Certificatele Covid pot fi scanate acum de pe un microcip implantat sub piele

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 23 decembrie 2021, 16:03 Economie | Gadget


Microcipul dezvoltat de Dsruptive Subdermals
Foto: Captura YouTube
O firmă startup din Suedia a creat un microcip care poate fi implantat sub piele, acesta afișând detaliile certificatului Covid când este scanat, relatează Insider.

Compania Dsruptive Subdermals a dezvoltat un implant cu o dimensiune de 2 pe 16 milimetri ce poate fi programat înainte de a fi introdus sub piele.

„Am un cip implantat în brațul meu și am programat cipul să am certificatul Covid pe el fiindcă vreau să îl am mereu accesibil”, a relatat Hannes Sjoblad, managerul companiei suedeze, pentru AFP.

Sjoblad a demonstrat (poți vedea AICI înregistrarea video) pentru jurnaliștii agenției de presă franceze cum scanează cipul cu telefonul său pentru a-i afișa un document PDF care arată toate detaliile certificatului Covid european.

„Acest lucru înseamnă că este mereu accesibil atât pentru mine cât și oricine altcineva care vrea să mă scaneze. De exemplu, dacă vreau să merg la film sau la un centru comercial, persoanele pot să îmi verifice statutul de vaccinare chiar și dacă n-am telefonul la mine”, afirmă Sjoblad.

Acesta afirmă că implanturile, care costă 100 de euro, nu sunt dispozitive de urmărire „dacă înțelegi cum funcționează” și că răspund doar când sunt scanate.

„Ele nu au baterie. Nu pot transmite un semnal pe cont propriu. Deci practic sunt pasive. Ele nu îți pot spune niciodată locația, sunt activate doar când le atingi cu telefonul smart”, explică el.

Microcipul de sub piele poate fi ușor actualizat


Sjoblad spune de asemenea că implantul nu trebuie înlăturat pentru a putea fi actualizat.

„Este ușor să actualizezi implantul, poți folosi o aplicație de pe telefonul tău pentru a modifica ce este pe cip. Așa că pot adăuga noi informații pe cip in fiecare zi - ieri era contul meu de LinedIn, azi certificatul Covid, mâine ar putea fi altceva”, susține acesta.

Interesul lui Sjoblad în implanturi subdermice datează încă din 2014, când acesta a organizat petreceri la saloane de tatuaj unde invita oameni să își implanteze microcipuri sub piele.

„Sunt convins că această tehnologie va prinde și vom ajunge să ne gândim că nu este nimic ciudat să ai un implant în mână”, a declarat Sjoblad pentru BBC în 2014.

Deși această idee ar putea părea încă foarte nouă, NPR nota în 2018 că mii de persoane din Suedia și-au implantat cipuri de dimensiunea unui bob de orez deasupra degetului opozabil pentru a se putea scana să intre mai ușor în case, birouri, sălile de forță sau să își valideze călătoria cu mijloacele de transport în comun.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6850 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Na .. (Joi, 23 decembrie 2021, 16:19)

    Alius [utilizator]

    ...ca s-a ajuns si la mult consiprationate cipuri...
  • +17 (23 voturi)    
    numai bine (Joi, 23 decembrie 2021, 16:21)

    victor L [utilizator]

    pentru noi scenarii apocaliptice.
  • -7 (21 voturi)    
    ... (Joi, 23 decembrie 2021, 16:45)

    a.nonim [utilizator]

    Parca microcipul era direct in vaccin. Trebuia doar activat de Bill Gates...
  • +13 (19 voturi)    
    suedia (Joi, 23 decembrie 2021, 16:45)

    parbriz [utilizator]

    E comod pentru cand mergi sa faci boosterul saptamanal.
  • +15 (23 voturi)    
    chiar simteam nevoia (Joi, 23 decembrie 2021, 16:47)

    tahomir [utilizator]

    Dar ma gandeam sa-mi pun unul doar de la a 17a doza incolo, adica in vreo 4-5 luni, sa mai evolueze tehnologia.
  • +12 (12 voturi)    
    broasca si apa calda ... (Joi, 23 decembrie 2021, 16:53)

    richter [utilizator]

    ...sincer , nu ma asteptam la asta; stiind de conceptii, crestinism, idei conspirationiste etc. mai vin cu asemenea propuneri....acum sa vezi "reactii adverse"
  • +1 (17 voturi)    
    Inca unul ? (Joi, 23 decembrie 2021, 16:56)

    Tizzy [utilizator]

    Pai cum asa ? De ce mai e nevoie de inca un cip daca il am deja pe cel din vaccin ?
    • +2 (2 voturi)    
      Adică nu pricepi? (Vineri, 24 decembrie 2021, 17:15)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Tizzy

      Pentru placa grafică....
  • +12 (20 voturi)    
    Nasol. (Joi, 23 decembrie 2021, 17:13)

