VIDEO Laptopul cu display LCD transparent

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2011, 18:21 Economie | Gadget


Samsung Transparent Notebook
Foto: geeky-gadgets.com
Cu ocazia evenimentului Flat Panel Display desfasurat in China, Samsung a prezentat un nou notebook de 14 inch, care beneficiaza de un display LCD transparent.

Displayul are o rezolutie de 1680 x 1080 pixeli si permite utilizatorilor sa navigheze pe net si sa vada, in acelasi timp, ce se petrece de cealalta parte a computerului, scrie thetechjournal.com.

In colturile ecranului se afla instalate patru LED-uri albe. De asemenea, notebook-ul ar urma sa aiba instalat pe el Windows 7 OS.

Samsung a anuntat ca vor fi lansate mai multe dispozitive care folosesc ecrane transparente, laptopul de 14 inch urmand sa fie disponibil la sfarsitul lui 2011 sau la inceputul lui 2012.

Nu este prima oara cand Samsung prezinta aceasta tehnologie. La CES 2010, coreenii au prezentat un laptop de 14 inch cu ecran OLED semi-transparent, iar la CES 2011 au prezentat primul LCD transparent din lume cu touchscreen, care avea 46 de inch.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6271 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 23 martie 2011, 18:43)

    [anonim]

    • 0 (6 voturi)    
      bănuiesc că te crezi deștept... (Miercuri, 23 martie 2011, 19:33)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui

      nu ca fraierii ăia de la Samsung care au băgat milioane de dolari în tehnologia asta... de ce nu te-or angaja la ei ca să le salvezi banii?!

      n.b. îmi amintești de anecdota cu țăranul rus care văzînd o girafă la Zoo a declarat mîndru de el: „acest animal nu există”...
      • +1 (7 voturi)    
        Ce vorbesti? (Miercuri, 23 martie 2011, 21:51)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui meioza

        Au bagat milioane in tehnologia asta? Habar n-ai ce vorbesti. Orice LCD este transparent si se comporta la fel daca ii scoti partea din spate. Exista amatori care au facut treaba asta si poti vedea pe Youtube daca tii neaparat. Nu s-a produs comercial pentru ca nu exista niciun avantaj pentru utilizatorul normal. Asa ca intoarce-te la girafe, poate te pricepi mai bine.
    • +8 (8 voturi)    
      utilitate (Miercuri, 23 martie 2011, 19:36)

      unu' [anonim] i-a raspuns lui

      Cu siguranta daca te gandesti putin mai mult gasesti utilitate si unui display transparent, o prima idee ar fi afisarea diferitelor informatii pe parbrizul unei masini pozitionat astfel incat sa nu a stinghereasca vizibilitatea prea mult. Soferul nu ar fi nevoit sa ia ochii de pe carosabil ca sa afle cat e ceasul, ce viteza are sau pe unde ii indica GPS-ul sa mearga. Daca adaugi si optiunea de touch screen chiar nu mai ai de ce sa stai cu ochii in interiorul masinii ca sa selectezi o alta melodie sau un alt post de radio. Suplimentar, cu ajutorul unor camere bine plasate, poti inlocui cu succes oglinzile retrovizoare si sa elimini chiar si unghiul mort.
      Intradevar, la un laptop poate nu e atat de util, dar cu siguranta arata impresionant, ceea ce inseamna ca se va vinde cel putin la snobi, iar astia sunt si cei dispusi sa plateasca mai mult. :)
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 martie 2011, 13:36)

        [anonim] i-a raspuns lui unu'

    • +3 (3 voturi)    
      n-ai inteles.. (Miercuri, 23 martie 2011, 23:17)

      dudu costachel [anonim] i-a raspuns lui

      interesul nu e sa vezi tu ce-i in spatele ecranului, ci sa se vada din spatele ecranului ce faci tu. aplicatie practica: sefu' care baga intempestiv capul pe usa si te prinde pe feisbuc :). ce-i drept, poti orienta ecranul astfel incat dinspre usa sa se vada cantul, d-aia se chinuie astia atat sa scoata ecrane 3D fara ochelari ;)
  • 0 (6 voturi)    
    bun dar.. (Miercuri, 23 martie 2011, 18:59)

    mem [anonim]

    si la ce foloseste ca are ecranul transparent?

