Dezvoltatorii imobiliari, in vremuri de criza: elicoptere cadou, ieftiniri, sisteme de plata mai relaxate

de I.M.     HotNews.ro
Duminică, 26 octombrie 2008, 19:17 Economie | Imobiliar


Cel putin cinci dezvoltatori au anuntat, in ultima perioada, oferte care mai de care mai tentante pentru a atrage cumparatorii, in vremuri de criza. Cele mai spectaculoase: un elicopter la pachet cu o casa de vacanta, ieftiniri de pana la 100.000 de euro, sistem bazat pe achitarea unui avans, cu plata peste 4 ani - dupa ce te-ai mutat in noua locuinta.

Oferte de lux: elicopter si casa de vacanta, la pachet
Compania QCM sustine ca, in timp ce piata locuintelor pentru middle class intampina dificultati, investitiile in proiecte de lux devin rentabile si mai ales stabile. Bazandu-se pe aceasta certitudine, compania anunta ca „elita high-classului bucurestean” care va cumpara una din cele trei case de lux puse la vanzare primeste cadou un elicopter si un penthouse la Brasov.

Aceeasi companie sustinea, intr-un comunicat transmis la sfarsitul lunii septembrie, ca „piata rezidentiala romaneasca se relanseaza”: „Dupa cateva luni in care piata rezidentiala romaneasca a fost dominata de incertitudini, de schimbari bruste ale dispozitiei cumparatorilor si ale ritmului de vanzare si de cumparare, de zvonuri despre dezastre si de eforturi pentru a le demonta, jucatorii din imobiliare par sa se fi linistit: situatia pietei de real estate este din ce in ce mai limpede iar nesiguranta este din ce in ce mai mica” transmitea cu o luna in urma QCM.

Posibilitate de recalculare a pretului sau plata peste 4 ani
Doua solutii inedite de plata au fost lansate, saptamana trecuta, de Impact Developer and Contractor (IMP). “Un prim produs rezidential este oferit persoanelor care dispun de resursele financiare pentru achizitionarea unei locuinte in prezent, dar care se afla in expectativa, temandu-se de o eventuala scadere a preturilor pe piata imobiliara”, arata un comunicat al companiei.

Este vorba despre CETIF (Ceiling Float Price Ramburs Apartament), “care garanteaza clientilor recuperarea diferentei de pret dintre valoarea imobilului la momentul achizitionarii sale si o valoare viitoare, in cazul scaderii pretului imobilului. Clientul poate solicita recalcularea pretului oricand, pana la data de 31 decembrie 2009, calculul discountului fiind raportat la preturile de lista afisate pe site-ul Impact la momentul exercitarii cererii de restituire a diferentei”, explica un document transmis de companie.

Cel de-al doilea produs rezidential anuntat de IMP este denumit CALLBUY (Timeframe Discounted Buy Option Rent Apartment), mai transmite compania.

Acesta "ofera clientilor care nu dispun de resursele financiare necesare sau celor care mai trebuie sa astepte pana la aprobarea creditului posibilitatea de a se muta in noua casa imediat cu plata ulterior, atunci cand va indeplini noile conditii de creditare. In acest fel, persoanele interesate de produsele realizate de companie vor putea achita o garantie initiala de minim 20.000 RON, avand la dispozitie o perioada de patru ani pentru contractarea oricand a creditului propriu-zis. In tot acest timp, beneficiarul va plati o chirie, care ii confera ulterior dreptul la un discount din pretul de achizitie".

Ansamblurile rezidentiale dezvoltate de IMP sunt situate in Bucuresti, Constanta, Oradea, Ploiesti.

Un alt dezvoltator anunta, pentru complexul West Park Residential, schimbarea modalitatii de plata, pentru apartamentele ramase nevandute: “10% avans, 15% in transe egale pe parcursul a 10 luni (perioada poate fi stabilita de comun acord in sensul ca poate incepe dupa doua/trei luni de la plata avansului, este discutabil). 75% la livrare. Pretul ramane cel corespunzator modalitatii standard”, transmit, in cadrul unei oferte, reprezentantii West Park.

Ieftiniri de pana la 100.000 de euro.

Un alt dezvoltator, Europa Group, anunta reduceri de preturi la 34 de imobile aflate “pe stoc”. Reducerile sunt de pana la 20% la apartamente, si de pana la 40% la spatiile de birouri. De ce acum?

