Se încheie un capitol din istoria telefoniei mobile: Telefoanele BlackBerry clasice nu vor mai funcționa începând de astăzi

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 4 ianuarie 2022, 16:04 Economie | Gadget


Telefoane BlackBerry
Foto: Wikimedia Commons
​Compania canadiană BlackBerry Ltd nu mai oferă, începând de marţi, servicii suport pentru telefoanele sale clasice ceea ce înseamnă practic sfârşitul pentru aceste dispozitive care, la începutul anilor 2000, erau preferate de directori de companii, politicieni şi o mulţime de fani, transmit Reuters și Agerpres.

BlackBerry, care a decis în 2015 să se transforme într-o companie de software renunţând la producţia de smartphone-uri, a precizat că, începând cu data de 4 ianuarie, funcţiile de transfer de date, apeluri telefonice, mesaje text şi apeluri de urgenţă ale telefoanelor sale cu sisteme de operare 7.1, 10 sau PlayBook OS 2.1 nu vor mai funcţiona într-un mod „fiabil”.

În schimb, dispozitivele Blackberry mai noi care rulează pe sistemul de operare Android vor continua să funcţioneze.

Lansate pe piaţă în anii 2000, celebrele telefoane BlackBerry cu tastatura QWERTY au fost primele dispozitive care au permis utilizatorilor să scrie şi să trimită emailuri, astfel că au devenit un must-have pentru profesioniştii din mediul de afaceri. Popularitatea telefoanelor BlackBerry a explodat între 2001 şi 2007, când au intrat pe noi pieţe de pe întreg globul.

Cu toate acestea, supremaţia BlackBerry a fost subminată de apariţia telefoanelor iPhone şi a dispozitivelor care rulează pe sistemul de operare Android.

În ultimii ani compania canadiană a decis să se reorienteze spre producţia de software de securitate cibernetică şi sisteme de operare pentru automobile.

Printre celebrităţile care au utilizat telefoane BlackBerry se numără şi fostul preşedinte al SUA, Barack Obama, care a făcut valuri în presă în 2016, când i s-a cerut să-şi înlocuiască BlackBerry-ul cu un alt smartphone.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10534 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Si acum? (Marţi, 4 ianuarie 2022, 18:02)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Si acum ce o sa isi mai puna la gat Bombo, la urmataorea tenattiva de sinucidere pentu ca este cercetat de DNA sau OLAF?
    • +5 (7 voturi)    
      Mhm (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 0:38)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

      Cred ca faci o confuzie intre Burberry si Blackberry.
      • -2 (2 voturi)    
        Posibil, dar (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 8:10)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Posibil, dar daca azi dispare Backberry, ce garantie avem ca maine nu va dispare si Blueberry?!
  • -2 (6 voturi)    
    Prin 2007-2008 niste unii nu dau nume... (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 7:57)

    FortApache [utilizator]

    Imi pun in fatza un telefon ciudat cu butoane si touchscreen Blackberry...cumpara frate d'asta ca mesageria e la canadieni pa servar si pana ajunge Lulutza la mesaje scapa tot boboru cu prescrierea...

    N-am cumparat ca nu dadeam mesaje pe vremea aia...Insa cei care foloseau "manevra" au ajuns toti la arest si unii chiar la parnaie...inca un mit ingenunchiat...sau nu :)))
    • +2 (2 voturi)    
      Aha, atunci se explica! (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 8:12)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Pia asa se explica perfect de ce a dat faliment compania: penalii nu mai cumpara Blueberry, ca nu le aste de folos, s-au orientat spre smarfoane chinezesti sau rusesti!
    • +1 (1 vot)    
      dimpotriva, (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 10:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Blackberry a fost considerat cel mai sigur smartphone de pe timpul lui, il foloseau intens oficialii americani. Problema a fost ca nu s-a adaptat la ecranul touch-screen si a preferat sa mearga pe butoane clasice.
      Apple si Samsung au intuit tendinta pietei si au prosperat.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu imi place! (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 11:53)

        Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        De patru ani folosesc smarfoane Samsung cu ecran touch, dar de nevoie, nu de placere!

        Aprfeciez mult un telefon care are si butoane REALE!
        • +1 (1 vot)    
          asa e si la masini, (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 17:04)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Votant Ilici

          si eu apreciez masinile cu butoane reale in dauna celor cu touch-screen-uri de 10 inci....dar vezi tu, nu se mai fabrica...
          • 0 (0 voturi)    
            Touch-screenuri utile (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 20:51)

            Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Touch-screenurile sunt indictabil utile, al noi la firma din 2004 s-a renuntat la butoane fizice in favoarea ecranelor tactile.
            Dar asta le echipamente de telecomunicatii, mari, ce trebuie sa fie versatile!
            Pe un telefon?
            La volan?
            Butoanele fizice ar fi preferabile ...