Microsoft pune in vanzare Surface in 12 tari noi

de Alex Sima     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 19:42 Economie | Gadget


PC-ul Surface va putea fi achizitionat de astazi in Austria, Belgia, Franta, Germania, Irlanda, Italia, Olanda, Qatar, Spania, Suedia, Emiratele Arabe Unite si Marea Britanie. Pana acum, produsul Microsoft fusese disponibil doar in Statele Unite si Canada.

"De la lansarea initiala a Microsoft Surface am primit raspunsuri coplesitoare de la companii din intreaga lume, care cauta cai inovative de a face afaceri cu clienti si dezvoltatori ce incearca sa creeze aplicatii ce nu erau posibile cu alte tehnologii", a declarat Panos Panay, manager general in cadrul Microsoft.

Surface a fost introdus in urma cu doi ani si de atunci a castigat 120 de parteneriate de dezvoltare a aplicatiilor pentru el in 11 tari, arata CNet. Inovatia adusa de acest PC a constat in controlarea sa cu ajutorul atingerilor si gesturilor.


Alex Sima - TownPortal






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4941 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    .... (Luni, 2 martie 2009, 21:16)

    Bogdan [anonim]

    V-as ruga pe cei de la Hotnews sa puneti si voi o poza mai mare. La foarte multe articole puneti cate o poza din care nu se intelege nimic.
    • 0 (4 voturi)    
      prezentare Microsoft Surface :) (Luni, 2 martie 2009, 23:51)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      http://www.youtube.com/watch?v=CZrr7AZ9nCY
      • -1 (3 voturi)    
        Rautacios (Marţi, 3 martie 2009, 9:44)

        Lion [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        De ce nu ai dat link-ul oficial?
        http://www.microsoft.com/SURFACE/index.html
        Si pentru cei destepti care au mai scris pe aici:
        Ia mai verificati ce tehnologie e aici.
        Si nu e vorba atat de hardware, ci de software nou.
        Si nu e tehnologie de anul 2000. :P
  • +1 (3 voturi)    
    asta (Luni, 2 martie 2009, 21:29)

    atreus [anonim]

    imi place!
  • +1 (3 voturi)    
    reclama_ (Luni, 2 martie 2009, 21:44)

    ion [anonim]

    Eu cred ca nu e reclama. Doar se stie Microsoft face doar produse minunate. Hahahaha!!!!
  • -1 (9 voturi)    
    MS Bull-$hit - pt fraieri. (Luni, 2 martie 2009, 21:45)

    adrian florin [anonim]

    la numai 12.000 $, e chiar chilipir. parerea mea :)
    http://news.zdnet.co.uk/hardware/0,1000000091,39529036,00.htm
    si ce daca HW si SW inglobate costa cel mult 1000-2000 $.
    Atentie: nu e LCD cu touch cum ati crede. E o simpla bucata de sticla, pe care se proiecteaza imaginea cu ajutorul unui proiector. Imaginea vine de la un PC, inglobat in aceasta minunata piesa de mobilier in stil baroc ,care este MS SURFACE ..
    Ca sa nu o mai lungim: tehnologie la nivelul anilor '95-2000, la pret de tehnologie de 2010
    :)))))))))))
    • +4 (8 voturi)    
      mie imi place! (Luni, 2 martie 2009, 22:54)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui adrian florin

