CFR Călători, despre incidentul cu tânărul nevăzător: Refuzul de a permite accesul în compartimentul cușetă al tânărului însoțit de câinele ghid a fost generat de către ceilalți călători care au solicitat acest lucru

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 4 februarie 2020, 17:24 Economie | Industrie Feroviara


Vagon cuseta
Foto: Vlad Barza / HotNews.ro
CFR Călători a venit marți cu o precizare după ce un tânăr nevăzător a relatat pe Facebook problemele pe care le-a avut când a călătorit cu trenul de la București la Cluj. Compania spune că ceilalți călători au solicitat ca tânărului să i se refuze accesul la cușetă și adaugă că cei din compartiment aveau acest drept. CFR mai spune că însoțitorul de vagon i-a găsit o altă cușetă de dormit, după ce călătorii din cușeta lui îi refuzaseră accesul cu câinele. Reamintim că tânărul a povestit că a fost agresat, că s-a simțit umilit și că situația s-a rezolvat numai după ce a sunat la 112.

Ce spune CFR Călători

Referitor la incidentul de călătorie cu trenul relatat de un tânăr pe contul său de facebook și preluat de mass-media, pentru o informare corectă a opiniei publice CFR Călători face următoarele precizări:

Precizăm că refuzul de a permite accesul în compartimentul cușetă al tânărului însoțit de câinele ghid a fost generat de către ceilalți călători din compartiment care au solicitat acest lucru și care aveau acest drept conform regulamentelor de transport și NU de către însoțitorul de vagon așa cum este menționat.

Însoțitorul de vagon a făcut tot ce e omenește posibil pentru ca tânărul să se odihnească până la Cluj și de a-i mulțumi, de asemenea, și pe ceilalți călători. Însoțitorul de vagon i-a găsit o altă cușetă de dormit, după ce călătorii din cușeta lui îi refuzaseră accesul cu câine.

În conformitate cu Regulamentul de transport pe calea ferată din România și a Regulamentului Comisiei Europene nr. 1371/2007 nu este permis transportul animalelor care pot deranja sau incomoda călătorii sau pot provoca o daună:

Titlul III, Capitolul 1, Art 12, alin (1) Călătorul poate lua cu el obiecte ușor de purtat (bagaje de mână) precum și animale vii, în conformitate cu Condițiile generale de transport. În plus, călătorul poate lua cu el obiecte incomode, în conformitate cu dispozițiile specifice conținute în Condițiile generale de transport. Nu sunt admise ca bagaje de mână obiectele și animalele care pot deranja sau incomoda călătorii sau pot provoca o daună.

Accesul persoanelor cu câini ghizi la vagoane de dormit/ cușetă se face cu acceptul celorlalți parteneri de călătorie.

Totodată, conform aceluiași regulament european personalul nostru de tren oferă asistență persoanelor cu mobilitate redusă dacă ne transmit o solicitare cu minimum 48 de ore înainte de efectuarea călătoriei, ceea ce tânărul nu a făcut.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3322 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Aha... (Marţi, 4 februarie 2020, 17:29)

    VacsAlbina [utilizator]

    Am inteles, calatorii se duceau la Ditrău.
    • 0 (2 voturi)    
      nu inteleg... (Marţi, 4 februarie 2020, 18:24)

      MaXaM [utilizator] i-a raspuns lui VacsAlbina

      cine poate vota contra unui asemenea comentariu.

      100% de acord
  • +12 (16 voturi)    
    ce minciuni ordinare (Marţi, 4 februarie 2020, 17:32)

    alex34 [utilizator]

    la fel ca orice alta instiutie a statului, mereu sunt altii de vina si realitatea e aia pe care o spun ei!
  • -6 (22 voturi)    
    Lol (Marţi, 4 februarie 2020, 17:37)

    mitg [utilizator]

    Pai si normal. Cine vrea sa doarma cu cainele la cap daca sunt si alte cusete disponibile?
  • +3 (7 voturi)    
    Iar controlorul... (Marţi, 4 februarie 2020, 17:44)

    raulito [utilizator]

    ...a făcut tot ce se poate omenește sa țină cu gloata, in loc sa ia apărarea nevăzătorului.
    Bravos, CFR! Va meritați soarta, la fier vechi!
    • +4 (4 voturi)    
      minus (Miercuri, 5 februarie 2020, 9:24)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      Din pacate ai dreptate: CFR a ajuns o haita condusa de niste ticalosi HOTI aroganti imbecili! dintr-o "armata" de tehnicieni as spune in fruntea societatii cum era acum 70-80 de ani. Sa vorbim de furaciunile lui Nicolarescu, nerecuperate sau mizeria in care se scalda acum orice tren si ce sa mai vorbim de calea de rulare.
      Minusul este pentru "..soarta, la fier...". Din pacate acesta mizerie si imbecilii care au condus tara si transporturile se reflecat asupra vietii tuturor cetatenior si economiei. LA asta se aduga mononeuronatii care dau cu minus la observatiile de bun simt si cei care i-au apararea sistemului decrepit.
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 4 februarie 2020, 17:47)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    e usor sa dai vina pe niste personaje imaginare (Marţi, 4 februarie 2020, 18:05)

    qwerasdf [utilizator]