Reprezentantul companiei a raspuns, pentru HotNews.ro: “Perioada de reduceri nu poate fi nicicand estimata cu certitudine in timp, fiind strans legata de factori independenti de noi. Desfasurarea acestei campanii in perioada curenta se datoreaza faptului ca dorim sa venim in ajutorul clientilor intr-o perioada in care accesul la credite sau la resursele financiare necesare achizitionarii unui imobil sunt ingreunate de situatia pietei imobiliare in Romania si de cea pe piata financiara mondiala”.

Referitor la dificultatile intampinate in contextual actual, Nadia Ene, marketing manager al Europa Group, a declarat: “Este cel mult o perioada care ne-a facut sa ne orientam catre un mai bun management al costurilor si catre eficientizarea activitatii nostre in momentul prezent si in perioada urmatoare, reconsiderand acum si strategia de investitii pentru urmatorii ani. Este o perioada in care trebuie sa fim precauti si sa ne continuam actiunile de investitii demarate in Romania”.

La intrebarea “Cum se vor resimi reducerile anuntate de pret in profitul companiei?” Nadia Ene a raspuns: “Desigur profitul va scadea datorita reducerilor costurilor de vanzare a imobilelor, insa in acesta perioada urmarim sa ne continuam activitatea avand deja alte 2 proiecte de mare amploare in derulare. Ne-am orientat catre adoptarea unei strategii ce ne permite stabilitatea pe piata si flexibilitatea ofertelor catre clientii finali si ne vom concentra activitatea in optimizarea la maximum a activitatii".

Tot la categoria ieftiniri se incadreaza si dezvoltatorul Gigant Construct care a anuntat ca vinde 10 apartamente in complexul Pallady Towers la pretul de 1.000 euro + TVA pe metrul patrat construit.

Proiecte amanate, probleme neasteptate.

Trigranit: “Este posibil sa punem in asteptare proiectele pentru care nu avem finantare sase-opt luni, cat va fi necesar pentru a reduce riscurile”, a declarat Dan Ghibernea, country manager al dezvoltatorului ungar TriGranit, pentru Business Standard, cu doua zile in urma.

Sonae Sierra:
"Va fi foarte dificil sa ne atingem targetul propus, dar speram sa incepem dezvoltarea a cel putin inca un mall. Am fost surprinsi de probleme complet neasteptate in Romania. Ne-a fost propus, spre exemplu, un teren extrem de contaminat, care necesita investitii de opt milioane de euro pentru decontamimare, astfel ca am renuntat la una din posibilele afaceri", Alvaro Portela, CEO al Sonae Sierra, pentru Ziarul Financiar, la inceputul lunii octombrie.

Tot atunci, reprezentantul fondului austriac de investitii Europolis, parte a grupului Volksbank, a declarat pentru Business Standard ca amana pentru 2009 cumpararea de terenuri pentru noi dezvoltari imobiliare, decizia avand la baza preturile inca ridicate de pe piata bucuresteana.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7451 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    prieteni, vine furtuna! (Duminică, 26 octombrie 2008, 21:16)

    mircea [anonim]

    Toate firmele dezvoltatoare amintite au probleme!

    Vai de "vecinii" care au platit deja apartamentele din blocurile nevandute ori neconstruite...

    Profitul dezvoltatorilor va fi acum de max. 8-10%. Si al antreprenorilor generali la fel. La un pret de construire de 800 euro/mp cat sa fie oare pretul final?! Sub 1000 euro/mp, fara TVA, cu tot cu locul de parcare (care va fi bonus!)...Acum cititi ultimele reglemetari vis-a-vis de suprafetele minime construite...rezulta preturi mai mici decat al apartamentelor vechi sau foarte vechi!!! Si ce spunea primul dezvoltator citat? Abia s-a relansat piata imobiliara?! :))
    • +1 (1 vot)    
      pret de 800 euro/mp? (Luni, 27 octombrie 2008, 7:19)

      jax [anonim] i-a raspuns lui mircea

      dar ce are peretii poleiti cu aur? treziti-va la realitate si nu mai ascultati minciunile lor , la 800 de euro profitul este de minim 100%.un metru patrat construit la rosu costu maxim 200 euro si la cheie cam 300 de euro.
  • +1 (1 vot)    
    Vai saracutii ... (Duminică, 26 octombrie 2008, 21:29)

    mihai [anonim]

    cum se gandesc ei la noi. Cum vin ei in ajutorul nostru cu tot felul de discounturi...poate poate mai punem botul...ce dragut!
  • +2 (2 voturi)    
    Impact - Solutii (Duminică, 26 octombrie 2008, 21:48)

