de filme thriller. In cazuri din astea, intotdeauna observ micile detalii care fac diferenta, cum ar fi balamalele neunse, clanta care atarna prin gratia divina doar intr-un cui, tencuiala din jurul clantei, cazuta de la ultima revizie capitala realizata de &quot;espertii&quot; din birou, adecatelea moi si Fanica, colegul care intre timp disparuse subit la xerox, afisand o mina de om subit preocupat de bunul mers al umanitatii. Sa stiti puterea detaliului e mare in cazuri de genul asta. In fine, sa revenim la &quot;porta dell` inferno&quot; care urma sa decida...... continuarea in episodul urmator
  • 0 (0 voturi)    
    it gets worse (Joi, 13 decembrie 2007, 15:42)

    Geez [anonim]

    Dk la inceput credeam k este o parodie in stil romanesc al lui Bridget Jones, acum incep sa cred k e din ce in ce mai rau o story stil telenovela, la fel de romaneasca....<br/><br/>Cut it short!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Gramatica (Joi, 13 decembrie 2007, 17:00)

    BF [anonim]

    &quot;Innebunesc&quot; se scrie cu doi de n. Intotdeauna s-a scris asa si intotdeauna se va scrie asa.<br/>...pentru cei care se intrebau cum se scrie.
  • 0 (0 voturi)    
    E o prostie serialul asta (Vineri, 14 decembrie 2007, 15:22)

    Ionut [anonim]

    Stiu ca o sa cenzurati , dar poate ar fi mai bine sa cautati ceva cu adevarat valoros. Povestea cu fatuca asta inventata e deja prea trasa de par si nici sanse de telenovela nu are. Daca vreti ceva tare, meserias si paranoic cu adevarat intrati pe www.laptopul.blogspot.com si o sa vedeti acolo ce inseamna munca intr-o companie :)))) chiar daca nu multinationala.