Craiova: Primaria vrea sa dea amenzi de pana la 3.000 de lei celor care vopsesc fatadele cladirilor in culori tipatoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 23 august 2011, 19:52 Economie | Imobiliar


Bloc verde
Foto: Hotnews
Craiovenii ar putea fi amendati cu sume cuprinse intre 1.500 si 3.000 lei daca vor mai vopsi fatadele cladirilor in culori tipatoare. Masura ar putea fi aplicata in cazul in care Consiliul Local Craiova va vota, peste doua zile, Regulamentul local de urbanism referitor la cromatica fatadelor pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a cladirilor in municipiu, potrivit Agerpres.

Potrivit site-ului Primariei Craiova, acest regulament, intocmit de arhitectul-sef al Craiovei, va fi supus votului Consiliului Local in sedinta de joi. Arhitectul-sef al Craiovei propune in regulament ca fatadele cladirilor din oras sa fie vopsite in culori din urmatoarele categorii, aplicate in campuri care nu depasesc 90% din fatada in nuante deschise si neutre: alb, galben, bej, gri, verde, bleu, iar culorile puternice se vor folosi doar in procent maxim de 10% pe elemente volumetrice distincte ale fatadei.

''Pentru realizarea fatadelor se vor utiliza combinatii din nuante diferite ale aceleiasi game cromatice, exceptie facand combinatiile cu alb. Delimitarea culorilor sau nuantelor diferite se va realiza prin asize, sau la modificarea de planuri in campul aceleiasi fatade. Materialul si culorile tamplariei vor fi alese in concordanta cu cromatica fatadelor. Culoarea si materialul invelitorilor in cazul acoperirii cu sarpanta se va alege in concordanta cu cromatica fatadei si a tamplariei'', se mentioneaza in regulament.

Potrivit sursei citate, fac exceptie de la aceste prevederi cladirile situate in zonele ansamblurilor istorice a caror cromatica este aprobata, potrivit legii, de catre Comisia Directiei pentru Cultura si Culte.

Persoanele care nu vor respecta culorile stabilite prin acest regulament si nu vor avea aprobare din partea Primariei Craiova vor fi amendate cu sume cuprinse intre 1.500 si 3.000 de lei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2452 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 23 august 2011, 19:59)

    Orpheus [utilizator]

    Sunt satul de prostul gust!
    • +7 (7 voturi)    
      la craiova e permis (Marţi, 23 august 2011, 20:37)

      dica [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      dar prostii aia care se urca pe babele si urla, pun manele, arunca gunoaie pe munte????
      civilizatia se face numai cu bita si...cu mai ce in romania????? prea multi prosti, nesimtiti, manelisti, infractori politicieni de rahat.....cui lasam romania si ...cum o lasam????
  • +4 (6 voturi)    
    complicat... (Marţi, 23 august 2011, 20:00)

    vio [anonim]

    la cat de complicata e formularea astora, iti trebuie consultanti in materie de vopsele si decoratiuni exterioare.....
  • +8 (8 voturi)    
    blocul verde din imagine nici nu este asa urat ! (Marţi, 23 august 2011, 20:27)

    radu [anonim]

    Sunt exemple mult mai nefericite. Mai ales cand vopsirea se face haotic si fiecare isi vopeste in alta culoare, sau nu toti isi vopsesc iar blocurile par niste constructii neomogene facute de copii din cuburi lego.
    • +1 (1 vot)    
      blocul verde din imagine nici nu e din Craiova! (Miercuri, 24 august 2011, 9:46)

      marius [anonim] i-a raspuns lui radu

      ...
    • 0 (0 voturi)    
      blocuri urate (Miercuri, 24 august 2011, 13:00)

      do [anonim] i-a raspuns lui radu

      Atunci ce sa mai zicem de blocurile astea www.spectrumrezidences.ro din constanta
  • +1 (11 voturi)    
    culori (Marţi, 23 august 2011, 20:29)

    suru [anonim]

    GRI domnilor , GRI !!!
  • +2 (10 voturi)    
    Amenda (Marţi, 23 august 2011, 20:35)

    bubu [anonim]

