Proiect de turn de 20 de etaje pe un spatiu verde din intersectia Razoare, langa Cotroceni

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2011, 10:05 Economie | Imobiliar


Proiectia turnului de la Razoare
Foto: PMB
Desi legea interzice construirea pe spatiile verzi, proprietarii care detin astfel de terenuri nu se lasa pagubasi. De aceasta data este vizat un spatiu verde, plin de copaci, de la intersectia Razoare, unde proprietarii doresc sa construiasca un turn de 20 de etaje. Proiectul va fi discutat miercuri in cadrul Comisiei Tehnice de urbanism de pe langa Primaria Capitalei.

Spatiul verde, cu o suprafata de circa 5000 mp, se afla in mijlocul intersectiei Razoare, un teren triunghiular intre Bulevardul Geniului, Soseaua Panduri si Strada Razoare. Proprietarii, Tanasoiu Emil, Tanasoiu Rodica, Tanasoiu Daniel si Tanasoiu Anca doresc sa construiasca pe teren un turn de 20 de etaje. Proiectul a fost prezentat saptamana trecuta in Comisia Tehnica de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei, o decizie in acest sens fiind amanata pentru miercuri, 20 iulie (astazi). In documentatiile de urbanism, terenul este trecut ca spatiu verde, cu posibilitatea ca, in urma aprobarii unui Plan Urbanistic Zonal, sa se poata construi o cladire inalta.

Cum s-a ajuns ca pe un spatiu verde sa fie prevazut un turn

Pana in 2008, cand s-a aprobat Planul Urbanistic Zonal pentru Pasajul subteran de la Razoare, terenul a fost spatiu verde. O data cu aprobarea PUZ-ului pentru pasaj, pe teren a aparut si un accent de inaltime, adica posibilitatea de a face un turn acolo, totodata terenul pastrandu-si calitatea de spatiu verde. In acelsi PUZ, au fost trecute alte doua accente de inaltime in curtea Titan Mar, aflata in proprietatea primarului general de la vremea respectiva, Adriean Videanu. De ce in Planul Urbanistic Zonal pentru un pasaj rutier a fost necesara trecerea unor accente de inaltime pe terenuri proprietate privata, ramane in continuare greu de inteles. Mai ales ca, atunci cand este vorba sa limiteze inaltimea unor cladiri de pe parcele proprietate privata, reprezentantii institutiei afirma ca nu o pot face, deoarece legea nu le permite sa reglementeze astfel de terenuri. Si in 2008, Legea spatiilor verzi interzicea modificarea functiunii spatiilor verzi, fiind permisa doar construirea a 15 la suta din suprafata acestora pentru amenajarea aleilor.

De ce au venit proprietarii  la Comisia de urbanism a Capitalei pentru aprobari:

- fara un Plan Urbanistic Zonal, terenul ramane in continuare neconstruibil;

- desi Planul Urbanistic Zonal din 2008 a pus pe terenul lor un accent de inaltime cu indicatorii urbanistici: Procent de Utilizare al Terenului-5 si Procent de Ocupare al Terenului -15 la suta, proprietarii vor mai mult, respectiv un Procent de Ocupare al Terenului de 27 la suta, deoarece spun ca mastodontul nu poate fi construit pe o suprafata de circa 700 mp (15 la suta din teren). Cu alte cuvinte doresc sa se treaca din spatiu verde, in spatiu construibil, un procent de inca 15 la suta din teren, respectiv 700 mp.  In acest moment, legea spatiilor verzi interzice schimbarea destinatiei spatiilor verzi si stramutarea lor. Suprafata construibila de 15 la suta prevazuta pe spatiile verzi este pentru amenajarea aleilor;

- accentul de inaltime este pus pe terenul triunghiular de la intersectia Soseaua Progresului, Soseaua Panduri si str. Razoare, un teren de circa 20.000 mp. Proprietarii care au cerut construirea turnului au doar 5000 mp, restul apartinad altor persoane private. Planul Urbanistic din 2008 a figurat accentul de inaltime orientativ, nu pe un teren anume, si prevede indicatorii urbanistici enumerati mai sus (CUT 5, POT 15 la suta) pentru intreaga fasie de 20.000 mp. Prin Planul Urbanistic Zonal prezentat saptamana trecuta, familia Tanasoiu doreste amplasarea accentului de inaltime pe terenul lor. Daca se aproba construirea turnului de 20 de etaje, ceilalti proprietari de pe parcelele invecinate nu vor mai avea dreptul de a construi nimic.