      tehnologia la nivel de 2010 nu o cunosti pentru ca nu a aparut inca pe piata. Cum interactionezi cu o imagine proiectata, huh? Microsoft este destul de dinamic dar asta enerveaza pe unii care isi doresc numai capre moarte prin jur nu? E adevarat ca nu imi voi permite asa ceva pentru ca sa ma joc sah dar este util si sper sa se implementeze.
      • +1 (5 voturi)    
        foarte bine ca-ti place! (Luni, 2 martie 2009, 23:57)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        Sa fii sanatos! Dar Adrian are dreptate: e un mare bull$hit mobila aia. Si ca sa-ti raspund la intrebarea "cum interactionezi cu o imagine proiectata". Raspunsul e simplu: captezi doar reflexie de lumina infrarosie. Sunt zeci de articole pe tema asta pe net. Poti sa-ti faci si singur acasa, un astfel de dispozitiv. Ia cauta pe google cu cuvintele "build your own multitouch surface". Succes! Ah, si daca chiar vrei sa dai 12 000 de dolari doar ca sa te joci cu bilutze pe o bucata de sticla, e fix treaba ta. Dar te asigur ca de banii aia poti face chestii mult mai bune.
        • +2 (2 voturi)    
          n-ai raspuns la intrebare :) (Marţi, 3 martie 2009, 13:46)

          mvr [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

          device-urile alea usor de improvizat acasa de care vorbesti tu nu au treaba cu ce intreba atreus :) ... cel mult pot capta input-ul de pe un 'ecran' (sticla), care ulterior este procesat si randat pe un PC (randarea se face deci pe alt ecran) ... nu interactionezi cu imaginea proiectata pe acelasi ecran

          ... a si sa nu uit, senzori de mare acuratete pentru infrared, indispensabili pentru medii cu noise crescut (interferente cauzate de alte semnale luminoase) sunt foarte scumpi :)
    • +3 (9 voturi)    
      S-o crezi tu ca e tehnologie a anilor 95-00 (Luni, 2 martie 2009, 23:11)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui adrian florin

      Aduti aminte cum arata un calculator in 95 inainte sa spui aberatiile astea. Seamana Windows 95 cu sistemul de operare de la Surface? E super tare ideea da cum sunteti voi Gica Contra gasiti mereu nod in papura. Nu e pt fraieri, e pt baruri, cazinouri, hoteluri si pt oameni cu bani. Cum ar fi sa stai la masa la restaurant si sa te uiti pe meniu fara sa ceri meniul cuiva, sa comanzi cu drag&drop si sa vezi cat timp mai e pana cand pizza ta e gata, sa pui masa pe busy cand mergi la toaleta.
      • +1 (5 voturi)    
        Ca sa-ti dau un exemplu (Marţi, 3 martie 2009, 0:02)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        Daca ar fi tehnologie multi-touch adevarata, masa ar trebui sa fie o tablie subtire (gen grosime de ecran LCD) care sa raspunda la stimuli de atingere multipli. Ori daca te uiti bine sau daca ai ocazia sa vezi una in realitate (eu am avut ocazia sa vad pe viu) masa aia e un paralelipiped dinlauntrul caruia se proiecteaza imaginea in sus. Nici macar ca la o masa nu poti sta la ea, ca nu-ti incap picioarele pe sub ea.
        Exista sisteme (cu adevarat) multitouch care au forma si caracteristicile despre care am spus (subtiri si versatile), da' masa aia nu se numara printre ele. E o tehnologie veche si vanduta la suprapret.
        • +1 (3 voturi)    
          Comment sters de user (Marţi, 3 martie 2009, 2:36)

          sadwank [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

          • +3 (3 voturi)    
            Simplu (Marţi, 3 martie 2009, 9:13)

            Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

            "Se prinde" ca apesi datorita faptului ca atunci cand pui degetele/obiecte pe ea se reflecta inapoi un fascicul de lumina infrarosie emis de diode aflate dedesubt. Fasciculele sunt captate cu o camera ininfrarosu (orice camera web ieftina cu un filtru IR poate face asta). Uite aici un link cu acelasi lucru facut la nivel de studiu universitar, doar ca proiectorul nu se afla sub masa, ci lateral si se proiecteaza pe o oglinda, dar e explicat in detaliu principiul utilizat (chestii de reflexie InfraRosu etc.) : http://www.instructables.com/id/Interactive-Multitouch-Display/#
            Si aici un dispozitiv multitouch si mai simplu (facut intr-o cutie de carton), doar ca e atasat la un computer, si nu are proiectorul inglobat : http://www.videosift.com/video/Multitouch-Mini-Make-your-own-Multi-touch-Surface
            • +1 (1 vot)    
              interesant (Marţi, 3 martie 2009, 14:00)

