Warren Buffett a donat aproape 2 miliarde de dolari in actiuni organizatiilor caritabile

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:59 Economie | Investiţii personale


Warren Buffett
Foto: Agerpres
Miliardarul Warren Buffett a donat 1,93 miliarde de dolari in actiuni unor organizatii caritabile, 1,6 miliarde ajungand in conturile fundatiei sotilor Bill si Melinda Gates, relateaza BBC. Investitorul a promis in 2006 ca isi va dona 99% din avere.

Anul trecut, donatia lui Buffett, in varsta de 80 de ani, s-a ridicat la 1,5 miliarde dolari, insa compania sa Berkshire Hathaway si-a imbunatatit performantele in 2010.

Fundatia Gates a cheltuit 3 miliarde de euro anul trecut pe proiecte caritabile care au inclus eradicarea poliomielitei, microfinantarea si acordarea de burse universitare.

O alta fundatie care a beneficiat de donatia lui Buffett este cea fondata de sotia sa Susan si administrata dupa moartea acesteia de cei trei copii.

In 2006, generosul miliardar, al treilea cel mai bogat om din lume dupa Carlos Slim si Bill Gates, a facut cea mai mare donatie filantropica din istoria SUA, dand 37 miliarde de dolari fundatiei Gates.

Luna trecuta, Buffett si sotii Gates au anuntat ca vor incepe o campanie prin care sa determine miliardarii americani, incepand cu cei din lista intocmita de revista Forbes, sa se angajeze la cedarea a cel putin jumatate din valoarea averii lor organizatiilor caritabile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2029 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    e frumos (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 19:08)

    zarzache [utilizator]

    sa vezi cate un om care a inteles multe de la viata.
    • +6 (8 voturi)    
      Who's next? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 20:40)

      Adonis78 [utilizator] i-a raspuns lui zarzache

      Soros e urmatorul pe lista. El a zis ca-s doneaza 100% din avere, tarilor pe care le-a bagat in faliment impreuna cu speculatorii bursieri care l-au ajutat....
      • 0 (6 voturi)    
        Vorbesti serios? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 22:34)

        Julia [anonim] i-a raspuns lui Adonis78

        ca ma indoiesc..

        Felicitari lui Bill Gates, si Buffett !! Poate ca acesta este un nou inceput in incercarea de a crea un echilibru in aceasta lume complet dezorientata. Sau macar sa atraga atentia puternicilor lumii , ca desi detin 90% din bogatiile lumii, cand pleaca pe lumea cealalta, tot singuri si fara nimic pleaca.
  • +9 (11 voturi)    
    sssst! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 19:29)

    panfil flecaru [anonim]

    sa nu auda ai nostrii...vantu, felix, paturiciu, jiji, niculai....e mai multzi...
  • -10 (16 voturi)    
    Circulatia Banilor (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 19:54)

    roberto [anonim]

    Pacat ca Mos Buffett si-a dat seama prea tarziu ca nu poate fi inmormantat cu miliardele agonisite. Oricum, un gest de apreciat fata de altii.

    ps: fiecare dolar castigat de Buffett ascunde in spate alte drame - oameni saraciti, joburi pierdute, etc.; dar asta este, ca intotdeauna, principala poveste si o cu totul alta poveste.
    • -4 (6 voturi)    
      Adevarat spui (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:54)

      regizor [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Si de aici zicala sec. XX - XXI bani il fac pe om!
    • +8 (10 voturi)    
      Respect (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 22:25)

      sile [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Tu trebuie sa fii singurul om care-si castiga in mod cinstit banii, nu ca Warren Buffett. Cati din ei zici ca donezi?
  • +11 (11 voturi)    
    ai nostri? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 20:57)

    buha [utilizator]

    Patriciu, Tiriac, Becali, Micula, Tender?
    • +5 (7 voturi)    
      Ai nostri pe cand?? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 22:28)

      Julia [anonim] i-a raspuns lui buha

      Presupun ca indivizii insirati de tine pe lista , sunt la faza .. "Sa mai acumulam inca", ca doar sunt vremuri prielnice pentru asta speculand orice : de la criza economica, justitie inexistenta, politicieni lacomi , incompetenta si coruptibilitatea celor ce ar trebui sa administreze bunurile romaniei, pana la .. naivitatea ( voiam sa zic altfel) noastra, celor mici si multi.

      Bine, macar Tiriac si-a facut banii dincolo de granite, insa de inmultit, aici si i-a inmultit.. Dar nu cred ca a escrocat!!
      Vai de capul meu! O sa ma treceti ca simpatizanta ( daca nu, membra secreta) a noului partid ( vechi si nenorocit) pe cale sa se infiinteze..
    • +1 (1 vot)    
      Dar Varanul? (Duminică, 4 iulie 2010, 10:17)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui buha

      L-ai uitat pe hotul cel mare, Voiculescu-Felix, Varanul.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 4 iulie 2010, 7:40)

    un fost "investitor" [anonim]

    Should the stock market be abolished?
    http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080620124647AAk2hsS