Cine este familia Tanasoiu

Daniel si Emil Tanasoiu sunt actionari in firma de constructii ACMS. Totodata, Daniel si Emil Tanasoiu sunt actionari la Primavera Development, dezvoltatorul parcului de afaceri S-Park, in apropiere de Piata Presei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8564 vizualizari

  • -10 (26 voturi)    
    :))) (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:12)

    dan [anonim]

    care spatiu verde, care copaci la razoare?
    sunt doar niste balarii, in care se ascund aurolocii si cainii vagabonzi si pe unde risti sa fii tras in boscheti daca ai ghinionul sa treci pe acolo...
    nu inteleg de ce este atata nebunie cu protectia spatiilor verzi cand acolo este doar o zona infecta!!!! draga editori hot news, voi ati trecut vreodata pe acolo sa vedeti spatiile verzi?
    eu da, in fiecare zi, de doua ori, in drum spre si de la munca.
    ideea cu acel turn este exceptionala. go for it
    • +5 (19 voturi)    
      ba (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:20)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui dan

      vezi-ti de proiectul tau "exceptional" si mai lasa presa sa-si faca treaba!
      • 0 (14 voturi)    
        ai si tu dreptate... (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:52)

        dan [anonim] i-a raspuns lui gigi

        dar pe jumatate...era vorba sa isi faca treaba bine, adica, sa investigheze inainte sa puna un articol extrem de agresiv despre construirea unei cladiri pe un "minunat" spatiu verde...
        • +5 (5 voturi)    
          si in loc sa se faca parc (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:14)

          alex [anonim] i-a raspuns lui dan

          Hai mai bine turnam un turn. In loc sa fie presata primaria sa planteze copaci, ca si asa ne sufocam de poluare aici, lasa ca-s balarii, facem turnuri.
          De-acum e simplu, ai spatiu verde, il lasi in paragina, omori copacii, si dupa aia, deh e balarie, pot sa fac turn pe el.
          • +1 (5 voturi)    
            este spatiu privat (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:10)

            ktalin [anonim] i-a raspuns lui alex

            asa ca de ce sa faca parc?
            tu ai face?
            hai sa fim cinstiti: locul este mizerabil, este bine ca se construieste ceva in jegul ala.
            daca primaria de sector sau generala, vrea sa faca un parc, poate sa-l cumpere si sa il amenanjeze, dar atunci alte posturi: despre smecherii, spagi, etc..
            parcul simplu nu inseamna mare lucru, dar s-ar putea face un club de sport pentru copii, pt ca asta este o problema mare, intradevar...
    • -5 (17 voturi)    
      total de acord cu tine (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:23)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui dan

      i agree:D
    • 0 (14 voturi)    
      spatiu verde (& sanatate) vs. betoane (& bani) (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:23)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui dan

      cata ignoranta pe tine...
      • -1 (27 voturi)    
        Stiu ca o sa iau minusi... duium! (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:36)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

        Dar...
        Amicul Dan are dreptate!
        Daca ar fi un spatiu amenajat, daca, ar fi vreun parc pe acolo, daca ar fi un spatiu verde curat... as zice: STOP UNEI CONSTRUCTII ACOLO!
        Dar acolo sunt doar balarii, loc de ascunzis pentru tigani, loc de depozitare mizerii pe sub arbusti crescuti alandala, ...
        De ce autoritatile nu ofera un loc la schimb domnilor proprietari si sa construiasca ele un apc acolo?
        De ani de zile nimic!
        Decat nimic si mizerie, mai bine un bloc fie si turn!
        • +6 (22 voturi)    
          tough choice (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:49)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          balariile alea iti dau oxigen, betoanele iti dau cancer. ce alegi?
          • -1 (21 voturi)    
            oxigen din balarii (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:05)

            eu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

            balariile alea iti dau oxigen pe naiba...

            dupa principiul asta ar trebui sa lasam toate fostele fabrici care se afla in ruine sa sta bine merci in balarii... ca ne dau oxigen..

            mai conteaza si cum arata zona au ba ?
            • +4 (12 voturi)    
              cancer din betoane (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:26)

              Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui eu

              problema nu e estetica, ci de sanatate publica. omul sa isi stranga gunoaiele, ca natura nu are nevoie de peisagisti.
            • +4 (6 voturi)    
              ADICA ESTI CONTRA? (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:37)

              gogu [anonim] i-a raspuns lui eu

              ca in tot centrul Bucurestiului sa se amenajeze parcuri si zone verzi in locul fostelor fabrici si pe terenurile virane?
              Locul turnurilor si supermarketurilor e pe centura.
              Asta mai lipsea, un turn la Razoare, acolo unde si asa e un blocaj de circulatie permanent.
          • -4 (8 voturi)    
            toti (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:46)

            toti [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

            toti astia care au deja case gasesc motive sa se opuna... construirii unora noi.
            vede-te-as chirias, neproprietar si somer, sa vezi atunci cum ai sa iti doresti sa se construiasca locuinte si birouri!
            • +8 (8 voturi)    
              chirias, neproprietar si somer? (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:33)

              xy [anonim] i-a raspuns lui toti

              sunt deja in Bucuresti destule locuinte noi GOALE, neocupate pentru ca nu exista cerere solvabila pentru ele. adica nu au bani potentialii cumparatori. de ce mai trebuie si alte vagauni goale pe langa astea? si de cand un neproprietar somer are bani sa-si cumpere locuinta noua, cand nici salariatii nu au?
        • +9 (9 voturi)    
          Autoritatile pun si ele un umar... dezinteresat (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:53)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Un astfel de spatiu, situat chiar langa Palatul Cotroceni, trebuia sa fie CEL PUTIN IMPREJMUIT.

          Ca arata ca un maidan, este interesul proprietarilor si, implicit al autoritatilor locale. In mod normal (civilizat) spatiul trebuia imprejmuit sau amenajat ca spatiu verde pe cheltuiala proprietarilor.

          Autoritatile au obligatia de a veghea la pastrarea aspectului curat si civilizat al orasului, deci, daca sunt gunoaie si aurolaci, amenda pe proprietarul care nu ia masuri !

          Dupa ce populatia se satura de aspectul dezolant, vine un proiect care schimba ceva (chiar daca nu in folosul tuturor, ci doar in interesul proprietarilor) si toata lumea e multumita (sau spaguita...).

          Fie si un bloc turn, dar intr-o zona si asa aglomerata, ar fi cireasa de pe tort...
          • +9 (9 voturi)    
            de acord (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:04)

            zambara [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            corect spus.
            Daca e gunoi acolo atunci trebuie amendati proprietarii si obligati sa refaca spatiul verde nu sa le dea aprobare pentru constructie
        • +9 (11 voturi)    
          Sunt balarii pentru ca asa a vrut proprietarul (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:01)

          zambara [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Sunt balarii acolo pentru ca asa a vrut proprietarul. Adu-ti aminte ca e teran privat nu e terenul primariei, ca sa amenajeze ea un parc acolo.
          Daca spatiul ala a fost lasat in mizerie de proprietar e tocmai ca sa aiba justificare in a "face" ceva cu el. Bineinteles o cladire nu un parc. Si de a pacali pe cei ca tine care musca la replica: "decat mizerie mai bine o cladire"
          Daca terenul l-a cumparat ca spatiu verde pai spatiu verde trebuie sa ramana, iar daca a ajuns in paragina trebuie amendat proprietarul pentru distrugere de spatiu verde. Si trebuie obligat sa-l amenajeze si sa-i reda destinatia initiala. Cel putin asa e logica in occident.
      • -5 (11 voturi)    
        prostie(&necunoastere) vs ? (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:44)

        io [anonim] i-a raspuns lui mihaela

        nici macar nu stii despre ce se vorbeste aici dar nu esti de acord. Mai bine sa daramam toate cladirile si sa ne intoarcem in pestera, e MULT mai sanatos.
        • +2 (4 voturi)    
          lipsa argumentelor (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:41)

          misescu [utilizator] i-a raspuns lui io

          te indeamna sa jignesti.

          De ce nu ne luminezi tu cu info daca tot ai acces/ interes la informatiile din proiect?
          • -2 (8 voturi)    
            ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:17)

            io [anonim] i-a raspuns lui misescu

            argumente pentru ce? nici macar nu ai inteles ce am zis. trec pe acolo zilnic si stiu cum arata, tu? esti anti pentru ca? pentru ca ai impresia ca se distruge un spatiu verde(care nu exista)...de unde vine necunoasterea...prostia se continua cu faptul ca inca mai comentezi.

