CFR pierde 30% din banii europeni pentru linia ferată Brașov- Sighișoara pentru că, la trei ani de la lansarea licitației, nu a reușit semnarea contractelor de 800 de milioane de euro

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 18:53 Economie | Industrie Feroviara


Lucrari feroviare
Foto: CFR Infrastructura
Compania CFR Infrastructură va pierde cel puțin 30% din finanțarea europeană pentru modernizarea liniei de tren dintre Brașov și Sighișoara pentru că, la trei ani de la lansarea licitației încă nu a reușit semnarea contractelor estimate la aprox. 3 miliarde de lei, informează Radio România Actualități. Proiectul vizează două tronsoane feroviare Brașov- Apața și Cața Sighișoara cu o lungime totală de 86 de km.

Pentru cele două tronsoane în discuție Comisia Europeană a acceptat totuși o amânare cu doi ani astfel încât să se asigure circa 70% din finanțarea inițială.

„Cele trei loturi au fost în procedură de licitaţie lansate undeva în 2016, lotul I şi III şi în 2017, lotul II. Am ajuns în faza de contestaţie, în instanţele noastre. Am făcut un exerciţiu de fazare, am reuşit să asigurăm pentru lotul I şi III o finanţare de 70% din valoarea iniţial contractată, undeva spre 600 milioane de euro”, a explicat la RRA directorul general CFR Infrastructură, Marius Chiper.

Acesta a mai precizat că CFR Infrastructură se bazează ca va finaliza contestaţiile în instanţă şi va reuși să semneze contractele până în luna februarie 2020.

Și pentru lotul feroviar dintre Apața și Cața de pe ruta Brașov –Sighișoara Comisia Europeană a acceptat prelungirea termenului de contractare cu doi ani și va asigura 92 % din costul total care este estimat la 2,7 miliarde lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7741 vizualizari

  • -21 (27 voturi)    
    foarte bine! (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 18:58)

    cucuveauamov [utilizator]

    vreau sa merg incet cu trenul sa ma pot bucura de "Romania normala"
    • -1 (15 voturi)    
      Km linie costa cât unul de 350 km/h în China! (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:31)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Vad în articol ca citați un titlu unde spuneți ca a fost desemnata firma câștigătoare a unui contract de 570 mil Euro pentru 28 km cale ferata.

      Cum 570 mil Euro/28 km = 20.35 mil. Euro/km = 22.63 dolari înseamnă ca în Romania se construiește cale ferata normala la preț peste una de 350 km/h în China în condiții de rata mare a viaductelor și tunelelor de pe traseu.

      Citat: "CFR a desemnat câştigătoarea licitaţiei pentru modernizarea a 28 km dintre Brașov și Sighișoara, contract de peste 570 milioane euro" (Hotnews)

      Citat: "China’s high speed rail with a maximum speed of 350 km/h has a typical infrastructure unit cost of about US$ 17-21m per km, with a high ratio of viaducts and tunnels, as compared with US$25-39 m per km in Europe and as high as US$ 56m per km currently estimated in California." (Sursa: https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2014/07/10/cost-of-high-speed-rail-in-china-one-third-lower-than-in-other-countries)
      • +12 (18 voturi)    
        ia verifica Simplexut (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Ce partid a condus Min Transporturilor in ultimii 6 ani. Ia vezi si de metroul din Dr. Taberei nu e gata. S de ce Bucurestiul v-a lua tramvaie turcesi si nu de la Arad. Vezi care e firul(mai bine zis sarma) rosie in toata povestea.
        PS , ma lasa-ne cu pretul per km de cale ferata chinezeasca, cand vor construi primul automobil conceptie proprie mai discutam.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu ai vrea (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:49)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sa stai pe loc sa te bucuri pentru totdeauna?
    • +4 (8 voturi)    
      Incet, incetisor, dupa IQ (Duminică, 15 decembrie 2019, 1:37)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      E fain de voi astia zombiile psdiste, la IQ-ul vostru nr de pantof, nu prindeti prea multe lucruri, totul e in slow motion pt voi, trece viata pe langa voi, dealtfel!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Ani de zile pentru licitatii si contestatii (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:24)

    bigbrother [utilizator]

    Daca lucrurile in lumea asta s-ar misca peste tot ca la noi cred ca inca mai ne bateam cu pietre in epoca de piatra.

    Nu cred ca sunt paranoic cand spun ca nu se vrea sa se rezolve aceste situatii, aceste trageri de timp si pierderi de bani. Nu reusesc deloc sa inteleg de ce la 30 de ani de la revolutie inca nu putem trece ca natie de faza asta in care ne furam singuri caciula in loc sa intelegem ca "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face".

