Actiunile Apple au atins un nou nivel record: 600 de dolari, capitalizarea bursiera a ajuns la 555 miliarde dolari

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2012, 17:07 Economie | IT


Apple a mai atins un nivel record, actiunile sale au depasit joi nivelul de 600 dolari la bursa de la New York, la numai 23 de zile dupa ce atinsesera nivelul de 500 dolari. In piata estimarile arata ca actiunile vor creste si pe mai departe, la peste 900 dolari, scrie AFP. Apple este cea mai valoroasa companie din lume cu o capitalizare bursiera de 555 miliarde dolari.

La deschidere, in jurul orei 14.30 GMT, actiunile au ajuns la 600,01 dolari iar apoi s-au repliat la 595 dolari o jumatate de ora mai tarziu. Evolutia buna se datoreaza asteptarilor legate de noul iPad care se lanseaza vineri pe cateva piete importante si despre care s-a scris ca va beneficia de un numar record de comenzi.

Actiunile Apple au avut o evolutie extraordinara: in 34 de zile de tranzactionare au ajuns de la 400, la 500 dolari, iar in alte 23 de zile au ajuns la 600. 

Analisti ai Morgan Stanley estimeaza ca aceasta crestere va continua si se va ajunge la 720 dolari/actiunie, iar intr-un context in care pietele sunt predispuse la optimism se poate ajunge la 960 dolari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1711 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Problema va fi (Joi, 15 martie 2012, 17:32)

    bogdan [anonim]

    cand vor ajunge la o capitalizare bursiera de 666 miliarde de dolari. Atunci vine Apocalipsa (sau iApocalipsa - mai exact)
    • +5 (5 voturi)    
      Haha (Joi, 15 martie 2012, 18:04)

      Vlad083 [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      La iPocalipsa toti care n-au cumparat niciodata produsele Apple o sa ajunga in Iad iar ceilalti in Rai cu Jobsus Hristos.
  • +1 (5 voturi)    
    Ce or sa o mai muste (Joi, 15 martie 2012, 17:43)

    je [anonim]

    cand o sa se termine si euforia iPhone si iPAD
  • -2 (6 voturi)    
    anomalii (Joi, 15 martie 2012, 17:45)

    Denoro [utilizator]

    Asta e o anomalie a "capitalismului de cazinou", asa cum este numit sistemul de sorginte anglo-saxona, in care bursele au capatat un rol mai mult decar primordial. De fapt nu bursele in sine, ci speculatiile financiare sunt cele cea care conduc si dirijeaza "capitalismul de cazinou".
    Apple, in ciuda a orice vreti voi, nu are cum sa valoreze 555 miliarde, e imposibil! Luand in considerare prognozele din sfarsitul articolului legat de pretul actiunilor, rezulta ca in curand Apple (fara a lansa nici un produs nou) va valora 666 miliarde dolari (555/600 x 720), si in varianta optimista 888 miliarde de dolari (555/600 x 960). Au ales intentionat numerele astea ca sa dea rezultate "cool", adica 555, 666 si 888 miliarde.
    Anomalii bazate in principal pe speculatii bursiere.
    • +5 (5 voturi)    
      ai calculat aiurea (Joi, 15 martie 2012, 18:34)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Ai gresit calculele, sau nu ai inteles cum se calculeaza capitalizarea bursiera:
      - numar actiuni: 932.37 milioane, si va ramane asa pana la emisiunea de noi actiuni
      - pret nominal actiune: 600 USD
      - capitalizare: 932.7*600 = 559 mld USD

      Deci, elementul care variaza in formulele tale este chiar "numarul actiunilor", dar pentru a creste capitalizarea, defapt valoarea actiunii va creste...
  • -1 (5 voturi)    
    :) (Joi, 15 martie 2012, 18:15)

    ionut [anonim]

    O sa se sparga buba asta cat de curand. Totul e umflat artificia cu pompa...

    Cum poate sa valoreze o companie ca apple sa valoreze 555 miliarde de dolari si o companie ca Hidroelectrica 4 miliarde de E.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 15 martie 2012, 18:35)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      Depinde de valoarea potentiala a profitului pe care il obtine compania... Capitalizarea bursiera este o valoare teoretica... Nu inseamna ca o pot vinde cu 555 mld dolari.
    • 0 (0 voturi)    
      poate foarte bine (Joi, 15 martie 2012, 20:53)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      - Hidroelectrica are venituri de aproximativ 1 miliarde de dolari pe an
      - Apple are venituri de 110 miliarde de dolari pe an

      - Hidroelectrica merge aproape pe negativ (datorita contractelor paguboase cu baietii "destepti", in primul rand, contracte ce-i reduc enorm marja de profit)
      -Apple are profturi de 25-30 miliarde de dolari anual, iar trendul profiturilor si al vanzarilor lor este unul ascendent

      ... si exemplele pot continua. In plus, investitori nu-ti vor plati in functie de cat crezi tu ca valoreaza bunul pe care il ai ci in functie de cat profit pot face ei in urma investitiei.

