Cum ar putea arata Bucurestiul: Parc de 5 hectare in spatele Garii Obor

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 7 iulie 2010, 17:34 Economie | Imobiliar


Zona Baicului este o mare de blocuri muncitoresti in care apar ca niste insule scheletele fostelor fabrici. La parterul blocurilor sunt cateva magazine de cartier, intre blocuri un parculet si o scoala. Pe strazi si in spatiile libere dintre blocuri sunt parcate masini. Investitorii care au dezvoltat ansambluri rezidentiale noi, in loc sa ridice nivelul zonei prin spatii publice, s-au gandit doar cum sa-si indese mai bine terenul cu blocuri. Asa se face ca nu exista niciun loc unde oamenii sa iasa sa se plimbe, sa vada un film sau sa faca cumparaturi.

Cinci arhitecti, studenti la masterul Dezvoltare Urbana Integrata, de la Universitatea Ion Mincu, au propus transformarea completa a zonei prin regandirea sistemului de spatii publice din zona. Zona de interes a proiectului este un centru de cartier cu rol cultural si de coeziune sociala, dezvoltat sub forma unei gradini publice de circa 5 ha, o zona de agrement si dotari sportive de circa 5 ha si zone comerciale, parcari si birouri in constructii noi, dar si in hale reconditionate.

Perspectiva actuala din Soseaua Electronicii
Foto: Arhiva personala







Cum ar putea arata Soseaua Electronicii dupa construirea parcului
Foto: Arhiva personala











Perspectiva actuala de pe strada Podul Vadului
Foto: Arhiva personala












Cum ar putea arata strada Vadului
Foto: Arhiva personala














"Este vorba de zona din spatele garii Obor, unde inainte de 1990 functionau foarte multe industrii, astazi abandonate. Calitatea locuirii este foarte slaba, fara dotari publice si spatii verzi amenajate. Ansamblurile noi de locuinte sunt orientate catre solutii de specula imobiliara. De asemenea, zona prezinta o infractionalitate foarte ridicata. Am propus refunctionalizarea halelor si integrarea lor intr-o gradina publica pe care am denumit-o Gradina cu Balci pentru a crea un spatiu public unde se desfasoara spectacole, targuri si alte evenimente cu caracter socio-cultural. Un loc unde oamenii sa poata interactiona si sa poata petrece timpul liber. Gradina cuprinde o livada si o zona de activitati. Reabilitarea cailor ferate nefolosite prin plantarea masiva a partii dinspre gara face parte de asemenea din proiect. In plus, am mai propus cateva solutii simple care ar schimba radical, pe termen scurt, imaginea zonei: ingustarea trotuarelor de langa zidurile siturilor industriale si largirea lui pe partea cu case, transformarea incintelor in suport pentru forme de arta urbana - gen grafitti, pe marginea drumului zone de parcare alternate cu plantarea de arbori, eventual pavarea strazilor", spune Elena Stoian, unul dintre cei cinci elaboratori ai studiului.

Proiectul a fost prezentat la Anuala de Arhitectura Bucuresti 2010 in cadrul sectiunii Studii si proiecte nerealizate, concursuri. Autorii sunt: Daniela Calciu, Andrei Gutu, Mirela Nitu, Veronica Tudor si Elena Stoian.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3730 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:55)

    me [anonim]

    s-o vad si pe asta...
    ca pana acum se pricepeau numai sa distruga parcuri...
    sa faca parcuri ar fi intr-adevar ceva deosebit... dar pana nu vad sunt sceptic...
    trebuie sa se gaseasca vreunu care sa-si dea sama ca stra-stra-stra-stra-stra-bunicasu adam a detinut acela pamanturi acum 10k de ani si sa faca un mall in locul parcului.
    • +1 (1 vot)    
      Ai toate motivele (Joi, 8 iulie 2010, 9:34)

      Julia [anonim] i-a raspuns lui me

      .. sa fii sceptic!!
      Culmea mizeriei, este ca cel cu str-stra-stra -bunicasu adam care a detinut acele pamanturi acum 10k ani, nu s-a trezit inainte de a se curata terenul si de a se cheltui bani grei pentru amenajari,.. ci culmea, dupa!! Si nimeni nu-i face nici o socoteala .
      Fraieri noi ca acceptam. O fi legea proprietatii sfanta, dar si legea bunului simt ar trebui sa fie sfanta, nu? La urma urmei , legea retrocedarii, ar fi trebuit sa fie pe durata determinata. Daca in maximum 5 sau 10 ani, nu te-ai obosit sa demonstrezi ca ceva iti apartine, si sa mai si ceri acel lucru, gata , adio si la revedere.. respectivul bun ramane proprietate publica ( PUBLICA, si nu a unor indivizi .. smecheri de la primarie)
    • 0 (0 voturi)    
      idei (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 9:02)

      elena stoian [anonim] i-a raspuns lui me

      totul trebuie sa plece de la vointa celor din primarie. sa fie convinsi ca situatia in zona trebuie schimbata, sa faca schimburi de terenuri, sa gaseasca fonduri, parteneri. aceasta este o propunere si un semnal de alarma.
  • 0 (0 voturi)    
    Nici o data nu ai sa vezi!!!! (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:25)

    Catalin-Uk [anonim]

    Asta e
  • -2 (2 voturi)    
    Parc de criza (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:39)

    Dominus [anonim]