              mvr [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

              ...linkul catre instructables :)
              ... device-ul ala pare sa mearga, dar la cum e construit doar pe intuneric :), daca aprinde careva lumina prin camera singur n-o sa mai functioneze din cauza noise-ului ... deci cum am zis si mai sus, senzorul e una din problemele majore aici ... o camera web cu filtru IR are ce-i drept avantajul pretului de partea ei, dar din pacate asta e singurul ei avantaj :(
              • 0 (0 voturi)    
                da (Marţi, 3 martie 2009, 20:56)

                Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui mvr

                In spatiu liber poate aparea noise, dar gandeste-te ca la "cutia" MS si proiectorul video si receptorii IR inchisi intr-un spatiu inchis, tocmai pentru a preveni fenomenul de care spui. In plus, Microsoft foloseste mai multe (aproximativ 5) camere in infrarosu pentru a creste acuratetea determinarii pozitiei elementelor de pe masa, deci si acuratetea de interactiune. In rest, nu e niciun secret: calibrare, calibrare si iar calibrare. Iar pentru interactiunea cu utilizatorul nu-i deloc mare scofala: au si un SDK scos pentru asta.
                Oricum, parerea mea e ca pretul e super-piperat la conditiile oferite.
      • 0 (4 voturi)    
        Ar fi... (Marţi, 3 martie 2009, 0:41)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        foarte tare, dar la noi oricum ar gresi idiotii comanda. La ce chelneri avem. Oricum, daca era de la Apple, astia de mai sus iar sareau ca arsi ca fitzosi ca nu stiu ce. Daca prin nu stiu ce minune era un linux sub masa, nu mai incapeam de laudele lor. Nu vrei, nu folosesti e atat de simplu. S-au trezit toti rahatii, nu au realizat si ei ceva mai mult decat o chestie maronie la toaleta, dar stiu sa comenteze ce fac altii.
  • 0 (2 voturi)    
    e f tare (Luni, 2 martie 2009, 23:53)

    horatiu09 [utilizator]

    Acum m-am uitat pe site la microsoft la videoclipuri su surface..ii geniala chestia
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2009, 0:07)

    [anonim]

  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2009, 0:15)

    [anonim]

  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2009, 0:21)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      mr. mouse is here to stay (Marţi, 3 martie 2009, 9:32)

      mousefan [anonim] i-a raspuns lui

      mouse-ul cu siguranta nu e de domeniul trecutului.
      Ecranele tactile nu sunt la fel de precise precum un mouse si in plus daca lucrezi o zi intreaga in fata unui ecran tactil o sa ai probleme cu crampe musculare de la atata dat din maini.

      Mouse-ul este un instrument extrem de eficient si precis si neobositor.
      Apoi costul este la care vin aceste tehnologii touch screen este foarte mare, iar pe timp de criza companiile profi nu vor cumpara astfel de tool-uri doar ca sa arunce banii pe fereastra.
  • 0 (4 voturi)    
    frumos... (Marţi, 3 martie 2009, 9:32)

    liviu_ [utilizator]

    m-i se pare misto ideea...
    ca nu imi permit asa ceva, si chiar daca mi-as permite nu mi-as cumpara pentru ca este totusi scumpa este cu totul altceva...

    e foarte tare si probabil chiar o sa aiba succes...

    nu stiu d c o tot criticati... nu va place nu cumparati...

    desi pun pariu ca daca era de la linux sau de la apple, sau google aveati toti orgasme instantanee...

    am observat ca multi de pe forumuri in gerenal merg pe principiul:
    appple = misto, linux = misto si free, microsoft = jeg... indiferent de produse...

    e asa greu sa judecati produsul si nu firma producatoare?!?!?!
  • 0 (2 voturi)    
    cat costa? (Marţi, 3 martie 2009, 11:31)

    bypp [anonim]

    .
    • +1 (1 vot)