    Ioan [anonim]

    Exista cateva explicatii simple pentru reactiile dezvoltatorilor imobiliari .
    1- Dezvoltatorii imobiliari au fost o gasca de suti , foarte inchegata si care nu s-au concurat intre ei , aducandu-i pe bietii fraieri in situatii de necrezut , cand pentru o casuta amarata unde incepea lanul de porumb trebuia sa plateasca sute de mii de euro pe zeci si zeci de ani .
    2- Sunt extrem de disperati acum , cand amaratii aia de intelectuali sau mici negustori , etc . s-au trezit si ei , in sfarsit din visul investitiei imobiliare intr-o tara ca Romania .
    3- Nucred ca o sa vrea nimeni ( nici un fraier ) sa inchirieze case de la Impact ( cu chirii probabil mari de tot ) , pe o perioada de patru ani ( Contract batut in cuie din cauza garantiei de 20.000 RON ) .
    4- In cei patru ani , sutul ( dezvoltatorul ) o sa isi recupereze cu varf si indesat putinii bani care i-a dat pe casuta aia la cuca macaii si fraierul o sa se simta obligat ( pt . ca va pierde si garantia si chiria ) sa ii dea si restul de bani .
    5 - Preturile au fost umflate cu pompa in ultimii ani atat de mult incat daca la anul lista de preturi a Impact va fi modificata (in bine ) cu 20 % ... Oricum reprezinta o scadere de 20 % din ceva umflat cu 200%
    6 - Nu se vine cu solutii de-astea de Obor sau de pusti de 20 de ani ( gen : iti dau telefonul asta sa il probezi frate pana vineri sa vezi si tu daca-ti place ) , in momentul in care e vorba de vietile oamenilor , de sute de mii de euro , (bani pe care un contabil bun la o multinationala ii munceste cu greu , ca sa ii dea aluia cu facultate terminata la seral ) si de multe zeci de ani in care va fi un biet frustrat in o casuta construita prost si ieftin , unde nici nu visa un Bucurestean sa ajunga , acum zece ani , decat daca nimerea la penitenciar sau ceva de gen .
  • 0 (0 voturi)    
    Nu... (Duminică, 26 octombrie 2008, 21:54)

    X [anonim]

    ... va suparati, la elicopetere oferta e limitata ? Nu de alta, dar sa stiu cat de tare sa ma grabesc :)))
  • 0 (0 voturi)    
    NICI UN COMENTARIU (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:11)

    nu mai are nimeni cash [anonim]

    cine ar mai da ceva pe proiecte- terminati-le si apoi mai vedem, verificam...
  • 0 (0 voturi)    
    si acum traducerea.. (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:15)

    alin [anonim]

    baietii vazand ca se fac bani frumosi s-au aruncat in proiecte mai mari decat puteau duce. acum cand nimeni nu le cumpara apartamentele in avans nu mai pot sa le termine. toate aceste povesti care par sa indulceasca pretul ar trebui puse in balanta cu riscul ca dezvoltatorul sa nu aiba suficienti clienti sa-si termine proiectul + riscul sa il termine la o calitate mult mai scazuta din lipsa de fonduri.
    ar trebui sa ne fie mila de ei? :) eu zic sa asteptam sa-si vanda masinile scumpe, viloaiele de prost gust, sa-si mai concedieze din secretare si sa-si angajeze muncitori calificati.. sa termine ce au spus ca vor termina si abia atunci, cand ii vom vedea ca sunt in stare sa se tina de cuvant, sa evaluam daca salariul nostru pe 10 ani merita sa-l dam pe cutia de betoane.
  • 0 (2 voturi)    
    normalizare (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:49)

    alex [anonim]

    Incepe normalizarea pietei in Bucuresti: vor fi apartamente scumpe in Centru unde se duc cei care au bani si chiar vor in buricu targului si ieftine la periferii unde vor fi clasa medie, chiriasii etc.