    JohnnyPopa [utilizator]

    Apocalipsa a venit ... trist, foarte trist. Digitalizarea va distruge viata. Opriti-va!
    • -12 (22 voturi)    
      Spuse cineva (Joi, 23 decembrie 2021, 18:45)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyPopa

      scriind de pe un calculator sau telefon digital pe o platformă digitală :)
      • +1 (7 voturi)    
        ..pai da.. (Vineri, 24 decembrie 2021, 1:22)

        richter [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        trebuia sa se fi oprit tehnologia la motorul cu aburi si electric si la codul morse, telegraf; deja era foarte mult; televiziunea si restul au impins limitele pete ceea ce era capabil omul sa controleze si sa suporte; si fara energie atomica; atat poate omul; acum.....e gata...e o chestine de timp; MARE PACAT !!!
        • +5 (7 voturi)    
          degeaba folosesti tehnologia daca nu intelegi ... (Vineri, 24 decembrie 2021, 9:02)

          GNG [utilizator] i-a raspuns lui richter

          ... ca aceasta tehnologie te poate ajuta, daca este utilizata responsabil, dar te poate si distruge daca ajunge pana unor oameni fara scupule... Asimov a scris legile roboticii si acestea au fost implementate pana in prezent, mai nou au aparut unii care vor construiasca roboti care sa fie soldati, adica sa omoare oameni nu doar sa le faca rau cum anticipase Asimov. Ce crezi ca se va intampla cand IA, care coordoneaza astfel de roboti, o sa considere ca oamenii (toata populatia) face umbra degeaba pe pamant? Scenariul din Terminator o sa devina realitate. Observ ca, pas cu pas, omenirea se indreapta spre ceea ce a fost scris in cartea Apocalipsa, se spune ca acea carte a fost gasita in manuscrisele de la Marea Moarta si face parte din Noul Testament. Nu sunt o persoana religioasa dar am citit, pentru cultura mea generala, principale carti ale principalelor religii si ... ce am citit incepe sa se intample. Nu vreau sa cred ca se apropie finalul, ar fi pacat.
  • -19 (27 voturi)    
    Si? (Joi, 23 decembrie 2021, 17:16)

    Dogul [utilizator]

    Șoșocii cred ca e ceva nou :)
    Sunt ani de zile de când unii își bagă cip din ala doar pentru a putea deschide usa mai usor.
  • +7 (9 voturi)    
    Incep sa cred ca ... (Vineri, 24 decembrie 2021, 9:23)

    GNG [utilizator]

    Intamplarea a facut sa vizitez Putna imediat dupa Revolutia din '89 . Lume multa, toti discutam despre viitor si credeam ca in 2000 se vor intampla ceea ce invatasem cand eram pionieri. De grupul nostru, eram vreo 10 tineri, toti terminasem facultatea in acea vara, s-a apropiat un calugar batran care ne-a intrebat cine suntem, de unde suntem si de ce credem noi ca viitorul o sa fie cel visat. Din vorba in vorba ne-a invitat in chilia sa si ne-a intrebat daca dorim sa ne spuna cateva cuvinte. Noi, baietii, am fost mai reticenti, fetele din grup au fost mai curioase, datorita prietenei mele de atunci am ramas in grupul care a dorit sa vada ce ne spune batranul. Credeti-ma, nu vreti sa aflati ce ne-a spus acel batran in vara lui 1990. Printre altele, a spus de aparitia unei retele care o asociez cu internetul actual, tehnologia TV digitala cand el nu avea acolo un TV cu tub cinescop, aparitia ISIS si a unor oameni, din randul crestinilor, care vor dori sa acapareze toata planeta folosinduse de un virus ucigas. In 1990 am considerat ca am in fata un nebun, telefon fara fir, calculator la purtator cand singurul calculator mic era un Spectrum si la facultate aveam o camera speciala cu Independent. Chipuri de stocare a informatiei cand HDD era cat o galeata si avea cativa MB. Clar, omul era nebun, altfel nu se calugarea. Apoi, in 1994, am fost printre primele firme care am accesat internetul. in 1997 a ajuns la noi telefonia celulara, am avut la Dialog abonamentul nr 90. Eram incantat, vorbeam la telefon de pe strada, tata mi-a spus ca in copilarie citise de toate astea intr-o carte care o avea popa din sat. Mi-am amintit de intamplarea de la Putna si in CO am plecat sa-l gasesc pe batran, brusc nu mai era nebunul care il credeam. Din pacate nu l-am mai prins in viata, murise cu cativa ani in urma. DACA tot ce a spus se va intampla, o sa fie naspa rau. Pana acum s-au intamplat mai mult decat este necesar pentru a incepe sa urmaresc cu atentie ceea ce alta data ignoram.