S-a intamplat azi

Si pasarile zboara, nu-i asa?

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 19 septembrie 2008, 2:00 Economie | Gadget


Cu ocazia lui 19 septembrie afli de ce rusul Sergei Bubka e probabil negru (pardon, afro-american), dar si de ce cateaua aia de Laika nu e primul animal care a zburat.

1783 Pentru a demonstra ca si alte vietati decat pasarile pot suporta inaltimile, este ridicat in aer cel de-al doilea balon cu aer cald construit de fratii Montgolfier, avand la bord trei pasageri: o rata, un cocos si o oaie. In zbor, balonul trece deasupra unui cuib de cuci.

1833 Charles Darwin viziteaza Guardia del Monte, Argentina. Dar nu in calitate de naturalist, ci in calitate de microbist.

1854 Henry Meyer patenteaza vagonul de dormit. Patentul a fost folosit si in continuare. Si vagoanele la fel.

1871 Se naste Fritz Schaudinn. Este cel care descopera, impreuna cu Erich Joffmann, agentul care provoaca sifilisul. Speram ca nu si l-au dat unul altuia.

1876 Este patentat primul aspirator de praf. Aspiratoarele de femei se vor inventa mai tarziu, in secolul XX.

1959 Aflat in vizita prin SUA, Nikita Hrusciov nu este lasat sa viziteze Disneyland-ul. Liderul sovietic se jura ca de azi inainte se va juca singur cu tanculetele T-34 prin tarana.

1984 Marea Britanie si China se asaza la masa tratativelor si semneaza intelegerea de a transfera Hong Kong catre China pana in 1997. Beckham ramane, totusi, netransferabil.

1986 Are premiera „Capitanul EO", cu Michael Jackson in distributie. Alegerea de a juca in acest film de succes a aratat ca starul american avea un nas fin pentru astfel de decizii.

1992 Sergei Bubka stabileste un nou record la saritura cu prajina (6,13 metri). In sfarsit este contrazisa afirmatia ca „albii nu pot sa sara”.

(date preluate de pe www.todayinhistory.com si ro.wikipedia.org)







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1840 vizualizari

  • Thumb down (Vineri, 19 septembrie 2008, 2:42)

    Afon [anonim]

    Nimic nu zgaraie mai rau la ureche decat umorul fortat. Mai rau chiar decat scrasnetul cretei pe tabla. Incep sa regret ca nu se poate da minus articolelor.
  • Şi proştii zboară, nu-i aşa? (Vineri, 19 septembrie 2008, 11:03)

    john [anonim]

    Nici măcar nu este umor. Sunt prostii fără limite. Umorul (adevărat) este ceva inteligent!
  • "Rusul Bubka"... (Vineri, 19 septembrie 2008, 12:28)

    tcz [anonim]

    ...e ucrainean sadea si s-ar simti jignit sa fie facut rus. Doi: nu a stabilit "un nou record" (judetean?, comunal?), ci multe recorduri mondiale, olimpice si europene. Trei: inainte de 1992, nenumarati atleti albi au stralucit in toate probele de sarituri - inclusiv cateva romance! Ati auzit cumva de una Iolanda Balas?
    Jenant...
    • desigur (Vineri, 19 septembrie 2008, 13:07)

      Viorel Grigoroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui tcz

      da ma, am pus la deruta, trebuia de fapt sa zic <<sovieticul>>, da' dup-aia nu mai aveati voi ce comenta. din 2 si 3 rezulta ca n-ai inteles rostul rubricii, jenatule
      • Rostul rubricii (Vineri, 19 septembrie 2008, 14:57)

        tcz [anonim] i-a raspuns lui Viorel Grigoroiu

        Cu siguranta n-am inteles rostul rubricii. Intrebarea e: l-a inteles cineva?
        PS: O sa ne tutuim dupa ce o sa stabilim in ce scoli am fost colegi.
        PS2: Nu sunt un abonat al forumurilor. Am nimerit absolut intamplator peste acesta si mi-a fost imposibil sa trec peste aberatii. Stati linistit, nu o sa revin vreodata.
  • Ce-ar mai fi de zis? (Vineri, 19 septembrie 2008, 14:22)

    Scaevola [anonim]

    Domnule Navodaru si tuturor celorlalte nickuri cu care te aperi dumneata sau colegii dumitale, ce-ar mai fi de spus? Cand ti-am zis ieri sa-ti mai verifici sursele si sa nu mai scrii dupa ureche, m-ai jignit, apeland la aluzii scarboase. Iata ca nu sunt eu singurul caruia umorul dumitale i se pare fortat iar cunostintele demne de un sfertodoct.
    Oare sefii de la Hotnews chiar nu va dau macar o proba de cultura generala cand va angajeaza, fiindca ei se fac de ras platind asemenea mediocri care se dau culti? Oricare dintre cititorii acestor randuri ar fi capabil sa scrie rubrica asta cu mai mult umor decat dumneata. Si n-ar face gafe grosolane, vadind o crasa incultura. Scoateti rubrica asta sau dati-i domnului Navodaru o alta indeletnicire, la jurnalistica e zero.
    • e praf baiatul (Vineri, 19 septembrie 2008, 15:01)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Scaevola

      execrabila rubrica. ideea e furata din alte parti si amestecata cu glume de closet. bleah!
  • imi place rubrica (Vineri, 19 septembrie 2008, 16:18)

    ciprian [anonim]

    Imi place rubrica. Bravo, Cosmin
  • SUPER!!! (Vineri, 19 septembrie 2008, 16:22)

    claudia [anonim]

    Numai bine pt tine. Rubricile sunt toate dragute. :")
  • scop (Vineri, 19 septembrie 2008, 16:49)

    cristi [anonim]

    care e scopul rubricii? umor?
  • esti mai bun ca altii! (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 17:21)

    gabi [anonim]

    da, domle e umor! si e unul de calitate.
    • daca asta e umor de calitate... (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 19:00)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      inseamna ca si vacanta mare sunt genii artistice