    Si cu 10000 euro pentru fatadele gri ramase de pe timpul lu` Ceasca.
  • +3 (5 voturi)    
    bravo lor (Marţi, 23 august 2011, 21:24)

    mihai [anonim]

    sper sa se ia aceleasi masuri si la Cluj
  • -4 (12 voturi)    
    aberatie .... (Marţi, 23 august 2011, 21:30)

    kin3zu78 [utilizator]

    sincer, daca e proprietatea mea si mie imi place sa o fac curcubeu care este problema ??? E bunul meu platesc impozit pentru el asa ca .... ??? Mie imi place sa am casa in culori vii , de ce sa vina nea gheorghe de la primarie sa zica nu domle o faci cacaniu cenusiu ca asa vrea eu. Dar cand se dau AC in zone de vile pentru blocuri de 10-14 etaje atunci nu mai este de vina cromatica ?? Sau cand se distrug spatii verzi si se construieste pe ele ??? Sau cand pe stradute de 1 banda sens si maxim 5 m latime toata strada se da AC pentru cladire de birouri cu 10 etaje ???!!!
    • +3 (5 voturi)    
      mai iesi afara ! (Marţi, 23 august 2011, 23:36)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      Ma, da icuiat esti bade ! in occident sunt primarii care atunci cand faci o reforma la un acoperis iti pune conditii ce fel de tigle sa pui, sau nu strici zone istorice cu cladiri moderne.

      Oricum ro. este la portile orientului si oamenii au fost spalati la creier sa le placa culorile tipatoare, pe mine m-a suparat la privire cand am vazut in ziare blocuri anl galben cu albastu, chiar le-am scris un email, intrebandu-i daca au vazut Parisul albastru din avion ? ce arhitecti au ?
    • +4 (6 voturi)    
      mergeti pe o insula pustie! (Miercuri, 24 august 2011, 0:03)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      Pentru că nu traiti singur in oras, domnule! Romanul nu e capabil sa traiasca in comunitate, e de un individualism extrem. Nu se gindeste ca armonia intregului cere unele mici sacrificii. Cum ar fi aratat azi orasele Europei, acelea in care ne place sa ne facem vacantele, Roma, Parisul, Florenta, Venetia, Londra, daca fiecare "apropitar" s-ar fi trezit sa-si spoiasca proprietatea dupa cum i se nazarea? Intelegeti gresit proprietatea si stati linistit, ca ajungem cu totii in proprietatea de 2m/1m, mai devreme sau mai tirziu... Si acolo, degeaba mai spoim multicolor...
      • -3 (5 voturi)    
        esti dusa cu pluta cucoana (Miercuri, 24 august 2011, 9:33)

        kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

        mai dat pe spate cu orasele pe care le-ai vizitat, se pare ca ai citit printre randuri ce am scris, ma enerveaza ca se aplica idiotenii doar pentru muritorii de rand, in schimb PUZ sau PUG nu se respecta deloc de catre cei ce au cascavalul mare. SI de ce sa merg pe o insula ?? Numai mitici ce va dati interesanti pe acilea, de cate ori ai iesit afara din casa sa iti ajuti comunitatea cu care te bati atata in piept ?? Iti spun eu de ZERO ori !!
  • -3 (9 voturi)    
    haha (Marţi, 23 august 2011, 22:11)

    I [utilizator]

    la noi proprietatea privata e .... tuturor.
  • +4 (10 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 23 august 2011, 22:55)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Bravo! Numai asa se mai poate avansa, cit de cit, in materie de urbanism in aceasta tara inapoiata...
  • +5 (5 voturi)    
    Verdele asta... (Miercuri, 24 august 2011, 0:06)

    Adrian [anonim]

    "Dom'le... nu stiu cum sa zic, da' verdele asta imi scoate ochii..."
  • 0 (6 voturi)    
    ce au culorile tipatoare? (Miercuri, 24 august 2011, 3:31)

    antonioro [anonim]

    Nu-i mai frumoasa si mai placuta ochiului celebra culoare "gri-sobolan"?Nu-i asa ca primul lucru care va frapeaza cind mergeti in Romania este faptul ca absolut totul este GRI?Blocurile,magazinele,strazile,hainele oamenilor.....asta nu trebuyie schimbat nu?Mi-e sila....
    • +3 (5 voturi)    
      paleta culorilor (Miercuri, 24 august 2011, 9:28)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui antonioro

