Germania: Guvernul a dat undă verde celui mai mare plan de modernizare a infrastructurii feroviare, plan de 86 miliarde euro

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:02 Economie | Industrie Feroviara


Trenuri germane de mare viteza
Foto: Deutsche Bahn
​Guvernul german și Deutsche Bahn au semnat un acord ce prevede investiții totale de 86 miliarde euro pentru modernizarea infrastructurii feroviare până în 2030. La început de an prețurile biletelor de tren pe distanțe lungi au scăzut cu 10% în Germania.

Guvernul federal va contribui cu 62 miliarde euro, iar Deutsche Bahn, cu 24 miliarde euro la planul care prevede înlocuirea instalațiilor învechite, repararea podurilor și instalarea de rampe pentru persoanele cu handicap.

Andreas Scheuer, ministrul Transporturilor, spune că este cel mai important program de modernizare feroviară derulat vreodată în Germania.

Anunțul se înscrie în planul general prin care Germania s-a angajat să reducă până în 2030 cu 55% emisiile de gaze cu efect de seră, față de cele din 1990.

Deși în Germania a crescut numărul de trenuri care nu ajung la timp, țara a investit masiv în trenuri noi și continuă acest lucru.

Sursa: AFP, AP






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4581 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:19)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      „Dezvoltare prin consum” nu există. (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:14)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui

      Aia a fost, pur și simplu, pomană mascată oferită liftelor bugetare pentru voturi și complicitate! AIA A FĂCUT PIZIDEAUA: A ÎNDATORAT ȚARA CONTRA VOTURI ȘI „ACOPERIRE” LA DIFERITE „AFACERI”. Lucru care, din câte văd, îl continuă cu brio noul PNL.
    • 0 (8 voturi)    
      hm (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:20)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui

      Siemens este firma cea mai implicata in scandaluri de coruptie....

      hai sa nu vorbim numai din carti de PR
  • +4 (8 voturi)    
    N-am putea (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:43)

    varavara [utilizator]

    sa ii convingem pe nemti sa includa si Romania in planul lor de modernizare? Pentru ca pe baza politicienilor nostrii in 20 ani in Romania nu va mai exista retea si circulatie de cai ferate.
    • +2 (4 voturi)    
      Românii muncesc deja pentru Germania, (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:30)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      la fel ca și alți est-europeni.

      Deutsche Bahn o să cumpere până la urmă CFR, la fel cum a fost cumpărat și Romtelecom la vremea lui. O să curgă lapte și miere în toată România, la fel cum era în Transilvania pe vremea Imperiului Austro-Ungar.
      • -1 (5 voturi)    
        Poate nu ar fi fost ca-n Austria dar ar fi (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:26)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        fost mai mult ca-n Ungaria și de zece ori mai bine ca-n Rrrumânistanul actual.
        • -4 (4 voturi)    
          Quod licet Jovi ... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:59)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Ai dreptate în ce privește politicienii români, dar să nu ne imaginăm că România ar putea funcționa vreodată după modelul Germaniei. E ca și cum ducesa i-ar spune cameristei că dacă muncește destul de conștiincios, ar putea ajunge să aibă și ea un palat :)

          Germania obține rezultate tocmai pentru că și-a transferat producția industrială energofagă în Europa de Est. Însă România nu are unde să-și transfere producția industrială, românii muncesc pentru viitorul luminos al Germaniei.
          • 0 (4 voturi)    
            Am si eu un exemplu. (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 7:59)

            ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Cum ti se pare un lucrator de birou cu salar net peste 100000 de euro pe an. Care dupa orele de program sparge ambaleaza lemn de foc ? O mica afacere pentru un venit in plus. Daca ai inpresia ca oameni aia au ajuns acolo din noroc sau din aer. Te inseli, au ajuns acolo pe munca.
            Si inca ceva companiile alea energofage pe le urasti pompeaza ceva bani in tara. Iti platesc paine, chiar si daca lucrezi la stat.
            • 0 (0 voturi)    
              Povești de adormit copiii (Duminică, 19 ianuarie 2020, 2:12)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

              Nu ai proprietatea cifrelor, dacă ai de gând să susții că un neamț primește salariu anual 100.000 euro net. Și mai și sparge lemne în timpul liber, ca să facă un ban în plus, zici tu? :)

              Simplul fapt că e salariu anual ar trebui să-ți dea de gândit, ca să-ți negociezi un salariu anual trebuie să fii în altă ligă.
  • -1 (5 voturi)    
    Despre aeroportul din Berlin nimic? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:08)

    holinessdani [utilizator]

    Aeroportul din Berlin are doar 9 (noua) ani intarziere iar pretul initial a fost triplat (X3) ca dovada a ingineriei exceptionale a nemtilor.
    Dar ei au ghinionul sa nu aiba rezistenti deci totul merge ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si continua sa bage miliarde si in alte afaceri si sa-si vada linistiti de treaba.
    • +1 (5 voturi)    
      Au aflat cum se sting becurile sau încă nu? :) (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:52)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Una dintre cele mai ridicole disfuncționalități de la noul aeroport Berlin-Brandeburg e că nu știe nimeni cum s-ar putea stinge miile de corpuri de iluminat. Au fost aprinse în urmă cu câțiva ani, firma care le-a instalat le-a lăsat aprinse, dar nu știe nimeni de unde s-ar putea stinge :)
  • +3 (5 voturi)    
    Ăstea sunt investiții, Organe! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:15)

    Tayen [utilizator]

    Nu bani de pensii speciale și pentru lifte bugetare! BANI DIN ÎMPRUMUTURI!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Pai (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:22)

    IarbaVerdeDeAcasa [utilizator]

    Politicienii nostri vor zice "Noi nu avem 86 de miliarde de euro precum nemtii". Ceea ce e adevarat. Dar unde este planul? Noi stim de cat am avea nevoie, concret? S-a facut o analiza serioasa?
    Daca maine Romania ar gasi un filon de aur mare cat Germania, politicienii ar fi incapabili ce sa faca cu el, l-ar irosi intr-un an prin mariri de salarii si pensii.
    • +3 (5 voturi)    
      Salariile bugetarilor și pensii speciale, atât! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:20)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui IarbaVerdeDeAcasa

      Nu pentru cei ce muncesc sau ce-au muncit.
  • +6 (8 voturi)    
    La noi s-au furat 86 de miliarde din CFR (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:00)

    Frankie [utilizator]

    La noi e tocmai invers: s-au furat 86 de miliarde din CFR