Arhitect sef Sectorul 3: Pe aproape 15% din suprafata Bucurestiului se pot face constructii noi

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 18 decembrie 2011, 14:46 Economie | Imobiliar


Aproximativ 15% din suprafata Capitalei este disponibila pentru constructii noi si poate "primi" sute de mii de apartamente, a declarat Stefan Dumitrascu, arhitectul sef al Sectorului 3, potrivit Mediafax.

"Exista foarte mult spatiu de construit in Bucuresti. Mai mult de 30% din suprafata Bucurestiului poate primi investitii noi. Sunt peste 6.000 de hectare de teren pe care se poate construi", a spus Dumitrascu.

Arhitectul a afirmat ca, respectand legislatia privind urbanismul, din cele 6.000 de hectare disponibile raman peste 3.000 de hectare de teren pe care se poate construi in Bucuresti.

"Bucurestiul are un deficit de circa 100.000 de locuinte, iar pe cele 3.000 de hectare disponibile ar avea loc sute de mii de locuinte. Noi suntem mult sub media europeana si in ceea ce priveste spatiile hoteliere, spatiile de birouri sau spatiile de retail", a adaugat Stefan Dumitrascu.

Suprafata Capitalei este de 228 de kilometri patrati, adica 22.800 de hectare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1767 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Sunt curios... (Duminică, 18 decembrie 2011, 15:20)

    Adi [anonim]

    ... ce parere are arhitectul sef despre infrastructura care trebuie sa suporte acele sute de mii de locuinte: scoli, spitale, transport si alte servicii publice. Exista ea deja? Sau va fi construita? Sau a fost macar gandita, pe langa ingramadirea a si mai multor cutii de chibrituri intr-un spatiu stupid de mic?
    • +2 (2 voturi)    
      completare (Duminică, 18 decembrie 2011, 16:22)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Adi

      As adauga la comentariul de mai sus o intrebare mai "absurda": Se mai gandeste cineva la spatii verzi, parcuri, suprafete de relaxare ? Sau noua viziune asupra orasului este aceea a unei conserve ? Astazi se construieste haotic: se adauga structuri noi intre blocuri, pana si cartierele ridicate in perioada comunista le par prea rasfirate bisnitarilor de locuinte.
  • +4 (4 voturi)    
    de unde a scos deficit de 100.000 de locuinte? (Duminică, 18 decembrie 2011, 15:30)

    elbo [anonim]

    iarasi au facut statistici cu intrebari idioate gen: ati vrea sa va mutati intr-un apartament nou?

    in loc sa intrebe aveti bani sa treceti strada? dar sa cumparati un apartament nou?

    nu poti sa ai deficit atata timp cat ansambluri intregi de locuinte stau goale pentru ca nu isi gasesc cumparatori!

    de ce credeti ca a dat asmita faliment?
  • 0 (2 voturi)    
    Care arhitect ? (Duminică, 18 decembrie 2011, 17:07)

    Mitica [anonim]

    Arhitectu asta in cardasie cu tovarasa arhitect directoare la icral titan si cu sos de turnatori din vechea garda amestecat cu iz masonic, stie sa demoleze si nu sa construiasca !
  • +1 (3 voturi)    
    demolare si nu construire (Duminică, 18 decembrie 2011, 17:20)

    Mitica [anonim]

    tovarasul arhitect de la sectorul 3 impreuna cu tovarasa arhitect directoare de la icral titan stie numai sa demoleze la comanda vechii garzi de informatori si turnatori de pe vremea lui ceausescu, avand un iz masonic de neconfundat !
  • +3 (3 voturi)    
    Avem nevoie de o dezvoltare durabila a sectorului (Duminică, 18 decembrie 2011, 18:05)

    Mircea [anonim]

    Nu de planuri facute in urma actiunilor de lobby ale diversilor indivizi. Avem nevoie de o gandire pentru zeci de ani de acum incolo, ca sa nu ajungem iar la situatia actuala.

    "Noi suntem mult sub media europeana si in ceea ce priveste spatiile hoteliere, spatiile de birouri sau spatiile de retail"...cum ramane cu gradinite,teatre, biblioteci, zone sportive etc? Sau astea nu intra in planurile lor pentru ca nu le aduc profit?

    Cum ramane cu populatia existenta, cu spatiul personal necesar fiecarui om, cu strazile care abia mai fac fata si asa la traficul existent?

    O zona nu inseamna doar blocuri si cu siguranta nu inseamna blocuri construite la cativa metri unul de celalalt. Sau ne intoarcem la comunism cand trebuia toata lumea sa stea la bloc, indiferent de conditiile existente, toti inghesuiti ca sa incapa.

    Sunt de acord ca trebuie construite si blocuri. Dar nu doar pentru a reface specula imobiliara si a permite ridicarea unor blocuri care probabil vor pica la primul cutremur mai mare, atat de prost sunt facute.
  • 0 (2 voturi)    
    ! (Duminică, 18 decembrie 2011, 20:15)

    Dular [anonim]

    Mai greu cu aprobarile si cu birocratia. Dureaza aproape 1 an pana iei autoriz de c-tie iar functionarii de la primarii (sa le spunem faraonii) sunt adeptii spagilor si a umilintei cetatenilor.
  • 0 (0 voturi)    
    parcari distruse pe str.matei basarab (Duminică, 18 decembrie 2011, 22:50)

    Parerea mea [anonim]

    Dumitrascu asta distrus doua parcari pe str.Matei Basarab, Labirint, pe care le-a facut cadou adventistilor, sa aiba unde parca masinile cand vin la slujba! Foarte bine, dar locatarii din zona, ce trebuie sa faca ? Sa devina adventisti, in opinia d-lui Dumitrascu!?
  • 0 (0 voturi)    
    Tarii cat mai mult beton (Luni, 19 decembrie 2011, 0:06)

    Tiberiu Cazacioc [anonim]

    Ce frumos: macarale, rad in soare, macarale!!! Nici o autoritate locala nu pledeaza ptr. nevoia de mii de ha de spatii verzi...
  • 0 (0 voturi)    
    uuu (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:14)

    zac [anonim]

    intima ca de obicei " a r h i t e c t u l " nu arhitectul sef al sectorului 3, domnul .....De, buna cuviinta , protocolul .... intimitatea las o departe de privirile publicului.