    O singura remarca legata de blocurile vechi: ar fi mult mai atractive daca betoanele alea gri ar fi inlocuite cu izolatia termica + o culoare mai vie si astfel ar "aduce" cat de cat cu blocurile noi...
  • +3 (3 voturi)    
    V-ati dat cu stangu-n dreptu' (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:53)

    dragon [utilizator]

    Dezvoltatorii lu' Peste, voi ati ridicat artificial preturile la materiale de constructie ca sa justificati preturile exagerate ale constructiilor.
    Acum sunteti in belea si nu mai aveti avansurile cu care faceati case fara sa bagati nici un ban in afacere, decat pentru infiintarea societatii plus 2 lopeti. Sunteti in cardasie cu agentii imobiliari care au umflat preturile la fel de artificial plus inca cateva E-uri de la ei, pentru conservare. Elicopterele alea, ce-ar fi sa vi le bagati in fund si sa lasati preturile la valoarea adevarata, plus un 5% si pentru voi, ca v-ati deranjat sa puneti 2 boltari cap la cap, asa cum ar fi fost normal. Lasati ca elicopter imi cumpar eu, daca chiar sunt asa de smecher, iar excursie pot si eu sa imi cumpar singur pentru tot familionul de diferenta la care ar trebui sa renuntati. Si o sa renuntati, ca nu aveti incotro. 1000 euro/m2 nu face o casa nici de-i facuta din blocuri de marmura, mai ales la blocuri cu etaj. Si nici macar nu dati un elicopter la fiecare casa vanduta. Numai ca sa mentineti preturile in ceruri. Da vi se coace si voua pana la urma...
    • 0 (0 voturi)    
      mp construit ... (Luni, 27 octombrie 2008, 11:01)

      ghitza [anonim] i-a raspuns lui dragon

      Lume, e in jur de 400 euro/mp construit ( daca ai terenul deja )pentru o casa, a ta , pe pamant, unde nu-ti bate nimeni in tzeava daca faci galagie ... Pretul de mai sus e un pretz MEDIU. Acesta se poate modifica in functie de finisajele ce le pui.
      Fiecare face cum poate/vrea/stie...
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai pune nimeni botul... (Duminică, 26 octombrie 2008, 23:00)

    george [anonim]

    Cine se mai risca cu afaceri in imobiliare.
    Impact este la marginea prapastiei si mai are nevoi de un mic "sut in fund" pentru a cadea in prapastie.

    Performate recente a actiunilor Impact:
    Variatie in ultima saptamana -22,33%
    Variatie in ultima luna -65,57%
    Variatie de la inceputul anului -93,32%
    Variatie in ultimul an -96,91%

    Cine se baga? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Tare ! (Luni, 27 octombrie 2008, 8:47)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui george

      Mi-a placut indicatorul de performanta Impact.
      Cam asa arata inceputul sfirsitului.
  • 0 (2 voturi)    
    obiectiv (Luni, 27 octombrie 2008, 0:31)

    nu conteaza [anonim]

    Toti vorbesc despre riscul de a investi in piata imobiliara. Totusi, sa analizam situatia din punct de vedere al unui potential cumparator. Sa zicem un inginer cu un salariu de o mie de euro pe luna. Nici mult , nici putin. Ce variante are? Eu zic ca n-are. Vorbim despre elicoptere sau mai stiu eu ce aberatii, de parca cititorii hotnews ar fi direct interesati de un discount in forma de elicoper. Asa ca pun si eu o intrebare pentru tinerii ingineri, economisti, etc. Baieti, noi ce asteptam de fapt? Preturi normale la case sau dezvoltare profesionala(chirie in timpul asta) si o eventuala plecare in strainatate?
    • 0 (2 voturi)    
      Degeaba cu ieftinirile (Luni, 27 octombrie 2008, 2:57)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Eu am salar de 1000euro dar nu-mi permit un apartament mai mult de 50Keuro pentru ca banca nu-mi da. Cum apartamentele sunt peste suma aia rezulta ca doar specula mai tine piata activa. Cand specula o sa se termine o sa fie iures. Pentru la anul eu zic sa va asteptati ca-n America. Cumperi o casa primesti una gratis :)).
      Developerii sa o o ia sus ca le-a venit timpu !
      • 0 (2 voturi)    
        daca ai bani nu inseamna ca-ti permiti! (Luni, 27 octombrie 2008, 7:49)

        alin [anonim] i-a raspuns lui mihai

        ce conteaza cat iti da banca? daca bancile le-au dat voie amaratilor pana acum sa se indatoreze la 70% inseamna ca-si permiteau? locuinta ta trebuie sa valoreze venitul pe 2-3 ani. asta e o medie din colturile lumii neafectate de housing bubble. este si o chestiune de bun simt.. un apt de 120k inseamna veniturile pe 10 ani. oare tu ai fi avut nevoie de 10 ani sa-ti ridici o locutinta?
        • 0 (0 voturi)    
          corect alin! (Luni, 27 octombrie 2008, 14:10)