            pentru toti cei anti "betoane" si pro "spatii verzi": parcul gari de nord, si vorbim dupa. (macar treceti pe acolo inainte sa comentati aiurea, cladirea aia macar o sa genereze cateva locuri de munca nu un focar de infectie).
            • 0 (2 voturi)    
              cateva locuri de muna (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:38)

              misescu [utilizator] i-a raspuns lui io

              si cateva paturi de spital rezervate... intr-adevar

              Ce nu este vizibil, palpabil nu insemna ca nu exista.
              • -2 (2 voturi)    
                ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:49)

                io [anonim] i-a raspuns lui misescu

                paturi de spital? cate masini s-au vandut in bucuresti anul trecut? de ce nu v-ati dus sa protestati la toti dealerii sa nu mai vanda masini? e trist cand nu intelegi aspecte simple...cand s-a construit afi unde erati? putea sa se contruiasca un parc acolo...

                mai bine numara cate hypemarket-uri sunt in bucuresti si cat spatiu ocupa.
                • 0 (0 voturi)    
                  ce legatura au toate astea insirate (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:12)

                  misescu [utilizator] i-a raspuns lui io

                  cu ce se discuta acum? Daca celea nu sunt bune dupa cum inteleg ca insinuezi, de ce esti totusi de acord cu o noua cladire construita pe un spatiu verde!!!! Ti se pare va esti consecvent?
                  • -2 (2 voturi)    
                    nu (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:42)

                    io [anonim] i-a raspuns lui misescu

                    nu intelegi ca o cladire nu e cea care creeaza probleme, mai ales in cazul in care e construita pe un spatiu nefolosit(si care nu este "verde" ci in paragina). problema mea este ca sunteti anti doar din principiu. Pai avem nevoie de spatii verzi din cauza poluarii(mare parte a masinilor) dar vi se pare ok sa se construiasca hypermarket-uri, mall-uri si catedrale care ocupa mult mai mult spatiu(care putea fi verde). nu inteleg cum te afecteaza pe tine cladirea aceea...? cateva sute de mp comparat cu hypermarket-uri (care cu parcare au ceva mii de mp).

                    PS: ma repet: Sunt de acord pentru ca nu e spatiu verde.
    • -1 (7 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:03)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dan

      acolo e un spatiu mare pe care au crescut in timp balarii si eventual niste arbusti salbatici neingrijiti...

      preferam totusi un spatiu insalubru sau o cladire in locul ala...

      era bine sa fie acolo facut un parc dar asta e alta discutie... nimeni nu a venit cu propunerea asta inainte ... de ce nu face presa o campanie constructiva ?!
      • 0 (2 voturi)    
        de ce ar fi o alta discutie? (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:38)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui eu

        de ce sa nu faca altii ce tu nu oricum nu faci?
        • -1 (1 vot)    
          ce sa fac eu ? (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:46)

          eu [anonim] i-a raspuns lui misescu

          pt ca eu oricum nu fac campanie nici pro nici contra... ziarele insa fac doar contra... eu doar observ si comentez... dupa mine pot sa se faca cladiri una langa alta sau la fel de bine sa darame jumatate de bucuresti si sa lasa balariile sa creasca...
      • -1 (3 voturi)    
        :)) (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:16)

        io [anonim] i-a raspuns lui eu

        poate vreti sa ganditi si din perspectiva proprietarului. Ai un teren? ce sa faci cu el? aaaa, da facem parc sa se plimbe lumea :)) tare as vrea sa vad daca exista macar o persoana care ar face asta in toata romania. Parcul se face pe terenul statului nu pe privat, ca nu e cretin sa ofere un spatiu care valoreaza.
        • +3 (5 voturi)    
          ESTI CEL PUTIN CIUDAT (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:45)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui io

          1. care a fost debitocu' care a pus in posesie o zona verde sau un posibil parc?
          2. care a fost ghilimele proprietarul care a ceru posesia expres in acel loc, cu toate ca exista varianta de a alege ceva la schimb?
          3. aaaa! s-a luat ceva spaga cu promisiunea ca se rezolva cu vreo aprobare de constructie?
          4. mergeti pe firul punerii in posesie si apoi pe cel al vanzarii din mana in mana a mostenirii si veti avea surprize, suprize...
        • +1 (1 vot)    
          corect (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:49)

          eu [anonim] i-a raspuns lui io

          insa presa putea face presiune ca statul sa cumpere terenul respectiv si sa il amenajeze in parc... deci ar fi fost o campanie constructiva... presa insa nu a facut nimic, nici nu ii interesa terenul respectiv dar cand cineva vrea sa construiasca sar ca arsi...

