China este de neoprit: inaugurează opt noi căi ferate în luna decembrie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2021, 9:50 Economie | Industrie Feroviara


Tren chinez de mare viteza
Foto: Vitalyedush, Dreamstime.com
China construiește căi ferate într-un ritm care nu poate fi egalat niciunde în lume, iar în decembrie vor fi deschise opt noi căi ferate, printre care una internațională către Laos, dar și secțiuni ce permit viteze de peste 300 km/h. China a construit în 15 ani aproape 40.000 de km de linii de tren de mare viteză, mai mult decât tot restul lumii a construit în 55 de ani și investițiile totale au trecut de 1.000 miliarde de dolari.

Pe 3 decembrie se inaugurează calea ferată de viteză către statul Laos, una dintre cele mai complicate din punct de vedere ingineresc. Trenurile către capitala laoțiană Vientiane ating 160 km/h și linia Boten – Vientiane are 414 km.


Zilele acestea va fi inaugurată o cale ferată de mare viteză în lungime totală de 246 km, timpul de călătorie urmând a fi redus de la 3 ore și jumătate în prezent, la numai o oră. Cele două orașe se numesc Zhangjiajie și Huaihua.


Chinezii vor inaugura pe 6 decembrie o secțiune de 371 km în provincia Heilongjiang, viteza maximă fiind de 250 km/h. Va fi deschisă și o linie de mare viteză de 436 km între Ganzhou și Shenzhen, viteza maximă fiind 350 km/h.

O secțiune de 113 km va fi deschisă nu departe de granița cu Coreea de Nord, iar o linie de 171 km între două porturi la râul Yangtse va fi și ea inaugurată, viteza maximă fiind 350 km/h.

De ce China construiește atât de repede și atât de ieftin căi ferate de mare viteză
- costul cu forța de muncă este mic
- forța de muncă este aproape nelimitată
- exproprierile se fac rapid și ieftin, dat fiind regimul totalitar
- nu se pierde timp cu licitații și contestații
- statul este extrem de puternic și toate resursele de cercetare au fost mobilizate
- standardizare puternică a tehnicilor de construcție pentru a scădea cât mai mult costurile
- diversele autorități sunt dornice să investească în căi ferate pentru a crea locuri de muncă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8874 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    Ete fleosc! (Vineri, 3 decembrie 2021, 9:54)

    Luk [utilizator]

    .
    • +5 (15 voturi)    
      Daca faceau americanii erai incantat (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:36)

      Tibi_N [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Si asta este doar inceputul. Americanii, si toata lumea dealtfel, platesc acum pretul ignorantei pentru ca de cate ori vedeau realizari extraordinare ale chinezilor ziceau exact ca tine "ete fleosc"
      • -1 (3 voturi)    
        Ma doare in cot (Vineri, 3 decembrie 2021, 14:03)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Tibi_N

        US si-a facut caile ferate tot cu chinezi, dar acum trei secole :)))
    • +2 (8 voturi)    
      China 40 mii km <=> Romania 550 km. Avem 400! (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:57)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Romania: 19.29 mil. locuitori, peste 400 km cale de 160 km/h.
      China: 1.402 mld. locuitori, ~40000 km linii ferate de mare viteza.

      Ca sa deținem același număr de locuitori pe km cale ferata rapida ar trebui ca Romania sa posede 40000*19.29/1.402=550 km șina de mare viteza. Pai avem peste 400 km cale ferata de 160 km/h și trenurile sunt goale.

      Vezi:
      https://www.g4media.ro/romania-tara-in-care-trenurile-ating-160-km-h-doar-pe-38-din-retea-coridorul-iv-feroviar-peste-300-de-kilometri-de-cale-ferata-in-proces-de-modernizare-si-licitatii-de-miliarde-anulate-de-instanta.html
      • -2 (4 voturi)    
        Cred ca te primesc (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:10)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Cred ca te primesc daca doresti sa emigrezi in China. Asta-i o tara aiurea, dar China e o tara minunata pentru tine si pentru cei ca tine.
        Drum bun!
  • +4 (16 voturi)    
    si mai este o chestie (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:21)

    costelo999 [utilizator]

    forta de munca lucreaza 24 din 24, 7 zile pe saptamina, si este nelimitata, deci lucrarile merg brici si in liniste.
    • +1 (7 voturi)    
      asa este in dictatura, (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:45)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      se construieste neasteptat de mult si de ieftin. De ce? Pentru ca:
      -dictatorii in general stiu sa puna biciul pe popor ca acesta sa munceasca (nesuportand sa vada oameni stand degeaba),
      - in al doilea rand, forta de munca este prost remunerata, sub valoarea ei; un muncitor chinez nu va incasa niciodata salariul cat unul american sau german
      -materiile prime se iau gratis (sau pe bani putini) de la alte regii ale statului (ex piatra, apa, nisipul etc).
      -exproprierile se fac imediat si cu costuri foarte mici (nu se sta ca in democratie ani de zile in judecata ca nu a vrut X sa isi dea pamantul ptr autostrada).
      daca ne amintim, si pe timpul lui Ceausescu era plin de santiere si la noi, un apartament se facea cu 15 000-17 000 USD. Tot din motivele de mai sus..
    • +4 (6 voturi)    
      si fara contestatii (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:49)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      cum e prin alte parti
  • +4 (14 voturi)    
    asta :) (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:39)

    cristi_an [utilizator]

    - standardizare puternică a tehnicilor de construcție pentru a scădea cât mai mult costurile
    Oricat am dispretui China, o sa ne lase cu ochii in soare
  • +3 (13 voturi)    
    in articol nu s-a spus esentialul (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:59)

    varavara [utilizator]

    in China nu exista coruptie (de frica desigur)
    La noi asta a fost principala cauza a ramanerilor in urma masive ale Romaniei.
    • +6 (10 voturi)    
      Coruptie exista peste tot in lume, (Vineri, 3 decembrie 2021, 12:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      Inclusiv in Romania comunista si alte regimuri dicatoriale. Doar ca, in China si alte dictaturi, coruptii sunt impuscati. La noi, in cel mai bun caz, primesc cativa ani de puscarie (adesea cu suspendare).
  • +7 (15 voturi)    
    Noi am depășit de mult (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:02)

    Heitarel Troleanu [utilizator]

    faza cu tranportul pe șine. Noi construim în draci autostrăzi.
    În ultimii 30 de ani am construit zece.
    Kilometri.
  • +7 (9 voturi)    
    Esentialul..... (Vineri, 3 decembrie 2021, 12:10)

    Torquemada13 [utilizator]

    ....in China daca furi iti risti viata......pana la nivele ierarhice foarte inalte........
    Va puneti intrebarea cati dintre membrii cleptocratiei noastre democrate ar mai prinde Craciunul ?
    Ghinion !
  • +1 (1 vot)    
    China vs US (Vineri, 3 decembrie 2021, 23:03)

    Scarface1000 [utilizator]

    uite cam cum arata orasele din China ( Beijing, Shanghay etc)

    https://www.youtube.com/watch?v=qeINgVnaG5o


    si cum arata Los Angeles-ul din amerika :))

    https://www.youtube.com/watch?v=E2RvooEI0YE&pbjreload=102
    • +1 (1 vot)    
      am cautat pe youtube (Vineri, 3 decembrie 2021, 23:23)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Videouri cu diferite orase din China... vai mama..am ramas masca :)