    ...

    in speta - calatorii, dom'le, calatorii
  • +4 (6 voturi)    
    aiurea (Marţi, 4 februarie 2020, 18:11)

    ananstef [utilizator]

    tanarul povesteste ca insotitorul de vagon l-a luat in primire inca de la urcare, deci pana sa ajunga la cuseta. probabil ca nu si-a dat seama din prima ca e nevazator si apoi a tinut-o langa... empatie, profesionalism, omenie, cam greu de gasit la amploaiati. noroc ca uneori merge cu 112.
  • +2 (6 voturi)    
    In spiritul corectitudinii... (Marţi, 4 februarie 2020, 18:33)

    MaXaM [utilizator]

    Draga CFR,

    Faptul ca citezi din mersul trenurilor, editia 1966, nu te scapa de acuzatia de a fi o companie care nu prea da doi bani pe accessul persoanelor cu handicap fizic.

    Banuiesc ca persoana care a scris acel raspuns, si celelalte persoane care au avut ceva de comentat la accesul tanarului insotit de cainele ghid au norocul sa aiba ochi, membre si organe functionale. De asemenea, nicio persoana apropiata lor nu a avut vreodata probleme de genul acesta.
    Pentru ca nu poate exista alta explicatie pentru un asemenea gest inuman...

    Sunt complet de acord, atata timp cat existau locuri libere in vagon, se putea rezolva solutia foarte bine si simplu, prin relocarea pasagerului. Orice companie dintr-o tara civilizata ar face asta, orice linie aeriana care se respecta o sa mute o persoana cu handicap pe un loc accesibil, de exemplu. Iar despre cele 48 ore in avans... de cate ori nu a trebuit sa va urcati intr-un tren sau autobuz imediat, pentru a rezolva o urgenta? Ca sa nu mai vorbim de cat de innacesibile sunt marea majoritate a oraselor, pentru persoanele cu handicap.

    Cazul Ditrau, sau genul asta de piedici sunt ceea ce o sa tina Romania inca multi zeci de ani in urma...
  • +2 (4 voturi)    
    CFR minte ca intotdeauna! (Marţi, 4 februarie 2020, 23:49)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    In reactia CFR-ului este specificat mereu, conform regulamentului general de transport... da, regulamentul general se refera la animale de companie, ori acest caine este un caine utilitar folosit ca instrument de mobilitate! Nu se poate pune problema sa fie considerat "bagaj de mana", sa fie pus intr-o cusca sau sa nu fie reglementata calatoria cainelui ghid in mijloacele de transport public! Regulamentele generale la care se refera CFR-ul privesc animale de companie, iar legea 448/2006 reglementeaza drepturile persoanelor cu dizabilitati, inclusiv folosirea unui caine ghid! Si legile nu se pot contrazice, nu-i asa?
    Dar in articolul original cu declaratiile nevazatorului putem citi: "Vreau să subliniez faptul că majoritatea oamenilor din mai multe cabine de cusetă mă asteptau să vin la ei, să dorm, dar cea mai mare problemă o avea controlorul pentru că în legea lor învechită din minte nu apare că avem voie și noi să circulăm cu un câine ghid." si: "a continuat să fie agresiv, m-a ținut la capătul culoarului, a continuat să tipe agresiv la mine", deci faza ca restul calatorilor nu au fost de acord, pica!
    Eu am patit personal sa merg cu trenul, iar dupa multiple neplaceri, numerotarea vagoanelor gresita, care a dus la un blocaj pe coridoare pt ca lumea se urcase gresit; intarziere; wc groaznic de murdar; caldura sufocanta intr-un vagon care avea geamuri ce nu erau proiectate sa se deschida, pt ca vagonul fusese candva dotat cu aer conditionat, care bine-nteles ca nu a fost intretinut de CFR, iar la momentul calatoriei mele nu mai functiona; atitudinea sfidatoare a controlorilor, care la rugamintile mele respectuase de a face ceva, mi-au raspuns "dar ti se pare cald? mie nu mi-e cald!" desi imi curgea transpiratie pe frunte; etc... Am depus reclamatie, la care am primit un raspuns care spunea ca: WC-ul era curat, iar temperatura din vagon era de 21 de grade...! Deci ei, cu toata nesimtirea, ma contraziceau intr-o scrisoare, pe mine care am fost acolo! Nesimtire!