          ca si cu cainii comunitari.. asociatiile nu fac nimic dar cand e aproape sa se ia o decizie de eutanasiere sau altceva sar ca arsi ca nu e bine
    • -1 (1 vot)    
      Ingrijorator... (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:09)

      martianu [anonim] i-a raspuns lui dan

      e definitia spatiului verde in acest caz. Doar pentru ca are culoarea verde, chiar nu ma incalzeste cu nimic. De ce nu se amenajeaza niste banci, niste leagane pentru copii, n-am pretentia de fantani arteziene, gradini si alte minunatii pe care o capitala europeana ar trebui sa le aiba in fiecare cartier macar. Dar daca boschetareala aia e spatiu verde si e calculat in raportul ala de metri patrati de spatiu verde pe cap de locuitor, apai dragii mosului stam prost tare de tot
  • 0 (2 voturi)    
    ooo daaaa (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:15)

    aaaa [anonim]

    chiar ma intrebam de de ce asa liber (fara nicio constructie pe el) ?! :D ;)

    uite spatiul, nu e spatiu.
    • -3 (3 voturi)    
      pai (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:06)

      eu [anonim] i-a raspuns lui aaaa

      stiu ca era o problema acolo din cauza vecinatatii cu cotroceniul... nu se puteau costrui cladiri inalte acolo... vezi doamne ar sta sniperii
  • +3 (3 voturi)    
    Constructie in parc (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:19)

    Bucurestean [anonim]

    Se zvoneste ca si in parcul Cuza(IOR) vor sa construiasca un hotel, la intrarea de metrou.
    De aceea nu amenajeaza zona verde din spatele bisericii.
    Despre asta ce se stie ?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:24)

    dan a. [utilizator]

    ma indoiesc ca vor aproba contruirea unui turn atat de inalt la o distanta atat de mica de palatul cotroceni
  • +3 (9 voturi)    
    tarii cat mai mult asfalt/beton ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:27)

    gabriel [anonim]

    dupa cum se vede orice e posibil pentru cei "alesi"
  • -5 (13 voturi)    
    /// (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:40)

    Ion [anonim]

    Proprietatea e proprietate, omu face ce vrea cu pamantul lui. In alte tari turnul asta ar fi fost o simpla constructie.(editat de HotNews.ro)
    • +10 (12 voturi)    
      Aiurea (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:46)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Ce ai spus e o mare prostie. Crezi ca poti construi orice, chiar daca e pamantul tau?

      Libertatea nu inseamna anarhie, asa cum cred toti primitivii din Romania.
    • +5 (7 voturi)    
      Cum adica face ce vrea pe terenul lui? (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:01)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Pai ce e singur pe planeta. Terenul asta este intr-un oras, nu intr-un pustiu ...de-aia si vrea sa construiasca pe el. Apoi vrea cai de acces, canalizare, apa curenta... de la primarie. Adica tu faci ce vrei si unde vrei si apoi se descurta autoritatile sa-ti puna la dispozitie ce ai nevoie.
      Nu faci ce vrei cu proprietatea nicaieri. Faci ce vrei RESPECTAND LEGILE.
      In ce alte tari ar fi fost turnul asta o simpla constructie? Prin lumea civilizata in niciun caz.
    • +3 (3 voturi)    
      am inteles (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:16)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Ion

      adica daca ia in stapanire o zona verde si o transforma intr-o groapa de gunoi, de exemplu, face ce vor muschii lui, fiindca e pamantul lui si n-are voie sa se bage nimeni, nu?
  • -3 (9 voturi)    
    Naspa (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:41)

    Axel [anonim]

    Partea nasoala este ca zona este f aglomerata si se va aglomera si mai rau,in rest nu am nimic in potriva cu turnul lor
    • -3 (5 voturi)    
      ai dreptate.. .+ (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:07)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Axel

      foarte adevarat...
  • -1 (9 voturi)    
    Proprietate vs. spatii verzi (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:45)

    IM [anonim]

    Personal nu sunt de acord cu construirea unui turn cu o asemenea inaltime.

    Pe de alta parte, terenul este in proprietate privata si nu in proprietatea primariei. Daca proprietarul respecta PUZ PUD,etc., nu vad de ce nu ar putea construi o cladire acolo.

