Trenul Gara de Nord - Aeroport - Cât vor costa biletele

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 11:34 Economie | Industrie Feroviara


Gara de la aeroportul Otopeni
Foto: Alstom
De duminică încep să circule trenurile pe cei 19 km dintre Gara de Nord și Aeroportul Otopeni, iar biletele vor costa în jurul a 8 lei la cei trei operatori. Dacă între Gara de Nord și Aeroport aproape toate trenurile fac 20 de minute, la întors peste 90% dintre trenuri fac 25 de minute, fără vreo oprire pe traseu. Pe 16 dintre cei 19 km trenurile parcurg magistrala M700 București - Galați.

Prețurile biletelor
CFR Călători: 8,3 lei
Regio Călători: 8,1 lei
Transferoviar: 8 lei

De menționat că prețurile pentru CFR Călători și Regio Călători pot fi găsite pe site-urile companiilor respective, în timp ce prețul de la Transferoviar a fost comunicat de companie, la o solicitare a HotNews. Reamintim că CFR Călători a spus miercuri că a cerut modificarea unui Ordin de ministru pentru ca tariful să fie redus la 5 lei. Nu se știe când se va întâmpla însă modificarea, așa că prețul va fi de 8,3 lei cel puțin în primele zile.

Pe portalul Infofer sunt încărcate în prezent date despre trenurile a doi operatori: CFR și TFC, dar nu și despre trenurile RC.

Dacă s-ar fi decis că trenurile vor fi Regio, prețul ar fi fost de aproximativ 4 lei, mai apropiat de cel al autobuzelor STB (3,5 lei). Chiar și la 8 lei, trenul rămâne mult sub prețul taxi-urilor, dar cadența de 40 de minute nu este mică pentru cei care se grăbesc. Este de așteptat ca numărul de pasageri să fie redus și fiindcă numărul de zboruri este mic față de un an obișnuit.

Pe cei 19 km viteza medie este de aproape 60 km/h la dus către Otopeni și de 48 km/h la întors. La dus, viteza maximă ce poate fi atinsă este de 100 km/h pe cei 2,9 km de la Mogoșoaia până la racordul cu noua linie și pe restul drumului viteza maximă este 80 km/h.

Legătura directă între Gara de Nord și Aeroport va fi asigurată pe relația București Nord - Mogoșoaia - Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti (și retur) de 72 de trenuri (36 de perechi), care aparțin următorilor 3 operatori de transport feroviar de călători:

SNTFC CFR Călători (operatorul național de transport feroviar de călători) - 42 de trenuri, dintre care 20 de trenuri vor circula între orele 0:00 - 10:16 și 22 trenuri, între orele 14:30 - 24:00;

Regio Călători (operator privat de transport feroviar de călători) - 20 de trenuri, dintre care 12 trenuri vor circula între orele 21:50 - 05:36 și 8 trenuri, între orele 09:50 - 14:56;

Transferoviar Călători (operator privat de transport feroviar de călători) - 10 trenuri, dintre care 2 trenuri vor circula între orele 02:30 - 03:36, 6 trenuri între orele 10:30 - 14:16 și 2 trenuri în intervalul 20:30 - 21:36.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7181 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    pelicanu (Joi, 10 decembrie 2020, 11:51)

    mmmircea [utilizator]

    pregatitiva pentru stiri cu furturi de relee la Otopeni, intr-o saptamana putem semnalizare pe butuci.
    • +3 (3 voturi)    
      Ha, ha, ha ce nostim (Joi, 10 decembrie 2020, 13:34)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Este centralizare electronica , deci nu are relee. Mai citește si tu o carte , un articol ceva.
      • +1 (1 vot)    
        corsicanu (Joi, 10 decembrie 2020, 17:27)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        fer are ? da cupru ? e bune sefule, sa-ti traiasca familia ta si centralizarea electronica. Acum cativa ani am centralizat tot de pe Baneasa-Lehliu, toate dulapurile le-am spart, nimic n-am iertat.
  • -3 (5 voturi)    
    Daca nu te tapuieste, taxiul e 50 lei (Joi, 10 decembrie 2020, 12:07)

    jorj_bv [utilizator]

    deci daca esti 3, e comparabil. Mai ales ca nu toata lumea sta in gara.
    • +1 (1 vot)    
      ba eu zic ca trenul va mai reduce din (Vineri, 11 decembrie 2020, 8:49)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      mafia taxiurilor de la aeroport. Vin din delegatii, nu am taxi...sunt doar cateva companii autorizate sa ia pasageri de la aeroport. In fata aeroportului , la sosiri, sunt aliniate o gramada de taxiuri, dar toate sunt din categoria taxi mafia (adica cu tarif cel putin dublu).
      L-am intrebat pe unul de ce practica tarife asa mari, si mi-a raspuns ,,ba, nu iti convine, ia autobuzul''. Pai chiar asta o sa fac, bai taximetristior, voi lua trenul pe viitor, sa stati toata ziua in soare fara un client. Pierdeti clientii si ii pierdeti pe merit.
  • +2 (2 voturi)    
    De regula... (Joi, 10 decembrie 2020, 12:20)

    Cataleya [utilizator]

    ,,majoritatea liniilor aeriene pretind prezenta in aeroport cu 2h inainte de decolare. Dar nu e atat de grav daca esti acolo doar cu 1h inainte. Asa ca, pt cei care pleaca de la gara catre aeroport nu e atat de problematica frecventa de 40 de minute. Scapi unul si il iei pe al 2-lea si tot ajungi in timp util pt check-in.

    Cu totul altfel sta situatia pt cei care aterizeaza si vor sa prinda un tren. Dar si taximetristii trebuie sa traiasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai dragute sunt orele (Joi, 10 decembrie 2020, 16:27)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Multe low-costuri pleaca foarte de dimineata, gen 6, sau ajung tarziu dupa 22.
      Utilizarea transportului in comun implica rigoare din partea calatorului, dar mai ales a transportatorilor (CFx, dar si STB, Metrorex intrucat din fericire nu locuieste nimeni in gara).
  • +2 (2 voturi)    
    Daca ar fi destepti 3 secunde (Joi, 10 decembrie 2020, 13:36)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ar pune trenul sa circule complementar cu 780 ca sa fie un mijloc de transport la 20 de minute. Dar doar daca sunt deștepți.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai si nu inteleg (Joi, 10 decembrie 2020, 15:47)

    t4v1 [utilizator]

    Tre sa iti iei bilet anume la operatorul care urmeaza sa plece?

    Nu s-au putut intelege la un pret unic de 8 lei si bilet unic?

    Imi aduce aminte de Sinaia, aceleasi partii cu 2 opeartori de telescaun.
  • 0 (0 voturi)    
    Puneti-le gratis in vanzare... (Joi, 10 decembrie 2020, 22:27)

    Olyx [utilizator]

    (biletele) Pai, o sa le suporte CFR-ul din bugetul propriu...Ca doar face profit (!) de ani de zile...La asa pret, asa conditii o sa aiba romanii si strainii. Dupa nici o jumatate de an pun pariu ca mizeria va fi "groasa" in trenuri si vor fi ocolite de calatori ?...
  • +1 (1 vot)    
    trei companii (Vineri, 11 decembrie 2020, 0:00)

    oldman_boy [utilizator]

    trei case de bilete.
    Si stai ca papagalu' si astepti trenul la care ai bilet. Nu putea fi un bilet unic validat in tren, contorizat si apoi distribuiau banii intre cele trei companii?