    Si spun asta pentru ca nu e nevoie sa reinventam roata, nu e nevoie nici macar sa cheltuim banii nostri, ni se ofera totul pe tava, doar sa nu mai intrebam daca sunt moi posmagii si sa trecem la treaba. Avem de unde ne inspira ca tara despre legislatia in domeniu, ce si cum sa facem si sa nu facem a.i licitatiile sa nu fie contestate sau daca sunt, sa fie rezolvate super rapid aceste contestatii a.i sa nu se piarda banii europeni.

    Noi romanii ar trebui sa avem 3 mari prioritati pentru care ar trebui sa facem pe dracu in patru sa reusim: infrastructura, educatie si sanatate. Odata rezolvate aceste 3 domenii se vor rezolva mult mai usor zeci de alte domenii si poate ca intr-un final vedem si noi luminita de la capatul tunelului.
  • +14 (16 voturi)    
    Cine (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:14)

    florinos [utilizator]

    Cine a condus Guvernul in ultimii 3 ani?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:59)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      de ce inca mai lucreaza la stat ultimele 3 niveluri de conducere ale CFR ?
    • +8 (10 voturi)    
      Pai fu un grindar, 2dose si pavi (Duminică, 15 decembrie 2019, 1:38)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Iar la Transporturi, ultimul fu ala, Cuc cap de Muc!!!
  • -7 (15 voturi)    
    nu vrem trenuri... (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:23)

    Coresponedntu [utilizator]

    cand toata Europa construia autostrazi, in anii 60 sau 70, Romania construia o retea relativ dezvoltata de cale ferata... a fost distrusa in 30 de ani pentru ca nu trebuie.... in prezent, cand toata Europa dezvoltata merge cu trenul, romanul vrea autostrazi... ca doar sarakii merg cu trenul ... adica Luxemburg si Elvetia , statele iai caror cetateni fac cei mai multi km pe an pe calea ferata...
  • +7 (7 voturi)    
    demisi (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:26)

    torna_fratre [utilizator]

    toti sefutzii si sefishorii de sus pana jos .
    este conducere defectuoasa a unei institutii.Demisi si concediati...nu sa-l demiti din pozitia de director ca sa mearga in cea de sef serviciu...nuuuuu!demis si concediat.Cu siguranta ca ciuma rosie il va angaja ca se pricepe lu furaciuni si frecta menta...
  • +7 (7 voturi)    
    Păi (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 21:24)

    bogdanrech [utilizator]

    PSD a avut treabă cu infractorii în acești ani. Asta a fost prioritar pentru România. Să fie liberi infractorii, să primească bani, să comită noi crime. Cu asta s-au ocupat. Nu a mai fost timp de altceva. Cui îi pasă de infrastructură, școli sau spitale? Nesimțitul ăla o avut o diaree și a zburat cu elicopterul. Dăncilă a zburat cu elicopterul chiar și fără diaree...
  • +6 (6 voturi)    
    Nu au reusit “semnarea”??? (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 21:29)

    V. Istina [utilizator]

    Ori nu va exprimati corect- nu au reusit sa semneze niste hartiii, ori simplificati nepermis de mult. In ambele cazuri, situatia pare iesita din comun, iar intr-un stat normal organele sanatoase ar fi reactionat, la noi insa unde nu stie nimeni pe cine poate supara, asa ca mai bine taci si te faci ca ploua, o sanctiune pt neatentie ori neglijenta e mai ieftina decat somajul... De ce sa fii erou si sa-ti expui familia la pericole urate, cand tara poate functiona si fara cateva miliarde de euro, nu? Ce daca miliarde de euro pot insemna vieti salvate, destine altfel ridicate... un alt destin national. Trist, insa ... real. Asta a facut psd-ul si mafia postcomunista. A distrus increderea ca Romania ar putea avea un stat de drept functional. Aici trebuie reparat si rezidit. Masiv.
  • -2 (2 voturi)    
    Daca as fi presedinte! (Duminică, 15 decembrie 2019, 2:42)

    pakla [utilizator]

    I-as da afara prin ordonanta de urgenta pe toti implicati ! Atat prostie nu se mai poate in tara aia. As da afara si pe ministru transporturilor!
    • 0 (2 voturi)    
      Norocul tău că nu ești președinte. (Duminică, 15 decembrie 2019, 16:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pakla

      Pentru-că trebuia să te dai afară pe tine.Nu știi ce drepturi are un președinte.