    Incadrarea unui teren privat ca si spatiu verde mi se pare un mic abuz. Daca Primaria vrea sa amenajeze un parc acolo poate cumpara terenul respectiv. In caz contrar proprietarul are dreptul sa amenajeze pe terenul sau ce vrea cu singura conditie de a respecta legislatia in vigoare.
    • -2 (6 voturi)    
      +1 (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:10)

      D@N [utilizator] i-a raspuns lui IM

      Total de acord cu tine, primaria nu ar trebui sa aiba posibilitatea de a dicta destinatia unui teren. Este corect sa impuna un anumit grad de ocupare terenurilor, dar sa fie mai mic de 50% (de ex..).
  • +1 (5 voturi)    
    nu se va face (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:47)

    turnu de control [anonim]

    Din motive de securitate nu cred ca se va aproba un puz de peste 4-5 nivele, este prea aproape de Cotroceni. Dar daca e vorba de bani ma astept la orice, depinde si cine are terenul, daca e al lui Cocos , care mai aare si goldenblitz de peste drum atunci se va face turn inalt cat vrea muschii lui.
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:23)

      Algernon [anonim] i-a raspuns lui turnu de control

      Probabil ca USL-așii sunt disperați că nu mai scapă de Băse și atunci vor să construiască repede o platformă cu vizibilitate bună pentru lunetist :-)
  • -1 (5 voturi)    
    :) (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:37)

    Cristi [anonim]

    Daca se aproba constructia pe 15-20% din suprafata lotului de teren, atunci restul va fi intretinut de proprietari pentru a-si putea inchiria cladirea de birouri sau rezidentiala. Primaria ar trebui sa negocieze in privinta regimului de inaltime, dar 20 de etaje in acea zona cred ca este cam mult.
    • +1 (3 voturi)    
      Si de ce crezi tu asa? (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:05)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Te pricepi la constructii?Stii de ce se construieste peste 17 etaje?Stii cei aia constructie care tine cont de riscul seismic si care-i nivelul de inaltime recomandat pentru zona?Lasand la o parte si problemele de eficienta economica,chiar ca parerea ta nu conteaza.Pentru-ca este aiurea.
  • +3 (5 voturi)    
    cu spaga (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:43)

    ned [anonim]

    cum s-a ajuns ca un spatiu verde sa fie ocupat de un turn??? cu SPAGA....dupa ce toata acesta scursura sociala a furat timp de 20 de ani, au mai si lasat urme oribile prin casele si constructiile facute pe masura lor....impreuna cu unii arhitecti desigur....macar daca furau si atat..dau au mutilat si orasele!
  • 0 (4 voturi)    
    proiectul conteaza (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:07)

    Vlad083 [anonim]

    Nu am nimic impotriva construirii pe acel teren dar conteaza MULT proiectul. Ce vad in poza aia e un proiect foarte slab care pare a fi luat din alta parte si pur si simplu plasat acolo fara nici cea mai mica adaptare la conditiile sitului.
    Cred cu tarie ca acel loc, ca sa devina vreodata un spatiu public real si folosit de comunitate, va trebui sa gazduiasca si o functiune construita intr-o proportie de 10% cel putin, acest edificabil fiind plasat spre intersectia Razoare, unde au mai aparut cateva cladiri de birouri deci al carui caracter se schimba (in bine).
    Totusi ca sa aduca un plus zonei, va trebui sa se apeleze la o firma de arhitectura cu ceva mai multa dedicatie, SAU cel mai bine, sa se organizeze un concurs.
  • +1 (3 voturi)    
    fara sub (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:09)

    Florin [anonim]

    1. acolo nu e spatiu verde in sens de parc. In PUG figureaza zona de curti- constructii. Inainte vreme au fost case demolate de buldozerele lui Ceausescu. Terenul a fost retrocedat proprietarilor de drept.

    2. E clar ca e cineva cu minte creata in cadrul Directiei de Urbanism de la PMB care da pe goarna.
    • -1 (1 vot)    
      ce multi sunteti pe aici astazi (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:49)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      voi cei care stiti detaliile acestui proiect... De ce va pierdeti vremea pe forumuri, daca totul este atat de clar/ legal?

      Va faceti conturi pentru minusuri, ca sa induceti ideea ca exista chiar sustinere pentru un proiect de betoane.