      Cam redusa paleta dumneavoastra... Ce-i drept, cu cit omul e mai putin rafinat, cu atit vede mai putine culori... De culori pastel ati auzit? Asa este Parisul, stimate domn, asa e Roma - sint tencuite in culori pastelate. Asa a fost Bucurestiul traditional, inainte de razboi, in care, ca in tarile civilizate, nu aveai voie sa vopsesti cum vrea pixul tau... Dar oare ati auzit de albul stralucitor al caselor grecesti, mediteraneene? N-ati auzit, ca daca auzeati, nu ne mai bateati la cap cu griul dumneavoastra...
      Oare de ce dau navala turistii la Paris, Roma, Mediterana, iar in Bucuresti nu calca nici morti?
      • -1 (3 voturi)    
        bravo (Miercuri, 24 august 2011, 14:26)

        chinezu99 [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

        hai sa copiem parisul si roma, ca asa ajungem si noi sa fim civilizati. :))

        problema nu e ca suntem necivilizati - problema e ca suntem frustrati. tot ce vine din vest e bine si trebuie copiat. halal civilizatie.
        • 0 (0 voturi)    
          se mai educa si gusturile... (Miercuri, 24 august 2011, 20:24)

          Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui chinezu99

          ...dar deh! Nu cind ai ideea fixa ca trecutul e 0, istoria incepe cu tine si esti buricul pamintului... Problema nu e sa copiem, problema e sa ne respectam specificul, identitatea, care nu se inventeaza de pe o zi pe alta. Si sa alegem rafinamentul in dauna prostului gust, nu invers. Din fericire, in istoria noastra moderna influenta occidentala a fost cit se poate de benefica in materie de arhitectura. Dar daca nu facem deosebirea intre rafinamentul Parisului si palatele tiganesti cu turnulete vopsite strident, e limpede ca orice discutie e moarta din fasa. Educatie, educatie, educatie!
          • +1 (1 vot)    
            rafinament cu bata? (Joi, 25 august 2011, 4:51)

            chinezu99 [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

            rafinamentul vine din sute de ani de civilizatie, nu se poate impune cu forta.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 24 august 2011, 10:54)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui antonioro

      Complet falsa ideea ca toate blocurile au fost gri. Blocurile "comuniste" (mare parte cel putin) au fost crem, galbene, verzi, albastre (ce-i drept nuante pastelate), au fost placate cu ceramica sau caramida aparenta. Problema e ca timpul isi spune cuvantul si inevitabil devin gri. Asta nu inseamna ca nu le putem curata si zugravi fara sa facem abuz de culori tipatoare.
      • 0 (0 voturi)    
        procent mai mic (Miercuri, 24 august 2011, 18:19)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Oamenii trebuie doar sa puna un procent mai mic de colorant in vopsea.
        In loc sa pui ROZ 100%, pune roz pana in 10% si vei obtine si roz, culoarea pe care o voiai, si o culoare suportabila de trecatori.
        In plus, daca pui alaturi blocuri vopsite in roz 5%, verde 8%, bleu 7%, galben 15% se va observa cu placere ca se potrivesc.
        Nu trebuie sa ne luam dupa Roma sau Paris, putem merge mai aproape, in fostul bloc estic: Praga, Varsovia.
        In plus, procent mai mic de colorant iese mai avantajos financiar, nu? :)
  • +4 (4 voturi)    
    Piatra Neamt (Miercuri, 24 august 2011, 9:08)

    chit_chit [utilizator]

    Din cate stiu, o masura asemanatoare este deja implementata in Piatra Neamt si chiar functioneaza.
  • +1 (1 vot)    
    Va da nastere la multe interpretari.... (Miercuri, 24 august 2011, 14:11)

    roxana [anonim]

    E drept ca nici mie nu mi-ar face placere sa ma trezesc dimineata si cand ma uit pe geam in timp ce ridic jaluzelele sa vad un bloc vopsit in roz strident sau mai stiu io ce alta culoare super intensa insa sincera sa fiu cred ca prefer sa vad o cladire de o culoare super intensa (chiar daca mi se pare de super prost gust respectiva culoare) decat sa vad o cladire cu tencuiala ce sta sa cada in toate locurile si nevaruit/ vopsit de pe vremea lui Stefan cel Mare...

    Eu cred ca o astfel de lege poate da loc de multe interpretari si abuz de putere pentru ca ceea ce mi se pare mie tipator sau de prost gust altei persoane ii poate parea cea mai frumoasa si la moda culoare din lume....

    Mai bine s-ar preocupa de cum sa potenteze curatenia si ordinea in orase nu astfel de detalii...