    Oare la ce pret se va face acest parc ?!!! E bine venita o oaza de verdeata in si asa super poluatul Bucuresti dar oare se face pe ternul celor ce initial au vrut sa construiasca blocuri pe acel teren ?! Ar fi o solutie pentru ei sau pentru populatie ?! SA train bine !!!
  • +2 (2 voturi)    
    never... (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:03)

    LupuMoralist [anonim]

    stau chiar in spatele pietei obor si situatia va spun ca e f grava. colcaie zona de gunoaie, betivi, caini, sobolani, traficanti de tigari. nu se intampla absolut nimic, politia trece tot timpul pe langa traficanti, gunoaiele nu se strang, e un adevarat haos acolo...
    • 0 (0 voturi)    
      situatie zona (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 9:14)

      elena stoian [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

      sunt multe industrii parasite, cai ferate dezafectate - prielnice dezvoltarii unui mediu similar.

      in plus, conform unui studiu recent zona obor/ colentina/ andronache este impreuna cu rahova in topul zonelor cu infractionalitate ridicata. (cartografiere sociala a bucurestiului, snspa 2010)
  • -1 (1 vot)    
    offfffff (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:06)

    imaginaru [anonim]

    Mai fratilor, chiar nu cititi inainte de a comenta?
    este o imaginatie a unora ,,in cadrul sectiunii Studii si proiecte nerealizate, concursuri''.
    V-a apucat isteria, ce dracu!
    Daca ati sti ce imi bubuie minte si mie cred ca v-ati cruci!
  • +1 (1 vot)    
    Primaria ar trebui sa cumpere terenuri ACUM (Miercuri, 7 iulie 2010, 21:01)

    vasile [anonim]

    cind au scazut preturile. Apoi Sa le transforme in PARCURI. Si GAra de Est ar trebui DESFIINTATA sau cel putin MUTATA mai inafara. Acum se stranguleaza circulatia la bariera Baicului.

    Ontanu ar putea ramine in istorie daca ar cumpara terenuri/proprietati si sa faca un mare parc in zona de Est. Asa cum dezvolta zona din jurul Primariei Sector 2 ca Centru de afaceri.
    Privatii cu fabrici din zona Obor ar fi bucurosi sa le cumpere cineva terenurile in conditiile actuale. Si alte foste fabrici care mai exista in Bucuresti ar putea fi transformate in parcuri (primariile sa cumpere terenul si apoi sa se amenajeze prin proiecte Europene dar si cu implicarea comunitatii (Nu cu firme de partid)
    • 0 (0 voturi)    
      interes public (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 9:22)

      elena stoian [anonim] i-a raspuns lui vasile

      proiectul este denumit Grădina cu bâlci pentru a alatura ideea de parc cu cea de loc de activitati diverse pentru comunitate. similar cu gradinile publice care aduna si functiuni si verde.

      gestionarea corecta de catre administratie, parteneriate public privat, implicarea comunitatii ar face din PS2 prima primarie care ar actiona direct in interes public!
  • +2 (4 voturi)    
    Parcul de langa Palatul Parlamentului (Joi, 8 iulie 2010, 0:59)

    rov [utilizator]

    De 20 de ani o zona de peste 20 ha din centrul Bucurestiului, vis a vis de P. Parlamentului este in paragina. Cu eforturi minime se putea transforma in parc, zona de plimbare, de relaxare, chiar provizoriu.... Cetatenii contribuabili ai orasului meritau asta. Nenorocitul de piedone a ingropat bani seriosi in spatiile verzi dintre benzile de asfalt, cu palmieri si alte ciudatenii. Sunt sigur ca acesti bani erau suficienti pentru 3-4 piste de bicicleta, putina iarba verde si 4-5 bancute in maidanul respectiv. Dar din lucrurile simple si de bun simt nu ies bani, nenorocitilor....sunteti obtuzi si excentrrici pe banii nostri !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Lucru in echipa (Vineri, 9 iulie 2010, 11:01)

    Vasile [anonim]

    De ce niciodata nu se vorbeste si despre reactia celor din primarie la aceste tipuri de proiecte. Presupun ca discutia se doreste a fi inceputul unei actiuni finalizate cu constructia efectiva a parcului. Nu ar fi normal ca realizatorii materialului sa ceara si parerea primarului de la sectorul 2, primarului Bucurestiului. Si in plus, de ce nu se organizeaza o serie de discutii publice intre cei care fac aceste proiecte si cei care ar putea sa le puna in aplicare?
    • 0 (0 voturi)    
      ... dezinteres (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 8:47)

      daniela calciu [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      pentru ca arhitectul sef al sectorului 2 a fost invitat la prezentarea publica a propunerilor (ca membru al juriului chiar) si, desi a confirmat prezenta, in final "alte treburi mai importante" l-au impiedicat sa apara :|
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 9 iulie 2010, 12:44)

    Cristina [anonim]

    Bravo Veroooooooooo!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rugaminte (Vineri, 9 iulie 2010, 22:19)

    otilia andrei [anonim]

    Stimata doamna Catiusa Ivanov,o rugaminte...cum pot da de macar unul din cei 5 membri ai echipei cu aceasta initiativa?! multumesc frumos.
    • 0 (0 voturi)    
      unul din autori (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 8:42)

      daniela calciu [anonim] i-a raspuns lui otilia andrei

      Stimata doamna Otilia Andrei, sunt unul dintre cei cinci autori ai propunerii. ma puteti contacta pe adresa danielacalciu [at] yahoo [dot] com
    • 0 (0 voturi)