          tudor [anonim] i-a raspuns lui alin

          logic ar fi sa nu munesti o viata intreagha pt o cutie de carton!.. cine vrea vila ca in filme si 5000 mp sa alerge sa-si faca rate pe 150 de ani...dar o casa normala decenta nu ar trebui sa inchita veniturile unei familii mai mult de 2-3 ani din viata! Pentru ce mai traim? Pentru fotbal si pt rate???:))
          vorba lui mihai de mai sus...developeri sa o mai ia si sus ca le-a cam venit si lor!
          bafta
  • 0 (0 voturi)    
    guvernarea (Luni, 27 octombrie 2008, 9:45)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Da nu-i asa ca au sa creasca preturile cu 30% pana la sfarsitul anului?
    Cumparati acum si revindeti la anul in profit. Nu pierdeti ocazia!
    Piata imobiliara va creste incontinuu inca 100 de ani, datorita rapostului intre cerere si oferta.!
    Nu-i asa ca au sa creasca preturile? Nu-i asa ca au sa creasca?
  • 0 (0 voturi)    
    investitii (Luni, 27 octombrie 2008, 12:43)

    nar [anonim]

    Cred ca se poate construi chiar cu 80 e, plus tva.Pe luna?Nu, pe pamint!adica, pui un cort pe pamint, si asta este!reveniti-va, oameni buni, cu 200 euro/mp!
  • 0 (0 voturi)    
    inceputul sfarsitului (Luni, 27 octombrie 2008, 14:33)

    luputehno [anonim]

    alo....mai incet cu preturi de sute de mii euro..in germania apartamentele s ar vinde la jumate cat se cere aici.si la ce salarii.multi o sa si piarda casele ,joburile,familiile....tot.acuma o sa vina partea urata:executari silite,evacuari...licitatii pe case facute de banci..vai de cei care s au aruncat cu capul inainte.ca la criza economica ce vrea sa vina si aici nici isarescu nu ne mai scapa.as condamna la munca silnica pe viata pe toti samsarii imobiliari care au excrocat poporul.rusine lor si expertilor care au zis:cumparati...cumparati.
  • 0 (0 voturi)    
    betoane (Marţi, 28 octombrie 2008, 6:10)

    misa [anonim]

    nu e vina nimanui ca suntem neam de proprietari si avem cultura asta,da cei care vand betoane trebuie omorati,baga apa ssi o vand la pret de ciment la fel si cu pietrisul.da opritii fratilor ca ne iau sufletele din noi.avem copii ,trebuie sa si ia ocasa candva da nu sa moara petru o masina de beton vanduta de 8ori pretul real.si zdrentele alea de le banca care isi bat joc de sarmani oameni care nau habar de un calcul,in loc sa dea cea mai buna solutie pentru un imprumut o da pe cea mai scumpa din lume.aici la noi in romania noastra.au ajuns sa ne ia sufletele pentru in mic credit cu tot felul de ascunzisuri si comisioane de administrare pe care le platim la dobanzile uriase pe care ni le baga pe gat.scrieti fratilor mare si peste tot sa vada tot romanul ce fac nenorocitii astia .cum ne distrug si ne pun la jug.ne inrobesc pe vecie pentru putin beton.scrieti fratilor manifeste sa vada tot omul sa vada guvernul sa ia atitudine.moarte bancilor
  • 0 (0 voturi)    
    Locuinte pentru popor (Marţi, 3 februarie 2009, 22:39)

    Vulturul [anonim]

    Salutare fratilor.Va dau cateva date exacte ca sa va face-ti calculele corect pentru ca meritati asta dupa atati ani de minciuni si hotie.M/P construit costa in jur de 450 euro iar pretul corect de vanzare ar fi de 585 euro,adica cu un adaos de 30% pt dezvoltator ca doar a muncit si el.Aici se va ajunge pana la sfarsitul anului asa ca va sfatuiesc sa nu va aruncati momentan in investitii deoaree piata e inca umflata rau de tot.Mai aveti rabdare cateva luni ca se v-a sparge buba urat de tot.
    Falimentul scrie pe 90% din dezvoltatori.Numai cei foarte seriosi vor supravietui.
    Atentie mare nu cumparati promisiuni ci doar lucruri palpabile,adica locuinte gata finalizate.
    Sa auzim numai de bine.