      De unde teama asta de a fi dat cumva 'pe goarna' ? Si ce inseamna mai exact in limbajul vostru mafiot de a fi dat pe goarna?
  • -1 (3 voturi)    
    De ce nu fac un parc? (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:34)

    Kisseleff [anonim]

    de ce nu fac "Parcul Tanasoiu"? sunt convins ca sunt oameni capabili sa ia niste bani europeni sa planteze copaci. dar probabil sunt mai frumosi banii, nu domnu' Tanasoiu?
  • 0 (0 voturi)    
    CU TUNELUL CE AVETI (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:03)

    RADU IONESCU [anonim]

    dedesubt se afla un tunel de la fosta biserica cotroceni si aveao iesire in subsolul casei de la razoare(fosta crama) , alta in curtea fostei fabrici ventilatoare acum ""sphera" si o gura trece soseaua trafic greu - progresul pe sub soseaua panduri si ajunge la fostul strand izvor acum ministerul apararii nationale.deasupra tunelul avea guri de aerisire in curtile aflate pe soseaua panduri.toate casele din acel perimetru nu aveau subsol,erau niste maghernite .
  • 0 (0 voturi)    
    De stiut. (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:13)

    Marcu [anonim]

    Acel teren este folosit ca si studiu la facultatea de arhitectura pt. studenti de ani de zile.
    Un teren similar care sa da la teme de proiectare in facultate este si in parcul Titan, zona dintre parc si Blv Nicolae Grigorescu, respectiv zona neamenajata a parcului.
    Ambele terenuri, si cel de la Razaoare si cel de la Titan au statut juridic incert.
    Au mostenitori, dracu stie.
    Pe terenul de la Razoare si pe cel din Titan s-au facut mii de solutii de proiect de catre studenti.
    • +1 (1 vot)    
      proprietar (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:35)

      gogi [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      proprietarul de drept pe terenul de razoare a fost despagubit prin 93 cu teren in echivalenta prin rpelungirea ferentari. nu l-a putut redobindi pe motiv sa sub spatiu verde ar fi un rezervor de combustibil strategic al armatei. in schimb, golden bliz a primit autorizatie sa construiasca acolo. mentionez ca la inceput terenul uera impartit de actualul drum care separa spatiul verde de golden bliz (actual un imens imobil destinat birourilor)
  • +1 (1 vot)    
    golden bliz (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:29)

    gogu [anonim]

    ca sa aflati raspunsurile la intrebarile din articol, ar trebui sa vedeti ce legatura este intre respectivul teren si proprietarii golden bliz...dar va trebui sa o luati din anii 93-94 cu studiul
  • -2 (4 voturi)    
    e deprimant spatiul ala "verde" (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:26)

    Bucurestean [anonim]

    numai ciulini si balarii, in mijlocul Bucurestiului.
    Decat asa spatiu verde, ca un camp neingrijit de 20 de ani din mijlocul Baraganului, mai bine o constructie civilizata si cu o anumita utilitate.
    O sa sara ca arsi de cur in sus ecologistii.
    Insa daca te declari ecologist nu inseamna ca esti si deschis la minte, ba dimpotriva, uneori esti mai obtuz decat media celorlalti.
    Eu as vota pentru proiectul imobiliar in acest caz.
  • -2 (4 voturi)    
    maidan (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:57)

    Alex [anonim]

    Acolo nu e spatiu verde. E un maidan. Au fost colibe de aurolaci, tigani, jeg. Mu sunt pomi. Sunt arbusti mari si iarba neingrijita, Nu sunt banci, nu e o tasnitoare, nu e o buda.
    Acolo au fost maghernite, demolate de Ceasca. Daca se dorea sa fie PARC il faceau parc. Ad fi dorit sa comenteze doar bucurestenii trecuti macar de 35 de ani , sa aiba in memorie situatia de acolo.

    Pentru mine "parcul" ala e un jeg betonat prost si iar jegos.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:36)

    David [anonim]

    Nu inteleg niste chestii.

    1. este trecut "spatiu verde" dar nu a fost niciodata parc.
    2. este "spatiu verde" dar privat.
    3. daca este proprietate privata nu inteleg exact problema: ca se constuieste sau ca se construieste inalt?

    Spatiul este unul rezidual de la demolari. Nu a fost niciodata parc. Arata asa dintotdeauna.

    In zona se va construi un pasaj subteran si viitoarea linie de metrou inspre Drumul Taberei, deci majoritatea traficului va trece prin subteran. Cele doua interventii vor fluidiza traficul pentru ca:
    1. daca ai metrou nu mai trebuie sa mergi cu masina si nici sa iei autobuz/tramvai.
    2. daca ai pasaj nu mai stai blocat in intersectie.

    Acum ca am eliminat problema cu traficul sa lamurim putin si pe cea cu proprietatea.

    Daca e privat, atunci omul are voie sa faca ce vrea cu el in limita legii. Legea zice ca un PUZ poate fi modificat de PUD? Da. Atunci omul are voie sa isi incerce norocul la comisia de urbanism.