    "permite utilizatorilor sa navigheze pe net si sa vada, in acelasi timp, ce se petrece de cealalta parte a computerului" :)))
  • -2 (2 voturi)    
    C ar putea sa fie interesant un spatele ecranului? (Miercuri, 23 martie 2011, 19:25)

    elisa [anonim]

    Esti la lucru, sau iti faci ce ai de facut caci de aiai iti trebuie laptop si chiar te intereseaza ce se intampla in spate, daca consideri un moft, o fitza, e ok dar prantic e nula.
  • +1 (5 voturi)    
    Asa apare moda "distressed" si in IT (Miercuri, 23 martie 2011, 19:55)

    fLoreign [utilizator]

    Pana acum aveam jeansi, camasi si geci care pareau vechi, patate si rupte, dar erau absolut noi, cu uzura simulata.
    Chestia asta cu ecranul transparent o faci si acasa, daca inlaturi partea din spate a lui. Dar asa e mai interesant, mai simulezi o zgarietura, o lovitura de ciocan, mai faci si tastatura denivelata, ca sa te simti bine mergand la o intalnire de afaceri cu un laptop care arata "ghetto", cu "matzele" atarnand, insa e in stare perfecta de functionare.
  • +1 (5 voturi)    
    am impresia (Miercuri, 23 martie 2011, 20:08)

    aaabbbccc [utilizator]

    este prima inovatie total nefolositoare din domeniul it , daca o inventau ai nostri ar fi fost de inteles dar asa...
    • +5 (7 voturi)    
      greşeşti (Miercuri, 23 martie 2011, 22:51)

      Tom2 [utilizator] i-a raspuns lui aaabbbccc

      ăsta e laptop de şef - se uită prin el să vadă dacă muncesc angajaţii :))
  • 0 (2 voturi)    
    Pr0n (Miercuri, 23 martie 2011, 21:50)

    Vizitiul [utilizator]

    Io cum ma mai uit la arhiva de pr0n daca e transparent asa? :) Cei de la Samsung creca nu au aflat de asa ceva inca.
  • 0 (2 voturi)    
    avatar (Joi, 24 martie 2011, 1:40)

    ss [anonim]

    avatar va spune ceva... acele super monitoare..concave..si transparente... ce creeaza imagini 3 d... acolo se ajunge in 1-2 ani... dar de ce sa inteleaga lumea..

    la ce foloseste: medicina...invatamant..finaciare...si nu in ultimul rand..militar
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 martie 2011, 13:44)

      [anonim] i-a raspuns lui ss

    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 martie 2011, 14:07)

      [anonim] i-a raspuns lui ss

  • +1 (1 vot)    
    nasol moment (Miercuri, 30 martie 2011, 16:40)

    oldman [anonim]

    dupa cum vaz io, poate sa vada si sefu cand te joci pe calculator, k se vede prin ecran in ambele sensuri.
    • 0 (0 voturi)    
      mi s-ar parea util la telefoane touch screen (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:09)

      telefon mobil [anonim] i-a raspuns lui oldman

      un amic zicea "nu vreau sa-mi vad degetele paroase cand navighez pe telefon". m-a amuzat vorba lui, dar in anumite cazuri ii dau dreptate. daca ai avea touch screen pe spatele telefonului, singura problema e ca nu stii cu exactitate unde sa apesi. daca in schimb ecranul e oarecum transparent, atunci ai toata vizibilitatea ecranului din fata si poti naviga la fel de usor in stil touch-screen din spate. voila :)