      PS: 4 miliarde e o valoare umflata pt Hidroelectrica, nu datorita asset-urilor de care ei dispun, cat mai ales contractelor paguboase ce trebuie onorate de propritari pana in 2020-2025. Degeaba ai tu o vaca mare si frumoasa, daca cea mai mare parte din laptele (si eventual carnea) ce poate fi produs e detinut de altii.
  • 0 (4 voturi)    
    E bubble pe AAPL (Joi, 15 martie 2012, 18:27)

    investitor [anonim]

    AAPL la 600 are miscare parabolica, la fel precum era Argintul in luna mai la 50$ si toti "analistii" urlau ca 75$-100$ lejer. In 2 saptamani Ag a picat 34% spre 33$.
    Asa si AAPL in maxim o luna va fi 480-500$ adica -16-20% de aici. SI in 6 luni cam 400$ deci -33%.
    Orice bula se sparge cu o desumflare babana.
    Nu exista exceptii de la aceasta regula. Niciodata !

    Exemple celebre:
    Dot-com bubble -spart in 2000 => -80% in 2 ani apoi
    Argint 2010 => -40% in 6 luni
    Bula imobiliara RO => -50%in primii 2 ani
    Si multe altele.

    Vindeti AAPL cine are.
    • 0 (0 voturi)    
      pai vinde tu (Joi, 15 martie 2012, 19:58)

      kata [anonim] i-a raspuns lui investitor

      eu in principiu sunt deacord cu ce zici, numai ca nu as paria ca din 600$ o sa scada 30%, nu acum. in schimb daca tu creza ca 600$ e maximul sa stii ca poti sa vinzi apple chiar daca nu ai.... ;)
      • 0 (0 voturi)    
        oooops (Joi, 15 martie 2012, 20:51)

        meme [anonim] i-a raspuns lui kata

        L-ai omorat cu short sale :-)). Eu zic sa-i trimiti un manual.

        Apple ii tot in cadere de ani buni daca ii sa ne luam dupa previziunile din sectiunea de comentarii.
  • -4 (8 voturi)    
    Logic (Joi, 15 martie 2012, 18:47)

    Sap sumg [anonim]

    Apple vinde trimestrial de 50 de miliarde .
    Ca voi va permiteti numai Sansung sau htece, e problema voastra .
    Unii stau la cozi cu 3 zile inainte doar sa apuce un nou iPad sau iPhone .
    Voi stati la coada la dozator sa vedeti ce suc nou s-a mai bagat.
    De Macuri de 2000 de euro nu mai vorbim ca pentru alea ar trebui sa va vindeti o matusa si un rinichi.
    • 0 (0 voturi)    
      logic (Joi, 15 martie 2012, 19:37)

      tzava [anonim] i-a raspuns lui Sap sumg

      Si totusi un EPS de 17 la valorile astea mi se pare un pic cam mare.....daca e sa se micsoreze coada de la 3 zile la 2 zile nu ii vad chiar bine pe cei care au cumparat acum . Iar ca actiunea sa fie una ok la pretul asta ar trebuii sa isi tripleze profitul adica sa ajunga la 100 mld pe an asa ca nu ii cazul sa faci tu pe desteptul. :-)
    • +3 (3 voturi)    
      iCrap (Joi, 15 martie 2012, 20:13)

      apolodor [utilizator] i-a raspuns lui Sap sumg

      Conform apple.com, vanzarile trimestriale sunt in jur de 20-28 mld dolari, de unde naiba ai scos tu 50 miliarde lunar???
      http://images.apple.com/pr/pdf/q411datasum.pdf

      Noi ne permitem Samsung pentru ca produsele Samsung si HTC sunt mai bune decat iCrap-urile Apple.
      Si ce daca unii stau 3 zile la cozi, trebuie sa fim si noi prosti ca aia?
      Si pe Antena 3 se uita multi, asta nu inseamna ca sunt si destepti...
      Si pe Iliescu l-au votat 85% din alegatori in 1992, si? Unde este astazi?
      Si Internet Explorer avea cota 75% in 2008 sau poate 95% in 2004, si asta nu inseamna ca era cel mai bun browser:

      http://en.wikipedia.org/wiki/File:Usage_share_of_web_browsers_(Source_StatCounter).svg

      Ramai tu cu marele fas "Noul iPad"...
  • +1 (1 vot)    
    Mda... (Joi, 15 martie 2012, 22:00)

    Kido [anonim]

    Stii vb aia?Cainii mor de drum lung si prostii de grija altora!Mi-am luat i4 si de atunci : nu mai dorm noaptea pt k butonez prea mult,sper sa ma tina macar 2-3 ani,sa trec macar 1 an dupa garantie la cati bani dau pe el(deja a primit putin laptic si a fost la doctor)dar sunt bune!O prietena l-a scapat sub tractor si e super Ok,nu are nimic!Asta nu inseamna k mi-as cumpara ce apare la ultima ora sau sa turbez cum am vazut pe altii cand a aparut cel Alb...Jobs a lasat ceva care acum merge din inertie!Unde este i5 care trebuia sa apara de ceva vreme buna??O sa decada usor cu toate ca au eliminat concurenta(asta pe vremea Raposatului)iar cei care au lucrat pt Jobs vor fi jobless ...
  • 0 (0 voturi)