    Nu va convin legile scrise de alesii vostrii? Alegeti altii. Sau asociati-va intr-un ONG si intocmiti un proiect de lege. Altfel o sa protestati steril la ORICE constructie noua... fara alt motiv decat ca este noua, si in Romania noua nu ne place ce este nou. Vrem lucruri vechi. Nu ne place mizeria dar nu ne implicam sa facem curat. E treaba altora. Ne trezim sa protejam un "spatiu verde" care nu e parc si nici proprietate a statului, de care nici nu stiam ca ar fi existat acum 5 minute.

    Si chiar as vrea sa vad care dintre voi daca ar avea un teren in Bucuresti l-ar face parc pe banii proprii?
  • 0 (0 voturi)    
    maidane sau betoane (Miercuri, 20 iulie 2011, 23:22)

    maidanezu' [anonim]

    Va mai amintiti de zona Lujerului pana la intersectia Brasov cu Timisoara, la fosta fabrica de lapte?
    ce mizerii si haite de maidanezi erau acolo?
    In zona se afla acum Cora si Molul Plaza. Si cam la fel sunt si multe alte zone ce initial erau niste mizerii. Iar apoi, desi au vedenit betoane, macar acum arata civilizat.

    Problema este urmatoare, daca asteptam primariile sa faca parcuri si spatii verzi probabil nu vor apuca sa ne plimbam nepotii pe acolo. Sau cine stie, poate apare la urmatoarele alegeri primarul minune.
    Pana atunci raul cel mai mic ar fi ca macar cineva sa construiasca ceva in locul mizeriilor si sa faca dintr-un maidan un loc curat. Daca-o pune si ceva verdeata pe acolo cu atat mai bine.

    Primariile ar putea macar sa impuna niste reguli, un plan de urbanism, pe care sa le si respecte. De fapt regulile probabil exista doar ca sa aiba motiv sa ia spagi de la cei ce le incalca.
    • 0 (0 voturi)    
      GRESIT (Joi, 21 iulie 2011, 10:12)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui maidanezu'

      pai tocmai aici au gresit: in locul supermarketurilor trebuiau facute parcuri ( nu e timpul pierdut sa se faca parc in locul Electroaparatajului, Timpuri Noi, in spatele primariei sectorului1- fosta Electroprecizia)
  • +1 (1 vot)    
    Cine e de vina? (Joi, 21 iulie 2011, 12:23)

    arakis [utilizator]

    Cine e de vina pentru aceasta retrocedare in natura?Legea!Cei care sunt trecuti de 40 de ani,isi aduc aminte ca in zona respectiva era un cartier de case,care a fost demolat in 1987!Acum proprietarii sau urmasii lor au vandut terenurile,iar cumparatorul viseaza blocuri turn,la nici nici un kilometru de Palatul Cotroceni!Fiti siguri sa Sorin Oprescu si Comisia de Urbanism nu vor fi de acord cu asa ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    Indiferent cine (Joi, 21 iulie 2011, 14:17)

    milosh [utilizator]

    este in spatele acestui proiect,nu va avea aprobarea lui Sorin Oprescu si a Comisiei de Urbanism:si nu trebuie sa ai cine stie ce studii pentru a intelege motivul!Nu poti construi un bloc cu 20 de etaje,in coasta Palatului Cotroceni!
  • 0 (0 voturi)    
    turn in Razoare (Duminică, 12 februarie 2012, 11:47)

    manuel [anonim]

    cei care critica habar n-au ca nic-o lege nu poate impiedica un proprietar sa construiasca pe terul lui. Indiferent ce racomanda un PUZ General, asa ca,sa nu mai arunce otraba ziaristi scandalosi, pentru ca nu stiu legea ci doar sa vorbeasca in gol...pe de alta parte aceste puz-uri sunt sura de finantare pentru partidele, si atunci cand totul este legal depinde -doar- de vointa politica ( spaga) care se da.
  • 0 (0 voturi)    
    constructie razoare (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:00)

    Nastase Dan [anonim]

    Buna ziua,
    Sunt urmasul proprietarului de drept a casei din str. Razoare 62 Bucuresti.
    Acolo au fost proprietati legale, in special ale Cavaleristilor care le-au dobandit prin vitejie in lupta in WW I prin Decret Regal. Acuma este vorba doar de un furt murdar. Eu astept inca dreptate pentru bunicul meu Nastase Ioan.
    Multumesc.